Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

ATENTIE! Granita Austria - Ungaria (in directia Romania)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
daca il prinzi pe unul mai e varianta sa sa-i iei bicicleta si sa-ti faci ad hoc un tobogan din ea.

#38
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostBursul, on 29 august 2017 - 13:31, said:

Pentru mine luatul vignetei e si o posibilitate de a ma dezmorti, nu pot sa conduc 12 ore in continuu. Daca tot fac pauza, iau si vigneta sau invers. Sunt sigur ca multi fac asa.

Hahaha, eu nu pot sa stau prea multe ore fara sa ma duc la buda oricum :-) Dar daca e de oprit macar opresti unde iti tuna tie nu obligat acolo unde atirna cei mai multi interlopi. Plus ca daca stii ce faci e ok dar daca mergi rar intotdeauna nimeresti la tot felul de timpenii ba nu poti sa platesti cu nici un fel de card, ba te fac la curs daca platesti cas de zici ce-i aia, etc. Vorbesc tot de aia hungureasca, aia austriaca oricum trebuie luat stickerul.

View PostNytro84, on 29 august 2017 - 13:50, said:

Totdeauna au fost avertizati sa nu joace alba-neagra si intotdeauna se gaseste unul mai destept care ramane fara bani.

DA!

#39
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,485
  • Înscris: 30.10.2003
Pana acum n-am avut probleme. Dar cand ajung p'acolo o sa ma uit de 2 ori. Sau imi iau vigneta online :D

#40
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La unguri nu-i asa nasol, presupui si tu ca-i de bun simt sa fie vreo diferenta si nu numai 50 bani. Pe mine m-au socat aia de la Shell-ul austriac (atentie, vorbeau ungureste intre ei) unde-i clar ca dai euro si iti dau euro, pretul e exact 8.90 (sau cit e ca din cind in cind se scumpeste, rar) dar ei tot te fac.

#41
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
O alta varianta e sa iei vigneta de Ungaria inca din Austria.
Acolo unde se vinde vigneta de Austria de obicei se vand si vignete pt Austria si Slovenia. Cazul colegului e mai special pt ca a plecat din Viena spre Hu, dar pt cei care pleaca din Germania, imediat dupa granita dintre De si Au este stand de vignete atat la iesirea spre Salzburg cat si la cea dinspre Passau. Iti iei vigneta pt ambele tari si ti-ai luat de-o grija.

#42
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007
Coincidenta sau nu ... vad ca apare si in presa ceva pe tema asta - Pățania unei timișorence în Austria. Cum era să fie jefuită de alți români, care au întins pe șosea un lanț cu cuie

Despre persoane dubioase si oarecum agresive prin zona am scris si eu acum citeva luni

#43
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,485
  • Înscris: 30.10.2003

View PostLowrider, on 29 august 2017 - 23:21, said:

O alta varianta e sa iei vigneta de Ungaria inca din Austria.
Acolo unde se vinde vigneta de Austria de obicei se vand si vignete pt Austria si Slovenia. Cazul colegului e mai special pt ca a plecat din Viena spre Hu, dar pt cei care pleaca din Germania, imediat dupa granita dintre De si Au este stand de vignete atat la iesirea spre Salzburg cat si la cea dinspre Passau. Iti iei vigneta pt ambele tari si ti-ai luat de-o grija.
Nu se mai dau demult vignete de Ungaria la Salzburg.

#44
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Oricum... aia cu intepatul rotilor se joaca cu focul. Pana o data cand vor da peste niste domni cu ceafa lata, de preferinta ceceni,  care le vor explica exact cum sta treaba.  Am mai auzit de astfel de cazuri mai demult dar era vorva de scenarii putin diferite. Pur si simplu se puneau in dreptul tau pe cealalta banda si iti faceau semn ca ai pana. Bineinteles ca nu aveai. Daca aveai inspiratia sa opresti in prima parcare, ramaneai in pla goala. Nu stiu daca aceste povesti erau pe bune. Calatoresc cam de 4 ori pe an in  Germania dar nu am vazut sau patit lucruri de genul asta. Mai ales ca de obicei calatoresc noaptea prin Hu si Austria,  ca sa ajung dimineata la destinatie. Mai opresc si prin parcari la pauza de dezmortire...dar nici nu am trupul si moaca foarte prietenoase

Edited by dan1980_25, 30 August 2017 - 08:06.


#45
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,817
  • Înscris: 13.07.2011

View Postadrian_r5, on 30 august 2017 - 07:55, said:

Coincidenta sau nu ... vad ca apare si in presa ceva pe tema asta - Pățania unei timișorence în Austria. Cum era să fie jefuită de alţi români, care au întins pe şosea un lanţ cu cuie

Despre persoane dubioase si oarecum agresive prin zona am scris si eu acum citeva luni

vad ca s-a intamplat cam in aceasi perioada, deci era vorba de lant cu cuie si astia il trageau repede inapoi banuiesc, fiind si intunecat nu dai atentie.

View Postdan1980_25, on 30 august 2017 - 08:05, said:

Oricum... aia cu intepatul rotilor se joaca cu focul. Pana o data cand vor da peste niste domni cu ceafa lata, de preferinta ceceni,  care le vor explica exact cum sta treaba.  Am mai auzit de astfel de cazuri mai demult dar era vorva de scenarii putin diferite. Pur si simplu se puneau in dreptul tau pe cealalta banda si iti faceau semn ca ai pana. Bineinteles ca nu aveai. Daca aveai inspiratia sa opresti in prima parcare, ramaneai in pla goala. Nu stiu daca aceste povesti erau pe bune. Calatoresc cam de 4 ori pe an in  Germania dar nu am vazut sau patit lucruri de genul asta. Mai ales ca de obicei calatoresc noaptea prin Hu si Austria,  ca sa ajung dimineata la destinatie. Mai opresc si prin parcari la pauza de dezmortire...dar nici nu am trupul si moaca foarte prietenoase

exista multe faze, in parcari in Ungaria vor sa iti vanda aur si spun ca nu mai au bani de benzina, iti arata un lant de aur tu il atingi vezi ca scrie pe el codul aurului si asa mai departe, iti atrage putin atentia, schimba repede lantul si tu il cumperi pe cel fals,

sau iti arunca cu ceva pe parbriz care nu il indepartezi asa de usor incat trebuie sa te opresti sa cureti manual si in momentul ala te fura,

se pun in fata ta cu o masina fara numere pana te opresti si dupaia incepe actiunea, si si si si... din acest motiv cel mai important la drum in est, pistolul in masina.

#46
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdan1980_25, on 30 august 2017 - 08:05, said:

Pana o data cand vor da peste niste domni cu ceafa lata, de preferinta ceceni,
... ceva ... cam asa - Trei bărbaţi aflaţi într-un BMW, bătuţi măr după ce au şicanat în trafic un motociclist, care era luptător de K1

Edited by adrian_r5, 30 August 2017 - 09:30.


#47
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostBursul, on 30 august 2017 - 07:59, said:


Nu se mai dau demult vignete de Ungaria la Salzburg.
Exceptand cazurile cand se dau :D
Attached File  WP_20170830_18_14_31_Pro.jpg   162K   44 downloads

Edited by Lowrider, 30 August 2017 - 19:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate