Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Loc de parcare publica, "proprietatea" vecinului, pe motiv ca acolo locuieste si de-aceea este al lui.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#37
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 23.06.2008
Fara numere de inmatriculare, cine si unde vede ca "rabla" ar avea impozit platit la zi, RCA valabil, ITP valabil?!

#38
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Le pui pe parbriz si scapi de grija ca le-ar fura cineva Posted Image
La fel si la masina ta Posted Image
Dar sa le pui la loc cand pleci Posted Image

Sau mai simplu, sa cumperi niste cutii din alea de ascuns numarul. Cand iesi inchizi cutia Posted Image Dar asta deja e overkill si arunci banii degeaba.

Edited by samebo, 23 August 2017 - 00:34.


#39
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 23.06.2008

View PostCGDBZ, on 22 august 2017 - 23:51, said:

Ai gresit de cand ti-a vandalizat masina. Nu trebuia sa mergi la politie, trebuia sa suni la 112 si sa schemi politia sa constate "daunele" apoi sa dai declaratie in scris. In acest caz politia era obligata sa faca cercetari, aia a fost vrajeala ca nu-ti poti scoate numere deoarece daca faceai declaratie in scris ei trebuiau sa faca cercetari si sa solutioneze dosarul. Daca nu-l solutioneaza "nu le da bine lor".

Probabil ca era varianta cea mai buna.
Practic mi-e aiurea sa sun la 112 pt ce consider a fi un fleac, comparativ cu altele muuuult mai importante si mai urgente. Am zis ca rezolv la sectie, mai ales ca este la 2 pasi.

#40
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Altele suna la 112 pentru ca "au cadere de calciu" si tu nu vrei sa suni pentru o infractiune comisa?

#41
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ooo daa...traiul la bloc. De vreo 2 ani am scapat de chinul de la bloc..

Am trecut si eu prin aceleasi ''incercari''.  Initiator, trebuia sa-i spui clar din prima.  ORICE pateste masina ta, va pati si a lui de 10 ori mai rau. Nu te intereseaza cine ti-o vandalizeaza. Sa stea sa ti-o pazeasca noaptea el.

Nici eu nu-s mandru de ce am facut de cateva ori, da in starea in care ajunsesem cu nervii si daca eram filmat de politie nu m-ar fi interesat.

#42
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postsamebo, on 23 august 2017 - 00:43, said:

Altele suna la 112 pentru ca "au cadere de calciu" si tu nu vrei sa suni pentru o infractiune comisa?
dacă ații sunt proști și/sau iresponsabili nu trebuie să fii și tu.
112 e serviciu de urgentă.

#43
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu e de urgenta, asa spune lumea popular... e de instiintare a autoritatilor asupra faptelor.

Faptul ca pentru tine nu e ceva important ca iti fura cineva ceva nu inseamna ca pentru altii sau pentru autoritati nu este.

#44
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Pana nu se anuleaza TOATE locurile de parcare date prin ADP pe pretul a 3 pachete de tigari pe an, sa se introduca parcare cu plata in tot orasul pe toate strazile si sa se acorde permise de parcare de resedinta cu care sa ai voie sa parchezi gratis pe domeniul public in zona de resedinta numai daca gasesti un loc de parcare liber, problemele de genul asta doar se vor agrava.

Avem experienta vestului care a rezolvat elegant problema de foarte multi ani in modul expus mai sus. Doar Firea sta cu un deget infipt in cur si unul in nas.

Edited by izometric, 23 August 2017 - 07:37.


#45
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Trendul e sa se faca parcari de resedinta rezervate in intervalul de dupa munca si sa se "inchirieze" pe 100 lei pe an.
In timpul zilei e la liber, primul venit primul servit.

#46
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Da' un euro pe ora ce are? In vest se ajunge la 5 euro pe ora. Sa zicem ca Romanii sunt mai sarmani, dar cumva tot trebuie descurajat traficul auto.

#47
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postscurt_pe_2, on 22 august 2017 - 21:53, said:

Voi ce ati face in locul meu? Posted Image Hai, va dau liber la imaginatie! Posted Image

Ce credeti ca este de facut? Legal.

Pai... sunt doua solutii: un cap in gura sau un cap in gura.
Si eu parchez pe un loc de parcare "al tuturor" la blocul in care locuiesc dar e pe principiul "care, cum prinde"... Nu s-a suparat nimeni, niciodata pe cel care a prins locul si a parcat acolo.. Asa e corect.  Daca tot nu avem loc de parcare si parcam pe locul pe care se scot, de doua ori pe saptamana containerele de gunoi, macar sa nu ne comportam ca niste tzarani.  Din pacate, Bucurestiul s-a umplut de gherletzi...

#48
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postrosix, on 23 august 2017 - 07:52, said:

Pai... sunt doua solutii: un cap in gura sau un cap in gura.
[...] Din pacate, Bucurestiul s-a umplut de gherletzi...

De soiul cel mai rau. Adica d-aia care sar la bataie pentru locul de parcare....

#49
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postizometric, on 23 august 2017 - 07:51, said:

Da' un euro pe ora ce are? In vest se ajunge la 5 euro pe ora. Sa zicem ca Romanii sunt mai sarmani, dar cumva tot trebuie descurajat traficul auto.
Nu stiu unde naiba vezi tu in vest 5 euro pe ora, ca nici in centrele marelor orase unde sunt parcari cu plata nu am vazut mai mult de 2 euro. Iar in zonele cu blocuri e la liber.
In schimb in Romania se practica cam 2 lei/ora in centru... deci suntem in grafic.

#50
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Amsterdam, Paris, Berlin, etc. Mai iesi un pic din pestera.

Edited by izometric, 23 August 2017 - 07:55.


#51
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Locatie exacta omule, ca Parisul e mare, oi fi gasit tu locul ala special cel mai scump, in fata la palat si ai impresia ca atat e si in fata blocului ce nu are nici macar in spatiu comercial in el.
Asa si in Romania, fugi la munte, gasesti 2 euro/ora lejer parcare. Pana si pe la satul Sinaia e 1 euro/ora parcarea.

#52
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Intelegi sensul expresiei "pana la (5 euro)"? Nu te contrazice cu mine ca in toate orasele pe care le-am mentionat, parchezi cu pana la 5 euro pe ora in centru.

#53
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Si la noi cu cat parchezi omule in centru, ajunge pana la 5 lei? Ajunge, deci se respecta cu strictete numarul de unitati monetare... deci ce vrei mai mult?

#54
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Deci tu te contrazici pe ce? Ca nu am inteles?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate