Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Loc de parcare publica, "proprietatea" vecinului, pe motiv ca acolo locuieste si de-aceea este al lui.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
vei fi uimit sa vezi cum i se dezumfla muschii daca este chemat la o intrevedere cu politistii. Am un caz asemanator, in fine, mie imi bloca accesul la garaj, nici n-am stat de vorba cu el, am facut o plangere la politie, s-a prezentat un agent, a discutat cu el, de atunci s-a facut mielusel si nu peste mult timp a plecat din zona. Si crede-ma, avea si el muschii umflati la maxim.

#20
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Il faci sa sara la tine, cu sprayul pregatit, si ii administrezi o corectie. Eventual depui inainte o plangere la politie pentru amenintari. Sau parchezi inainte sa vina acasa, il pandesti si il filmezi cum iti vandalizeaza masina, si depui o plangere pentru distrugere... Cu vorba buna nu rezolvi nimic...

Edited by Wotan, 22 August 2017 - 23:10.


#21
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Sau poti incerca sa nu mai parchezi acolo. Fa ce face si el, in dreptul blocului/scarii tale.

#22
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 23.06.2008
@Michidoo
Este primul lucru la care m-am gandit, insa tare mi-e ca rezolvare... canci. Am vazut cum m-a tratat cel de la Politie când mi-au fost smulse numerele, desi cel cu care discutasem a fost instiintat ca era vorba in primul rand de vandalism, apoi furt, etc.
Oricum, incercarea moarte n-are. Maine oricum imi propusesem sa zburd pana la Politie.

#23
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
E prea tarziu sa mai faci ceva, te-a mirosit gibonul ca n-ai sange in tine si esti fricos si las, al lui esti... daca ai fost fraier si ai plecat capul o data... gata, e game over.
Apropo, te-a luat la misto si politistul, ii era sila sa munceasca asa ca te-a fraierit sa nu ii dai de munca :D

#24
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 23.06.2008
E prea tarziu sa mai fac ...ceva, ce?!


Oricum m-ar crede individul, pot multe, am mai spus. Insa nu as vrea sa recurg la variante "altfel". Caut calea legala, asa numita amiabila, prin care sa inteleaga ca este o parcare a tuturor, nu doar a lui. Daca nu se poate, vad eu, ma orientez...

#25
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017

View Postscurt_pe_2, on 22 august 2017 - 23:08, said:

Am vazut cum m-a tratat cel de la Politie când mi-au fost smulse numerele, desi cel cu care discutasem a fost instiintat ca era vorba in primul rand de vandalism, apoi furt, etc.
Cam asa se intampla multora care reclama ceva. Cred ca au indici de performanta legati de numarul de plangeri. Aproape ca se roaga de tine sa nu depui plangere. Se comporta ca incepi sa te simti tu ca ai facut ceva rau.

#26
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 23.06.2008

View Postbladhaund, on 22 august 2017 - 23:04, said:

Sau poti incerca sa nu mai parchezi acolo. Fa ce face si el, in dreptul blocului/scarii tale.
Pot incerca sa nu mai parchez in zona "lui", insa ispita este prea mare daca se elibereaza tocmai acel loc, dupa ce m-am invartit cu masina 360* vreo jumatate de ora.

NU sunt genul care sa fac precum el, in dreptul scarii mele/blocului meu. Mi-ar fi rusine cu mine, constientizand ca as fi magar cu M mare.

#27
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Iti repet: calci pe mandrie si uiti de el. Ce vrei tu, sa faci educatie la toata tara? Situatia este oricum fara solutie: sunt mult mai multe masini decat locuri de parcare. Incearca sa privesti si din perspectiva lui: el e acolo de cand erau locuri destule si tu pentru el esti intrusul. Tu ai zis ca parchezi departe. Acum ce ai vrea, sa il faci si pe el sa parcheze departe? N-ar fi mai logic sa parchezi si tu aproape si sa-l lasi pe el sa parcheze aproape?

View Postscurt_pe_2, on 22 august 2017 - 23:36, said:

NU sunt genul care sa fac precum el, in dreptul scarii mele/blocului meu. Mi-ar fi rusine cu mine, constientizand ca as fi magar cu M mare.
Nu e nicio magarie si asta e logic, sa parchezi aproape. Ilogic si aiurea e sa parcheze toti departe.

#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Camera fata si spate, nu văd soluție mai buna, cu infrarosu si senzor de șoc.
Nu mai sint așa scumpe.

#29
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 23.06.2008

View Postgreenlife, on 22 august 2017 - 23:36, said:

Cam asa se intampla multora care reclama ceva. Cred ca au indici de performanta legati de numarul de plangeri. Aproape ca se roaga de tine sa nu depui plangere. Se comporta ca incepi sa te simti tu ca ai facut ceva rau.
Stiu cam cum sta treaba. Nu problema depunerii reclamatiei ma ingrijoreaza, ci faptul ca nu se va face nimic sa se intervina si sa se faca ceva concret in a solutiona reclamatia.

#30
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Macar o viyita tot o sa ii faca. Poate il pune pe ganduri...

#31
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Ai gresit de cand ti-a vandalizat masina. Nu trebuia sa mergi la politie, trebuia sa suni la 112 si sa schemi politia sa constate "daunele" apoi sa dai declaratie in scris. In acest caz politia era obligata sa faca cercetari, aia a fost vrajeala ca nu-ti poti scoate numere deoarece daca faceai declaratie in scris ei trebuiau sa faca cercetari si sa solutioneze dosarul. Daca nu-l solutioneaza "nu le da bine lor".

#32
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu iti povestesc din proprie experienta.
Aveam si eu pe unul la fel, lucrator pe la primarie.
El parca pe un loc, locul nu era prea grozav, la acea vreme fiind putine masini prin zona, nu era "bataie pe locuri", si cam toata lumea avea "locul lui", in sensul ca atunci cand veneau si era liber locul preferat parcau acolo, daca nu parcau unde era liber.
Intr-o zi a venit unul si a parcat pe "locul prostului". Prostul cand a venit l-a blocat sa nu mai poata pleca. Cand a venit ala, a facut zeci de manevre si s-a strecurat cumva si a iesit prin deplasarea pe trotuar si o roata prin parcare (masinile se parcau perpendicular fata de trotuar si toata lumea lasa spatiu mult pana la trotuar ca era parcarea lata si permitea acest lucru), apoi s-a gandit sa cheme si politia, dupa ce iesise de pe loc (atat de idiot era si ala). A venit politia, ce era sa constate, altceva decat ca era locul liber in fata "prostului" Posted Image
Am ras de m-am spart de prostia ce o vazusem.
Apoi in alta zi, intamplator am venit, locuri de parcare lipsa, singurul era ala, asa ca am parcat acolo. Vine idiotul ma blocheaza... schimbam niste replici dupa ce am coborat la masina special sa il atrag si i-am activat alarma de taran. El o ardea ca e locul lui, si ca locul meu e ala de mai incolo, ce vina are el ca e ocupat, sa ma duc sa il blochez eu pe ala si sa ma cert cu ala, nu sa ii ocup locul... vazand ca nu am cu cine, I-am spus direct, poti sa stai acolo cat vrei, masina mea va sta aici si cand o sa am nevoie sa plec voi apela la politie.
Am plecat, a plecat si el... dupa vreo 2 ore surpriza, disparuse masina prostului... o parcase mai incolo, mai spre scara lui.
Apoi s-a mai intamplat situatia de cateva ori, fortat de imprejurari, iar apoi intentionat, sa il educ putin. El nu dorea sa fie educat. Pana la urma l-am educat suprem, am adus o rabla pe acel loc (nu era a mea, era a unei cunostinte, folosita la firma), am parcat-o acolo si parcata strategic (astfel incat sa nu mai incapa in spate si prostul cu masina lui cand vrea sa blocheze) si a stat 2 ani de zile pe locul ala pana cunostinta a casat masina Posted Image Metoda mi-a fost sugerata de o alta cunostinta cu care venisem o data si a asistat la schimburile de replici Posted Image
Apoi nesimtitul a tot parcat pe unde apuca, pe "locurile altora", sau prin iarba.
Cel mai mult m-a deranjat ca era nesimtit, rau de gura si in plus, nu parca "la scara lui" dar tot el era cu gura.

Edited by samebo, 23 August 2017 - 00:01.


#33
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 23.06.2008

View Postbladhaund, on 22 august 2017 - 23:38, said:

Iti repet: calci pe mandrie si uiti de el. Ce vrei tu, sa faci educatie la toata tara? Situatia este oricum fara solutie: sunt mult mai multe masini decat locuri de parcare. Incearca sa privesti si din perspectiva lui: el e acolo de cand erau locuri destule si tu pentru el esti intrusul. Tu ai zis ca parchezi departe. Acum ce ai vrea, sa il faci si pe el sa parcheze departe? N-ar fi mai logic sa parchezi si tu aproape si sa-l lasi pe el sa parcheze aproape?

Nu e nicio magarie si asta e logic, sa parchezi aproape. Ilogic si aiurea e sa parcheze toti departe.
Cu totii(toti de pe strada, fara cei care au loc de parcare platit) parcam pe unde putem, pe unde gasim un locsor, chiar daca uneori locul gasit este mai aproape sau mai departe de locuinta. Lumea intelege ca aceasta este situatia. Pana si cei de la Politie nu fac tam-tam daca parchezi in fata sediului lor, dupa o anumita ora. Eventual vine OS si te roaga sa dai masina mai in fata sau mai in spate si sa o muti dimineata devreme in alta parte.
Pe logul mitocanului mai parcheaza si altii. Numai ca nu am idee daca si pe aceia i-a surprins in timp ce parcau acolo si si-a revendicat locul. Presupun ca da, adica este imposibil sa nu.
Locuiesc langa o piata si langa o policlinica, aici parcheaza oricine, in aceasta zona, pe aceasta strada, indiferent de sens, indiferent de ora. Pietari, tarabagii, chioscari, clienti, medici, asistente, pacienti, locatari din blocuri, vizitatori...

La primarie am incercat pt inchiriere loc de parcare, am cerere inregistrata de peste 10 ani, dar... nicio sansa.

View Postcrisstonne, on 22 august 2017 - 23:38, said:

Camera fata si spate, nu văd soluție mai buna, cu infrarosu si senzor de șoc.
Nu mai sint așa scumpe.
In spate am folii pe geamuri/luneta :D

As pune si 4 camere, insa doivleacul tot nu o sa priceapa. In plus, stii cat de bine si precis zboara cateva bile de rulment trase cu prastia?! Nu mai spun de alte "gaselnite" ce nu fac "vedete" TV, oricate camere s-ar pune si oricat de bune.

#34
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMichidoo, on 22 august 2017 - 22:18, said:

uff...nu puteai sa pui si tu telefonul ala pe inregistrare cand a vociferat amenintarile? Ca acum puteai face una din urmatoarele:

1. Sa prezinti la politie inregistrarile, impreuna cu plangerile pentru distrugere si furt numere
2. Sa-i aduci la cunostinta domnului ca posezi inregistrarile cu amenintari si ca le vei folosi la politie
3. Ambele variante de mai sus

Aparatul folosit pentru inregistrare nu e conform legii, nu se poate confirma ca el e acuzatul, si uite asa totul revine la normal.

#35
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 23.06.2008

View Postsamebo, on 22 august 2017 - 23:57, said:

...Pana la urma l-am educat suprem, am adus o rabla pe acel loc (nu era a mea, era a unei cunostinte, folosita la firma), am parcat-o acolo si parcata strategic (astfel incat sa nu mai incapa in spate si prostul cu masina lui cand vrea sa blocheze) si a stat 2 ani de zile pe locul ala pana cunostinta a casat masina Posted Image Metoda mi-a fost sugerata de o alta cunostinta cu care venisem o data si a asistat la schimburile de replici Posted Image
Apoi nesimtitul a tot parcat pe unde apuca, pe "locurile altora", sau prin iarba.
Cel mai mult m-a deranjat ca era nesimtit, rau de gura si in plus, nu parca "la scara lui" dar tot el era cu gura.
"Zona lui" nu inseamna doar un anumit loc de parcare. Si mai in spate/fata un loc, este tot "locul lui". Ori, oriunde in fata apartamentelor corespondente scarii blocului lui. Asa ca ar trebui minim vreo 3 rable. Dar chiar si asa, se orienteaza si el, ca noi toti ceilalti, ocupând locul ce l-ar gasi la acel moment, multumindu-se cu acela, neavând ce face. Intre timp va face demersuri sa elimine rabla cu rabla din "parcarea lui", cu reclamatii pe te miri unde si in temeiul caror legi s-o putea face ceva.
Mie, când mi-a luat numerele, probabil a mizat pe nu stiu ce lege care dadea dreptul celor de la Primarie sa o ridice.

#36
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu are ce sa faca, atata timp cat "rablele" au impozitul la zi, nu iti pot face nimic cei de la politie, nu ai nici o obligatie de a folosi masina, ar fi si aberant altceva.
Nu ma intelege gresit, rabla aia era o masina functionala, pana si 2 ani mai tarziu, a fost luata de acolo pe propriile roti. Am numit-o rabla ca era o masina veche, uzata la firma, si stii cum e cu masina de firma... o fac praf angajatii ca oricum nu e a lor :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate