Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Distanta de siguranta

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Temperament balcanic romanesc, nu ai ce face.
E in ADN-ul romanilor

Edited by Astute, 26 August 2017 - 13:48.


#20
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Ăştia mai agresivi ar trebui să se mai controleze; n-am nimic cu ceilalţi participanţi la trafic, dar unii sunt iritanţi: i. la semafor opresc la 3 m de maşina din faţă(autoturism, nu cifă de beton), ii. când se face 'verde' încep să se mişte abia după ce auto din faţa lui se află la peste 10 m, iii. nu semnalizează la ieşirea din 'giratoriu' a.î. să ştii că poţi intra tu, ş.a.
Trafic urban fac >90% în Buc.

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdell99, on 26 august 2017 - 13:42, said:

Acum depinde si de experinta pe care o ai la volan, daca tu te simti confortabil sa stai la 8 sau 10m de masina din fata ta foarte bine, ne mai ajuti si pe noi sa depasim confortabil.

Asta e clar viziune de sofer roman, care se crede cel mai bun si mai rapid de pe sosea. Da-i incolo, dupa mine nu se poate tine nimeni (eventual si sa ma omoare? fugi de-aici) si pe aia din fata oricum ii depasesc, macar sa stea mai impachetati.

Un sofer normal dintr-o tara normala (nu una care omoara pe sosele in fiecare an mai multi cetateni decit au omorit teroristii in toata Europa nu anul asta, nu mileniul asta ci in toata istoria terorismului) s-ar gindi la o depasire ca de fapt e bine ca cei din fata sa pastreze distanta intre ei ca sa aibe si el unde sa se bage. Dar deh, nu soferul roman.

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostKyKyKyKy, on 26 august 2017 - 13:07, said:

Nu poți defini exact distanța regulamentară pentru că diferă de la caz la caz.
După cum zicea cineva mai sus, distanța regulamentară se penalizează doar când e accident.
Fa chestia asta, fara accident, dar cu camera video de supraveghere trafic in Germania si revin-o sa ne povesteti cum ai de platit o amenda de 100 de euro. A mai fost pe aici, nu foarte demult cineva care a primit acasa hartia ca are de platit pentru ca n-a pastrat distanta legala in Germania. Dar Romania e doar in UE, nu si in randul tarilor civilizate.

#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007

View PostAstute, on 26 august 2017 - 13:48, said:

Temperament balcanic romanesc, nu ai ce face.
E in ADN-ul romanilor
nu stiu daca e adn sau infrastructura.
din botosani, sa ajung la granita de vest, legal, m-ar prinde a doua zi pe drum. camioane care gafaie, mii de limitari de viteza absurde, sute de sate lungi cat o zi de post, orase cu sosele bombardate, turme de oi, nunti, inmormantari, carute, si tot asa.  din pacate, desi nu e normal, singura regula pe care o respect, e "fara contraventii pentru care se ia permisul".

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmyshyk, on 26 august 2017 - 14:00, said:

in Germania si revin-o sa ne povesteti cum ai de platit o amenda de 100 de euro

Merge chiar pina la 400 euro (edit: plus o taxa administrativa destul de piperata pentru sanctiunile mai mari decit cele simbolice), 2 puncte si 3 luni fara permis (toate impreuna).

Edited by f300, 26 August 2017 - 14:15.


#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View PostHAL9000, on 26 august 2017 - 12:51, said:

De cand m-am mutat in Romania asta ma streseaza zilnic, soferi dobitoci care imi stau lipiti de bara din spate a masinii,

monteaza-ti un intrerupator / buton in paralel cu contactul de la pedala de frina, si cind iti merge unul "in fund", simuleaza o frina .. dupa care, da-i talpa de la locul faptei ;)

#26
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postdell99, on 26 august 2017 - 13:42, said:

Eu nu am auzit sa fie vreo regula de acest fel la noi. Acum depinde si de experinta pe care o ai la volan, daca tu te simti confortabil sa stai la 8 sau 10m de masina din fata ta foarte bine, ne mai ajuti si pe noi sa depasim confortabil.

Adica sa depasesti si, ca sa nu iei in bot traficul din sensul opus, sa te infigi brusc in aia 8-10 metri pe care ala pe care l-ai depasit i-a pastrat ca distanta de siguranta fata de masina din fata, si sa franezi sanatos imediat dupa ce te-ai bagat in fata lui, obligandu-l si pe el sa franeze ca sa nu intre-n tine, nu?
Cum am mai zis, bizoneala tipic romaneasca.

#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
As putea sa pariez ca o buna parte din smecherasii care merg "la aspiratie" nu ar reusi sa opreasca in timp chiar daca e foarte posibil tehnic (vezi chiar video-ul din primul clip) sau s-ar comporta in caz ca ar trebui sa frineze cam ca in videoclipul asta: http://metro.co.uk/2...gating-5750296/

#28
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postslai, on 26 august 2017 - 14:04, said:

nu stiu daca e adn sau infrastructura.
din botosani, sa ajung la granita de vest, legal, m-ar prinde a doua zi pe drum. camioane care gafaie, mii de limitari de viteza absurde, sute de sate lungi cat o zi de post, orase cu sosele bombardate, turme de oi, nunti, inmormantari, carute, si tot asa.  din pacate, desi nu e normal, singura regula pe care o respect, e "fara contraventii pentru care se ia permisul".
Imi place cum gandesti . Esti din acelasi aluat cu :

la 25 de ani sa ajung sa am si eu 50.000 de euro in buzunar, ar trebui sa muncesc 20 de ani, sa am servici banos, sa ecomisesc o gramada, sa sufar si tot asa. din pacate, desi nu e normal, singura regula pe care o respect este " fara infractiuni privative de libertate".
Succes!

#29
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View PostMr_Who, on 26 august 2017 - 14:08, said:


Adica sa depasesti si, ca sa nu iei in bot traficul din sensul opus, sa te infigi brusc in aia 8-10 metri pe care ala pe care l-ai depasit i-a pastrat ca distanta de siguranta fata de masina din fata, si sa franezi sanatos imediat dupa ce te-ai bagat in fata lui, obligandu-l si pe el sa franeze ca sa nu intre-n tine, nu?
Cum am mai zis, bizoneala tipic romaneasca.
Dupa cum pui problema esti dintre cei frustrati ca sunt depasiti indiferent cu ce viteza ruleaza, probabil iti scupi in san daca vezi pe vreunul ca depaseste 70. Eu nu am zis decat omul poate are ceva spaime care il impiedica sa gandeasca ca nu restul au ceva cu el ci pur si simplu doresc sa il depaseasca si nu o pot face de la 15m din spate. Cred ca are si un nume spaima asta ca toti sunt nebuni si iti vor raul. Eu in 20 de ani nu stiu daca m-am stresat asa tare ca merg altii in spatele meu incat sa pun pe hartie asta.

#30
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View Postdell99, on 26 august 2017 - 14:18, said:

Dupa cum pui problema esti dintre cei frustrati ca sunt depasiti indiferent cu ce viteza ruleaza, probabil iti scupi in san daca vezi pe vreunul ca depaseste 70. Eu nu am zis decat omul poate are ceva spaime care il impiedica sa gandeasca ca nu restul au ceva cu el ci pur si simplu doresc sa il depaseasca si nu o pot face de la 15m din spate. Cred ca are si un nume spaima asta ca toti sunt nebuni si iti vor raul. Eu in 20 de ani nu stiu daca m-am stresat asa tare ca merg altii in spatele meu incat sa pun pe hartie asta.
Dupa cum pui tu problema in schimb se pare ca esti genul de om care se considera realizat doar daca ii depaseste pe ceilalti...adica, cel frustrat in realitate esti tu pentru ca transpui problemele din viata ta reala pe soselele si iti inchipui ca esti un fel de campion doar daca poti sa ii intreci pe ceilalti...saraci de voi!

#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdell99, on 26 august 2017 - 14:18, said:

pur si simplu doresc sa il depaseasca si nu o pot face de la 15m din spate

A spus colegul deja cum e asta. Cam asa, cu diferenta ca pui viata altora in pericol:

View Postcristalqw, on 26 august 2017 - 14:13, said:

la 25 de ani sa ajung sa am si eu 50.000 de euro in buzunar, ar trebui sa muncesc 20 de ani, sa am servici banos, sa ecomisesc o gramada, sa sufar si tot asa. din pacate, desi nu e normal, singura regula pe care o respect este " fara infractiuni privative de libertate".


#32
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdell99, on 26 august 2017 - 14:18, said:

Dupa cum pui problema esti dintre cei frustrati ca sunt depasiti indiferent cu ce viteza ruleaza,

din pacate, am vazut ca este o moda ceeace a exemplificat partenerul de discutie.
din conduita preventiva, cind il vad pe unul ca-i curge singe din nas ca sta in spatele batrinei mele dacii, desi merg cu o viteza uneori superioara celei legale pe respectiva portiune de drum, adica nu ma tarai ca sa incurc circulatia, ii vad ca vor sa intre in depasire in conditii de TOTALA nesiguranta, avind in vedere ca las un spatiu de ... sa zicem 2-3 lungimi de masina fata de TIRUL de dinainte si iau piciorul de pe acceleratie. se baga intre mine si tir si asteaptaaaaaaaaa, sa prinda momentul in care sa depaseasca si tirul .. care, datorita traficului din sens invers, vine destul de tirziu sau rar. cum nici tirurile nu bat pasul pe loc si sunt "uzun arac" nu-i chiar asa de usor, chiar si cu o masina puternica.

#33
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postdell99, on 26 august 2017 - 14:18, said:

Dupa cum pui problema esti dintre cei frustrati ca sunt depasiti indiferent cu ce viteza ruleaza, probabil iti scupi in san daca vezi pe vreunul ca depaseste 70. Eu nu am zis decat omul poate are ceva spaime care il impiedica sa gandeasca ca nu restul au ceva cu el ci pur si simplu doresc sa il depaseasca si nu o pot face de la 15m din spate. Cred ca are si un nume spaima asta ca toti sunt nebuni si iti vor raul. Eu in 20 de ani nu stiu daca m-am stresat asa tare ca merg altii in spatele meu incat sa pun pe hartie asta.

Inteleg ca te recunosti in scenariul bizonic relatat de mine si acuma o dai in diverse la adresa persoanei mele. :lol: Tati, as putea baga mana in foc ca n-ai tu experienta mea la volan, numa' ca vezi tu, unii dintre noi au ma circulat si prin tari cu apa calda, si inteleg ca bizoniada de pe soselele Romaniei n-are cum se regasi pe alte plaiuri, ca se lasa cu amenzi grele si suspendare de permise pentru manevre de-astea "de shmekeri". Un lucru bun pentru bizonii aspiranti, ca le mai iese smechereala din cap si traiesc mai mult, e mai putin probabil sa-i descolaceasca pompierii de prin copaci sau sa-i scoata din masina cu flexul. :wave:

#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View Postr_murphy, on 26 august 2017 - 14:06, said:

monteaza-ti un intrerupator / buton in paralel cu contactul de la pedala de frina, si cind iti merge unul "in fund", simuleaza o frina .. dupa care, da-i talpa de la locul faptei Posted Image
Este un buton (pedala) care aprinde becul ala din spate ... e acolo pe mijloc (la manuale) Posted Image Orice sofer care isi cunoaste masina stie cat poate apasa frana fara sa se simta la franare, dar sa se aprinda totusi becul. Ii apesi de cateva ori asa subtil si se linisteste. Sau ii bagi becurile de ceata spate pentru cateva secunde Posted Image

Edited by utopium, 26 August 2017 - 14:30.


#35
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMr_Who, on 26 august 2017 - 13:39, said:

Problema asta cu bizonii care-ti sufla-n ceafa (si alte probleme similare) se vor rezolva in aprox. 20 de ani, cand aproape toate autovehiculele de pe sosele vor fi autonome.
In Romania? Posted Image

#36
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View Postericmario, on 26 august 2017 - 14:30, said:

In Romania? Posted Image
nu, in tinutul secuiesc ;) ca acolo este cu autonomobilia ..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate