Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Totul despre Bucatarii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1120 replies to this topic

#703
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 sonyc16, on 29 iunie 2018 - 19:35, said:

Mai mult ma interesa de la cineva care arw bucataria de la ei. Am inteles ca au si echipele lor dar si subcontractori ( firma pronatur).
citeste si comentariile:
https://www.facebook...956159844480330

extrem de interesant:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2P1GgjGzzrw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.irule.ro/...ed-ca-ne-merge/

https://www.zoso.ro/...leme-adorabile/

https://forum.softpe...ne-si-pronatur/

Acum daca apare un user si iti spune ca la el a decurs totul ca-n poveste... tu ce faci?  Speranta moare ultima :) !

#704
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011
Buna, sa incep cu inceputul.  Am citit primele 8 pagini, in care toata lumea discuta in contradictoriu, am obosit, am tras un pui de somn, m-am trezit si m-am pus iar la treaba.  Am ajuns la pagina 10 si ...atat am putut citi despre bucatarii.  Am nevoie de ajutor, dar nu ca cel din primele 10 pagini.  Sunt sotie, mama, petrec mult timp in bucatarie.   A venit timpul sa mi-o amenajez pe a mea si cred ca m-ar ajuta cateva sfaturi in ce priveste configuratia.  In poza atasata de mine, in coltul din stanga ferestrei voi avea obligatoriu centrala, care cred ca are o latime de 40 cm, iar in dreapta usii de la intrare va fi figiderul de 91 cm latime. Invizibila in proiect, de-asupra usii si tavanului in dreapta ei este o grinda care ma incurca rau, dar asta e situatia pe teren si trebuie sa lucrez cu ce am.  Visez la un aragaz mai lat decat cele clasice, pentru ca eu gatesc simultan mai multe feluri de mancare,  iar chiuveta o visez dubla si cat mai lata si neaparat in fata ferestrei (sa casc ochii pe geam cand o folosesc).  Ma intereseaza sa am o bucatarie functionala mai intai.  Aspectul este pe locul doi momentan.

Attached Files


Edited by GloriaS, 24 July 2018 - 17:23.


#705
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 GloriaS, on 24 iulie 2018 - 17:07, said:

Buna, sa incep cu inceputul.  Am citit (...) am obosit, am tras un pui de somn, m-am trezit si m-am pus iar la treaba.  Am ajuns la (...) si ...atat am putut (...) despre bucatarii.  Am nevoie de ajutor(...)petrec mult timp in bucatarie.   A venit timpul (...) Ma intereseaza sa am o bucatarie functionala mai intai.  Aspectul este pe locul doi momentan.

Deci pe scurt pun idei pentru inspiratie...sunt reale si sper sa nu se supere beneficiarii Posted Image , teoretic sunt ale mele desenele dar nu e frumos sa arat ce au altii prin casa. Evident functie de detaliile spatiului (geam, calorifer?, centrala...)  se schimba dar principiul de baza parca este cam asa ...

 GloriaS, on 24 iulie 2018 - 17:07, said:

... toata lumea discuta in contradictoriu...  Am nevoie de ajutor, dar nu ca cel din primele 10 pagini.  

Se va discuta in contradictoriu dar este ok, asta duce la progresPosted Image ...cu cat mai multe pareri cu atat mai multe variante de ales.

Succes.

Attached Files


Edited by superm, 25 July 2018 - 14:02.


#706
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011
Multumesc Superm, cred ca ultima este pe stilul meu.  Nu am stat degeaba, am facut o configuratie Ikea.  Grinda de sus si golul din spatele ei cred ca il voi imbraca in rigips (nu prea vad alta solutie).  In stanga ferestrei ar veni centrala (am pus un cabinet in locul ei) desi nu imi place deloc ideea.  Mi-ar place un aragaz de 80-90 cm.  Initial am incercat si cu  cabineti in stanga si dreapta ferestrei dar parca intrerupeau totul (cel putin pe hartie), ma intreb daca nu mai bine las cabinetii doar pe peretele cu plita.  Stiu, pentru ochii avizati s-ar putea sa arate ca o struto-camila, dar m-as simti foarte bine daca as reusi sa configurez eu bucataria.  Excluzand frigiderul, 4000 euro mi-ar fi de ajuns sa fac ceva de calitate?

Attached Files



#707
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Iar ceva idei mai aproape de spatiul dat.


Ca si preturi pentru mobilier (fara aparatura electrocasnica si exact ca in schite) ar fi cam asa :

var.1  - aproximativ 4.500euro+tva
- structura 18mm, hidrofug (10%/24h), formaldehida F**** , cant ABS/0.3mm
- usi 20.5mm, lemn (castan, frasin rama, MDF+furnir panou central)

var.2  - aproximativ 3.500euro+tva
- structura 18mm, hidrofug (10%/24h), formaldehida F**** , cant ABS/0.3mm
- usi 19mm, MDF vopsit

...e mult sau putin fiecare poate aprecia, parerea mea este ca 4000euro cu tot cu aparatura si cu TVA inclus se poate face dar cu compromisuri pe undeva.


Succes.

Attached Files


Edited by superm, 26 July 2018 - 10:34.


#708
adr1an_id

adr1an_id

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 06.06.2012
Salutare
Am o rugaminte daca imi poate spune cineva cat costa un sistem complet Tandembox de 500mm cu toate accesorile si unul aventos hf cu inaltimea de 900-1000mm.
Multumesc.

#709
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011
Superm, ce mult ajuta o configuratie 3D!  Studiind pe cele pe care le-ai postat cred ca tind mai mult spre Posted Image.  Este incadrata frumos fereastra fara o intrerupere brusca ca cea a unghiurilor drepte, pe care mi le imaginam eu daca foloseam cabineti normali.  Ale mele mi se par saracacioase in design.  Poate aceasta configuratie sa ascunda o centrala in cabinet partea stanga a ferestrei. Ceva ce sa nu zgarie ochiul?  Si o alta intrebare.  Ce insemna " formaldehida F****"  din descrierea ta? Am auzit de substanta, dar exact ce inseamna cand e vorba de mobila?

Edited by GloriaS, 28 July 2018 - 09:00.


#710
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cu cat are mai multa aldehida formica/formaldehida, cu atat ai sanse mai mari sa mori de cancer inainte sa se umfle mobilierul...Posted Image

Edited by loock, 28 July 2018 - 10:08.


#711
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011

 loock, on 28 iulie 2018 - 10:04, said:

Cu cat are mai multa aldehida formica/formaldehida, cu atat ai sanse mai mari sa mori de cancer inainte sa se umfle mobilierul...Posted Image

Multumesc, banuiam.  Exista si PAL, MDF...  cu procent mai mic de formaldehida?

#712
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pai da, dar e valabila si reciproca...
Oricum e vorba doar de o inversare a ordinii celor doua, dar ele tot se intampla.

Daca schimbi mobila cu una noua mai des (ca cea veche s-a umflat, stricat, etc) poate ramai cu mai putini bani de dat pe citostatice, si astfel calitatea vietii poate creste...chiar daca o sa respiri formaldehida proaspata de la mai multe, dar in cantitate ceva mai mica la fiecare...

Edited by loock, 28 July 2018 - 17:40.


#713
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Standardele de continut formaldehida pt placi conglomerate sunt date de E1 (european), Carb2 (american) si F*** (japonez). Cel mai drastic, continut mic formaldehida, este cel japonez. Se găsesc sigur pe Google detalii...daca e cazul revin cu tabel valori pt fiecare.
Conținutul mic de formaldehida nu duce la calitate slabă a mobilei sau a "umflarii" ei...
Se gaseste mobila cu putina , foarte putina cf. F****, formaldehida dar sunt si mai putini care sunt interesati de asta...majoritatea producătorilor sau comerciantilor stiu de ce...

Edited by superm, 28 July 2018 - 20:03.


#714
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011

 superm, on 28 iulie 2018 - 20:02, said:


Se gaseste mobila cu putina , foarte putina cf. F****, formaldehida dar sunt si mai putini care sunt interesati de asta...majoritatea producătorilor sau comerciantilor stiu de ce...

De ce?

#715
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
cam asa este un tabel emisii formaldehida, sper sa fie inca valabil.

Ca orice alt tip de produs si mobilierul are mai multe variante de "componente", cu calitati, materiale si preturi diferite. Ca si E-urile din alimente asa si formaldeida din mobila nu se vede. Deci mobila o face cineva si arata "ca in poza" dar cu sau fara formaldehida, cu sau fara n straturi de vopsea, cu sau fara cant pe toate laturile si tot asa. Din ce cred eu clientii au decis piata si ei au vrut ieftin si "ca in poze", dar cu design italian, calitate germana, materiale exotice, blaturi "piatra", feronerie cu denumiri pompoase, samd. ...asta se cere, asta se da.

Attached Files



#716
Razorel2k

Razorel2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.07.2008
@superm, te ocupi cu asa ceva? Aveti showroom/reprezentanta si prin Sibiu? Inca nu ne-am hotarat de unde sa luam mobila de bucatarie, si am cam ramas fara optiuni.

#717
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 Razorel2k, on 30 iulie 2018 - 13:40, said:

@superm, te ocupi cu asa ceva? Aveti showroom/reprezentanta si prin Sibiu? Inca nu ne-am hotarat de unde sa luam mobila de bucatarie, si am cam ramas fara optiuni.

Mesaj te rog cu ce ai nevoie si vedem cu ce pot sa te ajut... o informatie, o recomandare si tot e mai bine decat nimic.
Mobila  aduc si eu din afara tarii dar nu sunt neaparat aici pentru a vinde sau a face reclama.

#718
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011
Dar formaldehida nu este prezenta si in parchetul laminat sau stratificat, atat de prezent in casele tuturor, la fel cum e de altfel si mobila din pal?

#719
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 GloriaS, on 30 iulie 2018 - 16:51, said:

Dar formaldehida nu este prezenta si in parchetul laminat sau stratificat, atat de prezent in casele tuturor, la fel cum e de altfel si mobila din pal?

Tutunul, alcoolul, E-urile, zaharul si sarea in exces...toate dauneaza grav sanatatii. Acum depinde cate "caramizi" sau "cuie" de felul asta se pun/bat in viata fiecaruia.
Evident sunt multi care vor spune ca cunosc persoane care au fumat, au baut si au macat tampenii si au trait 100 de ani...dar si oameni care au murit subit la 40-50.
Fiecare cu viata lui dar macar sa fi in cunostinta de cauza.

#720
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011
De acord.  Dar exista si posibilitatea sa muncesti pana te inbolnavesti ca sa poti construi o casa sanatoasa si sa cumperi numai produse bio. Alegeri, alegeri. =)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate