Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

ATENTIE! Granita Austria - Ungaria (in directia Romania)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Spre ca am postat in categoria corecta, daca nu rog un mod/adm sa imi mute topicul.

Doresc sa atentionez toti soferii care au drumuri din Austria prin Ungaria spre Romania sa nu se opreasca la granita intre Austria si Ungaria in special la benzinaria Shell pentru a cumpara vigneta sau pentru a alimenta ori pauza.

Ieri am dus doi prieteni la aeroportul din Budapesta (plecarea din Viena). Pentru ca totul a fost destul de spontan, am fost nevoit sa imi achizitionezi vigneta pentru Ungaria din benzinaria Shell de la granita cu Austria. Mereu cand plec spre Ungaria imi cumpar vigneta de pe tolltickets.com (recomand!!!). Am iesit de pe autostrada, si ca sa ajungi la benzinarie treci pe sub un pod, cand sa trec de pod am simtit cum roata stanga fata de la masina se comparta ciudat. Am mers pana la benzinarie, am oprit si am observat ca roata era sparta. Spre uimirea mea, mai erau doi la fel ca si mine cu rotile sparte, un austriac si un ungur. M-am dus in benzinarie, am cumparat vigneta si l-am atentionat pe angajat, ca sub pod este ceva care sparge cauciucul la masini. A spus ca el cunoaste problema si imi recomanda sa sun la politie pentru ca sunt niste talhari care sparg rotile si dupaia te talharesc.

Tin sa mentionez ca astfel de povesti am tot auzit, dar daca nu mi s-au intamplat mie personal nu le-am dat atentie. Stiu cazuri cand talharii au intrat in autobuze de pasageri si au furat de la oameni tot ce era de furat, la fel si la masini mici.

Cum ies din benzinarie apar 3 rromi care ma intreaba intr-o germana strica daca sa ma ajute. Le-am zis ca nu multumesc, dupa care s-au indepartat putin au inceput sa vorbeasca pe romaneste. Dupa care m-am prins care este faza, ei pun ceva pe strada ca sa sparga rotile, iar oamenii in timp ce isi schimba rotiile ei fura din masini sau si mai rau. Asa ca i-am luat direct pe romaneste, cand au vazut ca vorbesc romaneste (masina are numere de Austria), s-au speriat si au plecat imediat. Intre timp am montat rapid roata de rezerva si am plecat mai departe, l-am atentionat si pe austriac si pe ungur de faza si am continuat calatoria (din nefericire am facut 6 ore jumate pentru un drum de 400km in total, intr-un tempo 80km/h ca mai mult nu rezista roata de rezerva).

Doresc sa va atentionez ca pericolul la benzinaria respectiva este marit si nu recomand oprirea acolo!!! Stiu si cazuri cand prostituate romance se ocupau de tine si in acelasi timp venau unii si te talhareau.

Edited by business11, 29 August 2017 - 11:20.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003
Am oprit acum 3 saptamani pe la ora 13:00. Erau langa benzinarie 2 graniceri cu automate. La ce ora s-a intamplat?

#3
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013
erau de fatada.  politia din austria e o gluma si sunt foarte corupti, mai ales pe zona de granita.  
rromii , talharii din maramures / satu-mare fac legea acolo.
politistii primesc cu drag cota ce consta in bani dar mai ales in ... femei.

Edited by dresler, 29 August 2017 - 11:36.


#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 Bursul, on 29 august 2017 - 11:29, said:

Am oprit acum 3 saptamani pe la ora 13:00. Erau langa benzinarie 2 graniceri cu automate. La ce ora s-a intamplat?

am oprit acolo pe la ora 21-21:30, ziua nu cred ca este chiar asa de grav, dar noaptea cand se intuneca este mai periculos

 dresler, on 29 august 2017 - 11:31, said:

erau de fatada.  politia din austria e o gluma si sunt foarte corupti.   rromii , talharii din maramures / satu-mare fac legea acolo

asta nu stiu, nu cred ca sunt chiar corupti

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
@business11, de ce nu ai luat vigneta de la shell-ul de pe autobahn de la Nickelsdorf?

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Iar in sensul celalalt, Ungaria->Austria (Nickelsdorf) la primul Shell de unde iei in mod normal vignieta austriaca (pe care din pacate nu poti sa o iei online, decit eventual prin posta cu intirzieri si cheltuieli) angajatii unguri te fac la rest de zici ca nu-i adevarat.

Prin Ungaria trebuie avuta grija, erau in parcari panouri cu unul care isi repara roata in timp ce altul ii fura din masina inca de acum vreo 10 ani.

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 ericmario, on 29 august 2017 - 11:37, said:

@business11, de ce nu ai luat vigneta de la shell-ul de pe autobahn de la Nickelsdorf?

despre Shell-ul de la Nickelsdorf este vorba, aici s-a intamplat faza.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 f300, on 29 august 2017 - 11:38, said:

Iar in sensul celalalt, Ungaria->Austria (Nickelsdorf) la primul Shell de unde iei in mod normal vignieta austriaca (pe care din pacate nu poti sa o iei online, decit eventual prin posta cu intirzieri si cheltuieli) angajatii unguri te fac la rest de zici ca nu-i adevarat.
Vigneta austriaca pe 10 zile e 8,90 euro.
Cum te fac la rest?

#9
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013
platesti cu card.  in ungaria la fel

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dai 20 si iti dau 7 si niste marunti de exemplu.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 business11, on 29 august 2017 - 11:40, said:

despre Shell-ul de la Nickelsdorf este vorba, aici s-a intamplat faza.
Nu cred ca vorbim de aceeasi benzinarie.
Ca sa ajungi la benzinaria Shell de la Nickelsdorf in directia Ungaria, nu trebuie sa treci pe sub nici un pod.

Attached File  Capture.PNG11.PNG   3.26MB   78 downloads

Edited by ericmario, 29 August 2017 - 11:54.


#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 dresler, on 29 august 2017 - 11:44, said:

platesti cu card.  in ungaria la fel

In Ungaria daca nu-i vreo urgenta nu ai de ce cumperi nimic :-)

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 f300, on 29 august 2017 - 11:44, said:

Dai 20 si iti dau 7 si niste marunti de exemplu.
Si in cazul asta cine-i de vina? Posted Image

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 ericmario, on 29 august 2017 - 11:45, said:

Si in cazul asta cine-i de vina? Posted Image

Eu am avertizat. Nu sint multe locuri in vest unde te fac la rest. Mie mi s-a intimplat de doua ori si o data a trebuit sa intreb de mai multe ori ca tot imi dadeau dar tot nu suficient. Culmea e ca am avertizat pe cineva chiar atunci si tot s-a intors cu vreo 12 euro dati pentru una minimala de "masina normala" (si era chiar un pic mai ieftina decit 8.90 pe atunci).

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 f300, on 29 august 2017 - 11:48, said:


Eu am avertizat. Nu sint multe locuri in vest unde te fac la rest. Mie mi s-a intimplat de doua ori si o data a trebuit sa intreb de mai multe ori ca tot imi dadeau dar tot nu suficient. Culmea e ca am avertizat pe cineva chiar atunci si tot s-a intors cu vreo 12 euro dati pentru una minimala de "masina normala" (si era chiar un pic mai ieftina decit 8.90 pe atunci).

la consulatul romanesc daca te duci sa iti faci pasaportul sau alt document nu au sa iti dea restul. Pasaportul ma costa 59€, le-am dat 60€ si au zis ca 1€ nu au sa imi dea. Ce poti face in situatia asta, sa stai sa cauti magazine sa iti schimbe 10€, sau le lasi 1€ direct. Daca au 20 de persoane care lasa 1€ pe zi sunt 20€ pe zi, calculand la 1 luna sunt 400€ care ii fac din spaga.

#16
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Mie nu mi s-a intimplat nimic niciodata in sensul acesta, si am fost incolo de nici nu mai tin minte de cite ori....

Rest primesti, am primit in Germania la 39,99 euro la 2 bancnote de 20, un cent...
Nu cred ca politistii din Austria sint corupti, ba chiar sint cam ai dracului...

Si in general platesti tot cu cardul.....

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 business11, on 29 august 2017 - 11:57, said:

la consulatul romanesc daca te duci sa iti faci pasaportul sau alt document nu au sa iti dea restul. Pasaportul ma costa 59€

Sa zici mersi ca au taiat din taxe si nu ti-au luat vreo 300 cit era acum ceva timp :-)

Edited by f300, 29 August 2017 - 12:06.


#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 ericmario, on 29 august 2017 - 11:45, said:

Nu cred ca vorbim de aceeasi benzinarie.
Ca sa ajungi la benzinaria Shell de la Nickelsdorf in directia Ungaria, nu trebuie sa treci pe sub nici un pod.
Capture.PNG11.PNG

Attached File  Mappe.png   1.05MB   163 downloads

A: podul cu pricina, sub pod era ceva amplasat pe carosabil care mi-a spart cauciucul mie si celorlalti doi soferi.
B: punctul de oprire unde am fost abordat de rromi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate