Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Revolut - spaima bancilor

* * * * - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9981 replies to this topic

#109
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Confirm că la ING/OTP funcționează fără probleme "portarea" banilor din Revolut. Bineînțeles, românisme de doi bani, acestea bănci permit doar trei astfel de alimentări în fiecare lună.

#110
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu am trimis prin transfer bancar din Revolut in ING, a doua zi erau deja in contul ING.
Da, cred ca era mai simplu sa folosesc serviciul de portare bani din platforma homebank, apareau instant asa.
Nu stiam ca au bagat limita de maxim 3 portari, utila informatia.

#111
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Și se pare că limita pe tranzacție este de 3000 RON. Eu mi-am luat țeapă, am portat de două ori sume mici și m-am trezit ulterior că nu se mai poate. Nu care cumva să-i ducă capul să pună o limită de volum, gen 9000 RON / lună.

#112
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Si care ar fi marea smecherie cu revolut asta?

 gumball3000, on 08 septembrie 2017 - 09:48, said:

faci platile pe amazon/china etc prin cadul Revolut la cursul pietei.
Si cursurile visa/mastercard sunt destul de bune.

#113
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

 Geth, on 27 noiembrie 2017 - 21:10, said:

Si care ar fi marea smecherie cu revolut asta?


Si cursurile visa/mastercard sunt destul de bune.

Cursurile mastercard/ visa sunt mai bune decat cursul oficial BNR?

#114
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 cuculea, on 28 noiembrie 2017 - 08:30, said:

Cursurile mastercard/ visa sunt mai bune decat cursul oficial BNR?
Mai mult ca sigur nu e cursul oficial bnr, trebuie sa fie un curs oarecare de pe piata interbancara. Da, nu cred ca e mare diferenta.

#115
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 19.05.2005

 Geth, on 27 noiembrie 2017 - 21:10, said:

Si care ar fi marea smecherie cu revolut asta?


Si cursurile visa/mastercard sunt destul de bune.


Serios? Da un exemplu ca eu pana acum nu am vazut curs bun la ei.
Apropo, cand ti se ofera conversia direct la POS in magazin ala e cursul VIsa/Mastercard si nu e deloc avantajos, banca ofera curs mai bun.

#116
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Până acum cele mai bune cursuri ever le-am avut prin Revolut. De departe.

#117
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 19.05.2005
Da, Revolut are curs mai bun, eu spuneam de banca comparativ cu cel Visa/Mastercard, ca daca ai un card normal astea ar fi variantele (plus cursul PayPal cand e cazul care e jale)

#118
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

 Geth, on 28 noiembrie 2017 - 08:40, said:


Mai mult ca sigur nu e cursul oficial bnr, trebuie sa fie un curs oarecare de pe piata interbancara. Da, nu cred ca e mare diferenta.

Deci tu nici nu stii cu ce se manaca cursul visa mastercard, nici le departe care e diferenta intre acest curs si cursul oficial..si ce faci?

Deci,din punctul tau de vedere,cele doua cursuri sunt asemanatoare? Raspunde ti la intrebarea asta si vei intelege care e smecheria cu Revolut asta

Intrebarea ta a fost care e smecheria cu revolut si nu cu o banca oarecare

Edited by cuculea, 28 November 2017 - 09:56.


#119
robo-cap

robo-cap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 18.07.2013
Cursul de schimb visa nu se aplica la toate bancile.

Spre exemplu in cazul ING. Experienta testata.
Daca produsul tau costa 1000 CNY. Se aplica intr-o prima fata conversia din CNY in EURO la cursul Visa sau Mastercard (depinde de tipul de card).  [https://www.visaeuro...exchange-rates]

1000 CNY = 127.4 Euro

Daca contul tau este in Euro, atunci iti este retrasa din cont suma de 127.4 Euro (in lipsa altor comisioane la plata cu cardul).

Daca contul de card este in RON, banca iti vinde euro la cursul de pe site-ul oficial: https://www.ing.ro/i...le/curs-valutar
1 Euro = 4.8116 RON.

In final ajungi sa platesti pentru 1000 CNY suma de 127.4x4.8116 = 612.99 RON

La revolut, se aplica conversie directa:
1000 CNY = 590.91 RON

Pentru mai multe informatii legate de ratele care se aplica la o plata in alta moneda decat RON, poti cere lamuriri de la banca de care apartii.

E posibil ca unele plati online cu card-ul revolut sa fie refuzate deoarece ele nu pot fi securizate cu 3D Secure. Cei de la Revolut inca nu au implementat aceasta functionalitate.

Ca workaround, daca site-ul pe care doriti sa platiti suporta plata prin paypal, va recomand sa faceti asa:
1) adaugati card-ul revolut in aplicatia paypal

2) configurati in paypal sa lase schimbul valutar in sarcina bancii: https://www.paypal-c...p/983636/page/6

for Paypal EU log in Paypal, click setting icon (right side up, near log out), you'll see Profile
click Payments then Manage pre-approved payments, then Set Available funding sources and you'll see your credit card numbers and a link for conversion options, click it and select Bill me in the currency listed on the seller's invoice, then submit and SAVE!


3) platiti prin paypal

Edited by robo-cap, 28 November 2017 - 14:12.


#120
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008

 cristiandrei, on 28 noiembrie 2017 - 09:13, said:

Apropo, cand ti se ofera conversia direct la POS in magazin ala e cursul VIsa/Mastercard si nu e deloc avantajos, banca ofera curs mai bun.
Fals. Conversia din POS / bancomat NU se face la cursul Visa/Mastercard.
Citeste despre Dynamic Currency Conversion si de ce este o idee proasta. Pe scurt, este vorba de un furnizor 3rd party care ofera serviciul. Ca sfat, niciodata nu este o idee buna sa se foloseasca conversia direct la POS.

#121
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 19.05.2005
Probabil, e cam aceiasi prostie ca si la PayPal, ca aia tot Dynamic Currency Conversion folosesc

#122
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 cristiandrei, on 28 noiembrie 2017 - 09:13, said:

Serios? Da un exemplu ca eu pana acum nu am vazut curs bun la ei.
Apropo, cand ti se ofera conversia direct la POS in magazin ala e cursul VIsa/Mastercard si nu e deloc avantajos, banca ofera curs mai bun.
Nu ai vazut? Ia vezi la visa: https://www.visaeuro.../exchange-rates

In practica bancile adauga 1-2% la respectivul curs.

 cuculea, on 28 noiembrie 2017 - 09:55, said:

Deci tu nici nu stii cu ce se manaca cursul visa mastercard, nici le departe care e diferenta intre acest curs si cursul oficial..si ce faci?
Deci,din punctul tau de vedere,cele doua cursuri sunt asemanatoare? Raspunde ti la intrebarea asta si vei intelege care e smecheria cu Revolut asta
Intrebarea ta a fost care e smecheria cu revolut si nu cu o banca oarecare
Eu cred ca n-ai inteles tu.

Cursul visa este asta: https://www.visaeuro.../exchange-rates
In cazul visa cel putin, din cate stiu, tranzactiile se fac la acest curs, iar bancile adauga 1-2%(pot sa nu adauge nimic, dar mai rar)

Cursul BNR nu e un curs real de schimb, ci un curs de referinta stabilit de BNR in mod artificial cu o zi inainte. E un singur curs, fara diferente de vanzare cumparare, cum se intampla in lumea reala. Nu-ti vinde si nu-ti cumpara nimeni exact la acest curs. Cursurile reale nu sunt stabilite inainte si fluectueaza pe parcursul unei zile, in plus avand diferenta intre vanzare si cumparare.

Nu e mare diferenta dintre cursurile bancilor(desi uneles unt mai jecmanitoare decat altele) si curs sa zicem Visa +/- 2%. Cel mai bun ar fi cursul Visa fara adaos de la banca, dar mai rar asa ceva.

Cele mai mari cursuri de care se plang multa lume sunt cele 3rd party, cum ar fi cursuri ale comerciantilor sau a altor prestatori de servicii.
Spre exemplu cursul oferit de amazon.de in momentul asta pentru conversie ron>eur e de 4.95 ron/eur :w00t:

 eps, on 28 noiembrie 2017 - 15:21, said:

Fals. Conversia din POS / bancomat NU se face la cursul Visa/Mastercard.
Citeste despre Dynamic Currency Conversion si de ce este o idee proasta.
In mod normal trebuie sa ai optinea de a renunta la cursul DCC si sa poti opta pt. cursul emitentului fie curs banca, fie curs visa/mastercard + 0-1-2%
Visa cel putin nu permite genul asta de serviciu fara ca clientul sa fie anuntat in privinta cursului si sa aiba posibilitatea sa renunte.

#123
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

 cuculea, on 23 noiembrie 2017 - 15:00, said:


Ai cont iban si la gbp, ai un tab la capitoul gbp ,care se numeste iban. Mie mi au alocat la Lloyds bank

Iar la ron,vad ca si acolo e ceva alocat dar e un iban ciudat. Am atasat o poza cu  e am eu in co t la ron

Pana la urma v ati prins care e treba cu ibanul asta de ron? E alocat la o...banca sa ii zic...din Germania. Ati facut careva vreo tranazactie in lei cu acel iban?

Edited by cuculea, 30 November 2017 - 10:55.


#124
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu are rost ca te rupe banca din RO la comisioane SEPA

#125
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
N-au dat faliment inca bancile de spaima revolut?

#126
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
@don_dannielo Deocamdată este cea mai bună soluție pentru plățile externe. Fără îndoială.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate