Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

"Mirajul" strainatatii

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#1
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Acuma un an de zile m-a mancat undeva "sa plec afara".
Intre timp am cunoscut mai multi romani plecati la munca in strainatate.

Ce am realizat e faptul ca strainatatea e ca o panza de paianjan din care nu prea poti sa mai scapi...

Majoritatea traiesc intre 2 lumi: strainatea si Romania. Nu se bucura de toti banii pe care ii castiga fiindca trimit si in ro. Pentru ce trimit in ro? Dupa un timp nici ei nu cred ca mai stiu...


Isi fac o casa in satul sau orasul natal ca sa ce? Ca daca se intorc nu au nici o sursa de venit.
Pe toti daca ii intrebi cat mai stai? Inca putin, cu o voce trista...

Cei care sunteti plecati: nu regretati faptul asta? Nu vi se pare ca v-au uitat toti prietenii din ro?

Edited by catalin11catalin, 19 August 2017 - 14:58.


#2
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Se intorc mai spre pensie, eventual fac o mica bisnitareala si apoi mai iau si pensie de la stat.
Cel putin asta am vazut ca e moda...

#3
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Initiator,

Daca tot ai plecat afara, sunt curios daca pe bastinasi nu ii deranjeaza ca vin atatia imigranti la ei in tara. Ce parere au nativii de valurile acestea de imigranti de toate natioanlitatile ?

#4
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ii deranjeaza, ca trag piata muncii in jos, in special la muncile necalificate unde romanul rupe tot...

#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Dacă ai noroc să fii calificat într-o meserie apreciată afară, o duci bine. Ceva gen medicină, IT, de-astea... eventual construcții, da' calificat pe ceva, nu cârcaș. Ăia pot spune că s-au realizat.
Majoritatea, însă, spală la cur moșii altora sau duc targa pe uscat, adică fac meseriile penibile pe care nu le fac băștinașii. Unii sunt mulțumiți, alții nu, dar stau fiindcă câștigă ceva parale, comparativ cu RO.
Și așa e cum spui tu, mulți devin alienați, din păcate... trăind între cele două lumi și în niciuna deplin. Personal, am avut ocazia să plec acum vreo 15 de ani, când RO era extracomunitară și am cântărit bine avantajele și dezavantajele și până la urmă am ales acasă. Nu regret deloc alegerea.

Edited by ursamajor, 19 August 2017 - 14:45.


#6
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 catalin11catalin, on 19 august 2017 - 14:31, said:

1. Cei care sunteti plecati: nu regretati faptul asta?
2. Nu vi se pare ca v-au uitat toti prietenii din ro?
1. Nu
2. Nu. Prietenii nu te uita, chiar te suna ei sa vada ce mai faci, daca esti ok. Aia care te uita oricum nu erau prieteni, iar daca ai avut nevoie sa pleci din tara ca sa vezi ca aia nu-ti sunt prieteni, problema nu e la ei.

 catalin11catalin, on 19 august 2017 - 14:31, said:

Isi fac o casa in satul sau orasul ca sa ce? Ca daca se intorc nu au nici o sursa de venit.
Asta e o tampenie cat casa de mare. Muncesti, iti faci ditamai casoaia (ca nu se multumesc cu 3 camere, neaparat de la 6 in sus si musai etaj) si stai in ea 2-3 saptamani pe an, iar in restul timpului sta goala. La ce bun? Asta nu o s-o pot intelege vreodata...

#7
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Pai,depinde cu ce gand pleci; eu unul daca as pleca,as pleca definitiv, nu doar sa fac bani.

#8
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

 PlatonX, on 19 august 2017 - 14:39, said:

Initiator,

Daca tot ai plecat afara, sunt curios daca pe bastinasi nu ii deranjeaza ca vin atatia imigranti la ei in tara. Ce parere au nativii de valurile acestea de imigranti de toate natioanlitatile ?
Eu am plecat ca doctor, intrun an am platit taxe cat sa tin 2 puturosi de ai lor pe benefits asa ca nu as putea comenta... ca doctor iti permit mai multe insa tot esti privit ciudat...


#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 catalin11catalin, on 19 august 2017 - 14:31, said:


Cei care sunteti plecati: nu regretati faptul asta? Nu vi se pare ca v-au uitat toti prietenii din ro?
Nu si nu.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
In afara de acei 1% calificati merg tineri de la tara care nu le prea au cu nimic in afara de munca, sunt dispusi sa-si rupa spatele si o fac bine. Isi fac vila la ei in sat si cumpara teren, deoarece asta iti da valoare in lumea lor. Vila inghite bani, nu o mai poti vinde nici sa vrei. Vad uneori anunturi cu case faine si interior/exterior modern pe care nu le vrea nimeni nici la jumatate din pretul cerut, cine sa se mute in fundul a nicaieri? Terenurile raman nemuncite, in cel mai bun caz fac livada pe ele, ca pomul creste singur.
Cunosc eu astfel de cazuri de oameni simpli care fac chestiile astea din inertie, mai mult nu stiu si nu vor.

Edited by Mizu, 19 August 2017 - 14:53.


#11
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 catalin11catalin, on 19 august 2017 - 14:31, said:


1.Ce am realizat e faptul ca strainatatea e ca o panza de paianjan din care nu prea poti sa mai scapi..
2.Isi fac o casa in satul sau orasul ca sa ce?
3.Nu vi se pare ca v-au uitat toti prietenii din ro?
1.Poți sa te întorci, nu te obliga nimeni sa stai.
Pe tine te-a prins acum nostalgia, asa ma simțeam și eu prin 2001, după o perioada mai îndelungată o sa gândești altfel.
2.Casa este ca sa nu mai stea la mami, sau prin chirii, la pensie este numa bună.
3.Prietenii sunt și ei plecați în mare parte, cei ce au rămas merg numa bine la un pahar când fac concediu.
Ce sa zic, spor la bani.

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pe mine m-a mancat acum 10+ ani si - DA - regret pasul facut.
Prieteni ? Aproape toti "m-au uitat" majoritatea din motive puerile gen ... "acum te-ai ajuns si nu prea mai bagi lumea in seama" ... dar eu fiind prins cu acomodarea, treaba, traiul de zi cu zi, etc., nu prea aveam timp de telefoane mai ales la inceput cand nici bani nu prea erau.
Ca veni vorba de bani - acum ceva timp am vazut in interviu cu Ion Tiriac si omul asta a spus ceva de genul - "Banii sunt importanti atunci cand nu ii ai" - cata dreptate avea.
Am bani multi ? Nu - dar indeajuns incat "sa par" fericit
Mi-e dor de Romania? In fiecare zi
M-as intoarce? Lucrez la asta

#13
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

 ccdsah, on 19 august 2017 - 14:46, said:

Pai,depinde cu ce gand pleci; eu unul daca as pleca,as pleca definitiv, nu doar sa fac bani.
Spui tu asta acum, dar nu e asa usor cand esti plecat...
Sa vezi cum e sa intelegi cuvintele dar sa nu intelegi contextul. Sa rada toti din camera iar tu sa zambesti ca boul fiindca nu ai habar despre ce vorbesc aia...


#14
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Lsaă că limba este cel mai simplu aspect de rezolvat. Cu timpul o înveți și-i afli toate nuanțele.

#15
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 catalin11catalin, on 19 august 2017 - 14:55, said:

Spui tu asta acum, dar nu e asa usor cand esti plecat...
Sa vezi cum e sa intelegi cuvintele dar sa nu intelegi contextul. Sa rada toti din camera iar tu sa zambesti ca boul fiindca nu ai habar despre ce vorbesc aia...
Si eu sunt medic, si in mare parte de frica de acomodare nu am plecat cand am avut ocazia...

#16
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

 ursamajor, on 19 august 2017 - 14:58, said:

Lsaă că limba este cel mai simplu aspect de rezolvat. Cu timpul o Ăźnveți și-i afli toate nuanțele.
Nu ai inteles ce am vrut sa spun...

Daca ii spui unui roman: "ce-i cu freza asta de basescu la tine?"   O sa inteleaga ca faci misto de suvita lui... daca ii spui unui strain care stie romana la perfecttie dar nu stie cine e ala basescu o sa se uita ca boul la tine...

Limba o vorbesc aproape la perfectie, stai linistit. In domeniul meu nu ai cum sa pleci fara test de limba.

 Lowrider, on 19 august 2017 - 14:44, said:

Asta e o tampenie cat casa de mare. Muncesti, iti faci ditamai casoaia (ca nu se multumesc cu 3 camere, neaparat de la 6 in sus si musai etaj) si stai in ea 2-3 saptamani pe an, iar in restul timpului sta goala. La ce bun? Asta nu o s-o pot intelege vreodata...

Sunt pline satele de case goale ale celor plecati la munca in strainatate...

#17
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 catalin11catalin, on 19 august 2017 - 14:31, said:

Acuma un an de zile m-a mancat undeva "sa plec afara".
Intre timp am cunoscut mai multi romani plecati la munca in strainatate.

Ce am realizat e faptul ca strainatatea e ca o panza de paianjan din care nu prea poti sa mai scapi...

Majoritatea traiesc intre 2 lumi: strainatea si Romania. Nu se bucura de toti banii pe care ii castiga fiindca trimit si in ro. Pentru ce trimit in ro? Dupa un timp nici ei nu cred ca mai stiu...


Isi fac o casa in satul sau orasul natal ca sa ce? Ca daca se intorc nu au nici o sursa de venit.
Pe toti daca ii intrebi cat mai stai? Inca putin, cu o voce trista...

Cei care sunteti plecati: nu regretati faptul asta? Nu vi se pare ca v-au uitat toti prietenii din ro?


Adevarat ai grait, dar unii isi construiesc o casa pentru batranete, nu pentru anii de activitate, este stupid sa stai pe afara 10-12 ani pe salariu adevarat si sa vii intr-o tara efectiv demolata.

#18
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

 Mizu, on 19 august 2017 - 14:52, said:

In afara de acei 1% calificati merg tineri de la tara care nu le prea au cu nimic in afara de munca, sunt dispusi sa-si rupa spatele si o fac bine. Isi fac vila la ei in sat si cumpara teren, deoarece asta iti da valoare in lumea lor. Vila inghite bani, nu o mai poti vinde nici sa vrei. Vad uneori anunturi cu case faine si interior/exterior modern pe care nu le vrea nimeni nici la jumatate din pretul cerut, cine sa se mute in fundul a nicaieri? Terenurile raman nemuncite, in cel mai bun caz fac livada pe ele, ca pomul creste singur.
Cunosc eu astfel de cazuri de oameni simpli care fac chestiile astea din inertie, mai mult nu stiu si nu vor.

Eu pe toti care ii intreb: mai stai aici? Mai stau cativa ani... pana cand nici ei nu stiu... in ro chiar nu cred ca mai au la ce sa se intoarca... slujba nu, amici nu mai au... au doar o casa/apartament frumos mobilat...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate