Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Sony Bravia android TV - 4K

* * * * - 17 votes
  • Please log in to reply
8159 replies to this topic

#4591
molina

molina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.03.2008
Imbunatatire avansata contrast - OPRIT
Mult mai bine cu setarea asta.
Multumesc KapitaK.

#4592
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 29.07.2014

View Postalinx1, on 08 decembrie 2020 - 14:58, said:

La tn poate avea ceva efect setarea de care zice kapitak mai sus. La mine este perfect in combinatia aceea de am zis

La mine contrastul avansat si tonurile de negru sunt oprite. Local dimming-ul e pe mediu.

#4593
daniellitto

daniellitto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 13.10.2012
am luat de la Rds card smart modelul actual ,are versiune de soft din septembrie 2020, acum merge sa inregistrez ,merge si sa schimbi canalul in timpul inregistrarii, numai digi 4k nu te lasa in rest la  toate merge ...cu cardul vechi nu mergea...

#4594
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
Tuturor celor care puneți aici setări v-aș sugera să specificați de fiecare dată și diagonala și modelul tv-ului, că poate așa ajută mai mult noilor posesori de Sony (debusolați de necesitatea setărilor).
Eu am observat că, pe 55XH9096, dacă alegi setarea ^energie- mod economic-redus^ blooming-ul subtitrărilor se diminuează și imaginea pe canalele sd se ameliorează, asta pentru că luminozitatea de ansamblu a panelului se diminuează. Mie nu-mi place pt că mi se pare că imaginea per ansamblu pierde din însuflețire, nu-ți mai oferă acea încântare a ochiului ca pe canalele hd sau netflix.

#4595
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Modul eco , pe toate televizoarele ,e o catastrofa. La fel ca si contrastul dinamic.

#4596
daniellitto

daniellitto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 13.10.2012
blooming-ul nu se mai observa daca avem o lumina ambientala in camera...

si am observat ca conteaza si pe care mod  intrati sa modificati,exemplu este diferenta intre mod cinema si celelalte chiar daca setati toti parametri la fel...(xh9505)

Eu personal pe tv si pe android stau pe mod  standard iar la filme din pc ,pe mod cinema cu starile ca si cele enumerate de KapitaK...

Edited by daniellitto, 09 December 2020 - 11:40.


#4597
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012
Exista recomandari profesionale aferente fiecarui model . Spre ex la xf90 le folosesc pe cele recomandate de rtings si sunt multumit ( cu mici modificări) :
https://www.rtings.c.../x900f/settings
Nu iasa in evidenta nici blooming nici alt efect negativ
Dar fiecare si le mai ajusteaza dupa preferinte pt ca oricum nu este fiecare display identic nici macar la acelasi model iar daca vreti cu adevarat pro contactati un calibrator. Preturile sunt pe masura dar cei care le-au facut zic ca merita din plin. Erau vreo 2 si pe aici ( Jean L.picard si calin_fdx)

Sau daca aveti timp,chef si rabdare instalati aplicatia profesionala de calibrare Sony CalMAN for Bravia prin care puteti scoate ce e mai bun din display si chiar salva setarile in caz de Factory Reset TV

Doar am citit despre ea dar o sa o testez cand am timp si revin cu info

Edited by alinx1, 09 December 2020 - 12:01.


#4598
snapisrl

snapisrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 06.11.2004
nu iti trebuie un hardware specific pt asta ?

#4599
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Și eu am încercat aplicația, dar e nevoie de hardware separat pentru calibrare cu Sony CalMAN for Bravia. Am instalat și eu aplicația, dar la un moment dat a spus că fără hardware nu se poate face nimic.

#4600
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012
Am inteles. Doar citisem cate ceva despre ea. Deci este aplicatia dedicata pt calibratori pro

Edited by alinx1, 09 December 2020 - 13:45.


#4601
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Salutare,

Stiu ca este topic pentru 4k dar nu am gasit un topic asemanator si pt Bravia Full HD.

Am mai nou, de aprox o luna, pe tv (KDL-43W755C) un fel de motion flow si nu stiu de la ce e. Fie ca ma uit pe tv orice post sau pe un film pe Netflix, sunt momente cand tv-ul parca merge la 60 fps-uri. Eu am modificat absolut deloc nici o setare, toate sunt pe standard, nu am nimic automat, motion flow si film mode sunt pe off, nu am facut nici un firmware/android upgrade. Ce setari as putea sa ii fac sa nu mai mearga asa? :))

#4602
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
O resetare la setările din fabrica ai încercat?

#4603
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
A primit cineva firmware OTA V6.7140 pentru XG8096?

#4604
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006
LA OTA Apple sunt tatici. Nu stiu cum fac, dar cand lanseaza un update il primesc in aceeasi zi pe telefon si tableta.
Cu Sony am avut cele mai multe clinch-uri, la telefon cu suportul lor, fie pentru update la telefon/tableta sau TV.
Este absolut jenant sa ai update lansat din 26.11 si cand dai cautare pe TV sa-ti spuna sec, TV este la zi cu software-ul.
Update de pe stick nu mai fac in veci. Ori vine pe teava, ori deloc.

#4605
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Mie-mi spui? Cu update de pe stick mi-am prăjit w80-ul la o lună de la achiziție... :D

#4606
creativestar

creativestar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 24.10.2009
Dar care e diferenta dintre update-ul facut de pe stick si cel OTA? Nu e acelasi firmware? Sau ce poate merge prost pe timpul update-ului de pe stick? Eu am emotii si cand fac update OTA sa nu se ia curentul. Alea 15 minute mi se par o vesnicie.

Edited by creativestar, 09 December 2020 - 20:04.


#4607
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006
Au mai dat gherele cu update-ul si l-au blocat OTA. Daca-l faci dupa stick imediat ce este lansat risti sa instalezi unul cu diverse bug-uri.
La W755, ultimul update din iunie 2019 n-a venit neam OTA, pana la urma am cedat si l-am instalat de pe USB.

Edited by dba, 09 December 2020 - 20:07.


#4608
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007

View Postdba, on 09 decembrie 2020 - 20:06, said:

La W755, ultimul update din iunie 2019 n-a venit neam OTA, pana la urma am cedat si l-am instalat de pe USB.
Tot așa la W80, ultimul update l-am pus de pe stick, nu l-a primit OTA nici după jumătate de an.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate