Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Loc de parcare publica, "proprietatea" vecinului, pe motiv ca acolo locuieste si de-aceea este al lui.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Oricat m-am straduit sa gasesc aria adecvata pt a include acest subiect, nu stiu cat am si reusit. Posted Image

Intrigat de o anume situatie, o prezint mai jos.

Pe scurt:
Se da o parcare PUBLICA, unde un „idiou”(melanj intre idiot si bou), considera vreo cateva locuri de parcare sunt proprietatea sa personala, pe motiv ca el locuieste in blocul din fata parcarii.

Succint, dar cu ceva detalii:
In decursul timpului(de multi ani) mi-am parcat autoturismul pe unde am putut in zona de resedinta(loc unde este crunt sa gasesti loc de parcare, indiferent de ora). Adica intr-o parcare publica, aflata pe partea carosabila, banda 1 a strazii unde este situat si blocul meu(plus altele vreo 10, insirate de-a lungul strazii).
De cele mai multe ori am parcat la distanta mare de blocul meu, fiindca nu gaseam loc de parcare decat acolo. In fine... Toate bune si frumoase(cu relativitatea continuta a expresiei), pana cand s-a trezit un taran de la Taranoaia sa opreasca masina sa, paralel cu masina mea, fix cand eu am ocupat un loc liber in parcare. A iesit din masina si a inceput cu vehementa sa vocifereze ca acel loc ce-l ocup este locul lui de parcare, ca el locuieste de nu stiu cate veacuri in blocul din dreptul scarii unde parcheaza, solicitandu-mi sa scot masina, ca sa si-o puna el. Evident, l-am refuzat, oarecum politicos(desi intrigat), spunandu-i ca este un loc public de parcare, asta insemnand ca nu e parcarea lu` ma-sa, mostenita de el(dar cu alte cuvinte), apoi „spumegantul” vazand ca imi incui masina  cu nonsalanta, a trecut la amenintari la adresa mea(de fapt a autoturismului meu, recte cauciucuri sparte, geamuri/faruri sparte, picioare in caroserie, s.a. = adica ceva tacam de vandalism). M-a durut in freza de amenintarile lui, i-am intors spatele si mi-am vazut de treaba. De atunci(de anul trecut), pe „locul lui”(care sunt de fapt mai multe, cam cate se afla in fata apartamentelor corespondente scarii sale de bloc) am mai parcat de cateva ori, dupa cum gaseam liber(dupa multe ture de 360* cate vreun km/sens), nu fiindca alegeam acea zona "a lui" in mod special.
Intr-o zi(parcata masina mea fiind „pe locul lui”) am gasit dimineata o oglinga laterala rupta. Mi-am zis ca na, o fi trecut vreun tantalau pe drum cu vreun camion si NUMAI MIE, sa zicem ca mi-a acrosat cu bena, oglinda – mi-am zis, desi eram constient ca doar daca soferul era beat ranga sa fi reusit asa ceva, fiindca loc sa treaca era berechet, si mai mult decat atat).
La un interval de timp(fiind parcat tot pe „locul fericirii”), nu am mai gasit dimineata numerele de inmatriculare la masina(erau smulse pur si simplu, se vedea asta). La acea data am fost la Politie(este la cca 200 m de casa), sa reclam(il si banuiam pe individ ca el fusese autorul, insa probe ioc). Cel de la Politie cu care-am vorbit la acel moment mi-a zis ca dureaza chestia, daca fac reclamatie, si in tot timpul asta nu pot sa merg cu masina, ca nu pot solicita alte numere pana nu dau cei de la politie o „rezolvare a cazului”, si ca mai bine merg si solicit alte placute, dandu-le pierdute. N-am insistat, mi se parea inutil.
Ei bine, asta-seara, abia ce parcasem, ca iar se opreste un autoturism paralel cu al meu. La volan, cocalarul mitocan, ce imediat s-a dat jos din masina si a inceput din nou sa vocifereze, sa injure(nu pe mine, ca il „ardeam”) si sa ameninte. M-as fi repezit la un moment dat sa ii inchid mufa cu o „lopata” bine plasata, insa m-am abtinut. Cu greu. De data aceasta am scos masina de pe „locul lui” si i-am promis ca nu o sa ramana lucrurile asa. Am procedat astfel, pe de o parte fiindca il cred in stare sa faca vreo marlanie la masina, iar pe de alta parte fiindca am inceput sa ii insirui argumente solide care sa il determine sa judece cu maturitate ca ceea ce solicita el este total inept si pe langa gard, insa el o tinea una si buna, servindu-mi bla-bla de cola-cao cu ifose si istericale. Astfel, am vazut ca nea` Opinca NU VREA sa priceapa si ca degeaba ii explic si-i demonstrez ca nu are dreptate, ca-n mintea lui dusa cu sorcova, el probabil considera ca sunt vreun retard de nu pricep cata dreptate are el.
Probabil ma voi duce la Politie. Da`, parca ii vad si pe aia cum imi baga „textul” cu „intelegerea amiabila & stuff”, si nu fac nimic.
Bineinteles, mi-au trasnit prin minte tot felul de alte scenarii „neortodoxe” de-a face cumva sa isi plateasca dobitocul, polita, cat mai greu si cat mai dureros.

Voi ce ati face in locul meu? Posted Image Hai, va dau liber la imaginatie! Posted Image

Ce credeti ca este de facut? Legal.

P.S. Mentionez ca niciuna din parti nu am avem o frageda varsta, probabil toparlanul sa fie un pic mai bosorog decat mine.

Edited by scurt_pe_2, 22 August 2017 - 22:04.


#2
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.09.2008
Si eu am avut problema asta cateva luni bune, cauciucuri taiata, oglinzi furate. Am rezolvat cand am vandut apartamentul si mi-am facut o casa si garaj.

#3
ocoleanuionut

ocoleanuionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 28.09.2009
Problema cu asta este mai complexa in sensul ca omul probabil  a suferit in copilarie ( comunista )de lipsa de afectiune ,lipsa jucariilor ,a acadelelor etc .  Probabil a fost si abuzat .
Acest lucru este tipic omului complexat ,mereu sufera de complexul de inferioritate in societate si nu poate sa se adapteze .
Astfel de specimene au capul aproape de bazin si exista riscul sa li se imputa,strice creierul !!! Deci mare atentie !

Acum tu ii poti face multe dar depinde numai de tine ce si cum doresti tu sa faci .Totul depinde de tine .Decizia este in mainile tale .
Ai vazut si in media se poate ajunge departa in astfel de cazuri ,  la pistoale cu bile sau cu gloante .Depinde ce arma ai .
In rest totul este can can ,

Edited by ocoleanuionut, 22 August 2017 - 22:10.


#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pune și tu o camera de filmat în mașină dacă e destul de luminat noaptea poate ai noroc.
De prostii nu are rost, o sa plătești înzecit.

#5
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
@dell99
Este una din rezolvari. Tu ai scapat.
Insa, acum, celui care s-a mutat in locul tau i se taie cauciucurile si i se fura oglinzile, samd...

Edited by scurt_pe_2, 22 August 2017 - 22:09.


#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
La primitivi nu functioneaza decat treburile primitive, adica frica. Frica de bataie, frica de ce-ar putea pati masina lui, ce observi ca merge. Daca e un ghertoi pur-sange, posibil sa tina la masina mai mult decat la nevasta.
Acum nu zic sa ii vandalizezi masina, dar daca de nervi iti scad aptitudinile in a parca masina, asta e. Se intampla.

#7
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Nu e propietatea lui nu are nici un drept  sa  iti zica cevadoar in cazut cand a platit la primarie. Mai patesc si eu sa vad pe strazi bidoane de 5 litri cu apa ca sa nu parchezi in fata propietatii, din cate stiu e ilegal sa blochezi soseaua. Astea sunt apucaturi comuniste ceva inteles prost de catre oameni. Dar din pacate nu se face mai nimic.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai la politie nu gasesti rezolvare, te poarta aia cu zaharelul. Asa ca treci la metodele neortodoxe de care ziceai ;)

#9
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

View Postocoleanuionut, on 22 august 2017 - 22:06, said:

...

Acum tu ii poti face multe dar depinde numai de tine ce si cum doresti tu sa faci .Totul depinde de tine .Decizia este in mainile tale .
...

"Neortodoxe" pot fi caile, insa nu pe acestea le am in vedere.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
cum era ... a niste graunte pe masina si pasarele din zona o rezolva rapid si "curat"....

lasand prostiile la o parte, daca nu are locul inchiriat de la primarie inseamna ca are aceleasi drepturi ca oricine.
pui camera pe balcon, inregistrezi discutiile si chemi politia

Edited by arg, 22 August 2017 - 22:19.


#11
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
uff...nu puteai sa pui si tu telefonul ala pe inregistrare cand a vociferat amenintarile? Ca acum puteai face una din urmatoarele:

1. Sa prezinti la politie inregistrarile, impreuna cu plangerile pentru distrugere si furt numere
2. Sa-i aduci la cunostinta domnului ca posezi inregistrarile cu amenintari si ca le vei folosi la politie
3. Ambele variante de mai sus

Edited by Michidoo, 22 August 2017 - 22:19.


#12
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 01.10.2004
Cand mai parchezi prin zona tine telefonul la indemana si filmeaza-l cand ameninta. Incearca sa-i vorbeti calm, nu-l atinge, lasa-l sa-si verse laturile. In tot acest timp incearca sa-i explici ca este loc public si nu parcare de resedinta. Faptul ca sta peste drum nu ii da nici-un drept. Eventual dai telefon si la 112 cum ca esti amenintat de un ins violent.
Asta este tipul de mitocan care crede ca debitul verbal ii asigura un ascendent.
Daca stai bine cu nervii parcheaza in continuare unde crezi tu, nu el.

Edited by claudiu1, 22 August 2017 - 22:20.


#13
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
@claudiu1
Nu cred ca se rezolva nimic astfel. Vine nino-nino, il mustra, chestii, pleaca. Peste o luna luneta sparta. :)

Nu ca mi-ar fi frica, dar n-am timp de rahaturi.

#14
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 29.07.2017
Pai Ceausescu le-a dat apartamente. Cum adica locurile de parcare nu sunt a lor?

#15
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.09.2008

View Postscurt_pe_2, on 22 august 2017 - 22:26, said:

@claudiu1
Nu cred ca se rezolva nimic astfel. Vine nino-nino, il mustra, chestii, pleaca. Peste o luna luneta sparta. Posted Image

Nu ca mi-ar fi frica, dar n-am timp de rahaturi.
Pe asta se si bazeaza genul asta de personaje. Fara bataie sau platit cu aceeasi moneda nu ai ce sa faci. Eu am avut nopti nedormite de frustrare, nu mai zic de zile cand plecam cu tramvaiul ca aveam iar cauciucul taiat sau iar oglinda lipsa. Imi arunca mancare stricata pe capota, nici nu mai vreau sa imi afuc aminte. Barbatamiu barem de abia il potoleam ca vroia sa il omoare cu bataia pe cretin. Si cu cine vorbeam in bloc ne zicea sa il lasam in pace ca asa e el, ca si noi avem 2 masini si asta e are si el dreptatea lui.

#16
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Cumpara si tu un jaf de masina(dacia 1310 etc) si abandoneaz-o acolo ceva timp, sa vedem ce face.

Sau cumperi o camera cu senzor de miscare si o plasezi in masina.

Edited by A-d-r-i-a-n, 22 August 2017 - 22:41.


#17
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 29.07.2017
Cel mai bine iti pui camere de filmat. Poti sa-ti iei dintr-alea false, numai sa aiba leduri care palpaie. Una la luneta si alta la parbriz. Si sa fie vizibile. Iti garantez ca nu se mai apropie de masina.

#18
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
@dell99
Variante multiple, foarte incisive si dure pot pune in aplicare, chiar simultan. Insa, eu om fiind, ma gândesc totusi la o varianta umana, legala, care sa il puna cu botul pe labe.

View PostA-d-r-i-a-n, on 22 august 2017 - 22:40, said:

Cumpara si tu un jaf de masina(dacia 1310 etc) si abandoneaz-o acolo ceva timp, sa vedem ce face.

Sau cumperi o camera cu senzor de miscare si o plasezi in masina.

A mai fost o masina avariata care-a stat aproximativ in zona aceea. Nu avea nici luneta(in loc era o folie care s-a degradat in timp). Era la un moment dat plina de pungi cu gunoi menajer.

View Postgreenlife, on 22 august 2017 - 22:40, said:

Cel mai bine iti pui camere de filmat. Poti sa-ti iei dintr-alea false, numai sa aiba leduri care palpaie. Una la luneta si alta la parbriz. Si sa fie vizibile. Iti garantez ca nu se mai apropie de masina.
Din cate stiu, nu exista camere de filmat auto cu unghiuri de 180*, ca sa acopere tot. Si nici vizibilitate buna pe timp de noapte nu au. Poate pune pe alcineva, la o adica, sa faca orice.
Camere fake, neeee...

Edited by scurt_pe_2, 22 August 2017 - 22:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate