Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?
 Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....
 Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Apartament Iași
 Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 

iPhone 8/8 Plus - discutii generale

* * * * - 6 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2977 răspunsuri în acest subiect

#541
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001

View Post`Giovanni, on 19 septembrie 2017 - 17:08, said:

Vino si demonstreaza stiintific, teste reale. Daca te bagi intr-o discutie adu argumente cu probe nu balarii ca e arhitectura diferita si rahat. Ia-mi cel mai ieftin procesor lansat anu asta ori de amd ori de intel si demonstreaza-mi ca e net superior a11.

N-am cum sa-ti demonstrez pentru ca din cate vad nu ai habar despre ce vorbesti dar in minunata traditie romaneasca in care toti se pricep la de toate, tu ai senzatia ca intelegi ce spui.

Nu intelegi si ar fi trebuit sa te opresti de la postul anterior cand ti-am spus o diferenta majora intre cele 2 sisteme, insa cum nu ai inteles, continui sa aberezi, crezand in mintea ta ca A11 si orice procesor x64 pot fi comparate asaaaa.. cumva.

Uite, nu am gasit cu x64 dar poti sa intelegi si asa: ARM vs X86 – Key differences explained!


View Postklaw_godly, on 19 septembrie 2017 - 18:51, said:

Nu mai spune . Sa speram ca te referi la aplicațiile în C, ca pt java exista jvm în fiecare procesor. De asta ai portabilitate. Nu o sa prea vezi tu aplicații pe mobil care trebuiesc portate de la un procesor la altul. De-asta ai java.
Orice aplicație iti rulează același cod pe orice procesor. Nu vorbim de aplicații embedded în care se folosesc procesoare dedicate platformei.

Da, in principiu la C insa nici partea cu java nu este departe pentru ca nu exista un jvm in fiecare procesor, exista jvm-uri pentru fiecare arhitectura care pot interpreta acelasi cod la fel INSA modul in care jvm-ul ajunge sa fie rulat pe respectivele procesoare este in continuare dependent de arhitectura.

In aceeasi idee de mai sus, chiar daca exista portabilitate, comparam mere cu pere pentru ca nu o sa vezi nicio diferenta intr-un cod rulat pe un telefon si pe un pc folosind java, insa in timp ce telefonul o sa ruleze cat se poate de eficient acel cod, pc-ul il va rula fluierand in timp ce face relaxat si alte chestii pe fundal

#542
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.010
  • Înscris: 21.06.2016
Dezvoltatorii trebuie sa-si faca aplicatiile in asa fel incit sa foloseasca la maxim avantajele procesorului Apple. Chestie care e mai greu la android.
Nu mai zic ca purtatorii de apple tind s aplateasca mai mult pentru aplicatii asa ca dezvoltatorii au motive mai serioase sa puna efort in optimizare pentru Apple, dar Android vine cu numerele (de citeva ori mai multi useri).

View Postcalbog, on 19 septembrie 2017 - 19:22, said:

Pai ce contează dacă dezvoltatorilor le e dat pachetul apple care să îl folosească? E limitat fix cum vrea apple Posted Image


#543
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postvrajitoruldinoz, on 19 septembrie 2017 - 19:13, said:

Motivul pentru scorurile mari in teste este ca A11 are hardware specializat si e optimizat pentru anumite taskuri intilnite des care probabil se intilnesc in testul ala. Asta nu insemna ca poate face orice, de exemplu sa calcule, simulari, jocuri care nu-s potrivite pentru optimizarile lui etc. E o mina de aplicatii importante unde A11 e foarte puternic, comparabil cu un x86 rezonabil.

Corect iar asta inseamna ca un A11 poate decoda 4K foarte frumos si linistit insa asta pentru ca un hardware dedicat, pe soft-ul dedicat, cu codec-ul dedicat face minuni.

Acelasi procesor x64, este capabil sa faca asta mult mai versatil, cu multe alte codec-uri, pe diverse implementari si asta ca unul din task-urile paralele existente intr-un desktop.

#544
klaw_godly

klaw_godly

    Preafericitul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.659
  • Înscris: 10.06.2008
Aici sunt de acord. Nu prea se pot compara. Au arie diferita de utilizare. Eu ma refeream doar la faptul ca programele de java difera, sunt object compatible pe când cele c sunt source portable.
Oricum, majoritatea testelor sunt de ochii lumii, dacă te uiți la fiecare iteratie de procesor aveau rezultate cu zeci (%) mai bune, ca sa rupa ochii lumii. Ce-mi pasa mie ce putere de calcul am dacă și un 5s merge aproape la fel de rapid în daily use...

#545
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postklaw_godly, on 19 septembrie 2017 - 19:44, said:

Oricum, majoritatea testelor sunt de ochii lumii, dacă te uiți la fiecare iteratie de procesor aveau rezultate cu zeci (%) mai bune, ca sa rupa ochii lumii.

Dap ...astia de la geekbench sunt destul de huliti ca au codul inchis, nu stie nimeni ce teste fac, cat de corecte sunt, ce si cum testeaza.

#546
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.175
  • Înscris: 22.01.2013
Se plâng devii că iOS nu e pc 👎

#547
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001
In alta ordine de idei, cum o fi reusit Orange treaba asta :

https://www.orange.r...-orange-romania

#548
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.122
  • Înscris: 06.12.2012

View PostMr_Woppit, on 19 septembrie 2017 - 19:54, said:

In alta ordine de idei, cum o fi reusit Orange treaba asta :

https://www.orange.r...-orange-romania

$$$

#549
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.579
  • Înscris: 19.04.2009
Eu nu înțeleg o treaba.
Când samsung&co lansează ceva fanii Apple nu se duc pe tropicele alea sa trolleze.

Când Apple lansează ceva imediat veniți, deși știți foarte bine ca nu, Nu ne interesează parerea voastră prea mult. Faceți doar flame și off-topic. In fiecare an.

Care e motivul? Eu fani Apple pe celelalte subiecte nu am văzut. Noi ne vedem de treaba.
Sau, o fi calitatea omului?



#550
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010
Aha am inteles deci se incearca intimidarea si limitarea celor care au o parere critica pe acest topic despre noile telefoane lansate de Apple.
Bine de stiut.

Editat de OriOn20, 20 septembrie 2017 - 12:09.


#551
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.856
  • Înscris: 27.09.2008

View PostOriOn20, on 20 septembrie 2017 - 12:07, said:

Aha am inteles deci se incearca intimidarea si limitarea celor care au o parere critica despre Apple pe acest topic.
Bine de stiut.
Nu, dar se trolează mult pe această arie. Nu ai înțeles că utilizatorii de IPhone nu vin pe aria android să troleze? De 30 pagini numai despre asta se discută!
Deci cine mai trolează sau face off topic pe un subiect de telefon e avertizat direct!
Să se discute despre acest telefon nu contra unei platforme, clar?

#552
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.579
  • Înscris: 19.04.2009
Avem și noi păreri critice. Dar diferența e ca pe noi ne interesează subiectul pe când voi veniți doar sa aruncați cu off-topic.

De ex: pe mine nu ma interesează samsung. Nu am nicio intenție sa cumpăr. Ma duc pe un subiect nou și ma apuc sa zic cât de nașpa e și cât de bun e altceva.

dacă m-ar interesa achiziția, dacă l-as fi așteptat la lansare, atunci era critica constructiva. Dar pe voi nu va interesează nimic, doar sa faceți flame. Aici e diferența. Sunt unii utilizatori de iPhone care au nemulțumiri. Critica constructiva. Alții au avut și poate voiau sa se întoarcă. La fel.
Dar majoritatea nu aveți nicio intenție cu iPhone 8/ X.

#553
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010

View Postnick5roo, on 20 septembrie 2017 - 12:11, said:

Nu ai înțeles că utilizatorii de IPhone nu vin pe aria android să troleze?
Nu vad cum este asta un argument pentru a intimida.
Pana la urma sunt discutii generale legate de doua telefoane pe care nu le are nimeni de pe aici si nu am vazut sa exista un regulament in legatura cu cine are dreptul sa posteze si cine nu are.
Daca ar fi un topic al detinatorilor de iphone 8 si 8+ s-ar mai intelege dar asa lasati-o mai moale.
Daca eu scriam ce a cris Woppit pun pariu ca repede eram atacat de acesti utilizatori de iphone care nu troleaza si nu ii intereseaza de Android desi chiar pe topicul asta au ajuns foarte repede si din propria initiativa sa isi dea cu parerea despre Android.

View PostLex404, on 20 septembrie 2017 - 12:12, said:

dacă m-ar interesa achiziția, dacă l-as fi așteptat la lansare, atunci era critica constructiva. Dar pe voi nu va interesează nimic, doar sa faceți flame.
Si ce ti s-a parut tie de exemplu la ce am scris eu pe acest topic ca nu ar fi critica constructiva?

Editat de OriOn20, 20 septembrie 2017 - 12:24.


#554
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.107
  • Înscris: 06.09.2005
@lex 404   Se duc, stai liniștit. Dacă n-o faci tu sau alții nu înseamnă că nu se găsesc clienți. Asa-s toți fanboii indiferent că e vorba de telefoane, procesoare, echipe de fotbal, etc.... Bine in cazul Apple ai și material, ei lansând orice produs ca pe ceva nemaivăzut.... Posted Image

Editat de nick5roo, 20 septembrie 2017 - 12:29.


#555
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.856
  • Înscris: 27.09.2008

View PostOriOn20, on 20 septembrie 2017 - 12:23, said:

Nu vad cum este asta un argument pentru a intimida. Nu este intimidare
Pana la urma sunt discutii generale legate de doua telefoane pe care nu le are nimeni de pe aici si nu am vazut sa exista un regulament in legatura cu cine are dreptul sa posteze si cine nu are.Tocmai că nu sunt discuții legate de cele două telefoane, deci sunteți pe lângă subiect.
Daca ar fi un topic al detinatorilor de iphone 8 si 8+ În curând vor fi


#556
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.175
  • Înscris: 22.01.2013
https://m.youtube.co...h?v=0ptNpGfMRCg

Gold iPhone 8 Plus Unboxing & First Impressions!


#557
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.671
  • Înscris: 13.04.2009
Al meu! :)

#558
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.892
  • Înscris: 16.04.2007
In proportie de 90% sunt decis sa returnez 7 plusul pentru un 8 simplu. Nu ma pot reobisnui cu dimensiunile si cred ca 8-le mi s-ar potrivi mai bine. Chiar daca X e upgradeul adevarat, pretul un pic exagerat precum si disponibilitatea sau mai bine zis lipsa ei m-au facut sa renunt la el.
Sper sa prind unul la precomanda la orange.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate