Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Revolut - spaima bancilor

* * * * - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9981 replies to this topic

#3853
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostEduard55, on 14 august 2018 - 13:42, said:

Da, au fost și altele.

De 2 ori mi a blocat bani când am vrut sa retrag de la atm și am dat cancel fiindcă îmi cerea sa îmi convertească euro în lire. Asta deși eram în UK și aveam lire în cont.

Abia după 2 zile mi a răspuns cineva iar banii I am avut inapoi după o luna și ceva.


Am pierdut mai mult. Nu e vorba de valoare.
E vorba ca nu suport hoții. Eu muncesc pentru banii mei, spre deosebire de alții.
100% cardul tau are BIN din zona EURO! Din aceasta cauza ai avut dubla conversie.
La fel pot avea eu dubla conversie daca platesc in Germania cu cardul meu in EURO de la BT, acel card fiind vazut ca si cum ar fi in LEI, fiind din Romania...

View PostNenea Zap, on 14 august 2018 - 23:30, said:

Eu nu știu nici o bancă să îți ia comision de tranzacționare.

Așa că ai venit cu cel mai extrem exemplu doar ca să faci revolut să arate bine.

Ti-a ieșit fix invers.
Bancile din UK au foreign tranzaction fee...

#3854
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,136
  • Înscris: 10.04.2006
O fi, nu am avut card in UK.

Dar tot e doar un singur exemplu despre o țară care gândește greșit comisioanele.

In România nu ai așa ceva, deci...

#3855
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 06.02.2011

View PostNenea Zap, on 15 august 2018 - 08:28, said:

O fi, nu am avut card in UK.

Dar tot e doar un singur exemplu despre o țară care gândește greșit comisioanele.

In România nu ai așa ceva, deci...

N-ai inteles, nu veni doar cu vorbe goale.
Ia contactează banca românească la care ai cont și intreaba-i cam ce comisioane ai dacă de ex te duci in Japonia și faci cumpărături cu cardul tău romanesc in ron, cursul de schimb naspa pe care-l au nici nu mai incape in discuție.
Sa-ti mai povestesc ca unele bănci românești încă au comision de interogare sold,  au comision de încasare lei în cont curent lei?

Edited by maladetz, 15 August 2018 - 09:04.


#3856
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,136
  • Înscris: 10.04.2006
Am platit in mai multe tari cu card romanesc si nu am avut nici un alt comision in afara de schimbul valutar al bancii.
Sau daca aveam card in valuta si platateam cu el, nu imi lua nici un comision.

Din nou, nu vad de ce ai prezenta ca avantaj ce fac niste banci intr-o tara straina cat timp asta nu se intampla in Romania.

#3857
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 06.02.2011

View PostNenea Zap, on 15 august 2018 - 09:03, said:

Am platit in mai multe tari cu card romanesc si nu am avut nici un alt comision in afara de schimbul valutar al bancii.
Sau daca aveam card in valuta si platateam cu el, nu imi lua nici un comision.

Din nou, nu vad de ce ai prezenta ca avantaj ce fac niste banci intr-o tara straina cat timp asta nu se intampla in Romania.
Ia uite la prima căutare pe net BT spun ca iau comision 2% la plata cu cardul în alta tara : http://intreb.bancat...in-strainatate/

#3858
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postmaladetz, on 15 august 2018 - 09:10, said:

Ia uite la prima căutare pe net BT spun ca iau comision 2% la plata cu cardul în alta tara : http://intreb.bancat...in-strainatate/
Aia e pt acele doua tipuri de card, pentru Visa Electron si Mastercard nu au niciun comision la plata la comerciantii din afara tarii.

View PostLex404, on 15 august 2018 - 06:24, said:

Ei cum sa nu. Sa vezi cum bancile din afara au comision și dacă plătești cu cardul in afara țării (Barklays parca in UK, sau nu mai știu ce mnezo are vara-mea).
Lloyds Bank (UK) are  2.95% comison pt tranzactiile efectuate in afara tarii in alta moneda decat GBP, Barclays are 2.75% pt aceeasi tranzactie.

Edited by gumball3000, 15 August 2018 - 09:23.


#3859
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
Am trimis miercurea trecuta niste bani din US in revolut si inca nu a aparut nimic. Datile anterioare ajungea transferul in 2-3 zile, acum au trecut 6 business days si nimic. Sa ma ingrijorez deja?

#3860
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostNenea Zap, on 15 august 2018 - 08:28, said:

O fi, nu am avut card in UK.

Dar tot e doar un singur exemplu despre o țară care gândește greșit comisioanele.

In România nu ai așa ceva, deci...

nu numai UK.
Folosesc frecvent un card de state si dupa cum vezi mai jos am 2 feluri de comisioane. Unul standard de 2USD/tranzactie indiferent de suma la retragere de la bancomat in Europa si pe langa asta e comisionul bancii din care retrag care este procent din suma.
La tranzactii la comerciant am doar comisionul standard procentual din tranzactie.
Important este ca la retragere de la ATM sa refuz transformarea automata a bancii ci sa merg pe exchange-ul cardului. Daca as merge pe banca, atunci la 500 USD schimbati as pierde cam 10 USD(in plus fata de ceea ce este in mod automat)...

Attached File  card bin.JPG   55.01K   48 downloads

Attached File  card activity.PNG   504.22K   47 downloads

Edited by flp014, 15 August 2018 - 09:53.


#3861
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 06.02.2011

View Postadid22, on 15 august 2018 - 09:38, said:

Am trimis miercurea trecuta niste bani din US in revolut si inca nu a aparut nimic. Datile anterioare ajungea transferul in 2-3 zile, acum au trecut 6 business days si nimic. Sa ma ingrijorez deja?
In contul revolut al unei altei persoane sau ai vrut sa faci top-up în contul tău revolut?

View PostNenea Zap, on 15 august 2018 - 09:03, said:

Am platit in mai multe tari cu card romanesc si nu am avut nici un alt comision in afara de schimbul valutar al bancii.
Sau daca aveam card in valuta si platateam cu el, nu imi lua nici un comision.

Din nou, nu vad de ce ai prezenta ca avantaj ce fac niste banci intr-o tara straina cat timp asta nu se intampla in Romania.
OK sa luam un exemplu,  la 1000 eur cheltuiți cu cardul romanesc în afară țării cati lei te costa?

#3862
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005

View Postmaladetz, on 15 august 2018 - 10:13, said:

In contul revolut al unei altei persoane sau ai vrut sa faci top-up în contul tău revolut?

Am facut top-up dintr-un cont de brokering in contul meu revolut...2200 de dolari, asta dupa ce mi-au ridicat limitele.

#3863
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,136
  • Înscris: 10.04.2006

View Postmaladetz, on 15 august 2018 - 10:13, said:


In contul revolut al unei altei persoane sau ai vrut sa faci top-up Ă®n contul tău revolut?


OK sa luam un exemplu,  la 1000 eur cheltuiți cu cardul romanesc Ă®n afară țării cati lei te costa?

Dacă folosesc un card în euro, 0 lei.
Daca nu, diferența de curs față de revolut e tot ce plătești.

#3864
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,057
  • Înscris: 03.12.2005
Treaba e ca daca nu platesti intr-o tara euro mai adaugi si conversia din valuta locala la euro (pentru Visa) sau dolar (pentru MC).

#3865
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
Bun, revolut au reusit sa nu mai gaseasca transferul meu, nu sunt banii, ma trimit la banca ce a trimis banii, aia imi dau o referinta federala de transfer, revolut nu stie ce e aia si imi cer formularul MT103..
cum masa-n cur au gasit banii datile trecute si acum nu, naiba stie....2200usd lipsa momentan.

#3866
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 06.02.2011

View Postadid22, on 15 august 2018 - 15:03, said:

Bun, revolut au reusit sa nu mai gaseasca transferul meu, nu sunt banii, ma trimit la banca ce a trimis banii, aia imi dau o referinta federala de transfer, revolut nu stie ce e aia si imi cer formularul MT103..
cum masa-n cur au gasit banii datile trecute si acum nu, naiba stie....2200usd lipsa momentan.
Eu nu am făcut pana acum transfer bancar către revolut,  un prieten de al meu a făcut în uk dintr-un cont barclays în contul lui de lire din revolut și au intrat instant.
Tu aveai activ numărul de cont USD, nu doar sa ai USD în revolut, sa ai număr cont,  sort code sau cum e pt USD? Totuși banii aia nu au cum sa se evapore,  trebuie urmăriți pe firul logistic,  poate sunt blocați pe undeva din diferite motive(poate o cifră /litera greșită la codul contului USD), iar banca care i-a trimis poate verifica unde au ajuns.


#3867
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
Banca de unde au fost trimisi banii mi-a si spus ca transferul e identic cu cel din mai, in acelasi cont, ala a ajuns in 2 zile astalalt de miercurea trecuta nimic..mai astept pana vineri apoi anulez transferul si aia e merg pe banca traditionala.

#3868
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 06.02.2011

View Postadid22, on 15 august 2018 - 17:05, said:

Banca de unde au fost trimisi banii mi-a si spus ca transferul e identic cu cel din mai, in acelasi cont, ala a ajuns in 2 zile astalalt de miercurea trecuta nimic..mai astept pana vineri apoi anulez transferul si aia e merg pe banca traditionala.
Doar o idee,  trimite banii din contul de brokeraj în contul băncii americane iar de acolo top up cu cardul în revolut. Asta în cazul în care ai cont bancar la o banca americana, cel puțin așa mi-ai dat impresia ca ai cont USD într-o banca ....

#3869
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postadid22, on 15 august 2018 - 17:05, said:

Banca de unde au fost trimisi banii mi-a si spus ca transferul e identic cu cel din mai, in acelasi cont, ala a ajuns in 2 zile astalalt de miercurea trecuta nimic..mai astept pana vineri apoi anulez transferul si aia e merg pe banca traditionala.

E posibil sa dureze mai mult de 7 zile, asa ca poti sa mai ai rabdare cateva zile.  Ai bagat contul corect de Revolut, inclusiv numarul de referinta? E firma serioasa de brokeraj sau niste tzepari pe care i-ai gasit pe internet si care te-au lucrat la bani ?

View Postmaladetz, on 15 august 2018 - 17:41, said:

Doar o idee,  trimite banii din contul de brokeraj în contul băncii americane iar de acolo top up cu cardul în revolut. Asta în cazul în care ai cont bancar la o banca americana, cel puțin așa mi-ai dat impresia ca ai cont USD într-o banca ....

Te complici cu banca americana pusa la mijloc. Plus ca, daca nu e rezident american, nu are cum sa aiba cont in banca americana.

Edited by rosix, 15 August 2018 - 18:31.


#3870
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
Mai astept, sper sa apare. Am bagat datele corect ca si cei de la brokeraj au intrebat cum se poate cand in mai au trimis in acelasi cont aceeasi referinta si a ajuns in doua zile.
Firma de brokeraj e serioasa, Charles Schwab, exclus ceva scam de la ei. Astept, ma pune pe ganduri situatia ca mai am de trimis vreo 10k ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate