Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
mai am o problema

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Sony Bravia android TV - 4K

* * * * - 17 votes
  • Please log in to reply
8161 replies to this topic

#4537
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 11.12.2007
Nu am încercat să rulez de pe stick USB, dar nu contează de unde vine sursa. Am un oDroid N2 cu CoreElect (o distribuție cu Kodi) și mă pot uita la filme 4K HDR din rețea fără probleme. Parcă mai era cineva aici care se uita la filme de pe stick USB.

#4538
daniellitto

daniellitto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 13.10.2012
nu vad exclusiv de pe stick,vad din PC prin hdmi dar aveam asa o nedumerire legat de faptul ca nu stiu cand decodeaza dolby vision sau ia direct hdr-ul...

#4539
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Depinde cu ce player rulezi din PC.
De ex pt HDR(nu stiu daca si pt DV) singura combinatie ce face comutarea corecta in modul HDR e MPC-HC plus madVR. Mad VR face de fapt comutarea pe HDR. Atat in Windows 10 cat si in 8 sau chiar 7.
HDR-ul ala pe care il comuti din Windows 10 nu e bun de nimic.
Se si vede usor cu ochiul liber . Daca fisierul HDR nu e erdat HDR atunci se va vedea spalacit pe TV

Edited by edigee, 03 December 2020 - 10:24.


#4540
daniellitto

daniellitto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 13.10.2012

View Postedigee, on 03 decembrie 2020 - 10:23, said:

Depinde cu ce player rulezi din PC.
De ex pt HDR(nu stiu daca si pt DV) singura combinatie ce face comutarea corecta in modul HDR e MPC-HC plus madVR. Mad VR face de fapt comutarea pe HDR. Atat in Windows 10 cat si in 8 sau chiar 7.
HDR-ul ala pe care il comuti din Windows 10 nu e bun de nimic.
Se si vede usor cu ochiul liber . Daca fisierul HDR nu e erdat HDR atunci se va vedea spalacit pe TV
da, asta stiam ca din windows nu e chiar ok, dar pe mine alteceva ma roade, nu imi dau seama daca decodeaza dolby sau hdr caind sunt ambele streamuri in fisierul de film,de aia vroiam sa imi afiseze undeva ...caci logic pe dolby ar trebui sa se vada mult mai ok decat pe hdr

in tv pot comuta pe hdr,hlg sau oprit si nu vad dolby pe nicaieri...

#4541
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,597
  • Înscris: 06.01.2012
Cred ca numai in netflix sau youtube poti vedea DV

#4542
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Diferentele intre HDR si DV nu sunt nici pe departe atat de mari.
Ba chiar ,am impresia ca la XF9005 de ex ,sunt ceva probleme cu DV-ul.
Din cate tin minte acesta a venit cumva cu un update de soft ,nu era implementat "de la mama lui".
Poate la seriile XH si XG sa fie altfel.
Oricum, diferentele intre HDR ,HDR+ si DV sunt observabile mai mult pe OLED-uri.

#4543
daniellitto

daniellitto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 13.10.2012
ok, mersi,eu am un xh 9505

#4544
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 11.12.2007
TV-urile Sony au implementarea DolbyVision pentru HDR, chiar dacă în setări scrie HDR. La mine s-a văzut mereu bine, după câteva configurări.

Legat de playback de pe PC, e important să se facă detectarea display-ului de fiecare dată și să se activeze HDR. Am conectat recent PC-ul la TV și HDR era activ în jocuri doar după ce am făcut detectarea cum trebuie în Windows. Se poate verifica semnalul apăsând la telecomandă pe ACTION MENU și apoi de acolo la Video (parcă așa se numește). Dacă semnalul e HDR va scrie undeva în dreapta sus HDR.

#4545
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Se poate ,doar ca HDR-ul comutat din Windows e cam aiurea. E configurat mai mult pt gaming.
Se discuta mult si pe forumuri ,singurul HDR corect il comuta madVR. Automat. Merge chiar si pe Windows 7.

Edited by edigee, 03 December 2020 - 17:12.


#4546
daniellitto

daniellitto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 13.10.2012
la redarea din pc am la placa nvidia  optiunile rgb 8 bit,4.2.2 -8,10,12 bit,4.2.0- 8,12 bit care ar fi optima, e vreo diferenta cand privesti filme sau numai in jocuri?

#4547
steaua23

steaua23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 25.10.2009
Am si eu o problema cu o telecomanda RMF-TX611E care nu vrea deloc sa se imperecheze cu 55XF9005. Ledul incepe sa clipeasca,dar nu se imperecheaza,nu reusesc sa fac butonul cu functia de comanda vocala sa functioneze.Mentionez ca am dat unpair la telecomanda cu care a venit tv-ul!

#4548
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 29.07.2014
Nu te mai chinui degeaba, nu merge comanda vocala cu RMF-TX600,610,611 pe XF.

#4549
steaua23

steaua23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 25.10.2009

View Postflorinescovici, on 04 decembrie 2020 - 21:25, said:

Nu te mai chinui degeaba, nu merge comanda vocala cu RMF-TX600,610,611 pe XF.
S-a mai discutat? Nu am mai postat in rubrica asta,nici nu am cautat.Poti sa-mi dai mai  multe detalii,ai incercat,ai citit undeva? Stii cumva daca si pe Sony A8 va face la fel,desi cred ca nu?

Edited by steaua23, 04 December 2020 - 22:33.


#4550
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 29.07.2014
Da, am citit pe avforum si pe reddit. Spuneau ca merg toate functiile telecomenzii in afara de comanda vocala. Pe Sony A8 nu stiu, vorbeau ca nu merge comanda vocala pe XF.

Edited by florinescovici, 04 December 2020 - 22:46.


#4551
steaua23

steaua23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 25.10.2009

View Postflorinescovici, on 04 decembrie 2020 - 22:34, said:

Da, am citit pe avforum si pe reddit. Spuneau ca merg toate functiile telecomenzii in afara de comanda vocala. Pe Sony A8 nu stiu, vorbeau ca nu merge comanda vocala pe XF.
Ok,multumesc.Cel mai probabil luni o sa confirm daca merge pe A8.

#4552
Noa

Noa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.10.2008
Buna seara,
Aveti idee ce ar trebui sa mai fac pentru a putea folosi  comanda vocala? Am cumparat acum 3 zile un Sony Bravia 4 K 49 XH 8096.
Imaginea e de vis, n -am crezut ca exista asa ceva, totul perfect pana la comanda vocala. Se aprinde luminita pe telecomanda, apare pe ecran ce am spus, se invarte de 2 ori si atat.
Am sunat la service, mi-au spus sa scot bateriile si sa le pun la loc iar daca tot nu functioneaza, sa resetez televizorul.
L-am si resetat si tot degeaba. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc.



Buna seara,
Aveti idee ce ar trebui sa mai fac pentru a putea folosi  comanda vocala? Am cumparat acum 3 zile un Sony Bravia 4 K 49 XH 8096.
Imaginea e de vis, n -am crezut ca exista asa ceva, totul perfect pana la comanda vocala. Se aprinde luminita pe telecomanda, apare pe ecran ce am spus, se invarte de 2 ori si atat.
Am sunat la service, mi-au spus sa scot bateriile si sa le pun la loc iar daca tot nu functioneaza, sa resetez televizorul.
L-am si resetat si tot degeaba. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc.



#4553
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Ai încercat in limba engleza, germana, "chineza"?
Sigur ai setat ok pentru comandă vocală tot?

#4554
steaua23

steaua23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 25.10.2009

View PostNoa, on 05 decembrie 2020 - 00:42, said:

Buna seara,
Aveti idee ce ar trebui sa mai fac pentru a putea folosi  comanda vocala? Am cumparat acum 3 zile un Sony Bravia 4 K 49 XH 8096.
Imaginea e de vis, n -am crezut ca exista asa ceva, totul perfect pana la comanda vocala. Se aprinde luminita pe telecomanda, apare pe ecran ce am spus, se invarte de 2 ori si atat.
Am sunat la service, mi-au spus sa scot bateriile si sa le pun la loc iar daca tot nu functioneaza, sa resetez televizorul.
L-am si resetat si tot degeaba. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc.



Buna seara,
Aveti idee ce ar trebui sa mai fac pentru a putea folosi  comanda vocala? Am cumparat acum 3 zile un Sony Bravia 4 K 49 XH 8096.
Imaginea e de vis, n -am crezut ca exista asa ceva, totul perfect pana la comanda vocala. Se aprinde luminita pe telecomanda, apare pe ecran ce am spus, se invarte de 2 ori si atat.
Am sunat la service, mi-au spus sa scot bateriile si sa le pun la loc iar daca tot nu functioneaza, sa resetez televizorul.
L-am si resetat si tot degeaba. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc.
Poate trebuie imperecheata!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SjvLVzJyUDE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate