Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amenda circulație by poliția locala

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Majoritate pe aici , sunt neprihaniti , dar cand gresesc si ei .....sigur ca nu au curaj sa deschida topic pe SP , tacsi rod in ei , si critica pe altii . Nu exista sofer fara greseala .

#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am patit-o acum vreun an si ceva. Am parcat peste linie continua in parcare Taxi. Am gasit hartia in geam, aveam 2 cu 2. Am mers la Locala, mi-a dat numai doua puncte penalizare. Omul a fost OK. Nu am stat la discutii, ar fi fost culmea: parcasem gresit. Mi-am cerut scuze si dupa aceea mi-a zis ca imi lasa doar punctele penalizare.

#21
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
E plin de experti pe-aci! Te umplu' de respect
Cititi AICI comunicatul privind decizia 11/2017 si vă minunati!
Iniţiator! PV e nul de drept. Contestă-l la judecătorie.

#22
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
de acord cu iancuMic, toti gibonii au permis.Sa mai zic ca sunt specimene deastea care ignora semnul çedeaza trecerea si nu acorda prioritate, mai mult fac accident si tot ei sunt tari in gura?

parca se lua permisul pe loc 90 de zile daca erai prins ca circuli pe interzis. De ce nu a aplicat politistul legea ?
https://www.4tuning....rzis-99436.html

Edited by sctnicu, 19 September 2017 - 21:16.


#23
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View Postdeadly1234, on 19 septembrie 2017 - 21:13, said:

Nu m-am crezut șmecher deloc , pur și simplu eram intr-o zona noua pentru mine și n am văzut semnul , înainte sa ieși din casa te rog la așa ceva ? Doar un frustrat de viața poate sa și dorească răul altcuiva Posted Image
A dracu treaba. Te-ai trezit in mijlocul necunoscutului si brusc ai uitat semnele de circulatie.

#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostYourFan, on 19 septembrie 2017 - 21:07, said:

Gabor detected
In ce lume traiesti, daca consideri ca singurii oameni care indeamna la respectul legii, sunt cei care o aplica.

La noi in oras, un bolnav a fost la un pas de deces din cauza unui conducator auto care nu cunostea zona si a parcat pe interzis. Pacient in salvare, rana provocata de piatra unul flex, la picior. Vena atinsa. Hemoragie. Conducatorul auto a mers inapoi cat a putut, pentru a permite trecerea salvarii (ma uitam de undeva de la etaj...eram intrigat). Cand nu a mai putut, si neavand loc de manevra, a urcat pe bordura, si-a rupt ambele bari ale masinii. A facut-o intentionat. Desi alaiul trecuse, a venit Politia si l-a amendat. A fost corect.

View Postsctnicu, on 19 septembrie 2017 - 21:15, said:

de acord cu iancuMic, toti gibonii au permis.Sa mai zic ca sunt specimene deastea care ignora semnul çedeaza trecerea si nu acorda prioritate, mai mult fac accident si tot ei sunt tari in gura?

parca se lua permisul pe loc 90 de zile daca erai prins ca circuli pe interzis. De ce nu a aplicat politistul legea ?
https://www.4tuning....rzis-99436.html
Nu. 6 puncte se dau parca.

#25
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View PostSTARTREK1, on 19 septembrie 2017 - 21:05, said:

a fost, nu mai e valabil
https://www.juridice...-vehiculul.html

"În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 şi art. 105 pct. 10 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, prin raportare la dispoziţiile art. 7 lit. h) din Legea poliţiei locale nr. 155/2010, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, doar agentul constatator din cadrul poliţiei rutiere are competenţa de a solicita proprietarului sau deţinătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum şi de a aplica sancţiunile contravenţionale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relaţiilor solicitate.

N-are legatura cu ce discutam aici.
ICCJ spune altceva;

"doar agentul constatator din cadrul poliţiei rutiere are competenţa de a solicita proprietarului sau deţinătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum şi de a aplica sancţiunile contravenţionale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relaţiilor solicitate.

Edited by iancuMIC, 19 September 2017 - 21:28.


#26
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View Postgladiatore, on 19 septembrie 2017 - 21:11, said:

Nu exista sofer fara greseala .

corect, dar una e sa o faci cu buna stiinta si sa fii baiat salon cand esti oprit, iar alta e sa habar n-ai ce ai facut si sa mai fii si tare in gura, capul jos si mucles cand stii ca ai comis-o....nu zic bine?

#27
Many

Many

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.04.2004

View Postdeadly1234, on 19 septembrie 2017 - 20:39, said:

1.de ce ma refuzat- pentru ca in momentul in care el scria procesul verbal , am dat un telefon la o cunoștința care lucrează in domeniu și mi a spus clar ca nu are voie și sa nu semnez procesul , N am avut Obiecții de menționat , nici nu mi a citit procesul verbal ca i am spus clar ca nu l semnez , am 20 de ANI și aproape 2 ani de permis

În loc să suni la cunoştinţe, mai bine sunai la conştiinţe.

Ce bine cunoşti legile şi regulamentul...
Dacă nu ai semnat procesul verbal, să faci neapărat contestaţie, sigur o să câştigi!

Edited by Dany_Darke, 19 September 2017 - 22:57.
cu grija la limbaj


#28
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postdeadly1234, on 19 septembrie 2017 - 20:35, said:

Astazi in București , eram in trafic și am intrat pe o strada cu interzis


Pana la urma ce vrei sa contesti, daca recunosti singur ca esti vinovat? Fii [...] barbat si asuma-ti faptele.

Edited by Dany_Darke, 19 September 2017 - 22:55.


#29
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Ca sa conchidem:
Politia locala, adica cei din cadrul brigazii rutiere, pentru ca exista asa ceva si in cadrul acesteia, te poate amenda pentru incalcarea normelor legale in ceea ce priveste;
-stationarea
-oprirea
-parcarea
-accesul interzis.

Edited by iancuMIC, 19 September 2017 - 21:50.


#30
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postgladiatore, on 19 septembrie 2017 - 21:11, said:

Majoritate pe aici , sunt neprihaniti , dar cand gresesc si ei .....sigur ca nu au curaj sa deschida topic pe SP , tacsi rod in ei , si critica pe altii . Nu exista sofer fara greseala .

Apreciere eronata!
In realitate majoritatea (nu doar majoritatea celor de aici, de pe SP) oamenilor [CAND] gresesc, isi asuma fapta si consecintele apoi... ghici ce -  platesc!
Ceva nou pentru tine sau ti-am dat greu? Este ca nu ti-ar fi trecut prin cap? :)

#31
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Am pățit și eu acum câteva luni, am intrat pe o strada cu semn interzis( semnul fusese pus de câteva zile, circul destul de des prin acea zona ) pe care nu l-am vazut deoarece un deștept cu un camion parcase chiar în dreptul lui.
Polițistul local mi-a dat amendă deși mi-a dat dreptate ca nu aveam cum sa văd semnul.
Ce era sa fac?
Sa stau sa mă cert cu el, sa nu semnez și sa contest în instanță?
Mai mare deranjul pentru 140 de lei, așa ca am semnat procesul și am plătit amenda.

#32
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostPeter Blood, on 19 septembrie 2017 - 21:14, said:

E plin de experti pe-aci! Te umplu' de respect
Cititi AICI comunicatul privind decizia 11/2017 si vă minunati!
Iniţiator! PV e nul de drept. Contestă-l la judecătorie.

Decizia de acolo se refera la altceva.

Dar lasa ca asa e mai bine.
Nu ia procesul verbal...si nu mai poate plati in 48 ore...
Contesta invatat de "experti"...mai pierde si pe acolo...

Buna treaba Posted Image

Sa-si ia si un avocat scump:) sa fie treaba completa :)

Ai dreaq avocati....cum fac ei bani cand noi citim legile in diagonala pe click sau can-can...

Edited by alexa32, 19 September 2017 - 22:34.


#33
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Mama ei de lege ...
    Probabil/posibil politistu de la Politia Locala nu te poate opri in trafic nemotivat
.
      Dar, daca circuli pe interzis e contraventie, si in plus pui in pericol si vietile altora.
       Ce ar trebui sa faca politistul ? Sa inchida ochii ?
        Pe acelasi sistem, as putea sa alerg dupa unu cu un topor sa-i crap capu. Politistu local nu lucreaza la criminalistica asa ca nu are voie sa intervina!
       Ce o sa scrie autorul acestui topic in contestatia depusa la tribunal?
        "Am circulat pe interzis, dar refuz sa platesc amenda pentru ca politistul care m-a amendat nu avea ochi albastri"


#34
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Mda.
Pana la urma, pe forum esti asa cum te prezinti, nu cum ai vrea sa fii.
Nu te supara pe oamenii de aici; invata sa folosesti in mod constructiv orice critica.
Daca data viitoare, intr-o situatie asemanatoare, dai dovada de mai multa maturitate, atunci lucrurile nu sunt definitiv pierdute.
Mergi si plateste amenda, eventual cauta agentul care ti-a intocmit procesul verbal. Stii d-ta pentru ce.
Succes.

#35
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postiliemirea, on 19 septembrie 2017 - 22:05, said:

Am pățit și eu acum câteva luni, am intrat pe o strada cu semn interzis( semnul fusese pus de câteva zile, circul destul de des prin acea zona ) pe care nu l-am vazut deoarece un deștept cu un camion parcase chiar în dreptul lui.
Polițistul local mi-a dat amendă deși mi-a dat dreptate ca nu aveam cum sa văd semnul.
Ce era sa fac?
Sa stau sa mă cert cu el, sa nu semnez și sa contest în instanță?
Mai mare deranjul pentru 140 de lei, așa ca am semnat procesul și am plătit amenda.

Politistul ala ar trebui sa consulte cacatul ala de statie, sa vada ce amenzi ai mai primit, daca esti recidivist, si putea sa iti dea un avertisment, dar ei asta invata, sa dea amenzi, pentru ca asta stiu sa faca cel mai bine

#36
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View PostiancuMIC, on 19 septembrie 2017 - 21:04, said:

Nesemnarea procesului verbal de contraventie nu are ca efect asumarea ori recunoasterea culpei mentionate in acesta ci doar luarea la cunostinta.
esti sigur ca asa ai vrut sa scrii ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate