Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Parere achizitie receiver 5.1 + boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#127
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Voi la ce volum ascultati muzica, dar filmele? Eu constat ca -30, - 25 imi e destul. Nu am dat volumul mai mult de -20. La programele Tv merg chiar pe -35.

#128
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Important este sa asculti la un nivel confortabil dar care sa-ti ofere senzatii placute.

#129
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
30.5 fix iarna, și 35.5 vara când geamul e deschis... Pe muzică...

View PostMr. Incredible, on 20 noiembrie 2017 - 19:05, said:

Important este sa asculti la un nivel confortabil dar care sa-ti ofere senzatii placute.
Mie îmi place sunetul care e "plin" și care dă senzația de prezență, si mai ales basul seismic care lovește puternic, far fără să deranjeze sau să bubie aiures, de aceea țin volumul puțin mai sus.

#130
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Adevarul e ca la mine, la țară, e foarte multă liniste.
O sa incerc sa ma apropii de nivelul zero. Banuiesc ca asta e volumul standard.

Adevarul e ca la mine, la țară, e foarte multă liniste.
O sa incerc sa ma apropii de nivelul zero. Banuiesc ca asta e volumul standard.

#131
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostCalinuus, on 20 noiembrie 2017 - 19:52, said:


O sa incerc sa ma apropii de nivelul zero. Banuiesc ca asta e volumul standard.
Cred ca glumesti. Acel zero reprezinta de obicei nivelul de siguranta maxim al amplificatorului. Adica e eposibil ca peste acel zero sa ai distorsiuni.
Acea scala in decibeli difera de la model la model ,nu e o referinta.

#132
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
N-am stiut ce reprezinta zero. Ma simt confortabil cu acel -30. In privinta muzici in format stereo,  ascultam online streaming si am observat ca exista si acolo posibilitatea reglarii volumului. De aceea dadeam mai tare.

Vreau sa va spun, ca amator de muzica clasica, este uluitor ce bine suna radio clasic de pe Deezer. Inca nu pot asculta CD-uri ori discuri de vinil fiindca nu am pe ce.

#133
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostCalinuus, on 21 noiembrie 2017 - 16:11, said:

N-am stiut ce reprezinta zero. Ma simt confortabil cu acel -30. In privinta muzici in format stereo,  ascultam online streaming si am observat ca exista si acolo posibilitatea reglarii volumului. De aceea dadeam mai tare.

Vreau sa va spun, ca amator de muzica clasica, este uluitor ce bine suna radio clasic de pe Deezer. Inca nu pot asculta CD-uri ori discuri de vinil fiindca nu am pe ce.
Încearcă și Audiophile Classic de pe Vtuner, se aude bestial chiar dacă e la doar 320kbps...

#134
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View PostCalinuus, on 20 noiembrie 2017 - 19:52, said:

Adevarul e ca la mine, la țară, e foarte multă liniste.
O sa incerc sa ma apropii de nivelul zero. Banuiesc ca asta e volumul standard.

Adevarul e ca la mine, la țară, e foarte multă liniste.
O sa incerc sa ma apropii de nivelul zero. Banuiesc ca asta e volumul standard.
Dacă receiver-ul e calibrat și boxele au o eficiență uzuală, atunci 0 corespunde într-adevăr nivelului standard de 85 dB pentru filme. Mie mi se pare un pic cam tare, prefer ceva mai aproape de 75 dB.

View Postedigee, on 20 noiembrie 2017 - 21:35, said:

Cred ca glumesti. Acel zero reprezinta de obicei nivelul de siguranta maxim al amplificatorului.
De ce crezi că producătorul ar permite acționarea unui reglaj dincolo de „nivelul maxim de siguranță”? La receiver-ul meu scara merge până la +18 dB.

View PostCalinuus, on 21 noiembrie 2017 - 16:11, said:

N-am stiut ce reprezinta zero. Ma simt confortabil cu acel -30.
La nivel -30 ar trebui, cu excepția situației în care stai foarte aproape sau ai boxe de eficiență ridicată, să obții circa 55 dB în punctul de ascultare, ceea ce în oraș e prea aproape de nivelul mediu de zgomot dintr-o locuință, de 45-50 dB, și chiar și la țară, unde teoretic ai putea coborî spre 30 dB sau chiar mai jos, nu îți scoate în evidență toată bogăția timbrală a muzicii, pentru că urechea percepe mult mai slab joasele și înaltele (curba de răspuns e mult mai căzută decât la nivel mai mare).

#135
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
La Onkyo ul meu volumul merge de la 0 la 99, la 82 este nivelul de referinta, nu stiu ce inseamna , probabil scrie in manual. La filme ascult in jur de 30-35 , la fel si la muzica..si fara sub...

#136
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Din curiozitate cautam in manual ce inseamna volumul acela de referinta si am gasit ceva de care habar nu aveam... Pana acum foloseam modul "Pure audio" doar apasand pe un buton (telecomanda sau panoul central) si zice acolo ca de dezactiveaza doar ecranul si un circuit video analog, DAR pentru a dezactiva toate circuitele digitale trebuie tinut apasat 5 secunde... La voi e la fel?

#137
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Eu am doar modul direct... Dar nu-mi place pentru că nu mă lasă să folosesc subwooferul, și sunetul nu mai are explozia care să-l facă încântător...

Edited by cutinastefan, 22 November 2017 - 08:32.


#138
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
La fel, sunetul nu mai are impactul acela, dar este mai natural...

#139
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostAdrian01, on 22 noiembrie 2017 - 12:04, said:

La fel, sunetul nu mai are impactul acela, dar este mai natural...
Ce înseamnă de fapt "natural" ? Am ascultat o fanfară pe viu, am ascultat aceeași fanfară flac pe receiver, și fără subwoofer nici măcar nu se apropia de live- ul ascultat...

#140
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Pai am scris mai sus...nici bass nici inalte accentuate si mie mi se pare cam plat , dar pe unele cd uri sau flac uri e perfect... Oricum de sub nu am nevoie doar daca ridic volumul prea mult si nu e cazul la 20mp si doar cu niste mr2!

#141
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Eu din contră, simt lipsa subwoofer-ului mai ales la volum mic...

Edited by cutinastefan, 22 November 2017 - 13:52.


#142
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Probabil e mai slab receiver ul la amplificare... si la volum mic am bass destul... incearca sa faci o calibrare doar 2.0 !

#143
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostAdrian01, on 22 noiembrie 2017 - 17:03, said:

Probabil e mai slab receiver ul la amplificare... si la volum mic am bass destul... incearca sa faci o calibrare doar 2.0 !
2.0 e jale ! Basul serios apare de abia de pe la 50% volum... Vorbim totuși de un receiver AV Yamaha entry level ... Am auzit și posesori de amplificatoare Yamaha mult mai scumpe nemulțumiți de basul lor...

#144
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View Postcutinastefan, on 22 noiembrie 2017 - 17:48, said:

2.0 e jale ! Basul serios apare de abia de pe la 50% volum... Vorbim totuși de un receiver AV Yamaha entry level ... Am auzit și posesori de amplificatoare Yamaha mult mai scumpe nemulțumiți de basul lor...
Pentru frecvențele joase este necesară o boxă dedicată, din două motive: caracteristici care nu se regăsesc în orice tip de satelit, că o fi el de podea sau de raft, anume diametru suficient al difuzorului și volum suficient al incintei, respectiv posibilitatea de a-l instala în locul corect, care aproape niciodată nu corespunde cu poziția sateliților, care au alte cerințe de amplasare.
Din nou și din nou le demonstrez oamenilor practic, dincolo de preconcepții, care e diferența audibilă între 2.0 și 2.1.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate