Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Suzuki vitara 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
La banii lui as lua Rav4 Hybrid 4X4 rulat de la dealer si am consum de diesel cu simplitatea unei masini pe benzina.

#20
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007
Daca nu ti s-a taiat de Suzuki, in aceeasi zona de pret SX4 S-Cross poate fi o alternativa mai decenta - finisaje mai de calitate, constructie mai inchegata. Nimic stelar, nu iti face iluzii, insa decente - iar dublate de dotarile masinii ajungi la o combinatie chiar ok. Eu o am din primavara si inca sunt ok cu ea (am si dus-o pe niste forestiere spre gol alpin unde nu ti-ai dori neaprat sa ajungi).

P.S. e benzina, per total se misca bine iar consumul este si el omenos.

Edited by domnujim, 03 September 2017 - 20:01.


#21
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 underb, on 03 septembrie 2017 - 19:42, said:

Legat de noul QQ, a aparut deja doar ca mai sunt niste stocuri cu modelul vechi de care vor sa scape inainte sa il bage pe cel nou.
Nou ca an de fabricatie sau ca model? Eu stiu ca tot J11 se vinde si modelul e lansat in 2013.

 connectorxp, on 03 septembrie 2017 - 19:50, said:

La banii lui as lua Rav4 Hybrid 4X4 rulat de la dealer si am consum de diesel cu simplitatea unei masini pe benzina.
Daa, foarte simplu hibridul cu baterii, motoare electrice, sistem de incarcare, etc.

Edited by Kroghy, 03 September 2017 - 19:52.


#22
BadeaBadeMarin

BadeaBadeMarin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2016
Nou ca model, asa am înțeles, o rebrenduire a votare, nu știu ce sa zic, de aceea am întrebat pe forum

#23
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Eu spuneam de QQ dar putem sa vorbim de ambele.
QQ actual e modelul lansat in 2013 iar Vitara actuala e modelul lansar in 2015. Nu e nimic nou la nici unul din cele doua modele inafara de anul de fabricatie.

Edited by Kroghy, 03 September 2017 - 19:58.


#24
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Eu avand QQ din 2015 iti pot spune ca de cam 2 luni se vinde modelul cu facelift. Eu voiam cutie automata si nu au 4x4 impreuna cu o astfel de cutie pe benzina, nici pe diesel nu cred.

#25
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Nu știu ce se omoară atâta lumea după Vitara. Am făcut un drive test și ca spatiu mi se pare mic și prost împărțit. Motorul nu este rău, cel 1.6 diesel însă ceva îl împiedică să livreze puterea cum trebuie. Oare oamenii care au cumpărat-o s-au urcat în ea înainte să dea banii?

#26
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 TLGTLC, on 03 septembrie 2017 - 20:22, said:

Nu știu ce se omoară atâta lumea după Vitara.
Are un renume bun. Atat a ramas din ele, renumele.

Edited by Kroghy, 03 September 2017 - 20:27.


#27
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Initiator, prin iulie am facut test drive cu una de la un dealer din Bucuresti, undeva pe calea Giulesti. Cele 4 usi si cea de la portbagaj scartaiau cand le deschideam. Dealerul spunea ca este spalata des si de aceea apare aceasta problema. Bordul scartaia, ceva gen greierii de la Megane 2. In spate nu este suficient spatiu pt pasageri, mai ales daca soferul are 1,80. Spatiul din portbagaj este mai mic decat la multe modele pe care le poti cumpara in bugetul tau.

#28
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
In Iasi nu scartaiau, probabil ca le spala mai rar. Insa la inchidere suna ca un frigider fram din 1970.
La cat costa ai de ales. Scartaie sau zdrangane.
Sa nu crezi ca la Duster ai alte optini, tot din cele doua alegi.
Daca vrei sa ai si optiuni de calitate atunci vezi alte marci.

Edited by Kroghy, 03 September 2017 - 20:34.


#29
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Sa nu mai vorbim de faptul ca Vitara face parte din aceeasi clasa cu c3 si stepway, Captur, si e crossover. Am aflat asta recent :) de pe topicul cu dusterul :) :)
Serios acum, vitara tipa a ieftin mai mult decat dusterul! Daca nu ai furat banii ai grija pe ce ii dai!

#30
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 farausername, on 03 septembrie 2017 - 20:50, said:

vitara tipa a ieftin mai mult decat dusterul
Corect. Eu asta am observat de acum doi ani dar cand spuneam asta se gaseau unii sa comenteze.
I-am spus si lui underb dar nu m-a crezut. Si-a cumparat acea masina si acum regreta.
Poate ca un titlu de GURU in domeniul auto si un regulament modificat prin care tot ce spun eu e adevaraul absolut ar ajuta pe altii sa nu ia teapa ca underb cu Vitara sau bumpobum cu Duster.

Edited by Kroghy, 03 September 2017 - 21:06.


#31
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

 Kroghy, on 03 septembrie 2017 - 19:51, said:

Daa, foarte simplu hibridul cu baterii, motoare electrice, sistem de incarcare, etc.

Ai sa razi, in afara sa schimbi antigelul de la invertor si cutia de viteze, alta lucrare de mentenanta nu ai ce sa-i faci, iar povestea cu bateria este un mit, sunt multe hibride Toyota cu varsta de 10 ani ,fara probleme tehnice. Chiar si vechiul Prius al subsemnatului a implinit 10 ani si 273.xxx km fara probleme tehnice.

Unde mai pui ca orice hibrid Toyota are garantie extinsa de pana la 10 ani la sistemul hibrid.

Legat de SX-4, o vecina a luat o bucata rosie, echiparea intermediara cu radar cruise control, motorul de 1L si transmisie automata, trecand de la o Dacia Sandero Stepway 2010 1.6, i se pare un salt gigantic. Masina arata chiar bine si este dotata peste media clasei.
A costat 15.000 euro cu cupon Remat, initial fiind undeva pe la 17.000 configuratia de baza.

Edited by connectorxp, 03 September 2017 - 21:29.


#32
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
E foarte bine ca ai ajuns la asa multi km cu bateria originala. E rar sa auzi vesti bune si e bine sa aflam ca exista si exceptii bune.
De obicei bateria se strica in 5-7 ani si costa foarte mult raportat la valoara masinii.
De ce compari SX4 cu Logan? Am mers si cu SX4 si cu Logan. SX4 e masina buna, poate chiar mai buna decat Vitara. Cel putin la calitate, SX4 e peste VItara. Logan e instabil si nesigur. Nu exista comparatie intre SX4 si Logan.

#33
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Asta zic, doamna este incantata de masinuta cea noua, neavand termen de comparatie cu cea veche,

Cu rulaj asa mare mai sunt cel putin 6 masini in Romania, din ce mi-au spus cei de la Toyota. Bateria se schimba ieftin daca ai in plan o mica vizita peste granita :)

#34
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Sper ca esti constient ca rulajul ala pe care tu il consideri marei e un rulaj foarte mic pt. majoritatera masinilor aduse din Germania.

#35
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Clar, eu ma refer la rulajul tipic pentru Romania, unde eu in medie am 50 km pe zi lucratoare. Orice as face nu am cum sa egalez germanii care merg uneori si sute de km pentru a ajunge la locul de munca.

Edited by connectorxp, 03 September 2017 - 22:04.


#36
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Kroghy, on 03 septembrie 2017 - 21:01, said:

Corect. Eu asta am observat de acum doi ani dar cand spuneam asta se gaseau unii sa comenteze.
I-am spus si lui underb dar nu m-a crezut. Si-a cumparat acea masina si acum regreta.
Poate ca un titlu de GURU in domeniul auto si un regulament modificat prin care tot ce spun eu e adevaraul absolut ar ajuta pe altii sa nu ia teapa ca underb cu Vitara sau bumpobum cu Duster.
Din fericire nu mi-am luat Posted Image
Doar intentionam si as fi luat daca nu dadeam peste topicul ala. Pt mine protectia caroseriei este f importanta pt ca nu schimb masina la 3 sau 5 ani, cel putin nu una luata noua, iar ce am citit pe acolo e la polul opus fata de cum vedeam eu masina, una simpla pe care sa o utilizezi fara griji, interiorul ala sarac pretandu-se de minune unei astfel de utilizari, la fel si motorizarea MPI, cutia cu convertor, articulatiile (punte H pe spate). Doar ca numai fara griji nu o utilizezi daca intra rugina in ea in 2 saptamani dupa ce sare vopseaua. Ca e vopseaua slaba, asta e dar sa lipseasca si protectia, inacceptabil. Iti dai seama ca imi pare rau ca nu e cum trebuie dar asta e.
Cel mai probabil va fi Kia sau Ford, asta daca nu dau si la astia peste schelete in dulap.

 underb, on 03 septembrie 2017 - 19:06, said:

Eram super incantat de masina pt ce e ea (o masina simpla pe care o poti utiliza fara prea mare bataie de cap si constrangeri inutile) pana am citit de curand topicul despre vopsea de pe forumul Suzuki, fiind interesat de achizitia unei Vitara.

Edited by underb, 04 September 2017 - 09:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate