Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Totul despre Bucatarii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1120 replies to this topic

#1027
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postecologistul, on 26 august 2021 - 13:10, said:

buna ziua,
imi puteti raspune punctual la citeva intrebari:
-Blum scrie pe cutii de ambalare Made in Austria, unde sunt facute?
-Titus glisiere sunt facute in slovenia, e ceva de aceste produse?
-Sunt foarte multumit de balamalele Hafele, desi nu stiu unde sunt facute , sertarele MatriBox, adica cu laterale metalice sunt fiabile?
-La o noptiera de birou cu glisiere clasice cu 2 role care s-au uzat, ce optiune de buget mic am in afara de a achizitiona glisiere clasice cu 2 role marca blum?

In rest a durat o saptamana sa citesc toate cele 57 de pagini si visez la unele bucatarii, dar am un buget jenant fata de acele optiuni.Am intrat si in unele magazine de prezentare unde unele bucatarii m-au convins altele nu (Sipro da, ikea nu).
O zi buna,

Blum sunt printre cele mai bune, si au si raport pret calitate mai bun, au si posibilitati de reglare peste medie. Nu-ti mai bate capul unde sunt facute. Traditional sunt facute in Austria, dar nu are rost sa-ti bati capul.
Asa ca fapt divers, fara legatura cu balamalele, si eu as vrea sa nu cumpar din China si din Vietnam nimic, dar de multi ani in China se fac produse devastator mai bune decat in UE, pt. ca a cazut foarte mult calitatea celor facute in UE, inclusiv la produse premium.
Problema ar fi ca de la o vreme a inceput sa cada si calitatea celor chinezesti, dar fara sa creasca cea din UE, care tot cade si ea.
Revenind la Blum, de cativa ani au inceput sa aiba si piese din zamac cromat, de ex la setul de balamale de la mijloc pt usa franta cu ridicare HF, partea care intra in gaura de 35 se vede ca e turnata prin injectie si cromata peste, dar asta e lumea in care traim.
Grass care era un brand premium mult peste blum, cu posibilitati mai slabe de reglare dar care inainte de  2010 aveau in interior arc elicoidal cu sectiune patrata si colturi tesite la 135 zis 45, si facute din stainless cu iso special nestandard - toata treaba fiind SF dintr-o alta galaxie pt ceva care nici nu se prea vede ca e in interior, din 2010 au venit cu lamela elastica la acelasi pret, lamela cum avea blum de multi ani ( a avut si blum arc elicoidal cu multi ani inainte si au mai fost o vreme in paralel la niste modele foarte butucanoase care se gaseau inainte la IKEA), dar pretul e mai mare decat la blum si au posibilitati de reglare ceva mai mici, deci deja nu mai avea rost, iar de cativa ani deja si corpul balamalelor grass e facut din zamac cromat. Au 5 ani garantie dar nu as mai lua nici gratis.
Mai sunt bune Hetich si Salice. La Hetich aratau naspa rau cele cu amortizare incorporata, insa erau si altele decente care-mi plac mai mult, si cred ca au rezolvat intre timp si problema de design, insa nu prea folosesc. Sunt mai scumpe decat blum. E si un cerc vicios pt. ca blum a intrat mult mai bine pe piata, si pe langa pret bun de catalog, se pot si da oferte bune pt. volum. Oricum probabil ca nici Hetich si Salice nu mai sunt cum erau acum 20 de ani...
Acum 20 de ani si FGV de 1,5 lei erau foarte bune, se reglau bine si nu se lasau deloc nici in 20 de ani, am acasa la o biblioteca si sunt ca noi usile. FGVurile noi sunt mult mai proaste, se si rup...
Hafele nu e producator, rebranduieste lucruri mediocre facute de diversi turci,  italieni, chinezi, etc.
Balamalele Hafele erau submediocre si in vremurile bune de dinainte de 2010, se lasau 2-6mm dupa vateva luni. Acum tendinta generala e ca toate sa fie mai proaste si mult mai proaste. Eu nu am fost multumit de ele, nu le folosesc si nu le recomand.
Am lucrat pana in 2008 la o firma care lucra cu Hafele si de atunci le stiu; nu erau proaste sau catastrofa absurda ca teco sau C&C, dar se lasau usile dupa un timp - fara sa fie abuzate ca abuzate se lasa toate. La Hetich, Grass, Salice si FGVurile vechi pana in 2010, si Ferrari vechi pana in 2010, nu se lasau nici dupa zeci de ani. La Blum se mai lasa dar sunt peste Hafele si au si posibilitati de reglare mai buna.

Nu stiu de titus.
Folosesc blum, si standard cu role, si standard cu extractie totala (extratotala), si tip tandembox cu amo, si cu normala si totala, si cu push si bara de sincronizare, si tip metabox, metabox Antaro si de toate felurile, si cu lonjeroane laterale, si cu servo daca se doreste, etc..
Am folosit si Grass in trecut, si uneori sunt incluse la accesorii tip joly si glisiere Salice cu amortizare.
Nu-ti recomand alte glisiere de mobilier ( pt uz industrial e altceva...)
De la Hafele se iau cel mult sisteme speciale cu blat extractabil care au glisierele lor, insa si acelea se gasesc mai bune cu alt brand, dar mai scumpe...

La birou, daca e independent ansamblul de sertare se numeste fie box, fie rollbox daca are roti.
O glisiera blum standard e in jur de 11 lei, daca o cumperi singur si montezi singur.

Una de 7 lei e in general de 7000 de ori mai proasta - se tocesc groaznic rolele repede, se indoaie axele, se indoaie tabla, etc.

Edited by loock, 31 August 2021 - 02:38.


#1028
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postsuperm, on 27 mai 2021 - 08:47, said:

...

Colegul, tu ai program de proiectare/simulare?
Poți să recomanzi?
Ai ceva simplu de utilizat, să văd culorile, asocierea între culori și forme?
Eventual, să fac o poză la ce am și rămîne pe poziție, să inserez în program, să văd cum se pupă cu ce aduc nou.
Daa, știu că sună s.f. dar mă aștept să fi fost inventate programele de acest fel  😁

#1029
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postcrisstonne, on 03 septembrie 2021 - 15:04, said:

Colegul, tu ai program de proiectare/simulare?
Poți să recomanzi?
Ai ceva simplu de utilizat, să văd culorile, asocierea între culori și forme?
Eventual, să fac o poză la ce am și rămîne pe poziție, să inserez în program, să văd cum se pupă cu ce aduc nou.
Daa, știu că sună s.f. dar mă aștept să fi fost inventate programele de acest fel  😁


sketchup si kitchendraw ...cele mai simple cu care am lucrat si unu gratis, altu cu plata la ora sau cumparat ... mie imi place kitchen draw

celelalte sunt mai complicate si pe bani destul de multi ...giotto, winnerdesign, metron  

Ideea este ca toate au o baza de module standard si fiecare producator sau magzin isi adauga bazele de date proprii .


Se mai poate sa dai schitele si daca nu te grabesti foarte tare pot sa bag eu in program si sa modifica culorile apoi destul de usor ...dureaza sa fac proiectul de baza si evident cat de complicat este sa il fac...culorile sunt usor de schimbat


...cu importat poza si modificat poate merge in ceva tip photoshop, corel, 3dstudiomax ...cele de proiectare exporta si importa in fisiere "cad" proprii sau in tip autocad/sketcup




succes

Edited by superm, 03 September 2021 - 15:17.


#1030
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postsuperm, on 03 septembrie 2021 - 15:11, said:

Se mai poate sa dai schitele si daca nu te grabesti foarte tare pot sa bag eu in program si sa modifica culorile...

Ai costuri ascunse?  :D

Așa... program ,,groso modo " am găsit la Ik#a, am proiectat cu soția (vezi pozele deja postate), mobila în spațiul dat.
Dar, mă gîndesc la nivelul următor, de finețe.

Să putem să băgăm culorile la faianța veche, apoi culoarea nouă la ,,strop ", doar zona aia se schimbă cu faianță nouă.
Apoi, culoarea la mobila nouă, plus culoarea parchetului.

Astfel, să vedem tot ansamblul, și ce pică ca nuca în perete, ca să corectăm din timp.

#1031
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postcrisstonne, on 03 septembrie 2021 - 15:28, said:

Ai costuri ascunse?  Posted Image

Așa... program ,,groso modo " am găsit la Ik#a, am proiectat cu soția (vezi pozele deja postate), mobila în spațiul dat.
Dar, mă gîndesc la nivelul următor, de finețe.

Să putem să băgăm culorile la faianța veche, apoi culoarea nouă la ,,strop ", doar zona aia se schimbă cu faianță nouă.
Apoi, culoarea la mobila nouă, plus culoarea parchetului.

Astfel, să vedem tot ansamblul, și ce pică ca nuca în perete, ca să corectăm din timp.


kitchen draw merge destul de usor

cel mai simplu este sa faca asta cine face mobila sau un "arhitect" in devenire ...cineva care se joaca cu asa ceva si sa se antreneze

...sau cineva care lucreaza cu asa ceva si le face in cateva minute




***daca este doar bucataria pe un perete, cea cu 4 sus si 4 jos, se face repede ,,,, da-mi exact schita finala, poze  cu culorile la materiale  si le import pe ce suprafete vrei ... care si unde ca la copii mici sa inteleg si pana luni le rezolvam ...fara costuri ascune *****

#1032
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
O să îți dau pe privat.
Mulțumesc  😘

#1033
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009

View Postloock, on 31 august 2021 - 02:27, said:

Blum sunt printre cele mai bune, si au si raport pret calitate mai bun, au si posibilitati de reglare peste medie. Nu-ti mai bate capul unde sunt facute. Traditional sunt facute in Austria, dar nu are rost sa-ti bati capul.
Asa ca fapt divers, fara legatura cu balamalele, si eu as vrea sa nu cumpar din China si din Vietnam nimic, dar de multi ani in China se fac produse devastator mai bune decat in UE, pt. ca a cazut foarte mult calitatea celor facute in UE, inclusiv la produse premium.
Problema ar fi ca de la o vreme a inceput sa cada si calitatea celor chinezesti, dar fara sa creasca cea din UE, care tot cade si ea.
Revenind la Blum, de cativa ani au inceput sa aiba si piese din zamac cromat, de ex la setul de balamale de la mijloc pt usa franta cu ridicare HF, partea care intra in gaura de 35 se vede ca e turnata prin injectie si cromata peste, dar asta e lumea in care traim.
Grass care era un brand premium mult peste blum, cu posibilitati mai slabe de reglare dar care inainte de  2010 aveau in interior arc elicoidal cu sectiune patrata si colturi tesite la 135 zis 45, si facute din stainless cu iso special nestandard - toata treaba fiind SF dintr-o alta galaxie pt ceva care nici nu se prea vede ca e in interior, din 2010 au venit cu lamela elastica la acelasi pret, lamela cum avea blum de multi ani ( a avut si blum arc elicoidal cu multi ani inainte si au mai fost o vreme in paralel la niste modele foarte butucanoase care se gaseau inainte la IKEA), dar pretul e mai mare decat la blum si au posibilitati de reglare ceva mai mici, deci deja nu mai avea rost, iar de cativa ani deja si corpul balamalelor grass e facut din zamac cromat. Au 5 ani garantie dar nu as mai lua nici gratis.
Mai sunt bune Hetich si Salice. La Hetich aratau naspa rau cele cu amortizare incorporata, insa erau si altele decente care-mi plac mai mult, si cred ca au rezolvat intre timp si problema de design, insa nu prea folosesc. Sunt mai scumpe decat blum. E si un cerc vicios pt. ca blum a intrat mult mai bine pe piata, si pe langa pret bun de catalog, se pot si da oferte bune pt. volum. Oricum probabil ca nici Hetich si Salice nu mai sunt cum erau acum 20 de ani...
Acum 20 de ani si FGV de 1,5 lei erau foarte bune, se reglau bine si nu se lasau deloc nici in 20 de ani, am acasa la o biblioteca si sunt ca noi usile. FGVurile noi sunt mult mai proaste, se si rup...
Hafele nu e producator, rebranduieste lucruri mediocre facute de diversi turci,  italieni, chinezi, etc.
Balamalele Hafele erau submediocre si in vremurile bune de dinainte de 2010, se lasau 2-6mm dupa vateva luni. Acum tendinta generala e ca toate sa fie mai proaste si mult mai proaste. Eu nu am fost multumit de ele, nu le folosesc si nu le recomand.
Am lucrat pana in 2008 la o firma care lucra cu Hafele si de atunci le stiu; nu erau proaste sau catastrofa absurda ca teco sau C&C, dar se lasau usile dupa un timp - fara sa fie abuzate ca abuzate se lasa toate. La Hetich, Grass, Salice si FGVurile vechi pana in 2010, si Ferrari vechi pana in 2010, nu se lasau nici dupa zeci de ani. La Blum se mai lasa dar sunt peste Hafele si au si posibilitati de reglare mai buna.

Nu stiu de titus.
Folosesc blum, si standard cu role, si standard cu extractie totala (extratotala), si tip tandembox cu amo, si cu normala si totala, si cu push si bara de sincronizare, si tip metabox, metabox Antaro si de toate felurile, si cu lonjeroane laterale, si cu servo daca se doreste, etc..
Am folosit si Grass in trecut, si uneori sunt incluse la accesorii tip joly si glisiere Salice cu amortizare.
Nu-ti recomand alte glisiere de mobilier ( pt uz industrial e altceva...)
De la Hafele se iau cel mult sisteme speciale cu blat extractabil care au glisierele lor, insa si acelea se gasesc mai bune cu alt brand, dar mai scumpe...

La birou, daca e independent ansamblul de sertare se numeste fie box, fie rollbox daca are roti.
O glisiera blum standard e in jur de 11 lei, daca o cumperi singur si montezi singur.

Una de 7 lei e in general de 7000 de ori mai proasta - se tocesc groaznic rolele repede, se indoaie axele, se indoaie tabla, etc.

Multumesc pentru comentariu.
Am pus intrebarea despre Hafele fiindca am avut un chirias care a abuzat bucataria pina a smuls placuta de la balama din PAL, cu tot cu pal.Toate balamalele abuzate, merg si acum dupa 3 ani de utilizare .

Rollboxul de la birou este din pal si dupa  ceva ani glisiera s-a tocit. Deocamdata am gresat rolele  (3 sertare deci 12 role si merge ok.). La colega s-a tocit neuniform.In viitor voi cumpara glisiera clasica de 40 cm .

#1034
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
As vrea ca mobilierul si blatul din bucatarie sa le fac precum in poze, adica placate cu faianta. Este necesar sa ridic ziduri de sustinere din caramida si blatul sa il fac din beton armat sau din structura de profile alu si gipscarton ar fi suficient?

Attached File  Screenshot_20211118-105751_Chrome.jpg   122.32K   88 downloadsAttached File  Screenshot_20211116-113905_Chrome.jpg   59.15K   85 downloads

Attached File  Screenshot_20211118-110324_YouTube.jpg   680.9K   85 downloadsAttached File  Screenshot_20211118-111158_YouTube.jpg   566.93K   75 downloads

Edited by mee_haitza, 21 November 2021 - 11:11.


#1035
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postmee_haitza, on 21 noiembrie 2021 - 10:59, said:

As vrea ca mobilierul si blatul din bucatarie sa le fac precum in poze, adica placate cu faianta. Este necesar sa ridic ziduri de sustinere din caramida si blatul sa il fac din beton armat sau din structura de profile alu si gipscarton ar fi suficient?


1. modulele de mobilier sunt normale
2.decorurile cu "faianta" intre corpuri pot fi fara probleme din structura/rigips, la care se adauga plinta cu acelasi decor la fata picioarelor de mobila
3. corpurile de mobila se monteaza normal si intre ele peretii de rigips cu aplicarea pe fata a placilor de "faianta"
4. blatul sta pe mobila, sustinerea e data de corpurile de mobilier
5.blatul final ar trebui din blat laminat pe care se aplica "faianta"; acesta se monteaza normal pe corpurile de mobilier

***"faianta" ar fi mai bine aleasa din placi ceramice rezistente pt utilizare blat bucatarie, nu orice material merge, conteaza rezistenta la soc, caldura, UV, microbi ...si cel mai important la blat conteaza fixarea, montajul si impermeabilizarea ...
*** di nexperienta unui client am aflat ca se poate face aa ceva dar cu costuri aproximative egale cu cele care ar fi daca ai plati un furnizor care sa faca tot ... clientul avea resurse umane, materiale (ma refer la materiale de constructie si unelte profesioniste)  si financiare, si totusi i-a iesit din a doua incercare...cu toata experienta si resursele in constructii tot s-a chinuit ceva si a recunoscut ca a doua oara nu ar mai face ci ar cumpara direct ...dar prima oara a vrut sa incerce si i-a iesit

Succes

Edited by superm, 21 November 2021 - 11:43.


#1036
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Am facut mai multe astfel de bucatarii, pe structura de OSB, cu usi de lemn facute in Italia, feronerie premium, etc.

Ne e nevoie de nicio zidarie si nici de profile metalice.


Edited by loock, 22 November 2021 - 18:05.


#1037
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postcrisstonne, on 03 septembrie 2021 - 16:46, said:

O să îți dau pe privat.
Mulțumesc  😘

Pe 25 noiembrie am reușit să termin tot, mai sînt de făcut mici reglaje, ceva detalii de ajustat la design, chestii simple.

45 zile încheiate, eu cu moa" am lucrat  🤭

A fost și renovare, nu doar montaj de mobilă, au fost și îmbunătățiri tehnice & etc.
Greu dar plăcut.

Țin să mulțumesc pe această cale colegului @superm, mi-a făcut un mic proiect, aproximativ, nu identic, dar care ne-a ajutat, pe mine și soție, să avem o viziune mai amplă, asupra a ceea ce doream să realizăm.

În realitate a ieșit mai bine decît în simulare.

Edited by crisstonne, 05 December 2021 - 01:23.


#1038
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
L.E. Proiectul arată cam așa, ca în poză, dar nu identic.

Corpurile nu au mînere, se deschid/închid prin împingere/apăsare.
Toată mecanica este Blum.

Sus, cele două fronturi sînt separate, se deschid în sus.
Excepție este doar cel din dreapta, care are ușă clasică, în plan apare cu goluri, în realitate are ușă.

În partea de jos, toate  sînt sertare cu deschidere prin apăsare și închidere silențioasă.

L.E.2 Mobila este de la Ik#a, calitatea este excepțională, și spun asta după ce am văzut destule lemne la destule firme, mai mari sau mai mici.

Fronturile sînt produse în Italia și Portugalia, mecanica este din Austria.

Au fost aventuri, ca la noi, proiectanții Ik#a deși tineri, sînt slab pregătiți, sau dezinteresați, fac greșeli multe, pe care...

...DA, trebuie să le repare clientul pe timpul și banii lui.

Retururi repetate, banii băgați în cont de către magazin, în timpul ăsta scoți alți bani din buzunar, să cumperi iar, dar ce trebuie, nu ce au pus ei în plan la plictiseală/sictir.

Maaare grijă cu angajații lor, sînt cam praf, au doar o excepție, un puști cu barbă, cam ăla este singurul cum trebuie, spirt, isteț.

Attached Files


Edited by crisstonne, 05 December 2021 - 01:45.


#1039
Spawn

Spawn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.11.2003
Cu ce as putea proteja de umiditate placile folosite la spatele mobilierului de bucatarie (diy mode)? Presupun ca sunt din HDF, corect? Clasica bucatarie din Pal, etc. Ma refer la fata neprotejata, dinspre perete. Exista ceva lac sau solutie de impregnare care sa se preteze si la cartonul ala? Folie PVC autocolanta?

#1040
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
In tamplarie e o tehnica cu aracet/lipici alb. Dar cred ca poti folosi primer pentru MDF.

#1041
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Dar de ce îți faci griji?

#1042
Spawn

Spawn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.11.2003
Am avut un mic incident, un dop la un racord la bucatarie s-a trezit sa faca figuri, a doua zi am gasit 1-2 mm de apa pe jos (casa e in stadiul de finisare, gresia si faianta sunt puse, dar dadusem jos dulapurile suspendate, retusari, tubulatura hota etc. La cele care erau puse jos pe gresie cca 3 mm din pal s-a imbibat cu apa si prezinta mici incretituri. Cantul nu s-a desprins. Dupa ce s-au uscat, in afara de un usor defect vizual, ar fi folosibile. Cartonul ala de pe spate a supt undeva la 3cm si e praf. Da, nu ajungi cu apa pe el in mod normal. Doar aburi. Care pot si condensa pe faianta. Nici nu a fost folosita bucataria si sunt care s-au onduit. E 3 ordine de marime mai slab decat pal-ul.
Ma gandeam si sa-l schimb cu placaj, dar mi se pare destul de problematic sa-l finisezi, si problema inchiderii porilor cam ramane aceeasi. Gresesc?

#1043
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Orice ai pune, in astfel de situații ai pagube.
Eu zic sa îl schimbi cu alt PFL și gata. cel mai simplu și elegant. Totuși, sper ca pal-ul sa fie in regulă în timp.

#1044
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Urmeaza sa dau comanda pentru mobila bucatarie; pentru fronturile+laturile vizibile va fi mdf vopsit (furnizor nettfront). Este ok calitatea acestora? Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate