Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Totul despre Bucatarii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1120 replies to this topic

#721
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011
Superm, cred ca aproape m-ai convins sa  vreau mobila din lemn.  Care este secretul mobilei de bucatarie rezistente din lemn? Am vazut in vest  mobila de bucatarie  de 40 de ani si e ca noua, mai putin  modelul, ca era din anii '70.    Poate ca noi nu avem traditie si experienta cu lemnul.  In vest lemnul ramane materialul preferat la bucatarii.

#722
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Am si eu poze cu bucatarii din 1999-2003 care arata si se comporta ca in primul an. Daca pot o sa pun câteva poze dar complicat ca sunt de la clienti primite si nu prea e corect sa dau poze din casele oamenilor. Nu sunt numai din lemn si nici nu cred ca se fac 100% din lemn, structurile foarte rar si atunci si acum.

#723
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006

 sopo, on 29 iunie 2018 - 20:12, said:


citeste si comentariile:
https://www.facebook...956159844480330

extrem de interesant:


http://www.irule.ro/...ed-ca-ne-merge/

https://www.zoso.ro/...leme-adorabile/

https://forum.softpe...ne-si-pronatur/

Acum daca apare un user si iti spune ca la el a decurs totul ca-n poveste... tu ce faci?  Speranta moare ultima :) !

Pana la urma am luat mobila de la ikea dar la montaj m am inteles cu altcineva ( ca si pret tot pe acolo ) care mi a facut toate modificarile necesare. Ikea nu are corp pt centrala, nu decupeaza corpurile in laterale, te costa si simplu fapt ca iti introduc un aparat in priza.
Blatul l am luat separat de la firma holver. Au blaturi de 4100 pe 635 adica fix adancimea celui de la ikea. Sunt foarte multumit de cum a iesit.

Edited by sonyc16, 06 October 2018 - 21:06.


#724
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010

 sonyc16, on 06 octombrie 2018 - 21:05, said:

Pana la urma am luat mobila de la ikea dar la montaj m am inteles cu altcineva ( ca si pret tot pe acolo ) care mi a facut toate modificarile necesare. Ikea nu are corp pt centrala, nu decupeaza corpurile in laterale, te costa si simplu fapt ca iti introduc un aparat in priza.
Blatul l am luat separat de la firma holver. Au blaturi de 4100 pe 635 adica fix adancimea celui de la ikea. Sunt foarte multumit de cum a iesit.
Sa o stapanesti sanatos!
Deci cu aceeasi bani ai platit niste servicii  mai bune decat cele de la Pronatur, asa inteleg eu.
Blatul are 635 de la mama lui sau ti-au taiat din blatul de 900 ?  Eu nu cred ca au blaturi de 635, m-ar interesa si pe mine.

#725
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Da. Servicii mult mai bune zic eu.

Au blat de 635 cauta pe site ul lor. Daca ai nevoie iti dau link.

#726
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010

 sonyc16, on 08 octombrie 2018 - 00:11, said:

Da. Servicii mult mai bune zic eu.

Au blat de 635 cauta pe site ul lor. Daca ai nevoie iti dau link.
https://www.holver.r...?q=blat&page=10

Te rog pune linkul, cred ca ar fi util si pentru altii, uite mai sus, am gasit doar din cele uzuale, cu latimea de 600 si 900. Multumesc!

Up date!
am gasit, au doua blaturi, n-am dat de ele decat dupa ce am dat cautare 635

https://www.holver.ro/cautare?q=635

Edited by shefa, 10 October 2018 - 07:27.


#727
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Blat melaminat, deci?!

#728
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010

 DIY, on 10 octombrie 2018 - 23:57, said:

Blat melaminat, deci?!
Dap.
grosime 38 lungime 4100.
Pe mine ma intrebi Posted Image ?

#729
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Intrebam asa, in general. Cum mi-am cumparat tot lemnul de constructie de la Holver, primul meu gand s-a dus, automat, catre blaturi de lemn ... Mai ales ca tocmai sunt in cautarede asa ceva: blaturi din lemn masiv, pentru bucatarie.

#730
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Avand in vedere ca eu m-am ocupat de plata + gasirea meseriasului sa o monteze si gasirea blatului...imi place cum a iesit. Seful din bucatarie e foarte multumit.

Blatul este cel din link, modelul stejar clasic.

Attached Files



#731
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011

 sonyc16, on 13 octombrie 2018 - 10:51, said:

Avand in vedere ca eu m-am ocupat de plata + gasirea meseriasului sa o monteze si gasirea blatului...imi place cum a iesit. Seful din bucatarie e foarte multumit.

Blatul este cel din link, modelul stejar clasic.

Unde ati reusit sa ascundeti centrala?

#732
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Am ascuns centrala in corpul inalt din stanga, langa geam. Are 40 cm latime si cred 60 adancime. Inaltimea corpurilor este de 248 cm.

#733
bflorin23

bflorin23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 10.06.2008
Salut

Ce parere aveti despre profilele gola din imaginile atasate care se monteeaza pe usi sau sertare  ! Ar fi mai bune sau mai putin bune decat cele clasice ?

Multumesc!

Attached Files


Edited by bflorin23, 06 November 2018 - 16:24.


#734
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 bflorin23, on 06 noiembrie 2018 - 16:24, said:

Salut

Ce parere aveti despre profilele gola din imaginile atasate care se monteeaza pe usi sau sertare  ! Ar fi mai bune sau mai putin bune decat cele clasice ?

Multumesc!

Nu sunt profile Gola.
Sunt mai bune manerele clasice. Parerea mea!

#735
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
La bucatarie, mobila este pe 2 pereti, deci am un L format din 2 blaturi. Cum se procedeaza la imbinarea dintre ele?

#736
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 cristobob, on 07 noiembrie 2018 - 08:16, said:

La bucatarie, mobila este pe 2 pereti, deci am un L format din 2 blaturi. Cum se procedeaza la imbinarea dintre ele?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c-dj8Gc2gJI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#737
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Ok,  multumessc, s-a rezolvat cu eternul și mirificul silicon . Și,  partea buna, arata bine.
Referitor la acele îmbinări,  la care se adaugă și picurătorul de pe blat, nu pot sa le suport.
Oricum, MULȚUMESC.

#738
valentinpl

valentinpl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.09.2010
Salutare tuturor,
Am o mica dilema si mi-ar prinde tare bine cateva lamuriri succinte. Trebuie sa-mi construiesc mobilerul de bucatarie singur si am cateva probleme:
1. Adaptarea adancimii corpurilor de baza la adancimea cuptorului incorporabil. Din schita data de producator partea incorporabila a cuptorului (cea care intra in corp) este de 547 mm. Eu voi folosi un blat clasic de 600 mm latime. Intrebarea este cat de adanci trebuie proiectate corpurile de baza si cum trebuie pozitionate fata de blat; stiu ca aceste corpuri se pun ceva mai in interior fata de blat si de asemenea ramane un spatiu intre corp si perete. Tot aici m-ar interesa metodele obligatorii de aerisire am vazut tot pe schita ca raman vreo 5 mm pe fiecare laterala intre peretii cuptorului si peretii corpului (corp de 600mm cu PAL de 18mm - deci un interior de 564mm cuptorul avand o latime de 555mm); de asemenea din schita trebuie prevazuta o fanta dreptunghiulara decupata din blatul de baza pe care se sprijina cuptorul si cel superior.
2. Ce metoda de prindere in perete imi recomandati pentru corpurile suspendate astfel incat sa reziste si la o incarcare mai mare (corpurile sunt de 850mm inaltime si 370mm adancime - latimi standard: 400/600)?

Multumesc!

Edited by valentinpl, 13 December 2018 - 23:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate