Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Atacuri teroriste in Barcelona si Cambrils! Foarte multi morti si raniti!

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
669 replies to this topic

#379
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postandreic, on 21 august 2017 - 00:00, said:

Cred ca tocmai de aia se gandesc la imbatranirea populatiei... sau tu numesti un politician cu coloana vertebrala un populist conservator anti imigratie ? Posted Image
Nu trebuie sa fie asta si nici un caz populist, asta e complet in antiteza cu pragmatismul politic (adica le spui oamenilor ce cred ca vor sa auda dar in fapt nu faci nimic altceva), trebuie doar sa fie pragmatic si sa spuna pe nume unor lucruri. Ca e una imigratia legala alta cea ilegala. Diferenta e mare, costurile, beneficiile sunt dramatic opuse. Si nu e nici unul care corespunde criteriilor momentan. In nici un caz ipocrita de Le Pen sau ciudatul ala din Olanda am uitat cum il cheama acum. Sunt doar niste oportunisti care folosesc sentimentele oamenilor si frica ca sa ajunga la butoane, nu are nici unul nici o solutie reala, doar retorica si aia de o calitate dubioasa. Problema trebuie luata de coada si trebuie instaurate niste masuri serioase de control asupra acestei ideologii care a inceput sa devina din ce in ce mai periculoasa. Asta e realitatea pana la urma, nu vezi ca nu mai poti sa te duci nicaieri fara teama?
Ultima oara cand am fost la Istanbul am evitat constient si activ aglomerarile, nici macar n-am mai folosit vaporasele sa trec de pe o parte pe alta ca mi se par niste tinte foarte usoare cu securitate destul de laxa si cu un potential mare de victime ca asta e scopul nenorocitilor astora. M-am dus unde am avut treaba si atat, am plecat repede n-am stat sa ma plimb cum faceam inainte. Asta produce terorismul, frica, si sincer e o senzatie foarte nasoala sa cantaresti tot timpul pe unde sa te duci, cum si ce sa faci. Iar retorica asta cu bla bla sa nu ne fie frica sa nu ii lasam sa ne invinga la mine nu tine, am doi copii mici si vreau sa ajung sa ii vad mari, nu ma incalzesc cu nimic asigurarile si bataile pe umar pe care mi le servesc politicienii din spatele usilor blindate si inconjurati de securitate, pentru ei e usor sa spuna "nu va fie frica". Mie imi este, ca n-am nici masina blindata, nici garzi de corp, nici coloana oficiala.

Edited by emil_sv, 21 August 2017 - 01:00.


#380
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Stai calm, ca sunt mai mari sansele sa iti moara copii intepati de un roman 100%, ca asa vrea el, i s-a parut ca te-ai uitat la el cand mergeai pe strada, sau cine stie ce alt "motiv" bine intemeiat.
Sau sa iti moara calcati sau striviti de un sofer roman 100% ca se grabea sa ajunga in piata sa isi cumpere tigari, nu avea timp sa se asigure, sa opreasca la trecere, la stop, etc
Sau sa iti moara din cauza incompetentiei si a calitatii proaste a "constructiilor", sau mai bine spus improvizatiilor din Romania facute de in roman 100%.
Dar macar o sa spui mandru la mormant, bah, a murit bine, de mana unui roman, nu a unui strain. Is mandru ca a murit asa.

Edited by samebo, 21 August 2017 - 01:47.


#381
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postsamebo, on 21 august 2017 - 01:46, said:

Stai calm, ca sunt mai mari sansele sa iti moara copii intepati de un roman 100%, ca asa vrea el, i s-a parut ca te-ai uitat la el cand mergeai pe strada, sau cine stie ce alt "motiv" bine intemeiat.
Sau sa iti moara calcati sau striviti de un sofer roman 100% ca se grabea sa ajunga in piata sa isi cumpere tigari, nu avea timp sa se asigure, sa opreasca la trecere, la stop, etc
Sau sa iti moara din cauza incompetentiei si a calitatii proaste a "constructiilor", sau mai bine spus improvizatiilor din Romania facute de in roman 100%.
Dar macar o sa spui mandru la mormant, bah, a murit bine, de mana unui roman, nu a unui strain. Is mandru ca a murit asa.

Ok. Hai sa bagam atunci in ecuatie si niste teroristi, ca n-avem destule probleme.

#382
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Ah, good to be back in this dump. Taman ce am castigat pachetul turistic promotional "my first terror attack experience".
Eram pe Passeig de Gracia la cam 330 m de locu unde jegu ala a intrat cu duba in multime, a luat-o toata lumea la fuga care incotro. O experienta usor cacatoare tbh, mai ales ca primul gand a fost "fug unii cu ak-uri pe strazi", ca s-a mai vazut. Altii credeau ca a fost bomba, abia dupa cateva minute ne-am lamurit ce si cum. A doua zi a fost cam dubios dar deja vineri orasul era iar ala pe care il stim+iubim. De data asta, cu politie pe peste tot. Cum nu le-a dat prin cap ca in mijloc de sezon turistic s-ar putea sa fie unii cu idei cretine n-as putea sa zic. Toata lumea era gen "we cannot belive it" si "we were not expecting". Fo' real?

Dar hey, dupa ce mergi cu metroul automat nou-nout pana la aeroportul care se extinde mereu (acum e pe la >50 mil pax) ca sa iei avionul si sa ajungi dupa pe Otopeni si ale sale taxiuri logan pe gaz, parca totusi ti se pare ca riscul permanent al unui atac terorist e alternativa preferabila.

Edited by shefu_de_combinat, 21 August 2017 - 04:50.


#383
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Bine ca te-ai intors fara probleme. La cat mai multe vacante in continuare!

#384
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
[ https://cdn.rt.com/french/images/2017.08/article/59994a1a488c7be13c8b4567.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Soldati libanezi flutura steagul spaniol pe o pozitie Daesh cucerita.

#385
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005

View Postsamebo, on 21 august 2017 - 01:46, said:

Stai calm, ca sunt mai mari sansele sa iti moara copii intepati de un roman 100%, ca asa vrea el, i s-a parut ca te-ai uitat la el cand mergeai pe strada, sau cine stie ce alt "motiv" bine intemeiat.
Sau sa iti moara calcati sau striviti de un sofer roman 100% ca se grabea sa ajunga in piata sa isi cumpere tigari, nu avea timp sa se asigure, sa opreasca la trecere, la stop, etc
Sau sa iti moara din cauza incompetentiei si a calitatii proaste a "constructiilor", sau mai bine spus improvizatiilor din Romania facute de in roman 100%.
Dar macar o sa spui mandru la mormant, bah, a murit bine, de mana unui roman, nu a unui strain. Is mandru ca a murit asa.
Prin urmare, asta-i logica ajentului sicret, nu va mai temeti de teroristi si na va mai luati de ei, nu mai faceti mitinguri contra lor, faceti miting impotriva accidentelor de circulatie.
Orice sursa noua de agresiune, nu l;e exclude pe cele vechi, se aduna. De ce sa ai un risc in plus?

#386
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Cum calculezi riscul? Chiar si in Romania, fara sa luam in calcul refugiatii, avem 2 cazuri de romani sadea radicalizari si luati pe sus de servicii ca planuiau atacuri.


#387
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Ce vrei tu sa spui, ca sa facem o paralela, ar fi ca daca ai doi soareci in casa, nu conteaza ca mai vin si altii, oricum aveam doi. Riscul se calculeaza in functie de numarul de rozatoare.
Este matematica simpla.

#388
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Eu stiam ca riscurile se calculeaza in procente.

#389
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Procentele nu includ calcule matematice? Le primesti din neant?

#390
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Și procentele alea nu se adună?

#391
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Depinde.

De exemplu riscul de cancer in cadrul unei populatii e la fel si la 20 milioane de oameni si la 21 de milioane. Nu se aduna cel de la 20 de milioane cu cel de la 1 milion.

Edited by Cris007, 21 August 2017 - 08:05.


#392
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Serios? Asta inseamna ca acel milion este imun, risc 0.
Corect?
EDIT: fa-ma sa inteleg, daca avem 2 (doi) radicalizati, poti aduce 10.000 de migranti ca nu exista niciun risc ca la numarul celor 2 sa se adauge altii. Incearca sa explici mai coerent.

Edited by costyn_man, 21 August 2017 - 08:11.


#393
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005

View PostCris007, on 21 august 2017 - 08:04, said:

Depinde.

De exemplu riscul de cancer in cadrul unei populatii e la fel si la 20 milioane de oameni si la 21 de milioane. Nu se aduna cel de la 20 de milioane cu cel de la 1 milion.
Tu iar ne iei de proști? Era vorba de riscul de a face cancer + riscul de a te călca mașina + ... + ... + riscul de a întîlni un explodac

Dar degeaba o dați în extreme că neajunsurile primirii de venetici nespălați se traduce și prin grețoasele mărunțișuri zilnice. E suficient să-i vezi sprijinind zidurile și legîndu-se de trecători, făcînd gălăgie, mizerie...

#394
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca se mai vaita nevasta-mea ca ii e frica de jihadisti urbani musulmani o bat de o bag in spital, dupa care ii calculez sansele sa moara de violenta domestica. Sa vezi cum ii trece frica de bombe.

#395
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,394
  • Înscris: 20.05.2005

View Postandreic, on 21 august 2017 - 00:00, said:

Cred ca tocmai de aia se gandesc la imbatranirea populatiei...

Aducând musulmani care stau pe ajutoare, inrăutațesti situatia economica a tarii crescând numarul de asistati si sumele cheltuite de la buget pentru social.

Edited by gdans, 21 August 2017 - 10:39.


#396
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Mai bine sa stea pe ajutoare, ca daca devin activi se detoneaza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate