Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Totul despre Bucatarii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1120 replies to this topic

#1009
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postbobalex18, on 14 iunie 2021 - 08:19, said:

Am scris plin de draci.

Attachment IMG_20210614_064443.jpg
Practic, pun plinta pe cuptor și distanța până la ea e de 2,4 cm.

Blatul are 1,2 cm.

Plita rămâne deasupra lui cu 1,2 cm

Ok, pun blat normal...dar ce distanță sa fie între partea lui superioară și partea inferioară a plitei pentru o minimă aerisire?


Pune o poza cu fata/frontul de mobila unde este baza de cuptor si plita ...cu cuptorul montat sau nu, cu plita pusa sau nu ... daca se poate si modelul de plita exact (cod, producator, schita tehnica)

Nu prea se pricepe exact ce si cum, sau nu pricep eu azi ca e luni Posted Image

Edited by superm, 14 June 2021 - 09:25.


#1010
fez1fez

fez1fez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 08.05.2017
Am si eu o intrebare:
Oare gasesc o firma sa-mi faca o bucatarie mica la comanda, pentru o garsoniera, si la un pret decent?
Nu ma intereseaza ceva prea complicat, o masca de chiuveta si un mobilier cu blat in L, vreo 2,8-3 m asa, fara nimic incastrat. Am deja aragaz si un frigider decent.
Oare ma incadrez intr-un 2000 lei?
Sau ma descurc si cu ceva care sa nu fie custom de un Dedeman sau ceva de genul?

Multumesc anticipat.

#1011
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

View Postbobalex18, on 13 iunie 2021 - 23:54, said:

Ajutor....
Am făcut bucătăria la nobilia, nimic de reproșat.
Doar că blaturile lor nu îmi plăceau și am ales montaj blat de la o alta firmă.
Blatul e egger compact de 12 MM.
Problemă e că în mobilă, cuptorul este montata cu rama sus și plita vine deasupra lui doar că se așează pe corpul lui rămânând un spatiu de la fata corpului de mobila la sticla plitei de 3 cm.
Egger compact are 12 MM.

Ce soluție am?

Merge si fara blat normal, dar trebuie sa modifici usita de sub cuptor, sau sertar ce ai acolo.

Daca plita e cu gaz sau cu rezistenta electrica, atunci lasa o marja oarecare peste minimul necesar, minim in care insa trebuie sa intre si niste cleme si suruburi de prindere si strangere a plitei pe blat , verifici daca se ingroapa in plita sau mai coboara si ele ceva. In blat subtire insa probabil e bine sa nu bagi suruburi, deci pui silicon si o greutate pe plita pana se usuca. Mai lasi macar cativa mm in plus peste cleme daca pui, inca 3 - 5mm.

Daca plita e cu inductie, atunci ar fi buna o distanta mai mare, ca sa nu-ti afecteze electronica de control a cuptorului sau/si sa consume ca sa-ti incalzeasca partea de sus a cuptorului...

In mod normal carcasa cuptorului este mai coborata sus fata de panoul de control cu butoane din fata, chiar daca deasupra e carenat pt. ventilatorul tangential de racire a cuptorului. Dar anm mai vazut si cazuri in care se ridica nesimtit de mult acea carena... o varianta e si sa schimbi cuptorul, mai ales daca plita e cu inductie.

Deci vezi daca alegi una din solutii sau chiar pe ambele impreuna, coborarea cuptorului sau/si schimbarea lui.

Cuptorul sta pe un suport.
De obicei e o polita care trebuie obligatotriu sa aiba un decupaj de minim 20 x 20 cm in mijloc pt aerisire - altfel si-l face cuptorul singur si nu vrei asta...
Si desigur neinchis la spate nici sub polita.
Uneori mai are si distantiere/ "caramele" de reglaj peste polita.
Polita e preferabil sa fie prinsa fie pe demontabili, fie sa fie simultan prinsa si cu suruburi din lateral si sa stea si pe butoni de polita, ambele simultan daca nu e cu demontabili, butonii asigurand sprijinul mult mai solid, pe suport in forfecare ca sa nu rupa PALul, iar prinderea din lateral ca sa nu se miste polita transversal / fata-spate.
Unii producatori nu folosesc acea polita si au alte solutii, de ex. niste suporti latetali, de ex. facute din PAL triplat - 54 mm de ambele parti, care insa iau 108mm din spatiul de depozitare de tavi, care nu se umple oricum pe vertical pt. aerisire, dar oricum e un mic dezavantaj daca iei si orizontal din el.
Alte solutii pot fi  niste coltare metalice - care alese bine pot fi rezistente, unele au ambutisare adanca pe colt ca sa nu se indoaie. Cand se impinge si trage cuptorul se tine a.i. sa treaca si de cele din spate. Am vazut rar solutia asta. Si daca se pun caramele de reglaj peste oricare din cele 3 variante, trebuie sa manevrezi cuptorul a.i. sa treaca si de cele din spate. Caramelele se pot prinde cu holsuruburi ca sa nu se miste, sau suruburi daca ai coltare metalice, cu cap zenc ingropat si saiba si piulita sub coltar. Pot fi si profile cornier pe toata lungimea dar e overkill...

Evident daca lasi cuptorul mai jos trebuie ingustat frontul de sub cuptor, fie tuns si recantuit, fie altul nou.

Edited by loock, 20 August 2021 - 11:24.


#1012
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
ai dreptate. mi s-a propus soluția asta dar am ales un blat cu o grosime normală. mi s-a părut mai simplu. asta e, am pierdut un blat egger compact pentru că la ăla nu se paote face retur.

Cam așa a iesit

Attached Files



#1013
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,351
  • Înscris: 13.01.2011
Aici ai avut problema (vezi poza)?!
Că am priceput și eu ca @superm, că ai pus poza cum ai spus, doar una, neclară, și la nervi,  😁 nu se înțelegea mai nimic.

Sper că înțelegi ce spun, chiar dacă în catrene"  🤣
În rest, a ieșit frumos, ești printre puținii care au înțeles axiomele designului.
În spațiu mic se pun culori deschise  😉

Attached Files



#1014
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Mdah, eram plin de nervi.

Da, spațiul e mic, bucătăria e într-un open space de vreo 60+mp in total :))). Dar eu și soția avem "gusturi la fel" și sunt foarte puțini culori care nu ne deranjează :)))

Per total, noi suntem încântați cum a ieșit. Normal că nu e totul la mm (am avut o aventură cu hota) dar suntem mulțumiți

#1015
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,351
  • Înscris: 13.01.2011
Nu știu care cum aveți ,,gusturi la fel "  😁 dar dacă soția a avut ultimul cuvînt, în cazul ăsta, poți să o feliciți, a ieșit frumos, contemporan.

Edited by crisstonne, 22 August 2021 - 00:19.


#1016
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,986
  • Înscris: 03.12.2005
Sa-i dai doua capace aluia care a pus parchetul ca pe gresie.

#1017
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,351
  • Înscris: 13.01.2011
Nu are nici o treabă, arată frumos.
Poți să îi reproșezi că nu a pus lungimea" spre fereastră, așa se recomandă, DAR, nu este literă de lege, montezi cum îți place  😉

#1018
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Am zis că e un open space

Attached File  IMG_20210822_141803.jpg   185.63K   115 downloads

#1019
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,351
  • Înscris: 13.01.2011
Așaaa nene, acum se înțelege  :peacefingers:
Frumos.

#1020
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
buna ziua,
imi puteti raspune punctual la citeva intrebari:
-Blum scrie pe cutii de ambalare Made in Austria, unde sunt facute?
-Titus glisiere sunt facute in slovenia, e ceva de aceste produse?
-Sunt foarte multumit de balamalele Hafele, desi nu stiu unde sunt facute , sertarele MatriBox, adica cu laterale metalice sunt fiabile?
-La o noptiera de birou cu glisiere clasice cu 2 role care s-au uzat, ce optiune de buget mic am in afara de a achizitiona glisiere clasice cu 2 role marca blum?

In rest a durat o saptamana sa citesc toate cele 57 de pagini si visez la unele bucatarii, dar am un buget jenant fata de acele optiuni.Am intrat si in unele magazine de prezentare unde unele bucatarii m-au convins altele nu (Sipro da, ikea nu).
O zi buna,

#1021
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Sipro nuuu. Intre ce vezi și ce primești este o diferență de la cer la pământ.

Mergi și fă o simulare de preț la xxxlutz pe nobilia.

#1022
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,351
  • Înscris: 13.01.2011

View Postbobalex18, on 26 august 2021 - 14:20, said:

Mergi și fă o simulare de preț la xxxlutz...

Îți rupe capul, la scor.
Am fost cu soția, într-o doară, să vedem dacă s-a schimbat ceva o dată cu schimbarea de nume.
Nu, nu este nimic schimbat, pînă și praful de dinainte de schimbarea de nume era tot ăla, și cutiile pline cu becuri și acumulatori, pentru reciclat, erau tot alea.

Prețurile la fel, nu mari, uriașe, bine, la ce arată foarte modern, că altfel mai găsești și sărăcii cu aspect clasic.

#1023
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Eu va spun experiența mea.
La prima bucătărie mdf furniruit 2013-2014.
am fost la Mobexpert - care era komandor și a ieșit vreo 12.000. am văzut alte bucătării și nu recomand (bucătărie pe care s-a plătit in 2014 22.000 de lei)
Am fost la sipro - 11.000 de lei. A pus o colega prin si pro și nu era mulțumită absolut deloc.

Am făcut respectivă bucătărie la finii noștri care au și ei vreo 150 de angajați în fabrica de mobilă și am plătit materialele vreo 5000 de lei. Toți care au văzut bucătăria au zis că este făcută ffff bine noi aveam niste nemulțumiri.

Am mai luat un apartament (2019), am configurat o bucătărie la Ikea 8500 de lei, am configurat la atelierul de bucătării 8000 de lei, am configurat la komandor 11000 de lei.
Am fost prin kika și am luat una expusă cu 4000 de lei de care suntem extrem de mulțumiți. Pt banii ăștia este wow.

Acum la renovare (2021) am fost la frontedesign și am primit un preț de 24500 pe bucătăria asta (fara blaturi), am fost la alții care comercializează  nobilia și am primit preturi finale între 5000-8500 de euro (pe exact aceeași configurație.
La kika-xxxlutz ne-a costat 18.300. Am înțeles că la kika-xxxlutz au cele mai bune cotații pe nobilia.

Nu e deloc puțin, dar este ceea ce noi căutam.

Eu pe toți îi sfătuiesc să verifice o configurare și la ei. Se pot alege materiale mai ieftine și prețurile sunt aproape de Ikea. Daca se prind unele deja expuse...aia se numește pomană.

#1024
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,351
  • Înscris: 13.01.2011
Pomana aia deja expusă trebuie să fie fix pentru un spațiu anume.

Plus că, inițiatorul discuției de la #1020 a spus că: ,,... dar am un buget jenant fata de acele optiuni. " :habarnam:

#1025
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,351
  • Înscris: 13.01.2011
Ieri am purces cu soția într-o călătorie inițiatică, să studiem piața  😂
Am ajuns la M. mall, la L#ms.
Acolo un băet supărat ne-a spus să nu mai studiem mobila pe care scrie <vîndut>

Apoi, că magazinul se desfințează, nu se mai face proiectare la ei, să mergem la alt sediu.

Am ajuns la cel de la A1, pe centură.
O doamnă a făcut proiectul, daaar, stupoare, nu se pot elimina găurile pentru mînere  🥴 așa vin din fabrică.

Noi dorim o suprafață plană, curată, contemporană, cu sistem de deschidere/închidere prin apăsare.

Buun, am mers să mîncăm, apoi pentru că mai aveam timp pînă închidea Ik#a, am dat o fugă și acolo.

Acolo ne-a ajutat o tînără, puțin neatentă, cu deficit de atenție, care tot ne întreba ce am zis  🤭
Ulterior am observat că scria pe uniforma ei, pe piept, <elev>, sau ceva asemănător.

Așa că, ne-am ales cu două schițe de principiu, la care să medităm.
Tînăra de la Ik#a ne-a încărcat planul cu de toate, de asta estimarea era pe la 11 mii lei.

A intrat soața în cont și a eliminat din proiect ce era în plus, a ieșit un preț în jurul lui 5 mii lei, asemănător cu cel de la L#ms.

Acum vedem, ce oferte mai găsim în piață, sîntem conștienți că o să mai dureze pînă îi dăm de cap, dar avem ca termen limită Crăciunul, să fie deja gata atunci.

Attached Files



#1026
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,351
  • Înscris: 13.01.2011
L.E. La kika a ieșit un preț de 11.500 lei, pentru același spațiu.

Attached Files


Edited by crisstonne, 30 August 2021 - 13:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate