Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Roaming Orange

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
2766 replies to this topic

#2125
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 15.05.2008
15 nu cred, ar fi egal ca la concurenta,plus ca la orange sunt mai ”versati”, astia rosii cam prostani,fara sa-i laud, dar portocala da clasa oricand la rosii

#2126
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Verifica si ce include optiunea de 15 de la VDF inainte sa le compari pretul. Si la VDF chiar merge corect roamingul, spre deosebire de ORO.

#2127
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 MembruAnonim, on 07 aprilie 2021 - 21:48, said:

Pai si ce optiune cu roaming mai ramane, doar 10 exclusiv din myorange? Asta de 12 era singura cu roaming extra-SEE.  Din ce in ce mai slab orange prepay.

Beneficii non-SEE doar pentru 6 tari (Australia, Elvetia, Israel, Moldova, SUA si China*), nu stiu cat de buna ar fi pentru multi. Poate pregatesc ceva mai scump, dar cu mai multe beneficii (sau poate mai multe tari de utilizare a beneficiilor non-SEE), sau poate sunt basarabenii consumatori la ei acasa si vor sa mai restranga.

LE: daca stau sa ma gandesc (asta apropos de cele 6 tari), utilitatea in 2020 a fost aproape 0 pentru optiunea asta deoarece in SUA, China si Australia nu s-a putut intra din cauza pandemiei (poate cine a fost in ianuarie-martie), in Moldova parca s-a mai putut circula. De Elvetia si Israel nu stiu.

#2128
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 15.05.2008

 MembruAnonim, on 09 aprilie 2021 - 12:50, said:

Verifica si ce include optiunea de 15 de la VDF inainte sa le compari pretul. Si la VDF chiar merge corect roamingul, spre deosebire de ORO.

depinde de zona,am pe cineva in germania cu vodafone in roaming si merge cam naspa,cei cu orange stau mai bine
daca zici de comparat preturile eu zic sa asteptam data de 14,apo sa comparam preturile

#2129
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mă refeream la problemele discutate pe topicul asta, nu are rost sa le reiau, majoritatea celor care au iesit din tara cu Orange s-au convins ca e o jucarie pe care nu te poti baza întotdeauna.

https://forum.softpe...8#entry26761659

Cat despre oferta de 15 euro credit de la VDF, are roaming extra-SEE pentru 21 tari inclusiv Turcia, deci nu o poti compara doar uitandu-te la cost cu cea de 12 de la ORO.

Edited by MembruAnonim, 09 April 2021 - 14:57.


#2130
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 15.05.2008
am zis sa asteptam data de 14,poate la un pret mai mic orange o sa includa si Turcia,vedem,pana atunci nu compar nimic,cand am zis ca orange da clasa la concurenta m-am referit la altceva

#2131
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 15.05.2008
incepand de astazi optiunea roaming costa 14 euro,au inclus Turcia si Egipt

#2132
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Și la opțiunea de abonament au adăugat tari, dar au păstrat prețul 25€, TVA inclus).

#2133
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Mult mai putina lume calatoreste acum, pierderile alea trebuie acoperite de undeva. Posted Image

#2134
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Cand calatoreau multi, ca sunt prea multi. Acum ca sunt putini tot pe minus da?
Ceva nu se leaga.

#2135
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S-a plans vreodata un operator ca se călătorește prea mult? Erau venituri substantiale din roaming. Roameri din alte state veniti in RO (bine, în cazul Romaniei nimic impresionant) + suprataxari ale clientilor proprii din roaming - costuri de interconnect.

Edited by MembruAnonim, 21 April 2021 - 08:15.


#2136
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 MembruAnonim, on 21 aprilie 2021 - 08:14, said:

S-a plans vreodata un operator ca se călătorește prea mult?

Pai Orange pe U.E. De puneau limite la 2mbps.

#2137
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acolo doar au gasit o modalitate sa mai faca un ban. Orange e campion la ciupeli dinastea, redirectionari pe bani, conferinte pe bani, casuta vocala care nu se poate anula, viteza taiata in roaming, interconectari de roaming taiate, toate aduc bani.

#2138
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Acum stiu ca e intrebare ciudata in an cu pandemie, dar Orange are in planuri implementarea VoLTE Roaming, ca banuiesc ca nu a implementat inca.

Un articol bun despre VoLTE Roaming : https://prostoibezpo...te-roaming-eng/

#2139
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
ei nu mai fac nici SMS over IP, nu se interconecteaza cu ceilalti operatori cu voce HD, ce sa mai vorbim de VoLTE Roaming ... vise ... nu se fac bani din asta ...

#2140
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Foarte putini au VoLTE in roaming. Sunt, totusi, care merg pe VoWiFi in roaming. Google Fi este unul din ei (daca ai telefon Pixel, Nexus, Motorola G6 (parca), la conectarea la WiFi tarifeaza ca si cum ar fi la antena din tara, similar Digi, doar ca prin WiFi trec tot, si voce, si sms, ca la Vodafone).

#2141
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Cred ca genul de tehnologie din spatele WiFi calling va fi salvarea pentru roamingul de voce in urmatorii ani, cand se vor inchide retele 2g/3g. Sa treaca vocea si sms-ul pe IP cum au facut pentru WiFi calling si nu prin mega complicatia din spatele VoLTE.

#2142
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cam e prezentul. Mai spun ca trecerea prin wifi crează spațiu liber in antena gsm?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate