Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Suzuki vitara 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
BadeaBadeMarin

BadeaBadeMarin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2016
Aș dori să îmi schimb mașina, dețin cam 20 000 euro, (eventual mai pun  max 5000) m-am oprit  la un Suzuki Vitara 2017  1,6 diesel 4x4, automatic, Ar fi o alegere bună? Nu må cațăr pe munți, dar la o adică (zăpadă) nu vreau sa rămân de căruță  :) . Vacanțe anuale în Europa, deci mai mult asfalt, deși nu se știe niciodată..

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De ce diesel ? Faci multi km pe an ?

#3
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
La cei 20k iti poti lua ceva mai incapator, daca o folosesti mult in vacante. portbagajul la Vitara e mult prea mic.

Edited by Karogs, 03 September 2017 - 18:59.


#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Eram super incantat de masina pt ce e ea (o masina simpla pe care o poti utiliza fara prea mare bataie de cap si constrangeri inutile) pana am citit de curand topicul despre vopsea de pe forumul Suzuki, fiind interesat de achizitia unei Vitara.
Da, stiu povestea cu vopseaua eco. Se folosea si acum 5 ani, si acum 10 ani dar nu in halul in care e pe masina asta. Pe langa faptul e vopsita cum e, protectia anticoroziva este inexistemta. Rugina la 2 saptamani dupa ce a fost zgariata, zgarieturi de la persoanele care, trecand pe langa masina, s-au frecat de ea cu hainele, calcule pt cat costa o revopsire totala.
Sa nu uit, VOPSEA DIZOLVATA pt ca a curs putina benzina pe caroserie cand s-a alimemtat si s-a sters cu un servetel.
Dpmdv masina e facuta in  bataie de joc. Sfatul meu, fugi de ea.

Edited by underb, 03 September 2017 - 19:10.


#5
BadeaBadeMarin

BadeaBadeMarin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2016

 Baxon, on 03 septembrie 2017 - 18:55, said:

De ce diesel ? Faci multi km pe an ?
Cam 30 000 km

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Eu cand spuneam anul trecut ca am testat Vitara si are calitate de Logan veneau unii sa spuna ca batman.
Se simte calitatea scazuta de cand inchizi usa. Chederele probabil ca le-au luat de la frigidere reciclate. Haionul e ca la MCV, se vede tabla peste tot cum sunt portiere de la Matiz. Economie peste tot.
Portbagajul e foarte mic dar asta nu e lesne de observat.
Uite ca acum si underb recunoaste ca are alte defecte si mai grave la vopsea, rugina, nasol tare.
Mergi pe Tucson sau Sportage daca vrei SUV construit calitativ si la pret bun.
Si eu prefer diesel dar in ultimul timp din cauza restrictiilor de poluare consumul tot creste. E drept ca si eu tot am crescut in clasa si am trecut la cutie automata dar parca dieselul nu mai e asa economic precum era odata. In acelasi timp observ in familie cum noile motoare pe benzina au consum din ce in ce mai mic si un moto pe benzina de 130 de cai are consum foarte pun pe SUV.

Edited by Kroghy, 03 September 2017 - 19:13.


#7
BadeaBadeMarin

BadeaBadeMarin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2016
Deci o prima problemă... Vopseaua, mulțumesc underb , întreținerea e scumpă, consumabile, piese de schimb?

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
http://www.suzuki-cl...&topic=6351.340
Enjoy. Are 35 de pagini si ar fi bine sa le citesti pe toate daca dupa 10 pagini inca mai vrei sa dai bani pe asa ceva.
Sau poate ultima e de ajuns.

Edited by underb, 03 September 2017 - 19:14.


#9
BadeaBadeMarin

BadeaBadeMarin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2016

 Kroghy, on 03 septembrie 2017 - 19:12, said:

Eu cand spuneam anul trecut ca am testat Vitara si are calitate de Logan veneau unii sa spuna ca batman.
Se simte calitatea scazuta de cand inchizi usa. Chederele probabil ca le-au luat de la frigidere reciclate. Haionul e ca la MCV, se vede tabla peste tot cum sunt portiere de la Matiz. Economie peste tot.
Portbagajul e foarte mic dar asta nu e lesne de observat.
Uite ca acum si underb recunoaste ca are alte defecte si mai grave la vopsea, rugina, nasol tare.
Mergi pe Tucson sau Sportage daca vrei SUV construit calitativ si la pret bun.
Si eu prefer diesel dar in ultimul timp din cauza restrictiilor de poluare consumul tot creste. E drept ca si eu tot am crescut in clasa si am trecut la cutie automata dar parca dieselul nu mai e asa economic precum era odata. In acelasi timp observ in familie cum noile motoare pe benzina au consum din ce in ce mai mic si un moto pe benzina de 130 de cai are consum foarte pun pe SUV.
Îmi poți recomanda ceva?

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
.

Edited by underb, 03 September 2017 - 19:15.


#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 BadeaBadeMarin, on 03 septembrie 2017 - 19:14, said:

Îmi poți recomanda ceva?
Vezi ca am scris mai sus. Tucson sau Sportage. Am in familie, cumparat la recomandarea mea. E o masina excelenta, mare, ieftina si mult mai bine construita si finisata decat Vitara.

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 BadeaBadeMarin, on 03 septembrie 2017 - 19:12, said:

Deci o prima problemă... Vopseaua, mulțumesc underb , întreținerea e scumpă, consumabile, piese de schimb?
Vopseaua e jumatate din problema. Problema cea mai mare e sub vopsea.

La modul ce mai serios iti recomand un Duster daca ai nevoie de 4x4 si nu te incadrezi la altceva.
Stiu ca ASXul avea pret bun (la fata locului), sub cel al coreenelor.
Ford are reduceri mari pt persoane juridice - e in jur de 25k diesel 4x4 (plus/MINUS cate mii in fc de versiune si dofari), si probabil si pt pesoane fizice. Trend e bine sub 25, titanium dotat, putin sub 25k euro. La 30k km pe an diferenta de pret fata de bugetul tau nu va creste prea mult costurile pe km.

Edited by underb, 03 September 2017 - 19:26.


#13
BadeaBadeMarin

BadeaBadeMarin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2016
Auzisem ca e mai de doamne'ajuta noua Vitara din 2017, rebrenduită, dar văd numai probleme... Mulțumesc celor ce mi-au raspuns

#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Daca nu ajung banii de Tucson sau Sportage atunci cred ca mai bine astepti Duster 2. Duster e la acelasi nivel de calitate cu Vitara din cate am testat eu dar pretul e mai mic si varianta noua de duster e mai mare si arata mai frumos.

#15
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Noul Nissan Qashqai? Tot 1.6 dCi, 4x4 nu merita decat daca stai cu ea prin noroaie si balti, altfel bani aruncati aiurea si revizii mai scumpe.

Nu te lasa dezarmat de pretul mare de pe site, in showroom se negociaza.

#16
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Vitara e doar un Duster putin mai scump!
Sfatul meu : analizeaza mai bine situatia, cea a necesitatii sistemului 4x4 si bineinteles a necesitatii suv-ului.

#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 connectorxp, on 03 septembrie 2017 - 19:35, said:

Noul Nissan Qashqai? Tot 1.6 dCi, 4x4 nu merita decat daca stai cu ea prin noroaie si balti, altfel bani aruncati aiurea si revizii mai scumpe.
Pai el are QQ din 2015 iar noul QQ de care spui tu e lansat in 2013 deci are deja ceea ce ai recomandat tu.
Si mai spune ca chiar vrea sa intre prin balti ca sa mearga la peste deci 4x4 i-ar cam trebui.

#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Chiar, de ce schimbi QQ atat de repede?
Doar pt ca nu are 4WD? Ti-a trebuit doar pe drum neasfaltat sau si pe asfalt? Daca doar pe drum neasfaltat, poate mai bine tii QQul si iei ceva la mana a2a pt hartaneala la peste sau pe unde te mai duci. Altfel ai pierde f multi bani.

Legat de noul QQ, a aparut deja doar ca mai sunt niste stocuri cu modelul vechi de care vor sa scape inainte sa il bage pe cel nou.

Edited by underb, 03 September 2017 - 19:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate