Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

iPhone X - Discuții generale

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#2071
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
1. ia vezi tu poza atasata, probabil ca nu stiai ca se poate face cu info din dual-cam (fara bokeh). Am uitat sa precizez de bitrate-uri bune, formate heif/hevc , chestii care sunt de mult pe ios. Repet, este un smartphone cu posibilitati limitate, daca vreau low-light performance etc, fac cu sony a7-III . Nu o sa treaca nimeni de la un brand la altul ca are dual-pixel samsung

2. depinde la ce teste te uiti. pe langa teste , eu testez in practica, le folosesc zilnic.

3. A MERS e una, pt volte si alte setari de operator tb sa schimbi CSC, ce nu e asa clar, daca nu intelegi partea tehnica mai studiaza. Pt exemplificare, iphone isi ia carrier settings (echivalent csc) instant OTA, Samsung inca e ramas in urma la capitolul asta (un alt factor pt care n-o sa mai cumpar Samsung). "Cand schimbai tu softuri prin odin" eu faceam custom rom pt xda, daca tot ai ceva personal cu mine. Esti exact genul care se da cunoscator si nu stie ce e un CSC, in caz ca nu stii , multe sunt multi-csc, si DOAR cu root+wipe poti selecta unul din ele, gen XEU->ROM , vezi topicul de S6 sau altele, la S8 incoa au mai reusit la unele zone sa scoata doar single-csc si e mai ok, dar si acolo daca schimbi tara tb sa schimbi single-CSC deci iar wipe. PRAF !

4. la Samsung stiu ca se schimba in functie de aplicatie nu in functie de ambientala. Si daca e asa, am avut note8 si era praf chiar daca se schimba, se potriveste mult mai bine cu ambientul pe X. Stii cum e, degeaba se chinuie Samsung cu hardware stuff, ca tine si de soft, unde Samsung a fost mereu beta (vezi touchwiz si altele) pe cand ios mereu a fost stabil.

5. nu am spus ca am avut (detinut) s9 , am spus ca am avut note8 o perioada, si mai am prieteni cu s9 si le-am pus unul langa altul. E vorba si de cum tb sa se auda (low-mid-high) nu da clasicul "Cat de tare se aude".

6. parere sau nu, ti-am dat un exemplu clar, edge nu se poate proteja doar cu o husa de spate (eu nu folosesc folii sau alte cacaturi, toate telef mele au doar husa de spate care le-a protejat perfect la zeci de cazaturi), notch-ul nu ma deranjeaza cu nimic.

7. nu cred ca vrei sa-ti dau link de pe youtube la cat de praf este deblocarea cu face pe s9 la intuneric sau in alte conditii. la X in caz ca nu ai avut , nu tb mereu sa tragi de lockscreen, de multe ori ma uit la el doar pt a decoda notificarile.

8. irelevant pt piata de clienti de smartphone, nu toti au casti de 1000 euro ca sa simta diferenta.

9. da, update care pe pixel (stock) probabil a fost acum 6 luni :))

10. iar este atehic, restore din google/samsung nu e acelasi lucru. Restoreaza doar unele chestii si alea uneori. Nu te lasa sa selectezi din ce backup vrei etc, sunt multe lipsuri. Iar o chestie beta, fata de un produs (icloud backup) functional perfect de multi ani.

Cu homekit iar nu ai inteles, merge direct din telefon prin Siri, si oricum e mult mai rapid si mai bine implementat si device-uri compatibile gramada (iti dau doar cateva aici). Am spus doar ca merge si cand stai in pat de exemplu prin Homepod. Iar , solutia de la samsung slaba (doar cativa producatori) si functionare beta, solutia Apple adoptata larg pt ca este rapida / stabila si mult mai multi care ar cumpara asa ceva au ios decat android.

#2072
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
GATA!

#2073
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Ai dreptate, am facut root ca sa am VOLTE de la DiGi apoi am mai facut unul sa pot sa pot sa am dual Volte(Digi + Orange, am S9+ duos). Doar am uitat cand am facut, pentru ca nu am facut.
Note 8 nu avea difuzoare stereo, comparatia ta e aiurea. Eu am zis clar despre S9/S9+.
Daca "faceai" softuri custom nu mai pierdeai timpul pe aici.
Unde anume pe Youtube ai vazut tu ca se deblocheaza mai greu Samsung ca Iphone, ca eu am vazut invers? Iar "pe" lumina scazuta si Samsung are un led infrarosu plus ca sporeste luminozitatea displayului.
Telefonul nu cade pe edge ci pe colturi.
Referitor la DAC eram sigur ca o sa zici de faptul ca nu iti trebuie "atata" calitate.
Restoreul din Google/Samsung
este complet sau in functie de la ce anume ai selectat sa se faca backup(in trecut).
Referitor la Smarthome tot ce are wifi si posibilitate de control prin wifi merge controlat atat pe Apple si/sau Samsung. Doar ca Samsung "face si altele"( masini de spalat, televizoare, cuptoare cu microunde, becuri inteligente) si controlul este mai complet pe Samsung.
Nu stau sa iti raspund puctual ca oricum ar fi degeaba tu vezi doar ce vrei tu sa vezi.

View PostDecember, on 24 iulie 2018 - 14:32, said:

GATA!

A fost ultima postare, promit :)

Edited by i0nut_tt, 24 July 2018 - 14:47.


#2074
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Treaba voastra, dar vedeți ca l-ati suparat pe December Posted Image
On topic, ca intreba cineva de unde sa ia X-le mai ieftin. Urmareste site-ul Orange. Sambata, cand am prins si ceva huse originale de piele la pret excelent, era si X de 64 si de 256 GB reconditionate. Ala de 64 imi iesea la prelungire la un abonament de 8 euro la vreo 700 de euro.

#2075
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Daca am suparat pe cineva imi asum consecintele care ar fi alea. Nu inteleg dubla masura, ce cauta pe un topic Apple/Iphone X dezinformari despre Samsung. Adica dezinformarile sunt permise pe acest topic dar informatiile adevarate nu, in acest scop trebuia avertizat de mult timp dj_cristi.
Ca idee, pe topicul S9/S9+ noi nu spunem aberatii despre Iphone, ne vedem de treaba noastra.

Edited by i0nut_tt, 24 July 2018 - 15:02.


#2076
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Ok, ti-ai facut damblaua, ai informat corect.
Va multumesc tuturor!

Sau daca aveti chestii de lamurit, serios, discutati in privat. Ca nu va vad mutandu-va pe topicul de samsung, dar nici de aici nu vreti sa plecati :)

#2077
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Mai aruncam si noi un ochi :). Oricum suntem "bine" in comparatie cu "unii" de mai vin pe topicurile Samsung cu diverse probleme inchipuite.
Offtopic, pe forumul Samsung(community), sunt unii "blestemati" de soarta, de li se crapa sticla la camera, sticla displayului "singure" plus tot telefonul.:)

View Posttudor_ionutz2000, on 24 iulie 2018 - 14:52, said:

Treaba voastra, dar vedeți ca l-ati suparat pe December Posted Image
On topic, ca intreba cineva de unde sa ia X-le mai ieftin. Urmareste site-ul Orange. Sambata, cand am prins si ceva huse originale de piele la pret excelent, era si X de 64 si de 256 GB reconditionate. Ala de 64 imi iesea la prelungire la un abonament de 8 euro la vreo 700 de euro.

Daca doriti Iphone X si aveti rude in Italia, va pot cumpara(ele) de acolo este mult mai ieftin ca la noi, la fel si in Spania. Dati un search pe Google unde are Apple cota de piata mai mica si acolo gasiti mai ieftin.

Edited by i0nut_tt, 24 July 2018 - 15:17.


#2078
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007

View PostKiddosu, on 23 iulie 2018 - 22:56, said:

Cati dintre cei care dau 4000 ron pe un telefon il tin peste 12 luni ? majoritatea il vand in septembrie pentru a cumpara noul model in octombrie(ma refer la utilizatorii apple).
Si asta cu ce se intampla daca dupa 13 luni e deja celebra Posted Image

Pai cred ca multi il tin peste 12 luni. Cred ca majoritatea, dar cum nu am date nu ma pot hazarda sa spun asta.
Iar faptul ca e celebra sau nu e irelevant, daca te ajuta pune 14 luni, 15, 16, oricate vrei tu. Ideea e ca daca ti se intampla tie, la alea 13 luni celebre, n-o sa ti se mai para deloc amuzant. Eu   (probabil si altii) prefer linistea pentru 700-1000 lei oricand. Sa vezi ca mai sunt unii care-si iau si Apple Care, niste nebuni peste tot :)))

#2079
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Posti0nut_tt, on 24 iulie 2018 - 15:15, said:

Daca doriti Iphone X si aveti rude in Italia, va pot cumpara(ele) de acolo este mult mai ieftin ca la noi
De unde stii? :)

Edited by YourFan, 24 July 2018 - 18:22.


#2080
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Pai Apple a pierdut de mult timp din cota de piata(a telefoanelor) in Spania si Italia(nu mai stiu exact cifrele dar Iphone are cota de piata sub 15 % in Spania si undeva la 16-17% in Italia) in detrimentul Samsung si Huawei.
Am fost in concediu de 3 ori in Italia ba chiar mi-am luat diverse(mai ieftine ca la noi, printre care un S6), utilizatorii Samsung "multumesc" Apple ca reduce pretul la telefoanele Iphone ca sa il reduca si Samsung dupa, sa isi ia si ei ultimul model de la Samsung :) . Nu mai zic de reclamele interminabile de pe Youtube, fara posibilitate de skip ce denota "disperare". Vrand nevrand am invatat toata gama de produse Apple. :)
Nu neg, am invatat dintr-o reclama sa fac o panorama utilizand aceleasi persoane(ca si cum ar fi dublate), nu ma gandisem la asta, multumesc pe aceasta cale Apple .

Ca sa fiu puctual au preturi mici telefoanele vandute in centrele comerciale IperCoop si depinde de promotie, au mai multe magazine serioase printre care Unieuro, Trony poate mai sunt si altele. Ultima oara(anul trecut) am luat doua laptopuri unul la pret intreg iar celalalt la jumatate. Au oferte interesante si la altele, cardurile de memorie, pe vremea cand la noi costau unul de 64 GB 35-40 si ceva de euro la ei acelasi card costa 17 euro.
La laptopuri, acelasi laptop costa la ei mai putin si in banii aceia mai ai si Windows preinstalat.

Edited by i0nut_tt, 24 July 2018 - 18:50.


#2081
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008

View Postwarchilde, on 24 iulie 2018 - 16:33, said:

Pai cred ca multi il tin peste 12 luni. Cred ca majoritatea, dar cum nu am date nu ma pot hazarda sa spun asta.
Iar faptul ca e celebra sau nu e irelevant, daca te ajuta pune 14 luni, 15, 16, oricate vrei tu. Ideea e ca daca ti se intampla tie, la alea 13 luni celebre, n-o sa ti se mai para deloc amuzant. Eu   (probabil si altii) prefer linistea pentru 700-1000 lei oricand. Sa vezi ca mai sunt unii care-si iau si Apple Care, niste nebuni peste tot Posted Image))

Stai linistit ca la Iphone nu sunt 700-1000 ron. Pe olx sunt 35-36 sigilate, la emag/pcgarage s.a.m.d 50-51.

Edited by Kiddosu, 24 July 2018 - 18:40.


#2082
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Iphonul meu 6s a implinit 31 de luni. Targetul este sa il tin 3 ani (36 de luni). A primit o baterie noua (25 de euro) la 24 de luni. Rupe lantul, nu am nici cel mai mic motiv sa il inlocuiesc.

Am platit pe el 652 de euro (fara TVA, luat pe firma). La 36 de luni de utilizare ajung la un pret de aproximativ 60 de centi (2.8 lei) pe zi.

Eu zic ca e bine pentru un telefon premium.

Edited by izometric, 24 July 2018 - 18:49.


#2083
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 22.10.2007
6s-ul sotiei are tot cam atat, a fost luat in ianuarie dupa lansare si are bateria originala, se mai plange din cand in cand de baterie dar inca e la ~85% viata, nu s-a activat modul de protectie.
Daca urmatorul o sa aiba lcd, o sa i-l  schimb si renunt si eu la s7 si s8, mi s-a luat de amoled.

#2084
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Ca sa va faceti o idee,am un iphone X,dupa o contrazicere cu un amic,l am pus sambata pe olx,l am lasat 5-6 ore.
Este codat orange,luat in aprilie,impecabil,factura tot pachetul.
Cele mai bune oferte au fost :cash 3450 si schimb cu s9 plus luat tot in aprilie,in aceleasi conditii cu al meu si 550 lei diferenta,am facut asta pentru un pariu :)

Edited by silviu03, 24 July 2018 - 21:00.


#2085
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Revin,

De unde iau cel mai ieftin Iphone X?????
Nou, sigilat, garantie

#2086
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Olx

#2087
kritponyte

kritponyte

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 04.03.2014
Probabil s-a mai discutat. Am intrat si eu mai tarziu in tabara iPhone X si as dori sa stiu daca suporta Volte / VoWifi de la Digi ?

#2088
VerSus_88

VerSus_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 16.05.2018
Tocmai ce am revenit din concediu , evident am facut cateva poze iar unul dintre prietenii mei avea un P20 P , doamne ce diferenta , cum se lasa putin seara , telefonul asta (iX) devine mort la capitolul camera ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate