Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Loc de parcare publica, "proprietatea" vecinului, pe motiv ca acolo locuieste si de-aceea este al lui.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postizometric, on 23 august 2017 - 07:51, said:

Da' un euro pe ora ce are? In vest se ajunge la 5 euro pe ora. Sa zicem ca Romanii sunt mai sarmani, dar cumva tot trebuie descurajat traficul auto.
asa poti sa-ti iei abonament in parcarea de la mall, sau magazin, sunt destule care inchiriaza locuri de parcare.

nu le mai dati idei astora de la primarie ca or sa puna taxa si pe stat pe banci in parc.

#56
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Pe faptul ca tu sustii ca in strainatate se plateste peste tot parcare, ceea ce e fals, se plateste ca la noi, doar in centru, unde e aglomeratie din cauza comerciantilor.
In plus mai sustii ca la noi e ieftina parcarea, ceea ce nu e adevarat, e la fel de scumpa ca in vest.

#57
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Ba sa puna taxe cat mai repede. Sa se gandeasca lumea de 20 de ori dimineata daca pleaca cu masina personala sau cu metroul, sau de ce nu, cu bicicleta electrica. Ai bani de masina, sigur-sigur faci rost si pentru o bicicleta. Sau daca nu, scoti 1500 de euro pentru o bicicleta electrica din banii de parcare pe un an. Acum nu exista stimulentul asta, asa ca lumea se inghesuie ca bovinele pe sosele si stau cu orele in trafic, sanchi, ca sa nu transpire in ratb, stiind ca la destinatie parcheaza ei pe un trotuar, o pista de biciclete, ceva...

Starea asta de indolenta trebuie sa dispara. Si nu poate disparea decat urmand exemplul vestului.

View Postsamebo, on 23 august 2017 - 08:07, said:

Pe faptul ca tu sustii ca in strainatate se plateste peste tot parcare, ceea ce e fals, se plateste ca la noi, doar in centru, unde e aglomeratie din cauza comerciantilor.
In plus mai sustii ca la noi e ieftina parcarea, ceea ce nu e adevarat, e la fel de scumpa ca in vest.

Gizas fracking craist. Anunta-ma cand ai sa reusesti sa parchezi in Paris, Bruxel sau in Amsterdam gratis. Oriunde.

De fapt sunt parcari park and ride la marginea orasului si langa gari cu durata de timp limitata (deci nu in orase pe strazi, da?). Sunt create special ca sa incurajeze calatoria cu trenul, sau vii cu masina din satele limitrofe? Perfect. Parchezi gratis 8 ore la marginea orasului si continui cu bicicleta.

Edited by izometric, 23 August 2017 - 08:12.


#58
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Daca ar fi in vest 5euro/ora parcarea ar munci omul si nici nu at avea bani sa plateasca parcarea, ca parcarea 12 ore/zi ar costa 1800 euro/luna, adica cu 50% mai mult decat salariul :D
La fel si la noi, daca at fi parcarea in fata blocului 2 lei, parcarea 12 ore/zi ar costa 720 lei, adica jumatate de salariu.

#59
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postsamebo, on 23 august 2017 - 08:11, said:

Daca ar fi in vest 5euro/ora parcarea ar munci omul si nici nu at avea bani sa plateasca parcarea, ca parcarea 12 ore/zi ar costa 1800 euro/luna, adica cu 50% mai mult decat salariul Posted Image
La fel si la noi, daca at fi parcarea in fata blocului 2 lei, parcarea 12 ore/zi ar costa 720 lei, adica jumatate de salariu.

De ce crezi ca lumea merge imbracata la costum (femeile in fusta si tocuri) pe bicicleta in tarile dezvoltate?

#60
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Din acelasi motiv pentru care merg si la noi... de hipsteri prosti.

#61
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@izometric
hai potoleste-te
sunt blocuri la care primaria a trecut curtea din fata blocului in propietatea locatarilor si aia fac ce vor acolo, parcari, gratare, etc...
alte blocuri au in propietate doar juma de metru pe langa bloc si platesc chirie chiar si pentru un balcon la parter.

Edited by arg, 23 August 2017 - 08:21.


#62
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014
La fel am patit si eu in weekend cu un individ de la blocul de vis-a-vis, spunandu-mi ca am parcat pe locul lui (nemarcat). L-am intrebat "Poftim?" dupa care a plecat spunand "Ala e locul meu, da' acum lasa..." N-am gasit stergatoare ridicate sau alte mizerii de genul asta, dar la cum arata, cred ca asta e urmatorul pas pe care l-ar face.
Unii si-au blocat locurile de parcare cu "bariere" din acelea micute, care se prind in asfalt si se incuie cu lacat - evident ilegal, deoarece nu sunt locuri platite, dar vad ca nimeni nu le zice nimic, iar altii si-au prins marcaje in gardul din fata cu "Va rog nu parcati B-XX-ZZZ" - iarasi ilegal.

#63
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Am vazut si eu in parcari bariere din alea tip triunghi/soldat ce se ridica.
I-am trollat maxim, am parcat intre triunghiuri, incapand la limita intre ele Posted Image

Edited by samebo, 23 August 2017 - 09:15.


#64
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
uite aici...
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

si aici
https://www.google.r...!7i13312!8i6656


asta e varianta normala, sensuri unice si parcari neplatite stanga-dreapta
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Edited by arg, 23 August 2017 - 09:19.


#65
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
In locatia2, la aia cu gardul nu cred ca e ilegala ingradirea, doar parcarea pe acea ingradire.
Parca normativul in domeniu spunea ca nu se pot amenaja parcari mai aproape de 6m de ferestrele blocurilor, deci acolo statul in teorie nu poate amenaja parcare langa bloc, ca nu cred ca mai raman 6m, in acea gradina ingradita abia incape o masina parcata cu botul aproape lipit de bloc, deaceea au si pus gard pe roti. Deci nu ajuta pe nimeni inlaturarea gardului, ca acolo nu poate fi facuta parcare.

#66
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
pentru ca este propietate privata.

#67
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
initiator, te duci si depui reclamatie in scris la sectia de politie de care apartii cu domiciliul, iei numar de inregistrare si astepti solutionarea reclamatiei. daca ai avea si martori care sa fi asistat macar la una dintre certurile cu acest individ, cu atat mai bine.
nu este suficienta doar o discutie cu un politist de la sectie, trebuie sa faci reclamatie in scris si ei sunt obligati sa inceapa demersurile necesare pentru solutionarea acesteia.
intre timp, profita de orice ocazie sa inregistrezi video/audio cand te mai ameninta bizonul, daca ai si martori - perfect, fa poze la orice stricaciune pe care o mai gasesti facuta la masina, eventual spune-i individului ca ti-ai montat pe balcon camera de supraveghere cu infrarosii indreptata spre zona de parcare (el n-are de unde sa stie daca ai sau nu), si ca il dai pe mana politiei daca se mai apropie de masina ta, chiar si in trecere spre blocul lui.

poti sa ceri si de la primarie sau serviciul care se ocupa de domeniul public, sa-ti dea o adresa din care sa rezulte ca acele locuri de parcare sunt "la liber", si ca poti fi folosite de oricine, oricand.
singurele locuri de parcare care se acorda la o distanta cat mai mica de intrarea in bloc (in functie si de posibilitatile din zona) sunt cele pentru persoanele cu handicap locomotor, se poate face o cerere la primarie/serviciul care se ocupa de asa ceva si locul va fi marcat corespunzator, cu un stalpisor pe care este prins un panou cu semnul scaunului cu rotile si numarul masinii pentru care s-a acordat acel loc de parcare.

Edited by corinadaniela, 23 August 2017 - 10:07.


#68
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Chiar eram curios in ce oras se vandalizeaza masinile pentru un loc in parcarea publica din fata blocului. In orasul in care dai bani parcagiilor de frica sa nu-ti zgaraie masina.
Zic asta fiindca am vazut o faza funny intr-un oras de provincie. Cativa parcagii hotarasera sa aplice modelul Bucuresti si luasera o parcare din centru.
Nu numai ca nu le-a dat nimeni nici un leu ci s-au trezit si batuti de catre soferi. Dupa doua saptamani au renuntat la marea afacere.

#69
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009

View Postsamebo, on 23 august 2017 - 08:00, said:

Locatie exacta omule, ca Parisul e mare.....
Aeroportul CDG, 5 euro-15 minute. :)

#70
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Da, se stii ca lumea parcheaza in prostie pe aeroport zilnic... aia e locatia de referinta. Si e 3 euro daca parchezi 15 minute. daca pachezi 10 e 1 euro. Asta la tarifele de grabit. Scopul suprataxarii e sa nu aglomereze lumea aeroportul degeaba, doar sa vina sa preia pasagerul.
Noi vorbeam aici de parcarile de langa blocuri la care vrei sau nu trebuie sa parchezi zilnic ore intregi ca acolo locuiesti, acolo dormi 8 ore pe zi.

Edited by samebo, 23 August 2017 - 12:57.


#71
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Asa e peste tot cu "proprietarii" astia de spatiu public. Eu sunt mutat de un an la locatia actuala si am avut discutii cu vreo 3 vecini la rand pe motiv ca "e locul lui de cand sta el acolo".
Degeaba am incercat sa explic ca nu se poate, ca nu are nimeni drept asupra domeniului public. Am gasit un loc relativ neocupat in ultimele 4 luni, pana un nesimtit de vecin de la scara mea si-a parcat masina nevestei pe locul ala ca acum 10 ani a adus el pietris acolo.
Au doua masini de familie si una de servici a idiotului si le insira pe toate 3 in parcare. Apropo, are drept de parcare in alt oras daca el are numere de Bucuresti ? Eu unul platesc impozit pe parcare - ca toti concitadinii mei. El la aia de munca cu numere de B plateste ceva ? Ca tare i-as face o bucurie la politia locala ?
Parerea mea in legatura cu astia e ca trebuiesc batuti. Simplu si la obiect. Sa ai grija sa nu ai martori. Nu vor intelege niciodata de vorba buna si nici cu politia. Iar o amenda pentru ce face nu va rezolva nimic, doar il va inversuna.


Si ca sa destindem atmosfera, ceva inspirat din realitatea crunta a parcarilor de bloc din tara noastra:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lPPdYdcnJPY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by exceswater, 23 August 2017 - 15:44.


#72
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postscurt_pe_2, on 22 august 2017 - 21:53, said:

Voi ce ati face in locul meu? Posted Image Hai, va dau liber la imaginatie! Posted Image


Eu sunt mai nebun de felul meu....si nu prea inghit cacaturi.....Sincer ma duceam la un magazin auto cumparam un bidon de lichid de frana si il turnam pe masina respectivului....mai ales ca stii cine e respectivul si care e masina lui....Cu politia nu rezolvi nimic....iti spun din experienta....

Edited by Clovis, 23 August 2017 - 15:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate