Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Sony Bravia android TV - 4K

* * * * - 17 votes
  • Please log in to reply
8159 replies to this topic

#991
b0rG

b0rG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.12.2007

View PostBorys37, on 08 noiembrie 2018 - 17:38, said:

Decand îl ai..îai făcut vreun update?



Update OTA.. Sau stik?

Un update la instalare plus cel la versiunea de mai sus OTA.

#992
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2014

View PostBorys37, on 08 noiembrie 2018 - 17:50, said:

Asa lai cumpărat sau ai făcut update... OTA sau stik?
Din iunie si pana in prezent am facut 2 - 3 update-uri prin internet, fara stik.

#993
liviu_chef

liviu_chef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 31.03.2010
Salutare. Scuzati daca este off topic.
Am un Sony 55ex8096 si un soundbar lg sj5 pe care nu le pot conecta prin bluethoot. Pur si simplu tv ul nu gaseste soundbarul. Ceva sfaturi?
Inainte soundbarul il aveam conectat la un tv lg  fara probleme..
Mersi!

#994
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,409
  • Înscris: 06.11.2014
55XE8096 nu are standardul AD2P, necesar pentru asa ceva. Il tii conectat prin cablu.

Edited by iZet, 09 November 2018 - 22:05.


#995
liviu_chef

liviu_chef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 31.03.2010
Am inteles. Mersi. O sa bag pe hdmi.

#996
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004
Va salut si va rog sa-mi da-ti si mie o recomandare, daca se poate, intre KD-60XF8305B si KD-65XF7596 sau ceva multumitor in plaja aceasta de pret (4000+ lei). Mentionez ca am in momentul de fata un KD-55XD7005 de care sunt foarte multumit - apropos, nu il vrea nimeni? :) - si nu as vrea sa ajung sa il regret.
Multumesc.

#997
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,409
  • Înscris: 06.11.2014
Ia 60XF83, pt panoul pe 100Hz. 65XF75 e doar mai mare

#998
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004
Ok, o intrebare stupida poate si stiu ca parca s-a mai discutat pe aici pe forum, dar totusi, cu ce ma ajuta ca e un panel pe 100Hz? Sau ce avantaje are?

#999
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Frame-uri mai multe. Ajuta foarte mult la imagini in miscare ,transmisii sportive ,jocuri - daca-l legi la pc sau consola.

#1000
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Am pus ochii pe un Bravia 55XF7077, scrie ca are sistem de operare Linux... Avantaje/dezavantaje fata de Android?
Are cineva modelul asta de televizor?

#1001
Lofgren

Lofgren

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.10.2017
Salutare tuturor,
Câteva întrebări pentru cei care au modelele Sony XF9005.
E adevărat ca durează cam 5-6 secunde schimbarea canalului? Am citit zilele trecute despre aceste modele și printre minusuri era și asta.
Android merge chiar asa praf? Sau este totuși acceptabil?
Pot programa înregistrarea pe stick USB sau Hdd extern?
Mai știți cumva dacă anul trecut de Black Friday ai fost ceva reduceri la modelele XE9005?
Mulțumesc anticipat.

#1002
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View Postedigee, on 10 noiembrie 2018 - 21:36, said:

Frame-uri mai multe. Ajuta foarte mult la imagini in miscare ,transmisii sportive ,jocuri - daca-l legi la pc sau consola.

Stiu ca pare ciudat dar cei 100Hz ajuta inclusiv la imaginile statice nu numai in miscare, ajuta si la sanatate ca ochii sunt mai relaxati cand refresh-ul e mai rapid... o redare video cu frame-uri mai putine afiseaza un "pilpait" al imaginii... cu cat e mai mic cu atat e mai grav cu cat e mai mare cu atat e mai bine!

Pentru cine nu se pricepe observa asta numai cand priveste aceasi imagine pe 2 tv-uri alaturate unul cu 100Hz si altul cu 50Hz

View PostRazvan_N, on 12 noiembrie 2018 - 01:29, said:

Am pus ochii pe un Bravia 55XF7077, scrie ca are sistem de operare Linux... Avantaje/dezavantaje fata de Android?
Are cineva modelul asta de televizor?

Cu toate ca androidul e tot un fel de linux te asigur ca tv-ul ala are "android tv" ca restul tv-urilor Sony, Philips, Sharp, etc... (care au sistem de operare android)

View PostLofgren, on 12 noiembrie 2018 - 10:01, said:

Salutare tuturor,
Câteva întrebări pentru cei care au modelele Sony XF9005.
E adevărat ca durează cam 5-6 secunde schimbarea canalului? Am citit zilele trecute despre aceste modele și printre minusuri era și asta.
Android merge chiar asa praf? Sau este totuși acceptabil?
Pot programa înregistrarea pe stick USB sau Hdd extern?
Mai știți cumva dacă anul trecut de Black Friday ai fost ceva reduceri la modelele XE9005?
Mulțumesc anticipat.

Nu, nu este adevarat... in functie de calitatea semnalui dureaza max 3 sec la afisarea canalelor HD

Android tv nu a fost niciodata "praf"... intotdeauna au avut probleme cei care au confundat android tv cu android (touch) si au avut asteptari nepotrivite, intr-adevar componenta hardware este modesta fata de modelele de top la telefoane insa pentru un tv este strictul necesar daca e utilizat corespunzator, cel puti android 7 ruleaza exceptional.

PS. android tv permite instalarea aplicatiilor neoptimizate (portate de la telefoane) si majoritatea creaza probleme deci... cine foloseste corspunzator are foarte multe beneficii (instaleaza cu cap aplicatiile si e atent la utilizare)

Da ca la orice tv poti programa inregistrarea sau numai schimbarea canalelor conform programarii, poti "inregistra" pe stick (min 64GB) sau HDD sau SSD

View Postliviu_chef, on 09 noiembrie 2018 - 20:37, said:

Salutare. Scuzati daca este off topic.
Am un Sony 55ex8096 si un soundbar lg sj5 pe care nu le pot conecta prin bluethoot. Pur si simplu tv ul nu gaseste soundbarul. Ceva sfaturi?
Inainte soundbarul il aveam conectat la un tv lg  fara probleme..
Mersi!

Pentru sunet via bluetooth e nevoie de tv-uri de la seria 85 in sus

Eu am XE90 si functioneaza impecabil, initial pe unele dispozitive mai vechi aveam o mica intarziere sau chiar blocaj acum e ok

#1003
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostKapitaK, on 12 noiembrie 2018 - 10:23, said:

Cu toate ca androidul e tot un fel de linux te asigur ca tv-ul ala are "android tv" ca restul tv-urilor Sony, Philips, Sharp, etc... (care au sistem de operare android)
N-are de nou ,vine prin update Android la acel TV,
Philips n-au toate Android. Cele din gama entry au un SO al celor de la TPVision denumit SAPHI. Cica se misca binisor.
Problema cu Androidul pe TV-uri e ca in niciun caz nu se misca ca pe telefoane. Trebuie hardware serios.
Cat priveste Sony ,gama XF de anul asta e un mare pas inapoi ,cu exceptia modelului xF9005 care e un tv foarte bun dar scump.
In rest doar paneluri IPS ,luminozitate mica ,contrast slab ,negru=gri. Pana si LG au mai bine implementate aceste paneluri(cred ca Sony tot de la LG le pe unele TV-uri ale lor.
https://community.so...ge/td-p/2471275

Edited by edigee, 12 November 2018 - 10:40.


#1004
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postedigee, on 12 noiembrie 2018 - 10:33, said:

Cat priveste Sony ,gama XF de anul asta e un mare pas inapoi ,cu exceptia modelului xF9005 care e un tv foarte bun dar scump.
In rest doar paneluri IPS ,luminozitate mica ,contrast slab ,negru=gri. Pana si LG au mai bine implementate aceste paneluri(cred ca Sony tot de la LG le pe unele TV-uri ale lor.
https://community.so...ge/td-p/2471275

Modelul ochit de mine (55XF7077) are DirectLED, chiar are probleme de contrast si negru=gri?...

#1005
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
"N-are de nou ,vine prin update Android la acel TV," de unde ai scos-o?! ...ori are ori nu are nu poti pune android care nu are din "fabrica" asta.
Stie toata lumea ca nu toate Sony, Philips, Sharp, etc au android tv adica gama entry level... ce legatura are cu subiectul?

Androidul tv se misca ok nu trebuie o racheta de procesor sa faci lansari in spatiu discutam de un televizor nu PC... sti foarte bine ca si la android exista telefoane cu hardware destul de modest pe care functioneaza, totul tine de utilizare si pretentii!

Te asigur ca pe tv-urile mele (W808 si XE9005) androidul se "misca" ca pe un telefon bun... evident nu ca pe unul de top, dar nici nu este asta scopul, repet mi-ar fi placut si mie sa puna hardware de top sa rulez sute de aplicatii simultan si jocuri performante insa discutam de un tv deci sa nu exageram...

#1006
b0rG

b0rG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.12.2007

View PostLofgren, on 12 noiembrie 2018 - 10:01, said:

Salutare tuturor,
Câteva întrebări pentru cei care au modelele Sony XF9005.
E adevărat ca durează cam 5-6 secunde schimbarea canalului? Am citit zilele trecute despre aceste modele și printre minusuri era și asta.
Android merge chiar asa praf? Sau este totuși acceptabil?
Pot programa înregistrarea pe stick USB sau Hdd extern?
Mai știți cumva dacă anul trecut de Black Friday ai fost ceva reduceri la modelele XE9005?
Mulțumesc anticipat.

Chiar acum am verificat. Dureaza 2-3 sec de obicei. La cateva canale s-a dus spre 4 sec.
Android TV in niciun caz nu e praf. E mai incet comparat cu Tizen 2018, dar mie a inceput sa-mi placa. Cand mai umblu pe la Samsung-ul din camera copilului, ii simt lipsa.
N-am incercat. Din cate stiu eu se poate programa.

#1007
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostRazvan_N, on 12 noiembrie 2018 - 10:52, said:


Modelul ochit de mine (55XF7077) are DirectLED, chiar are probleme de contrast si negru=gri?...
Contrastul nu tine de iluminarea tip direct led sau edge led ci de tipul panelului. La IPS de obicei ajunge pe la maxim 1500:1. (la VA gasesti si 5500:1). Vorbim de contrastul static.
Se vede si cu ochiul liber in magazin ,un IPS pus langa un VA.

#1008
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postedigee, on 12 noiembrie 2018 - 11:26, said:

Contrastul nu tine de iluminarea tip direct led sau edge led ci de tipul panelului. La IPS de obicei ajunge pe la maxim 1500:1. (la VA gasesti si 5500:1). Vorbim de contrastul static.
Se vede si cu ochiul liber in magazin ,un IPS pus langa un VA.

Contrastul tine si de posibilitatea DirectLED de a face dimming local la ledurile din zona de imagine in care are nevoie de un negru mai intens.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate