Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Totul despre Bucatarii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1109 replies to this topic

#685
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010

View Postcampnou, on 22 aprilie 2018 - 07:49, said:

Multumesc

Cu ce se închide mobila in spate cu pal sau PFL?
Uzual este suficient PFL-ul, mai ales daca nu se vede ca este aplicat, nu incadrat (in falt).

Edited by shefa, 22 April 2018 - 09:32.


#686
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Uzual de multi ani se foloseste HDF de 2,5mm.

S-a mai folosit PFL de 3mm de la Losan, atat timp cat se gaseau majoritatea finisajelor lor de la PAL si se punea inclusiv pt spate de mobila cu PAL de la alti producatori.
Insa unele lucruri se mai termina pe lumea asta, si am ramas fara ele...

Montarea cu falt se poate face la comanda, si chiar si cu nut chit ca e o o solutie mai proasta.
E destul de discret insa HDF-ul de 2,5mm chiar si aplicat, mai ales retras lateral putin, si la mobilier pe culori f. inchise - se poate foarte usor colora negru, sau alb la mobila alba.

Edited by loock, 22 April 2018 - 12:27.


#687
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Se inchide cu PAL la spate - daca se cere obligatoriu o culoare/textura care nu se gaseste pe HDF sau PFL.
Se mai practica uneori, ceva mai rar, pe la corpuri de polite deschise, fara usi, mai ales daca peretele camerei NU este alb.
Insa albul este nonculoare, e neutru, ba chiar armonizeaza disonante cromatice prin contrast simultan, asa ca rar se justifica placarea cu PAL - insa am facut si asa ceva de sute de ori.

Se mai inchide cu PAL la corpuri care au spate vizibil, de ex insule in bucatarie, baruri, etc.
Desigur poate sa fie si MDF sau panel de lemn stratificat, module/usi de lemn, sau alt material.
In cazuri exceptionale, daca e justificat, se pune si din motive de intarire pt. anumite corpuri, insa in general nu este justificat.

PAL-ul de 18mm are ~ 14 kg/m2, si evident incarca mobila si la masa si la pret daca e suprafata mare.
La un corp de polite de 17-30 cm latime, poate sa fie si bonus daca se incadreaza bine pe material, sau oricum e o diferenta mica de pret daca nu sare in alta foaie de material care trebuie achizitionat...
Trebuie si holtzsuruburi mai lungi, de 80-100mm daca e prins fara sina.
Exista si PAL de 25-28mm cat si de 18, 16, 12, 10, 8, HDF de la 2,5 la 5-6, PFL de 3, 3,5, 4, placaj de 4 si alte grosimi, panel stratificat cu diverse grosimi, alte materiale precum TEGO de diverse grosimi, etc., insa se gasesc mai greu toate culorile si texturile.
La PAL de 16 se gasesc mai multe culori decat la cele mai subtiri, insa uzual e cel de 18 cu toate culorile.

Edited by loock, 22 April 2018 - 13:25.


#688
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
Re-inviorare cu usi combinatie de lemn si inox iar blatul sa fie dekton...putin galben si putin rosu pentru atentie sau distragere atentie.

Attached Files

  • Attached File  b.jpg   96.1K   98 downloads
  • Attached File  c.jpg   82.24K   95 downloads
  • Attached File  e.png   1.05MB   88 downloads
  • Attached File  d.png   1015.84K   82 downloads


#689
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 17.06.2011
Salutare,

Voi cum credeti ca as putea mobila bucataria?
Atasat planul parter si o poza cum arata zona de langa centrala unde sunt si utilitatile.

1)Vreau neaparat sa fie inclusa o insula.
2)Sistemele de sertarelor, usi vreau sa fie OpenPush.
3)Frigiderul nu vreau sa fie incorporat in mobila
4)Sa fie inclusa masina de spalat vase

La ce pret ajung cu bucataria (fara electrocasnice incorporabile)?

Attached Files



#690
el-dan

el-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.05.2006
Buna seara,

As dori o parere despre aranjamentul bucatariei din atasament.
E o bucatarie 4.2 pe 3.2, de bloc, cu o fereastra pe partea sudica.

Mobila as dori-o alba, stil norvegian, dar as dori un feedback despre impartire.


Multumesc,
Daniel

Edited by el-dan, 13 May 2018 - 01:01.


#691
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
M-am abtinut pana acum, dar deja coincidenta este f. mare.
Am facut cu ceva vreme in urma ( cativa ani) un ansamblu de mobilier de bucatarie intr-un spatiu foarte asemanator cu cel din poze, faianta gri, fereastra in dreapta-sus, centrala, mobila pe colt, insula, si tot alba !
Si clientul era si prin Norvegia (insa a comandat mobila pt un apartament din Bucuresti pe care-l inchiria).

Pt. pret trebuie sa alegi materialele pt. fronturi, accesorii, blat, etc., altfel pretul poate sa varieze foarte mult.

Edited by loock, 13 May 2018 - 04:22.


#692
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 17.06.2011

View PostQwerty69, on 12 mai 2018 - 19:30, said:

Salutare,

Voi cum credeti ca as putea mobila bucataria?
Atasat planul parter si o poza cum arata zona de langa centrala unde sunt si utilitatile.

1)Vreau neaparat sa fie inclusa o insula.
2)Sistemele de sertarelor, usi vreau sa fie OpenPush.
3)Frigiderul nu vreau sa fie incorporat in mobila
4)Sa fie inclusa masina de spalat vase

La ce pret ajung cu bucataria (fara electrocasnice incorporabile)?
Daca aveti recomandari pentru Timisoara astept privat.
Daca cineva vrea fisierul cu planul DWG sa se joace pe el sa imi zica si il trimit (la fel privat).

#693
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,284
  • Înscris: 29.04.2008
Multumesc colegilor pentru sfaturile mai mult decat utile. Rezultatul este acesta, noi suntem multumiti:

Attached File  IMG_20180521_083802.jpg   384.23K   207 downloadsAttached File  IMG_20180521_083819.jpg   369.9K   200 downloads

#694
Razorel2k

Razorel2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.07.2008
Salut,
Ma puteti ajuta si pe mine cu niste sugestii? Am atasat schita. M-am tot jucat eu cu corpurile, dar pana acum nu am ajuns la un rezultat satisfacator. Am atasat ultimul rezultat, dar nu stiu daca este optim. Zidul din stanga nu exista, pentru ca am vrut open space. Am gasit o hota de la Falmec, de 80cm, incorporabila, de-aia am pus plita centrata sub raftul de 80. Am vrea neaparat sa folosim si zidul de sus (cum apare in schita), cel cu geamul, desi la MobExpert ni s-a zis ca nu se poate asa ceva. Am lasat locul liber in dreapta pentru ca acolo sunt tevile, si cel mai probabil o sa le acoperim cu o masca. Sunt deschis la sugestii si sfaturi Posted Image Am vrea sa punem si o insula.

Multumesc.

edit: In stanga de tot, este centrala, si corpul probabil o sa fie pana aproape de blat, dar nu am gasit ceva de marimea potrivita sa pun sa vad cum arata. Am atasat si cateva exemple de bucatarii facute in spatiul respectiv, poate se intelege mai usor asa. Frigiderul inca nu l-am pus, ca nu stiu unde. :)

Attached Files


Edited by Razorel2k, 25 May 2018 - 12:11.


#695
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
Eu nu m-as intoarce sub geam. Este mai simplu sa pui o coloana care sa ascunda centrala plus inca una daca vrei si cuptorul la inaltime (e mai practic daca se foloseste des).
Contrar multor pareri intr-o bucatarie pe colt cand nu sunt laturile mari (intoarcerea mai mica de 90cm) se pierde spatiu practic si ceva din design.
***nu stiu de ce au zis cei de la mobexpert ca nu se poate dar undeva au ei o problema si ar trebui detaliata...tehnic cred ca se poate dar nu am vazut spatiul exact si tine si de mobila

Succes.

#696
Razorel2k

Razorel2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.07.2008
Ma gandeam sa mergem si sub geam pentru a folosi optim spatiul din colt, de sub centrala. Am incercat si sa ridicam cuptorul si a iesit ceva de genul:

Attached Files

  • Attached File  buc5.PNG   133.52K   75 downloads


#697
florynyk_92

florynyk_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Se da urmatoare bucatarie de 8mp. Aveti schita atasata
Bugetul meu este 1500 lei. Cum as putea sa mobilez aceasta bucatarie?(doar mobila nu si electrocasnice) Am gasit bucatarii gata facute modulare la acest pret dar nu se potrivesc cu schita mea.

Am exclus din start bucatariile la comanda deoarece depasesc bugetul meu.

De exemplul am gasit ceva modular la emag dar daca il cumpar credeti ca pot sa il aranjez eu cum vreau sau e standard asa cum e in poza de pe site?

Attached Files

  • Attached File  buc.jpg   306.11K   56 downloads

Edited by florynyk_92, 25 May 2018 - 13:57.


#698
Razorel2k

Razorel2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.07.2008
Inca o intrebare. Dupa ce am cerut oferte de la Rovere, Nobilia, Mobexpert, si cativa producatori locali, m-am gandit sa incerc si la Ikea. Configuratorul lor de pe site mi-a dat un rezultat placut, dar eram curios daca ati avut ceva experienta cu montajul oferit de ei, tinand cont de faptul ca nu sunt din Bucuresti. Subcontracteaza firme locale, sau au echipe care se deplaseaza in tara?

#699
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Buna seara,am un corp suspendat cu aventos hs, dar se ridica cam brusc,cum as putea sã-l reglez sa fie mai soft ridicarea și un pic mai jos? mulțumesc

#700
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006

View PostRazorel2k, on 26 mai 2018 - 13:54, said:

Inca o intrebare. Dupa ce am cerut oferte de la Rovere, Nobilia, Mobexpert, si cativa producatori locali, m-am gandit sa incerc si la Ikea. Configuratorul lor de pe site mi-a dat un rezultat placut, dar eram curios daca ati avut ceva experienta cu montajul oferit de ei, tinand cont de faptul ca nu sunt din Bucuresti. Subcontracteaza firme locale, sau au echipe care se deplaseaza in tara?

Acelasi lucru ma intereseaza si pe mine. Pot zice ca am vizitat mult mai multe magazine de mobila si am restrans lista la ikea si kika.



#701
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View PostRazorel2k, on 26 mai 2018 - 13:54, said:

Inca o intrebare. Dupa ce am cerut oferte de la Rovere, Nobilia, Mobexpert, si cativa producatori locali, m-am gandit sa incerc si la Ikea. Configuratorul lor de pe site mi-a dat un rezultat placut, dar eram curios daca ati avut ceva experienta cu montajul oferit de ei, tinand cont de faptul ca nu sunt din Bucuresti. Subcontracteaza firme locale, sau au echipe care se deplaseaza in tara?

View Postsonyc16, on 03 iunie 2018 - 11:13, said:

Acelasi lucru ma intereseaza si pe mine. Pot zice ca am vizitat mult mai multe magazine de mobila si am restrans lista la ikea si kika.

pasaje conform site ikea:


Serviciul de Asamblare mobilier poate fi achiziționat în magazin sau telephonic prin departamentul Relaţii cu clienţii
Preț: 9% din valoarea produselor ce necesită serviciul de asamblare, calculat la valoarea de vânzare a produselor din ziua încheierii contractului
Serviciul include:
- Asamblarea conform instrucțiunilor corespunzătoare fiecărui produs IKEA
- Prinderea și securizarea produselor conform instrucțiunilor de asamblare IKEA, fără alte costuri suplimentare către beneficiar
- Instalarea blaturilor, inclusiv decuparea lor pentru chiuvetă/plită
- Ridicarea ambalajelor IKEA, în cazul în care clientul nu solicită păstrarea lor în procesul verbal de execuție
Prestatorul nu are dreptul sa intervină asupra configurației inițiale sau a pieselor de mobilier.
Prestatorul va lăsa locul de execuție curat și ordonat.
Asamblarea se consideră finalizată atunci când produsele sunt funcționale, curate și gata pentru utilizare.
Serviciul nu include:
- Transportul mobilierului sau accesoriilor în spațiul de asamblare
- Lucrări de racordare la rețeaua de energie electrică, apă, gaze sau canalizare
- Lucrări de reparații, întărire sau finisare a pereților
- Debitări speciale în ateliere de profil (ex: debitare longitudinală pentru blaturi și tăblii, aplicare cant ABS)
- Orice alte intervenții asupra configurației inițiale sau asupra pieselor de mobilier
- Mascarea centralelor termice cu elemente de mobilier
Serviciul este disponibil oriunde în țară.

Interesant ce face si ce nu face, si la cati bani...

Edited by superm, 27 June 2018 - 14:34.


#702
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Mai mult ma interesa de la cineva care arw bucataria de la ei. Am inteles ca au si echipele lor dar si subcontractori ( firma pronatur).


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate