Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Sony Bravia android TV - 4K

* * * * - 17 votes
  • Please log in to reply
8159 replies to this topic

#4573
daniellitto

daniellitto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 13.10.2012
Dacă dezactivezi fald nu o sa ai un negru total, o sa fie gri închis, eu țin o veioza aprinsa noaptea, ziua nici nu se observa blooming, ia colturile gri pe fond alb le au toate ledurile indiferent de firma, nu știu la ips dacă e la fel dar acolo apare bleedingul care e mai nasol, părerea mea...

Și mai e o chestie, filmele în hdr niciodată nu o sa arate la fel de cool ca și videoclipurile de pe YouTube în hdr, e spre exemplu le vad din pc hdr dezactivat, folosesc mpv player prin kodi și sunt culorile super misto în filme, zici ca vezi la cinema filmul...

#4574
daniellitto

daniellitto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 13.10.2012
Exemplu pentru ce am spus mai devreme...

Attached Files



#4575
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Daca e un TV bun si sursa e buna arata chiar mai "cool" in HDR si DV.
Daca "cool " defineste o imagine corecta/buna . Ca termenul(din pdv ule meu - oribil) de obicei se foloseste la altceva .
BTW ,cum dezactivezi FALD? Poate il dai la minim . La niciun TV nu se poate dezactiva complet local dimming decat din meniul de service. Nu m-as risca.

Edited by edigee, 06 December 2020 - 23:15.


#4576
daniellitto

daniellitto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 13.10.2012
Nu complet într-adevăr, pe oprit... Și da asta ziceam și eu ca sursa video contează foarte mult pentru a vedea adevărată putere a tv-ului...

#4577
daniellitto

daniellitto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 13.10.2012
Oare vom avea si android 10 ?

#4578
styler_RO

styler_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 14.12.2006
Salutare,
De BF am achizitionat un A8 2020, dar ma deranjeaza timpul de raspuns atunci cand comut intre posturile TV.
pun si un mic video. Ce parere aveti, este normal?

Attached Files



#4579
danieliankoo

danieliankoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,796
  • Înscris: 23.01.2005

 styler_RO, on 07 decembrie 2020 - 16:02, said:

Salutare,
De BF am achizitionat un A8 2020, dar ma deranjeaza timpul de raspuns atunci cand comut intre posturile TV.
pun si un mic video. Ce parere aveti, este normal?
este absolut normal. chiar mai rapid decat alte modele putin mai ... XF. la mine nici pe samsung nu schimba mai repede.

#4580
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Da, se pare că o dată cu smartificarea TV-urilor funcția de TV a avut de suferit. La al meu e și mai rău, dar eu știam înainte să-l cumpăr. Uitându-mă la video parcă schimbarea canalelor se face o idee mai rapid decât la al meu. Eu am și posturile 4K, acolo durează chiar mai mult. Am un prieten care folosește WebOS 3 pe un LG, și la el schimbarea canalelor se face vizibil mai greu. La vechiul meu LG de dinainte de WebOS se face aproape instant. Fiind doar fullHD  nu pot testa cu conținutul 4K.

Edited by tmihai20, 07 December 2020 - 17:22.


#4581
styler_RO

styler_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 14.12.2006
multumesc pt raspunsuri. Chiar ma intrebam cum comuta  Q90T

#4582
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Din 2015 de cand am luat primul Sony android tv am identificat "problema" semnalata din nou de unii dintre voi si la care am mai raspuns de sute de ori:

Imbunatatire avansata contrast - OPRIT = functia asta identifica luminozitatea din fisierul video si amplifica sau diminueaza retroiluminarea ledurilor de la panel, inclusiv la la cele EDGE

Astfel de cate ori apare ceva pe imagine cu luminizitate/stralucire mai mare (exemplu subtitrarea) ledurile panelului se transforma in "pom de craciun" palpaind la cea mai mica diferentiere...

Extremistii care vor sa stoarca tot de la panoul LCD nu vor sa opreasca functia asta cu iluzia ca imaginea va fi mai buna cu un negru mai bun, insa nefiresc care afecteaza autenticitatea imaginii respectiv calitatea detaliilor.

Completare:

Majoritatea producatorilor creaza tot felul de functii pentru imbunatatirea imaginii ori ascunderea unor slabiciuni ale panourilor etc insa combinatia dintre ele, mai ales atunci cand folositi mai multe poate afecta calitatea imaginii.
Profesionistii in domeniu nu recomanda utilizarea lor, calibreaza ecranul fara sa tin a cont de ele insa teoretic noi clientii ar trebui sa utilizam mereu sursa etalon perfecta / standar ceea ce e imposibil, se observa usor diferenta de calitate a surselor tv dar si a filmelor descarcate de pe net, situatii asemanatoare si la redarea Bluray... cred ca singura sursa stabila e neflix la care dupa "calibrarea" imaginii toate se vad identic.

Astfel ca va sugerez sa utilizati dupa plac (fiecare cu "ochiul" lui) setarile minim sau mediu insa niciodata maxim (intens) la vreuna din functiile astea, producatorul a creat o functie presupunand ca utilizatorul o foloseste pe mediu iar daca se creaza un efect negativ (functie de sursa sau celelalte) sa fie selectat minim... parerea mea e ca maxim/intens nu trebuie sa fie o optiune.

PS. cand setati nivelul de negru nu o faceti pe o imagine "normala" si cu ochiul pe zona negru, ci pe o imagine test bare de la alb la negru scalat astfel incat sa observati ca ramaneti cu toate griurile "vizibile"

#4583
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004

 styler_RO, on 07 decembrie 2020 - 16:02, said:

Salutare,
De BF am achizitionat un A8 2020, dar ma deranjeaza timpul de raspuns atunci cand comut intre posturile TV.
pun si un mic video. Ce parere aveti, este normal?

Bara aceea cu informatii post, se poate muta? sau macar dezactiva in noul android? Intotdeauna m-au enervat acele informatii in partea de jos a ecranului :)

#4584
danieliankoo

danieliankoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,796
  • Înscris: 23.01.2005
da te duci in setari, TV si in lista ai un pillbutton care activeaza sau dezactiveaza infobanner. daca la el te referi, doar ca o sa simti un delay la schimbarea postului pentru ca ai senzatia ca e ecran negru mult mai mult.

#4585
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
magazinul Play a suferit un nou update , foarte misto :)

#4586
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 22.03.2019

 KapitaK, on 08 decembrie 2020 - 08:46, said:


Astfel de cate ori apare ceva pe imagine cu luminizitate/stralucire mai mare (exemplu subtitrarea) ledurile panelului se transforma in "pom de craciun" palpaind la cea mai mica diferentiere...


Aceiasi probl am si eu pe XF8305 dar dupa un restart se rezolva ptr 1-2 zile apoi iar trebuie restart si tot asa.

#4587
daniellitto

daniellitto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 13.10.2012

 KapitaK, on 08 decembrie 2020 - 08:46, said:

Din 2015 de cand am luat primul Sony android tv am identificat "problema" semnalata din nou de unii dintre voi si la care am mai raspuns de sute de ori:

Imbunatatire avansata contrast - OPRIT = functia asta identifica luminozitatea din fisierul video si amplifica sau diminueaza retroiluminarea ledurilor de la panel, inclusiv la la cele EDGE

Astfel de cate ori apare ceva pe imagine cu luminizitate/stralucire mai mare (exemplu subtitrarea) ledurile panelului se transforma in "pom de craciun" palpaind la cea mai mica diferentiere...

Extremistii care vor sa stoarca tot de la panoul LCD nu vor sa opreasca functia asta cu iluzia ca imaginea va fi mai buna cu un negru mai bun, insa nefiresc care afecteaza autenticitatea imaginii respectiv calitatea detaliilor.

Completare:

Majoritatea producatorilor creaza tot felul de functii pentru imbunatatirea imaginii ori ascunderea unor slabiciuni ale panourilor etc insa combinatia dintre ele, mai ales atunci cand folositi mai multe poate afecta calitatea imaginii.
Profesionistii in domeniu nu recomanda utilizarea lor, calibreaza ecranul fara sa tin a cont de ele insa teoretic noi clientii ar trebui sa utilizam mereu sursa etalon perfecta / standar ceea ce e imposibil, se observa usor diferenta de calitate a surselor tv dar si a filmelor descarcate de pe net, situatii asemanatoare si la redarea Bluray... cred ca singura sursa stabila e neflix la care dupa "calibrarea" imaginii toate se vad identic.

Astfel ca va sugerez sa utilizati dupa plac (fiecare cu "ochiul" lui) setarile minim sau mediu insa niciodata maxim (intens) la vreuna din functiile astea, producatorul a creat o functie presupunand ca utilizatorul o foloseste pe mediu iar daca se creaza un efect negativ (functie de sursa sau celelalte) sa fie selectat minim... parerea mea e ca maxim/intens nu trebuie sa fie o optiune.

PS. cand setati nivelul de negru nu o faceti pe o imagine "normala" si cu ochiul pe zona negru, ci pe o imagine test bare de la alb la negru scalat astfel incat sa observati ca ramaneti cu toate griurile "vizibile"
super detaliat, multumim,total de acord cu tine...

#4588
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012

 KapitaK, on 08 decembrie 2020 - 08:46, said:

Din 2015 de cand am luat primul Sony android tv am identificat "problema" semnalata din nou de unii dintre voi si la care am mai raspuns de sute de ori:

Imbunatatire avansata contrast - OPRIT = functia asta identifica luminozitatea din fisierul video si amplifica sau diminueaza retroiluminarea ledurilor de la panel, inclusiv la la cele EDGE

Astfel de cate ori apare ceva pe imagine cu luminizitate/stralucire mai mare (exemplu subtitrarea) ledurile panelului se transforma in "pom de craciun" palpaind la cea mai mica diferentiere...

Extremistii care vor sa stoarca tot de la panoul LCD nu vor sa opreasca functia asta cu iluzia ca imaginea va fi mai buna cu un negru mai bun, insa nefiresc care afecteaza autenticitatea imaginii respectiv calitatea detaliilor.


Tu cu cine te certi :)
Functia asta de zici tu are efect minim la un display cu probleme cum este cel mentionat de tbogdy cu o pagina in urma. In asemenea cazuri nici o setare ochiometric sau profesionala de imagine nu rezolva efectele blooming, backlight bleeding..etc. Direct returr !

Edited by alinx1, 08 December 2020 - 14:42.


#4589
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012

 florinescovici, on 06 decembrie 2020 - 21:06, said:

Combinatia de care vorbesti tu, la mine nu rezolva nimic, crede-ma. In privinta imaginii rezultate prin activarea bfi-ului, eu nu o consider deloc anormala. Am spus ca il activez numai noaptea.
La tn poate avea ceva efect setarea de care zice kapitak mai sus. La mine este perfect in combinatia aceea de am zis

#4590
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

 Webbbob, on 08 decembrie 2020 - 13:12, said:

Aceiasi probl am si eu pe XF8305 dar dupa un restart se rezolva ptr 1-2 zile apoi iar trebuie restart si tot asa.

Atunci esti "ghinionist", nu generaliza, tv-ul tau are un defect...

 alinx1, on 08 decembrie 2020 - 14:40, said:

Tu cu cine te certi Posted Image
Functia asta de zici tu are efect minim la un display cu probleme cum este cel mentionat de tbogdy cu o pagina in urma. In asemenea cazuri nici o setare ochiometric sau profesionala de imagine nu rezolva efectele blooming, backlight bleeding..etc. Direct returr !

Cu nimeni, doar mi-am prezentat o opinie si am facut cateva recomandari in "calitate" de simplu utilizator de Sony android tv din iunie 2015 Posted Image

Nu ma refeream exact la cazul mentionat, am vazut deseori ca se plang multi de acel efect.

 alinx1, on 08 decembrie 2020 - 14:58, said:

La tn poate avea ceva efect setarea de care zice kapitak mai sus. La mine este perfect in combinatia aceea de am zis

Pai asa cum am zis, depinde si de panou (poate avea si un defect), de restul setarilor si/sau de sursa video, de aia la tine "este perfect in combinatia aceea"

Edited by KapitaK, 08 December 2020 - 15:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate