Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Amenda circulație by poliția locala

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
deadly1234

deadly1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.08.2012
Astazi in București , eram in trafic și am intrat pe o strada cu interzis , poliția locală ( din sectorul 6 ) ma oprit , mi a cerut actele , iar “ conform legii “ am primit o sancțiune . După niște căutări pe net și telefoane , am aflat ca poliția locală numai are voie sa dea amenzi de trafic , după noua lege, dar dilema mea este următoare , polițistul mi a făcut proces verbal , am refuzat sa l semnez iar amenda mi a spus ca mi vine acasă . Dacă s a dat lege ca numai are voie sa dea amenzi de circulație , mai îmi vine amenda acasă sau nu ? Și dacă îmi vine , unde pot face contestație ?

#2
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View Postdeadly1234, on 19 septembrie 2017 - 20:35, said:

Astazi in București , eram in trafic și am intrat pe o strada cu interzis , poliția locală ( din sectorul 6 ) ma oprit , mi a cerut actele , iar “ conform legii “ am primit o sancțiune . După niște căutări pe net și telefoane , am aflat ca poliția locală numai are voie sa dea amenzi de trafic , după noua lege, dar dilema mea este următoare , polițistul mi a făcut proces verbal , am refuzat sa l semnez iar amenda mi a spus ca mi vine acasă . Dacă s a dat lege ca numai are voie sa dea amenzi de circulație , mai îmi vine amenda acasă sau nu ? Și dacă îmi vine , unde pot face contestație ?

de ce ai refuzat ? ce obiectii ai avut de mentionat ? cati ani ai ? dar de permis?

#3
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Poti face contestatie ...dar daca nu platesti amenda intr-o luna am inteles ca ,conform nu stiu carei legi , iti ridica carnetul de sofer.

http://www.stirileka...isul_76490.html

Edited by Clovis, 19 September 2017 - 20:39.


#4
deadly1234

deadly1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.08.2012
1.de ce ma refuzat- pentru ca in momentul in care el scria procesul verbal , am dat un telefon la o cunoștința care lucrează in domeniu și mi a spus clar ca nu are voie și sa nu semnez procesul , N am avut Obiecții de menționat , nici nu mi a citit procesul verbal ca i am spus clar ca nu l semnez , am 20 de ANI și aproape 2 ani de permis

#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
contestatie se face la judecatorie. Si nu, nu avea dreptul sa te opreasca.

#6
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postdeadly1234, on 19 septembrie 2017 - 20:39, said:

1.de ce ma refuzat- pentru ca in momentul in care el scria procesul verbal , am dat un telefon la o cunoștința care lucrează in domeniu și mi a spus clar ca nu are voie și sa nu semnez procesul , N am avut Obiecții de menționat , nici nu mi a citit procesul verbal ca i am spus clar ca nu l semnez , am 20 de ANI și aproape 2 ani de permis

Era mai bine sa fi semnat si il luai cu tine, procesul verbal, de el este vorba, ca il semnezi sau nu, daca nu gasesti o cale de atac tot platesti, este o moda tampita sa nu il semnezi, data viitoare poti cere sa consemneze obiectiile tale la rubrica observatii, acum trebuie sa astepti sa vina PV acasa, si dupa aceea sa te apuci sa il contesti, partea buna este ca te poti informa daca politia locala are dreptul sau nu sa dea amenda, dar din cate cunosc eu Romania, cred ca si portarul de la ghereta are dreptul sa ne dea amenzi

#7
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
pai ti-a dat procesu verbal sau nu?

#8
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Vezi Legea Politiei Locale; 155/2010.
Art.7.
h) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis, avand dreptul de a dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar.

http://www.dreptonli...le_155_2010.php

Edited by iancuMIC, 19 September 2017 - 20:52.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Cunostinta ta ce lucreaza in domeniu te-a sfatuit prost sa nu il semnezi.
Iar "numai" scris asa de tine are alt inteles.
Primesti PV, il p!atesti si apoi respecti legea.
Alta sansa nu ai.

#10
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View Postfoxbat, on 19 septembrie 2017 - 20:36, said:


de ce ai refuzat ? ce obiectii ai avut de mentionat ?

ce sa obiecteze, ca n-a intrat pe interzis? pai el are cunostinte n-auzi...e buricul pamantului la 20 de ani, ciumeg care nu semneaza ca a primit pv-ul, a facut smecheria vietii lui :))) i-a tras in teapa pe gabori

#11
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Postdeadly1234, on 19 septembrie 2017 - 20:35, said:

...numai are voie sa dea...
Esti drăguţ!  (Numa numa)

#12
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Unii habar nu au ce reprezinta semnatura pe un proces verbal de contraventie.
Nesemnarea procesului verbal de contraventie nu are ca efect asumarea ori recunoasterea culpei mentionate in acesta ci doar luarea la cunostinta.

Edited by iancuMIC, 19 September 2017 - 21:05.


#13
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View PostiancuMIC, on 19 septembrie 2017 - 20:51, said:

Vezi Legea Politiei Locale; 155/2010.
Art.7.
h) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis, avand dreptul de a dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar.

http://www.dreptonli...le_155_2010.php
a fost, nu mai e valabil
https://www.juridice...-vehiculul.html

"În interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 și art. 105 pct. 10 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, prin raportare la dispozițiile art. 7 lit. h) din Legea poliției locale nr. 155/2010, republicată, cu modificările și completările ulterioare, doar agentul constatator din cadrul poliției rutiere are competența de a solicita proprietarului sau deținătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identității persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum și de a aplica sancțiunile contravenționale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relațiilor solicitate.

#14
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View Postdeadly1234, on 19 septembrie 2017 - 20:39, said:

1.de ce ma refuzat- pentru ca in momentul in care el scria procesul verbal , am dat un telefon la o cunoștința care lucrează in domeniu și mi a spus clar ca nu are voie și sa nu semnez procesul , N am avut Obiecții de menționat , nici nu mi a citit procesul verbal ca i am spus clar ca nu l semnez , am 20 de ANI și aproape 2 ani de permis
ok,
1 - cunostinta e varza. Semnai ca ai luat pv-ul nu ca recunosti fapta. si mentionai ce vroai pe PV.
2 - a conduce e un privilegiu nu un drept  - bucura-te de el si nu ti bate joc de altii
3 - la multi ani. esti scuzat, la 20 de ani esti necopt si obraznic. toti am avut 20 de ani.

In Bucuresti este haos si jungla. Respecta legea la sange pana mai cresti.
Plateste balaria aia de amenta in 48 de ore si aia e. Invata ce i de invatat si aia e.

#15
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

View Postdan1980_25, on 19 septembrie 2017 - 20:44, said:

contestatie se face la judecatorie. Si nu, nu avea dreptul sa te opreasca.
Mai bine nu ai face afirmatii doar ca sa te afli in treaba ...
"Art. 7
In domeniul circulatiei pe drumurile publice, politia locala are urmatoarele atributii:
a) asigura fluenta circulatiei pe drumurile publice din raza teritoriala de competenta, avand dreptul de a efectua semnale regulamentare de oprire a conducatorilor de autovehicul exclusiv pentru indeplinirea atributiilor conferite de prezenta lege in domeniul circulatiei pe drumurile publice;
...
h) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis, avand dreptul de a dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar;"

Ceea ce s-a decis de catre ICCJ si s-a inteles gresit de catre multi oameni (inclusiv tu) e ca "doar agentul constatator din cadrul poliţiei rutiere are competenţa de a solicita proprietarului sau deţinătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum şi de a aplica sancţiunile contravenţionale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relaţiilor solicitate". Cu alte cuvinte, politia locala nu mai poate lasa in parbriz celor care au parcat neregulamenter invitatii la sediu gen "sa veniti sa ne comunicati cine a condus/parcat masina in data de ... in cutare loc", dar te pot amenda linistit daca te asteapta langa masina parcata neregulamentar pana revii la ea.

#16
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017

View Postdeadly1234, on 19 septembrie 2017 - 20:39, said:

cunoștința care lucrează in domeniu și mi a spus clar ca nu are voie și sa nu semnez procesul
Super capabila cunostinta aia a ta. Faptul ca nu semnezi procesul verbal nu inseamna decat ca ti-l trimite prin posta sau ti-l afiseaza la domiciliu. Asa in loc sa ai procesul verbal in mana si sa hotarasti ce faci mai departe, stai si astepti poate si 6 luni.

#17
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,

sa inteleg ca pe politistii de la locala ii instruiesc sefii lor se incalce legea zilnic si sa dea amenzi ca asa vor ei???

eu cred ca politistul ala stia bine ce face, or fi ei prosti(!?) dar nici chiar asa...

oricum, trebuie sa platesti si apoi sa contesti, cine va invata ca daca nu semnezi ai sanse la contestatie va invata prost.

normal - ai gresit - platesti.

sa ne postezi si ,,epilogul" rogu-te (daca mai ai curaj...)

Edited by gabimilo1, 19 September 2017 - 21:10.


#18
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017

View Postgabimilo1, on 19 septembrie 2017 - 21:06, said:

salut,
oricum, trebuie sa platesti si apoi sa contesti, cine va invata ca daca nu semnezi ai sanse la contestatie va invata prost.
Cunostinta lucreaza in domeniu. Inteleg ca la politia locala. Iti dai seama ce le stie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate