Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

ATENTIE! Granita Austria - Ungaria (in directia Romania)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Post_Dadi_, on 29 august 2017 - 12:04, said:

Rest primesti, am primit in Germania la 39,99 euro la 2 bancnote de 20, un cent...

Exact de asta e problema, ca nu se intimpla altundeva.

View Post_Dadi_, on 29 august 2017 - 12:04, said:

Si in general platesti tot cu cardul.....

Cu cardul poti sa iei teapa de mai mult decitiva euro. Chiar nu reusesc sa gasesc ca era unul care insista sa alimenteze si sa-si mai ia si o ciocolata din Ungaria si il faceau aia mereu nu la curs ci pur si simplu la cit are de platit in total. Dar omul nu se lasa...

#20
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Sa va arat o smecherie, vama micuta veche...de la Paprika nu iesi in autostrada direct...eviti Shell-ul...vigneta poti sa o cumperi mai incolo...

https://www.google.r...m/data=!3m1!1e3

#21
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
pai asa de curiozitate, nu ai verificat ce fel de pana aveai? Intepatura de cutit, grenada, cui, surubelnita, srapnel etc...
Ca pe sub podul ala e chiar autostrada. Cum de numai 3 masini au patit-o din cele 30/minut care trec pe acolo de regula? E ceva pe banda de iesire spre Shell? Banda cu cuie retractabila? Nu prea inteleg cum pot 3 pasari(a se citi corbi) sa organizeze asemenea atacuri dichisite demne de filmele cu racheti.
Eu pana imi schimbam roata cu usile blocate din inchidere, sunam oleaca si la politie. Nu cred ca nu le-ar fi organizat un flagrant.
Iar daca nu le-ar fi facut nimic, organizam eu "flagrantul" cu niste baieti dornici de calcat in picioare piele de rrom.

Edited by dan1980_25, 29 August 2017 - 13:00.


#22
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbusiness11, on 29 august 2017 - 12:07, said:

Attachment Mappe.png

A: podul cu pricina, sub pod era ceva amplasat pe carosabil care mi-a spart cauciucul mie si celorlalti doi soferi.
B: punctul de oprire unde am fost abordat de rromi.
Tu vrei sa spui ca au pus ceva pe autostrada ca sa faci pana?
Vorbesti serios?

#23
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
A aparut si pe FB stirea....si cum din zecile de mii care trec zilnic pe acolo nu se belesc toate....

#24
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View Postf300, on 29 august 2017 - 12:08, said:

Chiar nu reusesc sa gasesc ca era unul
Sa nu zici ca-s om rau ... te ajut eu sa gasesti ... uite aici Posted Image


View Postf300, on 29 august 2017 - 12:08, said:

sa-si mai ia si o ciocolata din Ungaria

La asta te referi ?

PS - ca sa nu te chinui sa citesti toata poliloghia aia iti spun concluzia - la ambele "evenimente" mi-am recuperat banii  ... singura pierdere fiind aia 400 forinti expirati.

Edited by adrian_r5, 29 August 2017 - 12:50.


#25
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View Postdan1980_25, on 29 august 2017 - 12:36, said:

pai asa de curiozitate, nu ai verificat ce fel de pana aveai? Intepatura de cutit, grenada, cui, surubelnita, srapnel etc...
Ca pe sub podul ala e chiar autostrada. Cum de numai 3 masini au patit-o din cele 30/minut care trec pe acolo de regula? E ceva pe banda de iesire spre Shell? Banda cu cuie retractabila? Nu prea inteleg cum pot 3 pasari(a se citi corbi) sa organizeze asemenea atacuri dichisite demne de filmele cu racheti.
Eu pana imi schimbam roata cu usile blocate din inchidere, sunam oleaca si la politie. Nu cred ca nu le-ar fi organizat un flagrant.
Iar daca nu le-ar fi facut nimic, organizam eu "flagrantul" cu niste baieti dornici de calcat in picioare piele de roman.

cauciucul avea o gaura pur si simplu, fara cuie sau ceva, nu era urma de nimic, deci nu am cum sa stiu, cu siguranta cu nu a fost surubelnita ca nu aruncau cu surubelnita dupa mine. Si eu tot la banda de cuie m-am gandit prima oara. Din cate am inteles, sunt mai multi bagati in afacerea asta, unii se ocupa cu spargerea cauciucului, altii sunt cei care opereaza (cei 3 rromi intalniti in benzinarie). Distanta intre pod si benzinarie este intre 50-100m, deci unii stateau la panda si spart cauciucuri si altii stateau in benzinarie sa opereze.

Problema este ca astia sparg, fura una alta si in 3 ore au dat fuga in Romania, pana vine politia si una alta, aia sunt deja in Romania si nici ca nu mai dai de ei.

View Postericmario, on 29 august 2017 - 12:40, said:

Tu vrei sa spui ca au pus ceva pe autostrada ca sa faci pana?
Vorbesti serios?

Da, sunt 3 benzi, doua care merg drept si a 3 a care te scoate spre benzinarie, plus ca este limita de 100km/h, iar la iesirea spre benzinarie, clar ca reduci viteza, oricum aveam un 60-70 la ora cand s-a intamplat totul. Cauciucul pur si simplu se comporta ciudat, pana la benzinarie a pierdut tot aerul.


Am contactat deja politia, care mi-au spus ca ei cunosc problema acolo si sa ma duc sa dau declaratie despre cei 3 rromi.

Edited by business11, 29 August 2017 - 12:52.


#26
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
și eu am scris de o experiență tot pe acolo. am fost înșelat la un automat de dat rest la vignetă. după ce am cerut să vorbesc cu șeful am primit imediat diferența. niște jigodii.

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Partea proasta e ca nu prea ai de unde sa mai iei vigneta. Citisem chiar aici pe forum, useri care au luat amenda pentru vigneta Ungaria, imediat dupa granita. Ei vroiau sa cumpere de la prima benzinarie ungureasca. Ghinion.

#28
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View PostBursul, on 29 august 2017 - 13:04, said:

Partea proasta e ca nu prea ai de unde sa mai iei vigneta. Citisem chiar aici pe forum, useri care au luat amenda pentru vigneta Ungaria, imediat dupa granita. Ei vroiau sa cumpere de la prima benzinarie ungureasca. Ghinion.

daca o cursa este planuita din timp si stii de ea, eu recomand tolltickets.com, nu doar vigneta electronica ci si vigneta de lipit pe parbriz o poti comanda, luand in calcul livrarea la domiciliu. Am mers prin Ungaria de sute de ori si mereu cumparam prin tolltickets.com fara probleme. Doar ca ieri am plecat spontan spre Budapesta, fara sa mai am timp sa intru si sa cumpar pe tolltickets.com, m-am gandit la faptul ca o sa cumpar repede din granita si aia e... si acum am ramas cu paguba ca trebuie sa schimb cauciucul.

#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Mai nimeni (cetatean roman) nu cumpara online. Nestiinta, comoditate, lene, ia-o cum vrei.

Bine ca ai scris aici despre asta. Mai citisem pe FB despre asemenea talharii, dar autocare. Tìgani, chiar mana in mana cu soferii, ca altfel nu stiu de ce ar parca in locuri asa dubioase, fura din autocare. Se amesteca cu ceilalti pasageri, multi dintre ei tìgani la randul lor, mai ales pe cursele Atlassib, se urca in autocar, fura si pleaca.

#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostBursul, on 29 august 2017 - 13:14, said:

Mai nimeni (cetatean roman) nu cumpara online. Nestiinta, comoditate, lene, ia-o cum vrei.

Nu stiu de ce cineva si-ar luat altfel decit online, decit eventual daca locuiesti linga granita si te trezesti ca iti trebuie ceva de la vreun magazin si n-au decit "mai incolo" (desi daca mergi putin si esti de aproape sigur stii pe unde sa o iei ca sa nu fie taxa, legal vreau sa zic nu ca eviti camerele). Vorbim strict de cea hungureasca. Dar asta nu inseamna ca nu sint de acord cu tine...

#31
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Stai linistit nu e nici nici un sofer de autocar implicat in astfel de afaceri.
Ei au rutele facute de firma si opresc odata la 4,5 ore tahograf si alte chestii complicate.
rromii au invatat unde opresc pt pauze autobuzele.
Dimpotriva nu odata am patit sa fiu avertizat de catrte soferii autocarelor sa nu cumva sa jucam alba-neagra.
Mai departe fiecare face vrea doar suntem o tara libera nu?

#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru mine luatul vignetei e si o posibilitate de a ma dezmorti, nu pot sa conduc 12 ore in continuu. Daca tot fac pauza, iau si vigneta sau invers. Sunt sigur ca multi fac asa.

View PostNytro84, on 29 august 2017 - 13:28, said:

Dimpotriva nu odata am patit sa fiu avertizat de catrte soferii autocarelor sa nu cumva sa jucam alba-neagra.
Ce firma? Stiu curse unde nu se opreste in astfel de locatii dubioase.

#33
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Situatia este periculoasa oricum, eu nu de altfel dar umblu mereu cu un Zoraki 917 dupa mine (ascuns sub scaunul soferului). Ultima oara cand am dus masina in service si au dat scaunul in spate au dat peste pistol :)) bine ca il cunosteam pe mecanic.

#34
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Mie intr-un peco din Ungaria , pe la 4 dimineata , dormeam in masina , mi-au gaurit radiatorul de clima . Cred eu , ca de fapt au vrut sa gaureasca radiatorul de apa , si cine stie cat s-o fi tinut de mine ca sa opresc sa vad ce nu-i in regula cu apa la motor .......Eu in schimb nu aveam AC , pe la 7 dimineata , vara , am incercat sa-i dau drumu si nu mai mergea . Am crezut ca sa dat peste cap vre-o centralina , si voiam sa opresc 5 minunte sa scot borna la baterie , dar am zis ca opresc dupa ce trec vama . Am fost inspirat , altfel .....

#35
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Asta am gasit pe internet din anul 2016 (aprilie). Vad ca actioneaza similar.

Attached File  facebook1.jpg   37.86K   90 downloads

#36
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
De obicei autocarele care vin din Iasi fac oprire la Oradea in Autogara pt pauza aceea de 45 de min si sa mai i-a calatori.
Totdeauna au fost avertizati sa nu joace alba-neagra si intotdeauna se gaseste unul mai destept care ramane fara bani.
In schimb cred ca sunt mana in mana cu politistul de aici din autogara care dispare de fiecare data cand opresc autocare care merg spre italia sau spania etc.
Aici in zona mai este o scamatorie se apropie de tine un grup de copii de maxim 12-13 ani unii cu biciclete altii pe jos si te intreaba daca nu ai telefon sa suni la un nr pt ca unul dintre ei s-a pierdut sau ceva de genul.
Tu le dai telefonul si ei dispar in 4 directii cu telefonul tau.
Daca prinzi unul nu il poate acuza politia de nimic pt e minor

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate