Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Sony Bravia android TV - 4K

* * * * - 17 votes
  • Please log in to reply
8159 replies to this topic

#1009
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

View PostLofgren, on 12 noiembrie 2018 - 10:01, said:

Salutare tuturor,
Câteva întrebări pentru cei care au modelele Sony XF9005.
E adevărat ca durează cam 5-6 secunde schimbarea canalului? Am citit zilele trecute despre aceste modele și printre minusuri era și asta.
Android merge chiar asa praf? Sau este totuși acceptabil?
Pot programa înregistrarea pe stick USB sau Hdd extern?
Mai știți cumva dacă anul trecut de Black Friday ai fost ceva reduceri la modelele XE9005?
Mulțumesc anticipat.

Salut.
Sunt deținător de XE9005.
Durează ceva  schimbarea canalelor și uneori poate ajunge și la 5-6 secunde, mai rar ce-i drept. Depinde și de câte aplicații ai deschis și au rămas în background.
Androidul nu este praf ci doar ceva mai lent. Probabil asta spun cei care nu s-au obișnuit cu el, au trecut de pe alte siteme de operare pe Android, sau au trecut direct de la TV-uti fără sitem de operare, Într-adevăr, trecerea de la un TV non-smart la unul cu Android este cam nasoala. De la 1 secundă sau chiar mai puțin, până la maximul enumerat mai sus, pare o veșnicie.
De acord cu colegul care a spus că Androidul nu se mișcă la fel ca pe un tel de top, însă nici nu cred că s-a dorit asta. Ideea de bază cred că este că poate rula niște programe față de un TV non-smart. Și le rulează fără probleme. Până la urmă cred că contează că rulează, iar când o face, o face foarte bine, fluent, fără întreruperi.
Și DA, se poate programa înregistrarea pe stick (minim 32 GB) sau pe HDD. Eu am folosit aceată opțiune și sunt foarte mulțumit de ea. Mi-am înregistrat o serie de emisiuni pe timpul cât eram la birou. Poți seta și repetarea funcției de înregistrare.
Din păcate nu te pot ajuta cu prețurile de BF trecut.

#1010
b0rG

b0rG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.12.2007

View PostRazvan_N, on 12 noiembrie 2018 - 10:52, said:

Modelul ochit de mine (55XF7077) are DirectLED, chiar are probleme de contrast si negru=gri?...

Ca sa-ti faci o idee:

https://i.rtings.com...rmity-large.jpg
Asa arata LG SK9500, cel mai scump model LG cu panou IPS. E Direct LED, Full Array Local Dimming chiar, dar fara Local Dimming activat.
Sony 55XF7077 nu are Local Dimming. Contrast static 1353 : 1 si 2378 : 1 cu Local Dimming activat.

https://i.rtings.com...rmity-large.jpg
Si asa arata Samsung NU7100 cu panou VA, Edge LED, cel mai ieftin Samsung 4k 2018. Contrast 5397 : 1.

https://i.rtings.com...rmity-large.jpg
Ai aici si Sony XF7596, tot Direct LED si tot IPS. Contrast 958 : 1

Edited by b0rG, 12 November 2018 - 12:00.


#1011
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postb0rG, on 12 noiembrie 2018 - 11:54, said:

Ca sa-ti faci o idee:


Pai ce facem, tovarasi, ca cel mai ieftin se vede cel mai bine!... O fi de la faptul ca markerul luminos e in centru, iar iluminarea pe margine

Edited by Razvan_N, 12 November 2018 - 12:02.


#1012
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Chiar poate dura 4-6 secunde la schimbarea canalelor ?
Asta este o problema majora atunci la un model bun de la Sony.
Am Samsung 55MU9002 canalele se schimba instant cand apesi butonul sub o secunda, si pe sateliti diferiti cand schimb nu dureaza mai mult de 1-2 secunde.
Parca nu suna deloc bine acesta intirziere.


#1013
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 06.11.2014

View PostRazvan_N, on 12 noiembrie 2018 - 01:29, said:

Am pus ochii pe un Bravia 55XF7077, scrie ca are sistem de operare Linux... Avantaje/dezavantaje fata de Android?
Are cineva modelul asta de televizor?

Opera Apps e foarte slab. Ori strangi bani si cumperi ceva cu Android, ori schimbi producatorul. Anul trecut foarte multe tv-uri cu Opera Apps au ajuns in service din cauza SO care nu era optimizat corespunzator: cand se umplea memoria, aplicatiile ramaneau blocate. Existau doua metode de resetare: resetarea tv-ului la setarile de fabrica si, cand  nu functiona, service pentru alta placa de baza.

#1014
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Atunci, ce sa aleg intre:

Sony XF7077
Samsung NU7102
Panasonic TX-55FX600E
LG UK6200PLA

?

View PostiZet, on 12 noiembrie 2018 - 12:05, said:


Opera Apps e foarte slab. Ori strangi bani si cumperi ceva cu Android, ori schimbi producatorul. Anul trecut foarte multe tv-uri cu Opera Apps au ajuns in service din cauza SO care nu era optimizat corespunzator: cand se umplea memoria, aplicatiile ramaneau blocate. Existau doua metode de resetare: resetarea tv-ului la setarile de fabrica si, cand  nu functiona, service pentru alta placa de baza.

Sursa info?

#1015
b0rG

b0rG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.12.2007

View PostRazvan_N, on 12 noiembrie 2018 - 12:01, said:

Pai ce facem, tovarasi, ca cel mai ieftin se vede cel mai bine!... O fi de la faptul ca markerul luminos e in centru, iar iluminarea pe margine

N-are legatura faptul ca markerul luminos e in centru. Vorbim doar de panouri diferite VA si IPS.
Am vrut sa evidentiez ca un VA cu Edge LED poate avea un negru mai intens decat un IPS cu FALD.
Atentie! Imaginea nu tine doar de nivelul de negru.

Edited by b0rG, 12 November 2018 - 12:27.


#1016
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 06.11.2014
@Razvan_N:

Asta e ce mi-au zis prietenii care lucreaza in vanzari cand am iesit la bere. Unul dintre ei, fan Sony, si-a facut extragarantie la un XE70, speriat de cate tv-uri cu Opera Apss cu probleme i-au trecut prin mana.

Edited by iZet, 12 November 2018 - 12:30.


#1017
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View Postlaurstef, on 12 noiembrie 2018 - 11:45, said:


Salut.
Sunt deținător de XE9005.
Durează ceva  schimbarea canalelor și uneori poate ajunge și la 5-6 secunde, mai rar ce-i drept. Depinde și de câte aplicații ai deschis și au rămas în background.
Androidul nu este praf ci doar ceva mai lent. Probabil asta spun cei care nu s-au obișnuit cu el, au trecut de pe alte siteme de operare pe Android, sau au trecut direct de la TV-uti fără sitem de operare, Într-adevăr, trecerea de la un TV non-smart la unul cu Android este cam nasoala. De la 1 secundă sau chiar mai puțin, până la maximul enumerat mai sus, pare o veșnicie.
...

Afisarea imaginii la schimbarea canalelor nu are legatura cu RAM-ul (cate aplicatii ai deschise etc) ci de puterea si calitatea semnalului CATV, la mine in 3sec de obicei se afiseaza canalul HD cele SD evident mai rapid.

Nu are rost sa revenim la discutii interminabile despre android tv, ideea este ca daca instalezi ce trebuie si cum trebuie faci multe, chiar mai multe decat alte tv-uri cu alte tv-uri cu alte sisteme de operare, insa pentru asta trebuie sa ai cunostinte minime despre asta sau sa te interesezi unde trebuie inainte de a pune pe butuci un android tv instaland pe el tot felul de aplicatii neoptimizate.

Intr-adevar meniul nu ruleaza atat de rapid ca la tizen sau webos dar rezultatul final este excelent tinand cont ca poti instala orice (cu grija) inclusiv inlocuind toate aplicatiile preinstalate (daca vrei) respectiv player, browser, explorer, etc ori adaugand functii suplimentare la care celelalte (webos, tizen) nici nu viseaza pentru ca nu sunt opensource si nu poti instala decat ce iti ofera in asa zisele lor magazine de aplicatii...

View PostRazvan_N, on 12 noiembrie 2018 - 12:16, said:

Atunci, ce sa aleg intre:

Sony XF7077
Samsung NU7102
Panasonic TX-55FX600E
LG UK6200PLA

....

Oare de ce nu respectati topicul respectiv "Sony Bravia android TV - 4K" ?

#1018
CORSARUL77

CORSARUL77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 18.06.2012
sony bravia kd-49xf8096b...merita? sau...Sony BRAVIA KD-49XF7596B

#1019
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 06.11.2014
Daca-i pana-n 2500 lei, da.

Edited by iZet, 12 November 2018 - 21:18.


#1020
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 05.11.2009
Am și eu o problemă. Am încercat să fac cast pe un Sony 49XF9005 de pe iPhone 6s și de pe un laptop Lenovo. La imagini statice, de exemplu Google.ro, mail, etc nu sunt probleme, dar la Hbogo nu îmi face cast-ul și îmi afișază „probleme la conexiune”. Oare care-i cauza? Am un router TP-Link WR 1043ND

#1021
b0rG

b0rG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.12.2007

View Postiogamac, on 13 noiembrie 2018 - 09:11, said:

Am și eu o problemă. Am încercat să fac cast pe un Sony 49XF9005 de pe iPhone 6s și de pe un laptop Lenovo. La imagini statice, de exemplu Google.ro, mail, etc nu sunt probleme, dar la Hbogo nu îmi face cast-ul și îmi afișază „probleme la conexiune”. Oare care-i cauza? Am un router TP-Link WR 1043ND

"Probleme la conexiune" imi mai apare si mie cand deschid aplicatia pe mobil, dar dispare dupa 1-2 sec.
Zilele trecute am avut ceva probleme cu hbogo, dar am observat ca le-a picat toata platforma. Poate ai nimerit intr-un astfel de moment. Daca nu, incearca sa refaci conexiunile, eventual un restart la tv, restart sau chiar reset la router.
Eu am mobile cu android, desktop si laptop cu Windows 10 si mere de pe toate.

#1022
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

View Postlaurstef, on 12 noiembrie 2018 - 11:45, said:

...
Și DA, se poate programa înregistrarea pe stick (minim 32 GB) sau pe HDD. Eu am folosit aceată opțiune și sunt foarte mulțumit de ea. Mi-am înregistrat o serie de emisiuni pe timpul cât eram la birou. .
Pacat ca inregistrarea se vede doar pe tv.

#1023
CORSARUL77

CORSARUL77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 18.06.2012

View PostiZet, on 12 noiembrie 2018 - 21:15, said:

Daca-i pana-n 2500 lei, da.
Nu din pacate...2900 primul si 2600 al doilea...am un buget de 3000 ron nici un leu in plus(nu merita un televizor atitia bani,parere personala) pt un televizor de 123cm..am doua Panasonic ...unul de 12 ani(80 cm) si cel de-al doilea de 2 ani(101cm)...se vad impecabil...vroiam tot Panasonic dar ma tot suceste androidul asta ce pot alege un sfat daca se poate ?

#1024
Lofgren

Lofgren

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.10.2017
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Raman la Sony, cu speranța unei reduceri de Black Friday.

@ekoly: conținutul înregistrat e criptat? Sau de ce nu poate fi vizionat pe altceva. Reformateaza Hdd in alt format decât fat32/ntfs?
Mulțumesc

#1025
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

View PostLofgren, on 13 noiembrie 2018 - 19:10, said:

conținutul înregistrat e criptat? Sau de ce nu poate fi vizionat pe altceva. Reformateaza Hdd in alt format decât fat32/ntfs?
Mulțumesc
Banuiesc ca e un format proprietar. Nici pe Samsung nu pot vedea inregistrarile pe pc.

#1026
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 06.11.2014
E lege anti-piraterie, pe care producatorii consacrati o respecta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate