Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

"Mirajul" strainatatii

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#127
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Nu ma intereseaza sa ma aventurez in alte tari ca sa castig multi bani !!!

#128
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostDJPocaitul, on 24 martie 2018 - 11:35, said:

Eu nu am spus ca sunt multumit ! Am un salariu de mizerie si nu am incotro...Am o varsta si nu am alta pregatire !!!


Nu sunt mandru de asta SI NU-TI BATE JOC DE MINE !!!!!!!!!!!!!! Am 50 de ani si traiesc cum pot !!!!!!!!!!!!!!!!! Rusine sa va fie !!!!!!!!!!!!

imi pare rau ca nu ai fost lasat sa ai o pregatire cum trebuie.

#129
2015Dan

2015Dan

    Genuine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 31.10.2017

View Postro_explorer, on 20 august 2017 - 12:00, said:

Și cu suedezi, britanici, ai alți imigranți europeni și non-European de-asemenea.


Da, sunt 100% aici și singurul regret este ca nu am venit cu 10 ani mai devreme.

Sau chiar cu 100 de ani mai devreme...

#130
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postandrei_ionut, on 21 august 2017 - 03:24, said:

Mai bine in culcusul cald de acasa. Mediocritate.
Cati romani din strainatate nu sunt mediocri ? Stii vreunul?

Spune tu aici 1.000 de milionari/miliardari dintre romanii care au emigrat, adica sunt top, nu mediocri.

#131
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dupa tine mediocritatea sa masoara daca ai valoare 7 cifre sau nu? Mergi intr-o zona spalata in Silicon Valley, ia registrele de proprietati imobiliare si vezi care-i cu nume de roman. Iti gasesti peste 1000 milionari urgent.

Nu-ti place? Vezi la premii Nobel: https://en.wikipedia...Nobel_laureates

https://en.wikipedia...iki/Stefan_Hell
https://en.wikipedia...rge_Emil_Palade
https://en.wikipedia...i/Herta_MĂĽller
https://en.wikipedia...iki/Elie_Wiesel

Ca o paranteza sper ca fac eu ceva gresit dar ... nici una dintre paginile de mai sus nu exista in romana! Lasa ca-i bine, avem la bere, mici si tuica!

Si tine cont ca totusi de bine de rau sint mai multi romani in tara decit plecati, deci te-ai astepta sa faca mai mult cei din tara decit cei de afara!

#132
FrankPrice

FrankPrice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.05.2018
Daca te duci in Europa vestica doar pentru bani muncind ceva cu carca, normal ca iti iei teapa.  Nu e deloc o afacere prea buna sa te duci sa muncesti caraus, spalator auto, sapator,  ingrijitor de batrani sau chelner pe 1500-2000 euro (care in marile orase europene se duc repede pe cheltuieli).Normal ca singurii care au de beneficiat din asta sunt tinerii de prin sate care au trait intr-o saracie profunda si pentru care o vila si un BMW luat in rate la second hand reprezinta o mare realizare.  
Ca bucurestean sau clujean de exemplu nu vad emigrarea avantajos decat daca esti profesionist in IT, inginerie sau marketing si  stii vreo 3 limbi de circulatie internationala.






Dar uite ca sunt romani ca mine de exemplu care nu vor sa emigreze pentru BANI.
Vor sa emigreze pentru a experimenta altceva decat stilul de viata balcanic si mentalitatea de tipul lasa ca merge si asa, timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim.
Sunt romani care vor sa traiasca precum occidentalii, sa cunoasca cultura si mentalitatea vest-europeana, sa traiasca in civilizatie si sa intalneasca numai oameni  educati si exceptionali cu o traditie si o istorie indelungata de invingatori in spate cu care sa ai ce conversa si de la cine invata, nu oameni mediocri ca la noi.  

Romani care vor sa fie respectati indiferent de statutul social si meseria pe care o au,  sa aiba egalitate de sanse si oportunitati prin care sa-si dovedeasca competentele, sa fie cu adevarat valorificati prin a da tot ce-i mai bun din ei , nu ca-n sistemul romanesc blocat inca in stadiul PCR.

Romani care vor sa traiasca in curatenie, in demnitate, sa fie tratati  corect de catre stat si justitie, sa traiasca intr-un mediu unde coruptia si incompetenta sunt niste elemente tabu.


Romanii nu emigreaza in masa pentru bani, ci pentru ca s-au saturat sa fie tratati ca niste  sclavi in propria tara de  catre conationali, sefi  si de catre institutiile de stat.
Pur si simplu emigram in masa fiindca vrem sa traim si sa fim respectat/tratati ca niste OAMENI normali.

Edited by FrankPrice, 22 May 2018 - 02:11.


#133
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostFrankPrice, on 22 mai 2018 - 02:02, said:

Romanii nu emigreaza in masa pentru bani, ci pentru ca s-au saturat sa fie tratati ca niste  sclavi in propria tara de  catre conationali, sefi  si de catre institutiile de stat.
Pur si simplu emigram in masa fiindca vrem sa traim si sa fim respectat/tratati ca niste OAMENI normali.
Stii... in viata, nu e bine sa te minti pe tine insuti...

#134
2015Dan

2015Dan

    Genuine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 31.10.2017
E interesant cat de multi emigranti simt nevoia sa justifice de ce au emigrat...

#135
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,028
  • Înscris: 25.06.2007
Recunosc, eu unul am emigrat pt ca sunt cam puturos: am vrut bani mai multi pe munca mai putina.
Munca e pentru roboti si tractoare Posted Image

#136
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostKarhu, on 22 mai 2018 - 14:42, said:

Munca e pentru roboti si tractoare.
Sunt de acord ca munca fizica este pentru roboti, dar munca intelectuala ?

#137
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Aia e pentru tractoare.

#138
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostFrankPrice, on 22 mai 2018 - 02:02, said:



Romanii nu emigreaza in masa pentru bani, ci pentru ca s-au saturat sa fie tratati ca niste  sclavi in propria tara de  catre conationali, sefi  si de catre institutiile de stat.
Pur si simplu emigram in masa fiindca vrem sa traim si sa fim respectat/tratati ca niste OAMENI normali.
Si is tratati ca niste sclavi de sefii lor straini Posted Image .
Daca i-ar duce cat de cat capul ar putea fi ei sefi in tara lor dar le place spiritul de turma ... un capsunar doi trei...

#139
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009


View PostBaxon, on 22 mai 2018 - 15:24, said:

Si is tratati ca niste sclavi de sefii lor straini...
Depinde ce cauți. Dacă ești masochist, da. Numai ca orizontul câteodată se expandeaza semnificativ odată ce ieși din cușcă.

#140
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postro_explorer, on 22 mai 2018 - 15:22, said:

Aia e pentru tractoare.
Pai tractoarele nu gandesc. Ajungem in cateva generatii sa lucreze roboti si tractoarele munca fizica, dar noi ne traim viata degeaba ? Ce satisfactie poti sa ai daca nu faci nimic toata ziua ? Mi se pare interesant ca oamenilor le place sa fie apreciati, dar daca oamenilor le place sa nu face nimic, pentru ce sa fie apreciati ?

#141
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009


View PostPlatonX, on 22 mai 2018 - 15:30, said:

Ajungem in cateva generatii sa lucreze roboti si tractoarele munca fizica, dar noi ne traim viata degeaba ? Ce satisfactie poti sa ai daca nu faci nimic toata ziua ?

Îmi cer scuze anticipat pentru limbaj dar asta este curat gândire de sclav. Deci dacă nu îți dă "stăpânul" de munca ești pierdut?
Vai... paradisul pe pământ sa am venit moca și sa îmi pot folosi toate cele 16 ore pe zi pentru proiecte personale. Am atâtea de făcut încât nu îmi ajung nici 2 vieți.

#142
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postro_explorer, on 22 mai 2018 - 15:29, said:

Depinde ce cauți. Dacă ești masochist, da. Numai ca orizontul câteodată se expandeaza semnificativ odată ce ieși din cușcă.
Cam 3 % sunt pe calea cea buna , restul ... sclavi pe plantatie .
Parerea mea ( am locuit si " dincolo " ) e ca te poti descurca oriunde doar sa vrei . Chestia cu " cusca "  e discutabila .

#143
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Clar ca te poți descurca oriunde. Viata însă e mai mult decât servici, e mai mult decât supraviețuire...
Eu nu am plecat din cauza banilor (am mai zis asta de câteva ori).

#144
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Bravo tie , idem doar ca prefer Ro , aici sunt bani multi de castigat si acasa e acasa ( dorul de casa m-a facut sa ma reintorc ) Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate