Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Loc de parcare publica, "proprietatea" vecinului, pe motiv ca acolo locuieste si de-aceea este al lui.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Am fost la Politie, am explicat lucrurile, am depus o reclamatie, am primit nr de inregistrare, toate ok. Am fost instiintat ca in cca 2 saptamani mi se va raspunde in scris. Am fost rugat ca pana mi se da raspuns, sa evit conflictul cu melteanul si sa parchez in alte zone, iar dupa ce mi se va raspunde la reclamatie, sa parchez si pe „locul lui” de parcare, iar daca in continuare vor exista discutii si amenintari din partea lui, ori chiar observ ca au fost puse in practica amenintarile, sa merg din nou la Politie, unde se va face o plangere penala.

Asadar, asteptam...

#74
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rãu

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Postsamebo, on 23 august 2017 - 07:32, said:

Nu e de urgenta, asa spune lumea popular...
Serios? Pune-te mana si studiaza aici: http://www.112.ro/index.php?pag=1

#75
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Popular, lumea cand spune urgenta se gandeste ca arde ceva sau moare cineva.
Iar 112 nu e doar pentru asta.

Daca at fi s-ar inchide in nas la nesimtitii care suna sa cheme taxiul ambulanta ca ii doare capul, ca s-au intepat la degetel cand taiau paine, si tot felul de penibilitati.

#76
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rãu

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Postsamebo, on 24 august 2017 - 12:44, said:

Popular, lumea cand spune urgenta se gandeste ca arde ceva sau moare cineva.
Iar 112 nu e doar pentru asta.
In loc sa insisti aiurea, mai bine recunoaste ca ai gresit. Conform celor scrise pe site:

Quote

ESTE O SITUAŢIE DE URGENŢĂ atunci când se impune intervenţia Poliţiei, Pompierilor şi Salvării pentru a salva viaţa, proprietatea şi mediul.


#77
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Pai si la ce numar suni tu ca sa vina politia ?

#78
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View PostCGDBZ, on 24 august 2017 - 14:56, said:

Pai si la ce numar suni tu ca sa vina politia ?

spetele de genul celei descrise in subiect sunt de competenta sectiei de politie din cartier/zona.
de obicei, la avizierul blocurilor, este afisat numarul de telefon al politiei locale si al jandarmeriei.
si, la o adica, toata lumea are net pe telefon in ziua de azi si nu e mare lucru sa cauti pe net numarul de telefon de la sectia locala de politie si sa ti-l salvezi in telefon.

#79
gunman78

gunman78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.06.2009
Probabil daca suna la 112 il indruma sa sune la politia locala.

Oricum la 112 nu se preiau doar urgente, acolo se face redirectionarea apelurilor in functie de ce se reclama. De exemplu la 112 se poate suna pentru a verifica daca un camion care transporta cherestea este inregistrat.

#80
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Stii care e problema cu sunatul la numarul direct?
Ca nu raspunde nici naiba sau cand raspunde au o sila pe ei si nu vine nici dracu. Probabil din cauza ca nu se tine evidenta, asa ca de ce sa se streseze cu munca.
La 112 in schimb sunt operativi, ca se inregistreaza apelurile in sisteme.

Si apropo, nu tin de politia locala infractiunile precum furtul de placute de inmatriculare.

Edited by samebo, 24 August 2017 - 15:20.


#81
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Pai, mie cand mi-au spart masina am sunat 112. Mi-au spus sa nu mai ating nimic si sa astept echipajul de politie. Aproape imiediat(cred ca erau in zona) a venit o masina de la politia locala si au stat langa masina(probabil sa nu umblu la ea) pana ce au venit cei de la furturi(astia erau civili) care au luat amprente, au facut poze.
La fel ar fi procedat si daca ai chema initiatorul.

#82
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Am patit si eu asta cu spartul masinii... s-a desfasurat relativ ok, pana in punctul in care mi-au cerut sa ma amprenteze ca un infractor.
Am refuzat, ca nu sunt infractor, oricum eram convins ca nu descopera nimic... si asa a si fost, nici n-am mai auzit ceva de la ei si nici ei de la mine.

Si acum 3 saptamani o cunostinta s-a trezit cu rezervorul gol (probabil l-au filat, ca prea s-a nimerit exact dupa ce facuse plinul), la fel, au venit, au luat amprente din zona aia si I-au cerut sa il amprenteze, a refuzat si el.

Edited by samebo, 24 August 2017 - 18:40.


#83
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Initiator, ai dreptate. Dar incearca sa privesti problema si din unghiul lui doar ca principiu, nescuzand prostiile lui.
  Eu stau in centru, intt-un bloc facut recent. Vis a vis avem un bloc de 10 etaje "comunist".
  Am fost primul locatar al blocului iar de ceva timp s-au vandut toate apartamentele.
  In fata blocului avem un trotuat privat ( e al blocului si in acte) unde incap vreo 8 masini.
   Nu vreau sa iti spun cuma simt cand vin seara pe la 21 00 - 22 00 abia obosit, nevoie la toaleta etc toate cele, si vad TOATE locurile ocupate de masini ce nu sunt de la blocul meu, ba unele lasate zile intregi. La un moment dat o doamna a lasat masina 6 zile in usa blocului si noi ieseam pe o dunga din bloc. Carutul pt copil il luam pe sus...
  Nu am zgariat nicio masina, nu am chemat politia, desi eu am fost nevoit din cauza astora de parcheaza la noi sa pun masina in alt loc si mi-am luat amenda de la Politia Locala.
  Asta ca sa vezi si din perspectiva melteanului
  De vreo cateva zile am luat initiativa sa ingradim cumva locul sau sa il marcam
ca sa nu mai fie probleme.
  Succes!

#84
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Mda, eu stau langa o piata. Chiar acum in fata blocului sunt doua dube ale pietarilor, eu am parcat la blocul de langa. Ce-ar fi sa ma duc sa fur numerele la dube iar vecinii de la blocul de langa sa-mi fure mie numerele ...........

#85
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

View Postdrndcg, on 24 august 2017 - 20:44, said:

Initiator, ai dreptate. Dar incearca sa privesti problema si din unghiul lui doar ca principiu, nescuzand prostiile lui.
  Eu stau in centru, intt-un bloc facut recent. Vis a vis avem un bloc de 10 etaje "comunist".
  Am fost primul locatar al blocului iar de ceva timp s-au vandut toate apartamentele.
  In fata blocului avem un trotuat privat ( e al blocului si in acte) unde incap vreo 8 masini.
   Nu vreau sa iti spun cuma simt cand vin seara pe la 21 00 - 22 00 abia obosit, nevoie la toaleta etc toate cele, si vad TOATE locurile ocupate de masini ce nu sunt de la blocul meu, ba unele lasate zile intregi. La un moment dat o doamna a lasat masina 6 zile in usa blocului si noi ieseam pe o dunga din bloc. Carutul pt copil il luam pe sus...
  Nu am zgariat nicio masina, nu am chemat politia, desi eu am fost nevoit din cauza astora de parcheaza la noi sa pun masina in alt loc si mi-am luat amenda de la Politia Locala.
  Asta ca sa vezi si din perspectiva melteanului
  De vreo cateva zile am luat initiativa sa ingradim cumva locul sau sa il marcam
ca sa nu mai fie probleme.
  Succes!
Crede-ma, am privit lucrurile si de la polul opus. Daca eu as fi fost un cetatean ce am locuit in blocul cu pricina(sau in oricare altul) de vreo 50 de ani, si-am parcat in „zona” scarii mele de bloc de 30 de ani, pe carosabil, intr-o parcare apartinand domeniului public, iar de 25 de ani observ ca masinile s-au tot inmultit, iar locurile de parcare au ramas aceleasi, si tot domeniului public apartin, as avea bunul simt sa inteleg si sa accept situatia. Daca aveam locul meu pe undeva prin aceasta parcare, nominal, inchiriat de la Primarie, atunci era alta poveste, insa cum locul de parcare din „zona mea”(ca dealtfel de pe intreaga strada, pe ambele sensuri) a ramas de 50 de ani tot un spatiu public de parcare, unde legal, oricine si oricand isi poate parca masina, cum dealtfel a fost de acum 50 de ani si pana in prezent, consider ca nu am decat sa ma adaptez situatiei, fara sa fac tam-tam, fara sa ma comport ca un mitocan fiindca nu stiu cine mi-a ocupat „locul meu” de parcare. As parca la fel ca toti ceilalti, acolo unde as gasi loc liber, fie ca acesta ar fi mai aproape sau mai departe de scara blocului meu.


Din cate cunosc, conform legii, la blocurile nou construite, dezvoltatorul are obligatia de-a asigura locuri de parcare pt fiecare apartament. Ca nici acelea nu ar fi suficiente, fiindca unele familii pot avea si 2-3 autoturisme proprietate personala (+/- „masini de serviciu”), asta-i alta poveste

Edited by scurt_pe_2, 25 August 2017 - 06:47.


#86
altcevaa

altcevaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.06.2016
am citit discuția. varianta cu parcarea unei rable acolo e cea mai bună.

#87
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
A sosit prin posta in urma cu cateva zile:

Attached Files



#88
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Si, in urma "aducerii la cunostinta", cum se comporta vecinul.
Tot propritar?

#89
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Inca nu stiu, n-am mai gasit liber "locul", in schimb erau altii parcati pe "locurile" lui. Oricum, face spume, indiferent cine ar parca in zona scarii blocului sau, iar el se afla in situatia de-a parca in alta parte unde ar gasi liber.

#90
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Ceva update-uri ai despre comportamentul "melteanului"?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate