Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Amenda circulație by poliția locala

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdeadly1234, on 19 septembrie 2017 - 20:35, said:

, am aflat ca poliția locală numai are voie sa dea amenzi de trafic ,
Daca ai cautat pe net este fals. Poate da amenzi si bine face ca da :)

Edited by andreic, 19 September 2017 - 23:34.


#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdeadly1234, on 19 septembrie 2017 - 20:39, said:

1.de ce ma refuzat- pentru ca in momentul in care el scria procesul verbal , am dat un telefon la o cunoștința care lucrează in domeniu și mi a spus clar ca nu are voie și sa nu semnez procesul , N am avut Obiecții de menționat , nici nu mi a citit procesul verbal ca i am spus clar ca nu l semnez , am 20 de ANI și aproape 2 ani de permis

Cunostinta e proasta. Cauta-ti si tu cunostinte cu creierul in cap.
Acum mergi la cunostinta sa-ti spuna cum o sa pui mana pe raport pentru a-l contesta

View Postandreic, on 19 septembrie 2017 - 23:33, said:

Daca ai cautat pe net este fals. Poate da amenzi si bine face ca da Posted Image

Nu, a sunat o cunostinta care lucreaza in domeniu, :lol:

#39
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Pana ieri au avut voie. Ieri s-a publicat in MO noua prevedere.

https://www.avocatne...-in-trafic.html

#40
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostiancuMIC, on 19 septembrie 2017 - 21:22, said:

N-are legatura cu ce discutam aici.
ICCJ spune altceva;

"doar agentul constatator din cadrul poliţiei rutiere are competenţa de a solicita proprietarului sau deţinătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum şi de a aplica sancţiunile contravenţionale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relaţiilor solicitate.
Si care e legatura intre "comunicarea identitatii" si intrarea pe interzis? Ca mie imi scapa.

#41
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
O luam de la inceput? S-a discutat mai inainte.
Este o interpretare falsa; competentele sunt aceleasi cele prevazute in Legea 155; exceptia o reprezinta faptul ca, in cazul refuzului transmiterii datelor, referitoare nu se aplica sanctiunile prevazute de OUG.
195.

Quote

"(...) doar agentul constatator din cadrul poliţiei rutiere are competenţa de a solicita proprietarului sau deţinătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum şi de a aplica sancţiunile contravenţionale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relaţiilor solicitate", scrie în decizia ICCJ.

Prin urmare, politia locala nu mai poate invita o persoana la sediu, pentru a comunica persoana care a parcat, oprit, stationat neregulamentar, pentru ca apoi sa-l amendeze. Invitatia se facea prin lipirea pe parbrizul masinii a unei instiintari; acum te asteapta pana vii la masina si-ti da "prima".

Cititi mai atent, altfel bulversam oamenii pacilea.

@myshyk
Tocmai ca nu are nicio legatura; citeste mai atent sirul discutiilor.

Edited by iancuMIC, 20 September 2017 - 07:35.


#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Oricm aceasta reducere de competente de sanctionare nu o sa tina mult deoarece https://www.avocatne...le-rutiere.html

Deci se pregateste o extindere a drepturilor de sanctionare in trafic catre locali.

#43
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostiancuMIC, on 20 septembrie 2017 - 07:33, said:

Prin urmare, politia locala nu mai poate invita o persoana la sediu, pentru a comunica persoana care a parcat, oprit, stationat neregulamentar, pentru ca apoi sa-l amendeze. Invitatia se facea prin lipirea pe parbrizul masinii a unei instiintari; acum te asteapta pana vii la masina si-ti da "prima".
Se trimiteau și acasă solicitări de comunicare a numelui persoanei care a condus autoturismul parcat aiurea.
Și eu sunt de părere că interpretarea e eronată, s-a clarificat doar faptul că nu au competența să solicite în scris datele șoferilor  care au condus mașina nr ....  în data de ... la ora ... , nu că n-ar mai avea dreptul să sancționeze ce scrie în Legea poliției locale:

Quote

h) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis, avand dreptul de a dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar;
Condiția este să fie acolo când parchează sau când vin, și omul să se legitimeze.

#44
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postbarbosa, on 20 septembrie 2017 - 07:07, said:

Pana ieri au avut voie. Ieri s-a publicat in MO noua prevedere.

https://www.avocatne...-in-trafic.html
Care prevedere spune fix același lucru - doar cei de la rutieră au dreptul să solicite informații despre persoana căreia i-ai încredințat vehiculul și să te amendeze dacă refuzi să comunici datele persoanei respective. Nimic altceva.
Pe românește - dacă ești prins conducînd pe interzis localii au tot dreptul să te oprească, să te legitimeze și să aplice amenda aferentă faptei. Contestați, dar nu uitați să scrieți și despre rezultatul contestației.

#45
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Asta am tot incercat si eu sa explic, dupa ce unii au interpretat  gresit, decizia ICCJ, cu privire la contestatia in interesul legii facuta de Avocatul Poporului, cu privire la art. 7 lit. h, din legea de organizare si functionare a Politiei Locale, unde NU este eliminata competenta politistilor locali, cu atributiuni specifice, sa amendeze soferii pentru accesul pe interzis.
Nu ca as fi fan, dar din ce vad prin orase, brigada de la rutiera locala, e mai activa, fata de cei de la circulatie, care se multumesc sa stea la panda in autospeciale; nu patrulare, nu descurajarea bizonilor, nu descongestionare trafic.
Noaptea, doar pe cei de la locala ii mai vad pe strazi: cei de la circulatie, "inchid" mai devreme, cred.Posted Image

Edited by iancuMIC, 20 September 2017 - 08:49.


#46
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cu alte cuvinte, inițiatorul este bun de plată.

#47
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,143
  • Înscris: 15.05.2008
toti gresim,doar ca unii si le asuma
depinde ce atitudine o avut cel in cauza cu ei
daca o trantit-o ca nu ma poti amenda etc.de unde clementa la p.l.
cazul meu ceva ani in urma,depasit viteza localitate 104km (exact la intrare,dar tot loc.era),mi se ia permisul,cand ma pune la semnat tot asa stai ca tre sa sun pe cineva,acea cunostinta mi-a spus sa nu care cumva sa indraznesc sa nu semnez ca nu ma mai cunoaste cand voi apela din nou
alt caz,las masina unde am gasit,gasesc invitatie la ei ,merg sa vad despre ce este vb si incepe ala sa-mi arata poze pe aparatul lor,eu o scurtez,stiu ce am facut,am venit la voi sa vad ce facem ca tre sa plec acasa fiind din alt oras
concluzie. cand gresim sa ne comportam precum oamenii si vom fi tratati ca atare,fara impresii si scenarii cu avocati

#48
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postalthea, on 20 septembrie 2017 - 08:56, said:

Cu alte cuvinte, inițiatorul este bun de plată.
Daunele produse propriului psihic sunt cele mai mari deranjuri pe care poti sa ti le creezi. Banii se fac, dar faptul ca te aventurezi cu capu inainte fara sa judeci un pic, reprezinta boala unei generatii. A unei parti din aceasta.
De multe ori e bine sa ai o atitudine responsabila, mai ales in cazuri in care nu stapanesti exact situatia.
Desi nu sustin intotdeauna ideea, capul plecat sabia nu-l taie.

Edited by iancuMIC, 20 September 2017 - 09:59.


#49
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPlaton, on 19 septembrie 2017 - 22:54, said:


Politistul ala ar trebui sa consulte cacatul ala de statie, sa vada ce amenzi ai mai primit, daca esti recidivist, si putea sa iti dea un avertisment, dar ei asta invata, sa dea amenzi, pentru ca asta stiu sa faca cel mai bine

Fii sigur ca a facut-o,adica a verificat in sistem cazierul auto.
Avertismentele sunt o forma de penalizare,dar nu obligatorie si se dau de obicei celor care le merita.
Dupa cum pune problema initiatorul,care recunoaste clar ca a intrat pe sens interzis dar vrea sa faca conteste amenda,cu siguranta ca a fost artagos si cu aere de atoatestiutor si cu politistul.

#50
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Haideti sa o lamurim, ca vad ca ati inceput sa sariti la jugulara:

- nu vad nici o lege (lege, NU articol media!) care sa impiedice locala sa dea amenzi rutiere. Decizia ICCJ eu o interpretez cu totul altfel decat a facut-o autorul / autoarea articolului de ieri (ma rog, si aici e ceva ciudat, ca articolul e de ieri, si comentariile sunt de cateva luni - unele dintre ele! :w00t: ).

- nu vad nici un motiv pentru care autorul sa nu fie pasibil de amenda. A intrat pe interzis, cu buna stiinta sau nu (necunoasterea legii nu te absolva de respectarea acesteia) - e bun de plata. Ma indoiesc ca instanta va da castig de cauza autorului, mai ales ca pedeapsa nu intra nici macar in zona "privativa", ci e doar financiara.

Astazi am intrat aiurea (din neatentie) pe o straduta cu sens unic din Panduri (pur si simplu nu am fost atent, acolo sunt una spre Panduri, una dinspre Panduri etc). Mi-am dat seama repede de tampenie, insa nu prea mai aveam ce face. Daca m-ar fi oprit Garcea, nu aveam nimic de comentat, am comis-o cu mana mea.

#51
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View PostLuvRaluK, on 19 septembrie 2017 - 21:05, said:

Mai bine nu ai face afirmatii doar ca sa te afli in treaba ...
"Art. 7
In domeniul circulatiei pe drumurile publice, politia locala are urmatoarele atributii:
a) asigura fluenta circulatiei pe drumurile publice din raza teritoriala de competenta, avand dreptul de a efectua semnale regulamentare de oprire a conducatorilor de autovehicul exclusiv pentru indeplinirea atributiilor conferite de prezenta lege in domeniul circulatiei pe drumurile publice;
...
h) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis, avand dreptul de a dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar;"

Ceea ce s-a decis de catre ICCJ si s-a inteles gresit de catre multi oameni (inclusiv tu) e ca "doar agentul constatator din cadrul poliţiei rutiere are competenţa de a solicita proprietarului sau deţinătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum şi de a aplica sancţiunile contravenţionale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relaţiilor solicitate". Cu alte cuvinte, politia locala nu mai poate lasa in parbriz celor care au parcat neregulamenter invitatii la sediu gen "sa veniti sa ne comunicati cine a condus/parcat masina in data de ... in cutare loc", dar te pot amenda linistit daca te asteapta langa masina parcata neregulamentar pana revii la ea.
inca nimeni nu a remarcat ca legea politiei locale se bate cap in cap cu OUG 195/2002?
El poate incerca o contestatie. Unele instante dau castig acestor spete, altele nu. Totul in ideea(cf. oug 195/2002) ca doar agentul constatator(Politia romana) poate da amenzi cu privire la regimul circulatiei rutiere.
Pana nu se va pune in concordanta cele 2 legi, vor exista contestatii castigate in ambele tabere. Depinde doar de judecator.

View PostTyby, on 20 septembrie 2017 - 13:31, said:

Haideti sa o lamurim, ca vad ca ati inceput sa sariti la jugulara:

- nu vad nici o lege (lege, NU articol media!) care sa impiedice locala sa dea amenzi rutiere.
inseamna ca nu ai cautat destul.

art. 15 al. 1 din O.G. nr. 2/2001   contravenția se constată printr-un proces verbal încheiat de persoanele anume prevăzute în actul normativ care stabilește și sancționează contravenția, denumite generic agenți constatatori precum și dispozițiile art. 109 pct. 1 din O.U.G. 195/2002 potrivit cu care, constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor se fac direct de către polițiștii rutieri iar în punctele de trecere a frontierei de stat a României, de către polițiștii de frontieră.

art. 177 pct. 2 din H.G. nr. 1391/2006 (Regulamentul de aplicare a O.U.G. nr. 195/2002) : polițiști rutieri sunt ofițerii și agenții de poliție specializați și anume desemnați prin dispoziție a inspectorului general al Inspectoratului General al Poliției Române.


Pana cand nu voi vedea clar in OUG 195/2002, specificat faptul ca politistul local este si agent constataor, consider ca se poate contesta orice amenda data de politia locala.

Edited by dan1980_25, 20 September 2017 - 13:57.


#52
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdan1980_25, on 20 septembrie 2017 - 13:49, said:

inca nimeni nu a remarcat ca legea politiei locale se bate cap in cap cu OUG 195/2002?
Nu textele se bat cap în cap ci interpretarea lor. N-au fost corelate, e adevărat, dar asta nu înseamnă că se bat cap în cap.

Edited by althea, 20 September 2017 - 13:55.


#53
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Postalthea, on 20 septembrie 2017 - 13:52, said:

Nu textele se bat cap în cap ci interpretarea lor. N-au fost corelate, e adevărat, dar asta nu înseamnă că se bat cap în cap.
ba da. HG 1391 spune ca DOAR agentul constatator poate da amenzi.
Art. 177. – (1) Îndrumarea, supravegherea, controlul respectării normelor privind
circulaţia de drumurile publice şi luarea măsurilor legale în cazul în care constată încălcări
ale acestora se realizează de către poliţiştii rutieri din cadrul Poliţiei Române.
(2) Poliţiştii rutieri sunt ofiţerii şi agenţii de poliţie specializaţi şi anume desemnaţi prin
dispoziţie a inspectorului general al Inspectoratului General al Poliţiei Române.

Edited by dan1980_25, 20 September 2017 - 14:02.


#54
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Tu ziceai de codul rutier și de legea poliției locale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate