Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Roaming Orange

* * * * * 8 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2766 răspunsuri în acest subiect

#2089
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.949
  • Înscris: 26.02.2010
Veșnica problemă pe roaming, cu Telenor.

#2090
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Telenor BG prin Orange:

Fișier atașat  Screenshot_20200816_134900_org.zwanoo.android.speedtest.jpg   63,27K   127 download-uri

Telenor BG prin Vodafone in acelasi loc:

Fișier atașat  Screenshot_20200816_135122_org.zwanoo.android.speedtest.jpg   58,06K   125 download-uri

Clasic ;)

Editat de MembruAnonim, 16 august 2020 - 13:17.


#2091
HeroicStar

HeroicStar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.405
  • Înscris: 04.08.2019
Limitari de viteza din PCRF, sau acorduri roaming prost concepute , iar partenerul Telenor limiteaza eronat roamerul. Poate fi intentie, sau prostie de ambele parti. Intentie din partea Orange nu vad de ce? Adica cu rivalul Vodafone sa se faca de ras? Mai degraba e prostie interna intre ingineri de ambele parti. Trebuie escalat din Orange spre Telenor BG

#2092
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e nimic nou, daca iei topicul asta la rasfoit pe ultimii doi ani ai sa vezi ca e traditie, in foarte multe tari Orange limita roamingul la 2Mbps. Chiar si prin profil MBR, unde se poate vedea clar limitarea, sau doar la nivel ip.

In afara orelor de varf mergea ok, sigur sunt si ceva interconectari subdimensionate acolo.

Editat de MembruAnonim, 16 august 2020 - 15:46.


#2093
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.021
  • Înscris: 16.09.2008

View PostMembruAnonim, on 16 august 2020 - 13:03, said:

Telenor BG prin Orange:
"E in parametri" -- tot clasic ;)

#2094
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.021
  • Înscris: 16.09.2008
Si sa nu uitam de "Orange nu are control asupra performantelor retelelor partenere din strainatate" Posted Image

#2095
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.608
  • Înscris: 08.08.2007
Am fost in acest weekend in ungaria si ghici dupa 2 ani! Iarasi Orange Romania blocheaza accesul la retelele Telekom si Vodafone Ungaria.
Singura retea pe care ma por inregistra este Telenor care nu are 3G voce in zona unde merg numa 2G.
Si iarasi sun la serviciul clienti si ghiciti.
Fac ca ploua ca nu este nimic in neregula!

Acuma de 1 luna am foat in Hu si mergea excelent Telekom Hu. Asa ca orange nu poate veni sa vinde gogosi ca nu ei blocheaza etc...

#2096
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.949
  • Înscris: 26.02.2010
2500 euro cost suplimentar în roaming, pe teritoriul României, la Cazanele Dunării.
https://comunitate.o...azanele-dunarii

#2097
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.394
  • Înscris: 22.12.2016
E ok, Suzana văd că n-a mai dat niciun semn. O fi contactat-o Orange "psst, hey, uite, ștergem cu buretele, numa' taci acolo"?

Urăsc când situații de genul rămân în aer. I WANNA KNOW! :roflmao:

#2098
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015
Viteza la Nisipurile de aur. De când sunt in concediu, cam astea au fost vitezele, cu un minus pe Vivacom și lipsa net pe A1 aproape de vârful Marsaala

Fișiere atașate



#2099
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 921
  • Înscris: 04.05.2018
Mai incearca un test si dupa ora 22

#2100
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaris86, on 07 septembrie 2020 - 10:20, said:

2500 euro cost suplimentar în roaming, pe teritoriul României, la Cazanele Dunării.
https://comunitate.o...azanele-dunarii
Haha, daca citesti raspunsurile mori: cica ai trafic destul in see si n-ar fi trebuit sa faci cost suplimentar. De parcă cazanele Dunării se învecinează cu Austria, nu cu Serbia... Apoi următorul turuie ceva cu microplati prin sms.

Si te miri ca daca ai vreo problema serioasă nu-i nimeni in stare s-o rezolve.

Editat de MembruAnonim, 23 septembrie 2020 - 20:41.


#2101
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.949
  • Înscris: 26.02.2010
Dacă unii atât știu geografie :D

#2102
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015

View Posttomaciprian, on 23 septembrie 2020 - 17:22, said:

Mai incearca un test si dupa ora 22

Poate incerc luna viitoare, tot in Bulgaria. Posibil sa am deplasare si o sa incerc. M-ai facut curios. Stiu ca sunt colegi care se plang, dar, pe timpul zilei, n-am avut probleme de viteza, cu exceptia celor enumerate (Vivacom si A1).

#2103
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil a si scazut traficul pe interconectarile de roaming fata de perioada in care am fost eu.

Pe A1 nu intra sub nici o forma la selectie manuala, chiar sunt curios sa vad un Orange in A1.

#2104
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.377
  • Înscris: 08.12.2008
cum traficul e sub capacitattile link -urilor nu prea o sa mai observi limitari.

#2105
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostMembruAnonim, on 29 septembrie 2020 - 18:49, said:

Probabil a si scazut traficul pe interconectarile de roaming fata de perioada in care am fost eu.

Pe A1 nu intra sub nici o forma la selectie manuala, chiar sunt curios sa vad un Orange in A1.

Am avut o singura zona pe A1: telegondola de la muntele Musala. Mergea sa suni, dar nu aveam acces la net. In rest 90% Telenor, 9% Vivacom (din ce am observat, Vivacom e reteaua de backup pentru Telenor. Au fost cateva momente in apoape de Sofia nu aveam semnal Telenor (nu stiu din ce motive) treceam pe Vivacom, iar, pana la hotel, reveneam pe Telenor).

Un lucru mi-a placut: reteaua (semnalul) foarte buna aproape oriunde. Foarte rar n-am avut semnal (zone chiar izolate), iar de doua ori, prin munti, am avut o foarte mica perioada semnal Edge, in rest minim 3G full (unde nu prindeam 4G, tot full).

#2106
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostPololica, on 29 septembrie 2020 - 15:30, said:

Poate incerc luna viitoare, tot in Bulgaria. Posibil sa am deplasare si o sa incerc. M-ai facut curios. Stiu ca sunt colegi care se plang, dar, pe timpul zilei, n-am avut probleme de viteza, cu exceptia celor enumerate (Vivacom si A1).

Pana la urma am ajuns ieri pana la Ruse pentru cumparaturi (evident, tigarete) si alte completari pentru acasa. N-am mai facut teste intrucat viteza prinsa parea la fel ca in septembrie in concediu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate