Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Moghioros Park Residence

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
576 replies to this topic

#181
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

 val18, on 02 mai 2018 - 13:37, said:

Ce diametru are otelul din structura care il folosesc?
Ce beton toarna in structura B350 sau B400?
gasesti o parte din informatii pe site-ul lor.

otelul este de 28 si 32 din ce am retinut.

Edited by searchman, 02 May 2018 - 14:02.


#182
lucian38

lucian38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.08.2008
Salutare, doar in trecere.......cu gauri fara gauriii etc etc......am luat doua apartamente.

#183
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017

 lucian38, on 04 mai 2018 - 09:38, said:

Salutare, doar in trecere.......cu gauri fara gauriii etc etc......am luat doua apartamente.
Si noi ce sa-ti facem? Sa te felicitam si sa deschidem o sampanie?

 andy-70-iceman, on 02 mai 2018 - 13:13, said:

Da, toți care își dau cu părerea aici au cumpărat în MPR  ?
Daca te deranjeaza ca isi dau si altii cu parerea, iti faci matale propriul forum privat.

 searchman, on 02 mai 2018 - 10:18, said:

este ultima replica pe care ti-o mai dau pt ca deja cazul tau este unul patologic.

PS. poza la care faci referire este din alt ansamblu - Baba Novac.

mare-ti e gradina .........
Vad ca esti foarte bine informat, ai toate datele la tine. Sigur esti agent, de asta te agiti pe aici ca un sifon.
Stai linistit, ca lumea cumpara oricum, nu vezi ce nebunie e pe piata, zici ca se dau gratis!?
Nu inteleg de unde e efervescenta asta, ca in jurul meu vad doar romani care emigreaza definitiv si isi incheie socotelile cu tara asta corupta si mizerabila?

Edited by leusteanul, 04 May 2018 - 09:51.


#184
PennyDreadful

PennyDreadful

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.03.2018
A aflat cineva daca intr-adevar vor mai pune un lift in A1-A3?

#185
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

 PennyDreadful, on 04 mai 2018 - 10:04, said:

A aflat cineva daca intr-adevar vor mai pune un lift in A1-A3?
crezi ca vor modifica proiectul autorizat pt a mai pune un lift ? deja s-au construit blocurile in faza 1 si nu cred ca le mai pot modifica pt adaugarea unui alt lift.

#186
dan_daniel34

dan_daniel34

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.05.2018
Salutare,

Deranjez cu o intrebare: cum ati facut cu TVA-ul de 5%? Am tot citit si acesta se aplica pentru un pret al locuintei de maxim  450.000 RON, si daca vrei sa-ti iei 3 camere din pacate nu te incadrezi...
Pe site am vazut ca toate preturile includ acel TVA de 5% iar unele depasesc 100.000 euro, deci ceva nu este in regula :)

Multumesc

#187
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

 dan_daniel34, on 07 mai 2018 - 18:45, said:

Salutare,

Deranjez cu o intrebare: cum ati facut cu TVA-ul de 5%? Am tot citit si acesta se aplica pentru un pret al locuintei de maxim  450.000 RON, si daca vrei sa-ti iei 3 camere din pacate nu te incadrezi...
Pe site am vazut ca toate preturile includ acel TVA de 5% iar unele depasesc 100.000 euro, deci ceva nu este in regula Posted Image

Multumesc
Ce golani, cand studiam MPR la 3 cam era 99500 E pretul final (TVA inclus) ceea ce-ti permitea sa te incadrezi la VAT 5% pana la livrare. Acum la 96191 E+TVA = 446.846 RON te incadrezi cam cu emotii in limita de 450k ron pt vat 5%
Aici tot respectu Granvia. Cursul de la semnare antecontract va fi folosit si pentru diferenta de la predare, valorile din antecontract fiind calculate in RON la cursul din data semnarii antecontractului.

#188
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

 cricovserv, on 09 mai 2018 - 21:28, said:

Ce golani, cand studiam MPR la 3 cam era 99500 E pretul final (TVA inclus) ceea ce-ti permitea sa te incadrezi la VAT 5% pana la livrare. Acum la 96191 E+TVA = 446.846 RON te incadrezi cam cu emotii in limita de 450k ron pt vat 5%
Aici tot respectu Granvia. Cursul de la semnare antecontract va fi folosit si pentru diferenta de la predare, valorile din antecontract fiind calculate in RON la cursul din data semnarii antecontractului.
minti, denigrezi si dezinformezi cu nerusinare si fara nicio limita.
mai jos regasesti conversatia avuta astazi cu reprezentata de vanzari a Gran Via.
dupa cum foarte bine se poate constata golanul esti numai tu.

din contra, la Moghioros Park sunt cumparatori care au semnat contracte cu pretul stabilit in lei la data semnarii promisiunii de vanzare (antecontract). eu am fost cel care , in nestiinta mea, le-am luminat mintile si apoi au modificat modelul de contact. practic le-am multumit pt aceasta facilitate de a ingheta cursul la data semnarii antecontractului. duopa acea discutie s-au sesizat de riscul pe care si-l asuma si au schimbat draftul. eu am fost primul care s-a trezit la notar cu un antecontract modificat cu noile conditii (am fost primul sacrificat) fara nicio "compensatie". nu ma mai avuut ce face pt ca au refuzat sa semneze pe vechiul model agreat anterior pe mail (cel fara risc valutar).

Attached Files


Edited by searchman, 10 May 2018 - 10:27.


#189
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
asta e o rromie imensa cu acest miraculos curs..  sa semnezi pe un curs si apoi sa iti modifice contractul este o rromie..

haos..

#190
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

 searchman, on 10 mai 2018 - 10:34, said:

minti, denigrezi si dezinformezi cu nerusinare si fara nicio limita.
mai jos regasesti conversatia avuta astazi cu reprezentata de vanzari a Gran Via.
dupa cum foarte bine se poate constata golanul esti numai tu.

din contra, la Moghioros Park sunt cumparatori care au semnat contracte cu pretul stabilit in lei la data semnarii promisiunii de vanzare (antecontract). eu am fost cel care , in nestiinta mea, le-am luminat mintile si apoi au modificat modelul de contact. practic le-am multumit pt aceasta facilitate de a ingheta cursul la data semnarii antecontractului. duopa acea discutie s-au sesizat de riscul pe care si-l asuma si au schimbat draftul. eu am fost primul care s-a trezit la notar cu un antecontract modificat cu noile conditii (am fost primul sacrificat) fara nicio "compensatie". nu ma mai avuut ce face pt ca au refuzat sa semneze pe vechiul model agreat anterior pe mail (cel fara risc valutar).
Nu mi-am propus sa dezinformez, doar sa trag un semnal de alarma stiind politica lor initiala cu pretul incluzand TVA, linistitor, dar cand vazusem ieri ca s-au schimbat radical datele problemei, pret+TVA, aparand riscul sa nu te mai incadrezi la 5%.. Ar fi interesant de vazut ce se va intampla in piata acum ca se apreciaza leul. Vor trece toti la oferte direct in RON ? :)

 searchman, on 10 mai 2018 - 10:34, said:

minti, denigrezi si dezinformezi cu nerusinare si fara nicio limita.
mai jos regasesti conversatia avuta astazi cu reprezentata de vanzari a Gran Via.
dupa cum foarte bine se poate constata golanul esti numai tu.

din contra, la Moghioros Park sunt cumparatori care au semnat contracte cu pretul stabilit in lei la data semnarii promisiunii de vanzare (antecontract). eu am fost cel care , in nestiinta mea, le-am luminat mintile si apoi au modificat modelul de contact. practic le-am multumit pt aceasta facilitate de a ingheta cursul la data semnarii antecontractului. duopa acea discutie s-au sesizat de riscul pe care si-l asuma si au schimbat draftul. eu am fost primul care s-a trezit la notar cu un antecontract modificat cu noile conditii (am fost primul sacrificat) fara nicio "compensatie". nu ma mai avuut ce face pt ca au refuzat sa semneze pe vechiul model agreat anterior pe mail (cel fara risc valutar).
Si legat de discutia cu Granvia, nu zic nu, cam natange tipele de la Imoteca daca nu stii sa te impui. In prezent iti spun clar ca ai valorile in RON trecute in antecontract, calculate la cursul bnr din momentul semnarii lui la notar. Deci la capitolul bani in prezent nu-mi mai pun problema curs ci robor..

#191
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

 cricovserv, on 10 mai 2018 - 23:36, said:

Nu mi-am propus sa dezinformez, doar sa trag un semnal de alarma stiind politica lor initiala cu pretul incluzand TVA, linistitor, dar cand vazusem ieri ca s-au schimbat radical datele problemei, pret+TVA, aparand riscul sa nu te mai incadrezi la 5%.. Ar fi interesant de vazut ce se va intampla in piata acum ca se apreciaza leul. Vor trece toti la oferte direct in RON ? Posted Image


Si legat de discutia cu Granvia, nu zic nu, cam natange tipele de la Imoteca daca nu stii sa te impui. In prezent iti spun clar ca ai valorile in RON trecute in antecontract, calculate la cursul bnr din momentul semnarii lui la notar. Deci la capitolul bani in prezent nu-mi mai pun problema curs ci robor..
logica ta este extrem de empirica ca si concluzia ca incearca sa ascunda ceva incercand sa afiseze in alt mod pretul. e asa dificil pt majoritatea sa calculam valoarea cu TVA (avand in vedere ca nu toti beneficiem de facilitatea unui TVA de 5% chiar si pt valori mai mici de 450.000 lei - daca stii despre ce vorbesc).
esti atat de inocent incat sa crezi ca sunt atat de nebuni sa piarda o vanzare de 100.000 euro pt 100/200 euro depasire a pragului de 450.000 lei ???? eu cred ca vor negocia pretul astfel incat sa fie o tranzactie cu TVA 5%.
majorarea preturilor la apartamente este o practica des intalnita la dezvoltatori si in cazul MPR (pt ca nu sunt sume foarte mari) as tinde sa ii cred cand justifica majorarea pretului din contractele cu furnizorii datorate cursului de schimb. ca ex. Rotar Residence cand cautam vara trecuta in decurs de 1 saptamana au majorat pretul cu aprox.5% (6.400 euro) pt ca au lansat vanzarile pt faza 4 si trebuiau sa alinieze preturile si la ramase nevandute din faza anterioara.

legat de GVL (desi este offtopic) tu stii cel mai bine ce scrie in antecontractul tau deci pt elucidate este necesara o copie a lui . altfel numai noroi aruncat aiurea de catre tine !!!!

PS. daca tot ai platit avansul la GVL de ce mai insisti cu comparatiile fata de MPR chiar pe topicul acesta fara macar sa prezinti o dovada.

 Patrick007, on 10 mai 2018 - 16:29, said:

asta e o rromie imensa cu acest miraculos curs..  sa semnezi pe un curs si apoi sa iti modifice contractul este o rromie..

haos..
nu semnezi pe un curs. legea romana obliga companiile sa factureze in lei pt tranzactiile interne. totusi dezvoltatorii au stabilit preturile in euro si atunci fiecare transa de bani (avans si rest de plata la livrare) trebuie sa o achiti in lei dar la cursul BNR din ziua platii.
este ceva comun in mai toate domeniile economice nu doar in tranzactiile imobiliare.

#192
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

 searchman, on 11 mai 2018 - 08:43, said:

nu semnezi pe un curs. legea romana obliga companiile sa factureze in lei pt tranzactiile interne. totusi dezvoltatorii au stabilit preturile in euro si atunci fiecare transa de bani (avans si rest de plata la livrare) trebuie sa o achiti in lei dar la cursul BNR din ziua platii.
este ceva comun in mai toate domeniile economice nu doar in tranzactiile imobiliare.

Nu poți teroretiza acțiunea unui hoț de buzunare la costum doar pt. salvarea propriei imagini decât dacă ești român.
Dacă EUR/RON era pe scădere să vezi ce prețuri fixate în RON vedeai.

#193
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

 searchman, on 11 mai 2018 - 08:43, said:

logica ta este extrem de empirica ca si concluzia ca incearca sa ascunda ceva incercand sa afiseze in alt mod pretul. e asa dificil pt majoritatea sa calculam valoarea cu TVA (avand in vedere ca nu toti beneficiem de facilitatea unui TVA de 5% chiar si pt valori mai mici de 450.000 lei - daca stii despre ce vorbesc).
esti atat de inocent incat sa crezi ca sunt atat de nebuni sa piarda o vanzare de 100.000 euro pt 100/200 euro depasire a pragului de 450.000 lei ???? eu cred ca vor negocia pretul astfel incat sa fie o tranzactie cu TVA 5%.
majorarea preturilor la apartamente este o practica des intalnita la dezvoltatori si in cazul MPR (pt ca nu sunt sume foarte mari) as tinde sa ii cred cand justifica majorarea pretului din contractele cu furnizorii datorate cursului de schimb. ca ex. Rotar Residence cand cautam vara trecuta in decurs de 1 saptamana au majorat pretul cu aprox.5% (6.400 euro) pt ca au lansat vanzarile pt faza 4 si trebuiau sa alinieze preturile si la ramase nevandute din faza anterioara.

legat de GVL (desi este offtopic) tu stii cel mai bine ce scrie in antecontractul tau deci pt elucidate este necesara o copie a lui . altfel numai noroi aruncat aiurea de catre tine !!!!

PS. daca tot ai platit avansul la GVL de ce mai insisti cu comparatiile fata de MPR chiar pe topicul acesta fara macar sa prezinti o dovada.


nu semnezi pe un curs. legea romana obliga companiile sa factureze in lei pt tranzactiile interne. totusi dezvoltatorii au stabilit preturile in euro si atunci fiecare transa de bani (avans si rest de plata la livrare) trebuie sa o achiti in lei dar la cursul BNR din ziua platii.
este ceva comun in mai toate domeniile economice nu doar in tranzactiile imobiliare.
Stimate user ultra informat @Seachman tin sa mentionez ca din partea mea nu ai primit nicio jignire, un forum public genereaza idei deci nu stiu cu ce te-am deranjat, sau poate asta ti-e nivelul. Oricum daca nu ma insel tot tu sau o sosie de searchman a umplut forumul public de Granvia, caci din cele private zburai instant, cu balarii pana s-a potolit recunoscand ca nu-si permite o achizitie. Iar aici mai intru pentru ca am avut in plan proiectul, vreau sa vad cum continua dar cam multe minciunele care m-au facut sa nu merg cu ei. Chiar asa, de ce e botezat ca Moghioros si nu Ghencea ca tot e dupa colt un stadion de renume ? :) si sa fim seriosi, tu consideri pret in Ghencea rezonabil cand a urcat la nivel de Timisoara Plaza  unde tot mai ai si ceva birouri unde tot poti derula un job rezonabil ?  Bafta !

#194
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

 cricovserv, on 11 mai 2018 - 22:12, said:

Stimate user ultra informat @Seachman tin sa mentionez ca din partea mea nu ai primit nicio jignire, un forum public genereaza idei deci nu stiu cu ce te-am deranjat, sau poate asta ti-e nivelul. Oricum daca nu ma insel tot tu sau o sosie de searchman a umplut forumul public de Granvia, caci din cele private zburai instant, cu balarii pana s-a potolit recunoscand ca nu-si permite o achizitie. Iar aici mai intru pentru ca am avut in plan proiectul, vreau sa vad cum continua dar cam multe minciunele care m-au facut sa nu merg cu ei. Chiar asa, de ce e botezat ca Moghioros si nu Ghencea ca tot e dupa colt un stadion de renume ? Posted Image si sa fim seriosi, tu consideri pret in Ghencea rezonabil cand a urcat la nivel de Timisoara Plaza  unde tot mai ai si ceva birouri unde tot poti derula un job rezonabil ?  Bafta !
cand arunci cu mizerii/minciuni si faci pe cineva golan fara o dovada evidenta (asa cum ti-am demonstrat eu) trebuie sa te astepti ca exista posibilitatea ca cineva sa te corecteze. afirmatiile tale au fost chiar jignitoare atat la adresa dezvoltatorului cat si a mea personala pt ca noi suntem parteneri/parti intr-un contract de vanzare-cumparare pana la finalizarea acestuia (respectiv predarea apart). iar eu daca sunt bagat fara dovezi intr-o "asociere" cu golanii ma simt extrem de jignit. este si deformatie profesionala reactia mea deoarece meseria practicata presupune sa ii "deconspir" pe acestia.
presupunerile tale ca sunt sosia cuiva ma lasa complet indiferent. nu sunt si nici nu am fost vreodata interesat de ansamblul GVL pt ca nu se pliaza pe necesitatile mele. cat despre ce imi pot permite financiar nu faci decat sa te pui intr-o imagine stupida chiar tu, pt ca ai constatat si singur ca preturile sunt asemanatoare deci daca mi-am permis sa platesc avansul pt un apart de 4 cam in MPR puteam sa o fac si in GVL.

 zavalita, on 11 mai 2018 - 20:23, said:

Nu poți teroretiza acțiunea unui hoț de buzunare la costum doar pt. salvarea propriei imagini decât dacă ești român.
Dacă EUR/RON era pe scădere să vezi ce prețuri fixate în RON vedeai.
ma faci sa cred ca nu esti decat inca unul care habar nu are si nici nu a facut o astfel de achizitie in viata lui dar care tine sa scrie si el cate o elucubatie pe un forum.
cu postarea ta esti complet pe langa de cele doua posibile situatii reale: pret fix in lei sau pret fix in euro (si variabil in lei), oricare dintre ele fiind consemnata/definita in antecontract/promisiunea de vanzare.

Edited by searchman, 14 May 2018 - 09:29.


#195
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016
Hai c-ai înțeles.
Spor la Robor

#196
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

 zavalita, on 14 mai 2018 - 10:24, said:

Hai c-ai înțeles.
Spor la Robor
spor si tie la ce ai sau n-ai ...
consider ca mai mult pierzi timpul si ne pierzi timpul.

#197
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

 searchman, on 14 mai 2018 - 11:17, said:

spor si tie la ce ai sau n-ai ...
consider ca mai mult pierzi timpul si ne pierzi timpul.
Si cum e cu termenele dl Searchman ? sunt pe socoteala arabii ? :) Ajunsesem intamplator prin zona pe la inceput de luna si surpriza, cele 3 blocuri de la strada tot nu erau gata.  Cred ca inca mai aveau de infiletat nebuniile de IMBINARI, le-am si uitat numele, pt fieru forjat :) Oare le ajung 6-7 luni sa-i puna si putin acoperis si fireste ceva finisaje ?
Retin ca prin toamna-iarna era scadenta. Oricum, de la etaj 8, maxim un coltisor de parc daca aveam sanse sa vad, si asta cu ceva eforturi pe langa turnul Auchan.
Deci chiar nu regret ca am luat o alta decizie, poate cu ceva minusuri si unde am ales, dar mult mai aproape de adevar.

#198
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016
https://www.digi24.r...rie-2014-945095

http://www.bankingne...dite-banci.html

Sublim.... unele cresc, altele... scad

Edited by zavalita, 12 June 2018 - 21:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate