Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Distanta de siguranta

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
De cand m-am mutat in Romania asta ma streseaza zilnic, soferi dobitoci care imi stau lipiti de bara din spate a masinii, si care - cum observa ca in fata mea pastrez intotdeauna distanta de siguranta, 'frig' la volan cu capul inclinat spre geam si se baga in depasiri riscante numai ca sa umple acel gol, de parca nu sunt linistiti in suflet daca cineva are cateva zeci de metri liberi inaintea lui... nebunie curata tipic romaneasca, infine, bine ca se amendeaza:


http://stirileprotv....ulamentara.html

#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
S-a dat amenda doar pt ca s-a produs un accident, ca in rest ii doare la banana.

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Nu poți defini exact distanța regulamentară pentru că diferă de la caz la caz.
După cum zicea cineva mai sus, distanța regulamentară se penalizează doar când e accident.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
IO NU INTELEG CE TREABA ai cu ala din spate.

#5
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 slai, on 26 august 2017 - 13:09, said:

IO NU INTELEG CE TREABA ai cu ala din spate.
Nu ai ? Mai sa fie ? Eu zic ca ai , si este un stil de conducere agresiv , sa stai la 1m in spatele unuia .

#6
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

 slai, on 26 august 2017 - 13:09, said:

IO NU INTELEG CE TREABA ai cu ala din spate.
Am patit un accident in 2009, eu cu sotia in autoturismul nostru am fost spulberati din spate de un autocar cu doua etaje, suntem vii cred dintr-un miracol... cand o sa ai si tu o asemenea experienta poti sa revii cu replici mai ponderate

Edited by HAL9000, 26 August 2017 - 13:19.


#7
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 slai, on 26 august 2017 - 13:09, said:

IO NU INTELEG CE TREABA ai cu ala din spate.

E deranjant sa vezi ca un cimpanzeu de asta iti sufla-n ceafa, ruland cu 100 la ora la un metru de bara ta din spate, pentru ca e periculos. Sigur ca daca intra in tine e de vina si bun de plata, dar asa-i ca te pune si pe tine pe drumuri prin service-uri si pe la firma de asigurari? Poate ajungi si pe la Urgenta. Numa pentru ca-l mananca pe el in fund.

Edited by Mr_Who, 26 August 2017 - 13:17.


#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 KyKyKyKy, on 26 august 2017 - 13:07, said:

Nu poți defini exact distanța regulamentară pentru că diferă de la caz la caz.
După cum zicea cineva mai sus, distanța regulamentară se penalizează doar când e accident.
La noi nu, dar dincolo se masoara distanta si se aplica amenzi cand e cazul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FIbl56SF1cU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
3 secunde, distanta safe

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
De putut poti sa penalizezi atita vreme cit ai sanctiuni in codul rutier sau pe unde or fi, in Germania sint radare si de distanta. Dar in Romaia e lasa-ma sa te las si la chestiile simple, care nu necesita tehnologie. Nu poti sa faci un drum mai lung decit pina la supermarket fara sa vezi nspe nereguli sanctionabile. Depasit coloana, nerespectat toate dungile posibile, la minus n secunde la semafoarele cu countdown toata lumea buluc in mijlocul intersectiei, mers cu orice alte lumini decit cu alea care trebuie, etc. Lasind la o parte cele un pic mai rare (dar nu atit de rare) total sinucigase gen depasit cu 130 la ora pe curbe fara nici un fel de vizibilitate, trecut printre bariere, trecut pe rosu plin cu 100 la ora, etc.

Romania, greseala ta ca te-ai intors.

#11
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
@ericmario
Poate o fi mai stufos la ei, dar depinde de condițiile meteorologice, de starea căii de rulare și de combinațiile dintre acești doi factori.

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Oricum e de prost gust sa presezi aiurea.

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 HAL9000, on 26 august 2017 - 13:15, said:

Am patit un accident in 2009, eu cu sotia in autoturismul nostru am fost spulberati din spate de un autocar cu doua etaje, suntem vii cred dintr-un miracol... cand o sa ai si tu o asemenea experienta poti sa revii cu replici mai ponderate

Trebuia să începi cu povestea asta  ;)
Ai făcut și consiliere psihologica, după ?!

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 slai, on 26 august 2017 - 13:09, said:

IO NU INTELEG CE TREABA ai cu ala din spate.

In afara de faptul ca face ceva ilegal care are sanse sa te omoare (cu tot cu familie in cazul in care o ai in masina)? In clipul ala se putea lasa lejer cu morti nu numai cu table indoite. Acolo e si mai penibil, nu ca ii scuz sau inteleg pe aia care se cred nu stiu ce piloti si au impresia ca ei au reflexe mai bune ca tine, ca masina lor frineaza mai bine si asa mai departe dar in cazurile astea in care e clar ca incetinesti ca e cedeaza (si un drum clar destul de mare) ce pisici faci de esti surprins ca opreste ala din fata, vezi pozele pe care le-ai primit pe whatsapp?

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 dany67, on 26 august 2017 - 13:18, said:

3 secunde, distanta safe

Uite așa depinde distanta de deplasare de viteza.
Ne intoarcem iar la cei din oraș, care sunt,,safe " dacă au 50 metrii liberi in fața, cind merg cu 30 km/ora.

Nu mai este un subiect deschis ?!

Edited by crisstonne, 26 August 2017 - 13:34.


#16
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005
Problema asta cu bizonii care-ti sufla-n ceafa (si alte probleme similare) se vor rezolva in aprox. 20 de ani, cand aproape toate autovehiculele de pe sosele vor fi autonome.

#17
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu nu am auzit sa fie vreo regula de acest fel la noi. Acum depinde si de experinta pe care o ai la volan, daca tu te simti confortabil sa stai la 8 sau 10m de masina din fata ta foarte bine, ne mai ajuti si pe noi sa depasim confortabil. Probabil daca ai aceste temeri ar fi mai usor sa te gandesti ca cel care iti sta langa bara din spate asteapta un moment prielnic sa te depaseasca, nu sta acolo sa iti faca in ciuda, cel putin asta e motivul meu cand stau cateva sute de m in spatele altei masini. Am venit aseara de la bv pe nenorocirea de dn1 dupa cativa ani buni si am constatat cu tristete ca sunt foarte multi care nu stiu sa mearga, am stat si eu in spatele unui tataita care s-a chinuit sa dea la vale cu 30 la ora minute la rand. Am stat in spatele lui nu sa il stresez, probabil avea el tensiunea ridicta deja, ci sa pottrece de el sa merg si eu ca soferul normal fara sa stau numa pe frana si sa schimb a 2a.

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Mr_Who, on 26 august 2017 - 13:39, said:

se vor rezolva in aprox. 20 de ani, cand aproape toate autovehiculele de pe sosele vor fi autonome.

Oriunde altundeva decit in Romania, unde indigenii sint smecheri. De exemplu: Tahograful. il facem?!
Crezi ca nu o sa aibe toti smecherii tot felul de smecherii cracked pirat pro plus? Acum isi tuneaza doar citeva chestii, de obicei electrice (tot felul de xenoane si faruri cu leduri ilegale) darmite cind comportamentul masinii n-o sa se mai potriveasca cu muschii lor.

Edited by f300, 26 August 2017 - 13:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate