Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

cum instalez software pe uncalc. care nu ma lasa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
47 răspunsuri în acest subiect

#19
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.374
  • Înscris: 09.07.2005

Vizualizare mesajrobert_dq, pe Feb 17 2006, 14:06, a scris:

avand in vedere ca tipul este pe o platforma marina voi v-ati gandit ca poate de aceea are restrictiile pe care le are? poate le este frica sa nu trimita cine stie ce informatii clasificate sau whatever'

Aici ai atins punctul sensibil, astia intr-adevar sunt paranoici cu ce  informatie vine si pleaca. Am incercat cu e-messenger si ...nu merge. adica pot vedea persoanele on-line dar nu pot comunica. Apare un mesaj de la IM adiministrator care spune ca informatiile de pe acest ecran sunt supuse monitorizarii, arhivarii si citirii si de catre alte persoane decat cele carora sunt destinate mesajele. Si gata.
No offence taken cu Linux-ul, chiar nu am idee cu ce se mananca. Se poate instala pe un disc extern?  
Un boot de pe un disc extern ar fi o idee.
Clausache are dreptate, nu v-am spus de ce folosesc laptopul meu pentru interes de servici. Simplu, la 6-7 ore de stat in fata unui monitor CRT ochii mei  vor  fi terminati. Asa mai bine stau  in fata unui LCD de buna calitate (si IBM are monitoare super din p.d.v al ergonomiei).

#20
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.186
  • Înscris: 20.04.2004
Din ce am inteles eu, reteaua e monitorizata la sange, asa ca orice ai incerca se vede.
Grasul ala e cu ochii pe voi ca pe butelie, sta pe server si verifica fiecare pachet de unde vine si unde se duce.
Revenind, atata timp cat e calculatorul tau personal ar trebui sa poti instala jocuri si ce mai vrei tu pe el, insa nu e la fel de obligatoriu sa il pui si in retea.
Job-ul pe care ti l-ai ales tu nu permite comunicarea prin messengere si alte minuni.
Si apoi priveste din perspectiva aluia, el doar isi face treaba cum trebuie, presupun ca esti constient ca de el depinde confidentialitatea si traficul informatiilor, si ca el va fi primul intrebat daca ceva "rasufla". Tu vei fi al doilea probabil.
Treci peste prejudecati si vorbeste cu el de la om la om, explica-i ce vrei si asculta ce are de zis. Sper sa ajungeti la un compromis.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
sau.. demisioneaza! :naughty:

#22
kapp

kapp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 10.02.2006
Ma intreb si eu asa ca un nou venit, de raspuns la intrebarea omului nu raspundeti? :angry:
Iei frumos un LiveCd de linux (knopix sau nimblex) butezi dupa el si afli parola de admin.Intri cu ea iti dai drepuri de admin pe userul tau si gata.Sau resetezi parola de admin si te loghezi cu adminul.Simplu.
:peacefingers:

#23
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.186
  • Înscris: 20.04.2004
Ca nou venit te sfatuiesc sa citesti ce s-a scris mai sus, solutia ta a mai fost odata propusa.
Mai mult, am subliniat faptul ca reteaua este monitorizata la sange si ca orice ar incerca se poate vedea.

#24
kapp

kapp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 10.02.2006
Aaa si off topic asa ca vad ca e la moda :D
Lasati dracu porcaria aia de e-messenger.
Aici e solutia pt voi :P

#25
robert_dq

robert_dq

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 25.11.2004
yap si in felul asta poate ca-l si concediaza sau cine stie ... mai rau  :death:

#26
kapp

kapp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 10.02.2006
Alucard gresesti.
S-a dat solutia cu Knopix decat sa butezi dupa el (nu sa afle parola de admin :naughty: ) si atat si monitorizarea se facea la baiatu cu platforma nu la cel care a deschis topicul.
De ce atata off topic eu nu inteleg.
Catalin fa ceva si angajeaza adminul ala pt forum mai repde. :worthy:

Shit my mistake, am confundat topicurile.
Oricum asta e concluzia.Pt a putea instala diferite prog afli parola de admin cum ti-am zis (dar vezi ca sunt si riscuri :) )
Si pt instante de messenger folosesti  linkul ala deoarece pt asta e facut.Cunoscatorii stiu :P (treaba cu monitorizarea i mean)
:peacefingers:

#27
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 535
  • Înscris: 03.03.2004

Vizualizare mesajkapp, pe Feb 18 2006, 10:58, a scris:

Alucard gresesti.
S-a dat solutia cu Knopix decat sa butezi dupa el (nu sa afle parola de admin :naughty: ) si atat si monitorizarea se facea la baiatu cu platforma nu la cel care a deschis topicul.
De ce atata off topic eu nu inteleg.
Catalin fa ceva si angajeaza adminul ala pt forum mai repde. :worthy:
        A... mai inatai invata nitel despre ce inseamna active directory si cu ce se mananca, asa poate vei afla de ce nu va putea afla parola de administrator intr-un astfel de domeniu cu un Knoppix. Asta ca sa ma integrez si eu offtopic-ului.
       On topic, cat timp comunicatiile sunt restrictionate nu ai ce sa faci dacat sa te supui regulilor de comunicare. Orice solutie ti-am propune noi aici va fi contracarata de admin, atata vreme cat face monitorizare de pachete. Tot ce poti sa faci este sa ceri, dupa cum am spus mai sus, o parola de administrator pe computerul LOCAL. adica, in momentul cand intri ca administrator al STATIEI sa nu se permita accesul la reteaua generala si cu ata mai putin la comunicatiile externe. Asa te vei putea juca. Alte solutii nu prea sunt. Eventual exista pe piata niste device-uri de conectare la internet prin satelit, foarte micute. Nu au viteza mai mare de 56k dar pentru un im sunt suficiente. am vazut asa ceva prezentat cu ceva timp in urma chiar intr-un chip, caut numarul respectiv si revin cu niste detalii eventual. Repet. Cata vreme comincatiile sunt restrictionate prin active directory si monitorizare permanenta de porturi si pachete nu ai alte solutii decat sa te conformezi politicilor de comunicare - daca folosesti conexiunile lor. Poti sa te joci pe sistemul tau - ca doar e al tau, poti sa comunici prin reteaua lor urmand regulile lor, sau poti sa-ti asiguri tu sisteme de comunicatie alternative - desi nici asa nu sunt sigur ca nu vei avea probleme de confidentialitate si ce regulamente exista in cazul tau. REcomandarea mea este sa nu incerci sa suntezi prea mult sistemul, mai ales daca nu ai cunostinte solide, pentru ca adminul se va prinde rapid, iar neplacerile presupun ca vor fi mai mari decat no messenger pe calculator.
Bafta.

#28
kapp

kapp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 10.02.2006
Tocmai acum  2 luni am aflat parola de admin cu nimblexul la fostul loc de munca.
:peacefingers:

#29
clausache

clausache

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 400
  • Înscris: 10.02.2006
ia spune mai multe despre nimblex asta

#30
kapp

kapp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 10.02.2006
Mai multe detalii la http://www.nimblex.org/.
e facut de un baiat care lucreaza la Softpedia :P
:peacefingers:

#31
clausache

clausache

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 400
  • Înscris: 10.02.2006
am vazut
pare interesant.

#32
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.374
  • Înscris: 09.07.2005

Vizualizare mesajkapp, pe Feb 18 2006, 10:54, a scris:

Aaa si off topic asa ca vad ca e la moda :D
Lasati dracu porcaria aia de e-messenger.
Aici e solutia pt voi :P


Ce este in link-ul ala cu aici? Scuze ca nu il deschid  mai inainte de a intreba dar si accesul pe unele site-uri cu continut mai ''delicat'' este restrictionat. Mai precis apare un frumos ecran in care spune ca nu am acces la acest site si ca tentativa va fi raportata. Dupa  care suna telefonul.... Am patit-o si ieri cand citeam un articol din ziar care zicea ceva de Al Qaida si jihad. Am luat-o in freza instant, ca toata lumea stia ca fucking romanian acceseaza site-uri de felul asta. Degeaba le-am spus eu ca e articol de ziar, ca-s mai grei de cap.

Am facut cum a zis Mnemos cu parola de admin pe statia locala. si i-am mai informat ca daca nu o rezolva intr-un fel cu comunicatia mea cu familia in tara plec in concediu si nu mai ma intorc. Ca in contract se spunea clar ca se asigura comunicatie prin voce cu familia la nivelul de 30 min. pe saptamana.Se asteapta zice-se aprobarile de la forurile superioare. La astia pare  mai rau ca in comunism, toti evita sa ia si cea mai mica raspundere.

merci

#33
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.186
  • Înscris: 20.04.2004

Citat

Tocmai acum 2 luni am aflat parola de admin cu nimblexul la fostul loc de munca.

Sa nu uiti in cazul in care ramai fara serviciu sa ii multumesti lui Kapp, pentru minunatele lui eforturi de a te face somer.

#34
kapp

kapp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 10.02.2006
Bai frate omu a intrebat cum face sa poate instala programe eu i-am raspuns. Cred ca e constient si el de riscurile la care se expunde din moment ce intreaba chestia aia.
:peacefingers:

#35
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.374
  • Înscris: 09.07.2005
Cred ca am gasit solutia fara sa ma dea afara astia. Scot frumos HDD ca iese usor, bag un HDD de 2.5''  extern de-al meu, bag win frumos pe diskul nou si joc ce vrea muschiul meu  dupa program. dupa ce termin cu joaca pot sa bag iar discul vechi. eventula pot copia si ip-ul de pe ala vechi si o sa am si internet.
sa vedem daca o sa mearga.
daca nu ma vedeti online vreo doua zile sa stiti ca m-au prins si m-au trimis inot la tarm.

#36
kapp

kapp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 10.02.2006
Vezi sa nu dai peste vreun rechin  :D
Mai bine pui win pe un memory stick sau un ipod (ca tot lucrezi pt americani).

:peacefingers:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate