Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Cat de sanatos este sa mananci o singura data pe zi?

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#163
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015

View PostRay25tm, on 05 aprilie 2019 - 17:01, said:

Omul in cursul evolutiei lui a avut multe perioade de infometare  ,deci nu patesti nimic  ,multi iti imagineaza ca omul a avut mereu 3 mese mereu ,nici vorba de asa ceva  ,dar,e ok sa consumi cat mai multe fructe,legume  in timpul zilei




refluxului e din cauza grasimilor  , anumite alimente care cresc acidul gastric ,le eviti si va fi ok  https://www.farmacia...tatii-gastrice/

Nu va inteleg pe astea care veniti cu astfel de argumente " omul dea lungul evolutiei a .." pai a facut multe dar asta nu inseamna ca era cel mai bine ce a facut. Pur si simplu nu aveau de ales, daca dormeau in frig si nu aveau cu ce se inveli sa facem si noi asa? Sau daca aveau cate o perioada in care nu aveau ce manca si din 10 copii supravetuiau 2, asa facem si noi? Treaba voastra..

#164
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvinciun, on 07 aprilie 2019 - 13:24, said:

Nu va inteleg pe astea care veniti cu astfel de argumente " omul dea lungul evolutiei a .." pai a facut multe dar asta nu inseamna ca era cel mai bine ce a facut. Pur si simplu nu aveau de ales, daca dormeau in frig si nu aveau cu ce se inveli sa facem si noi asa? Sau daca aveau cate o perioada in care nu aveau ce manca si din 10 copii supravetuiau 2, asa facem si noi? Treaba voastra..


omul este rezultatul evoluției sale ,eu nu propun o singura mâncare pe zi ,dar,de putut se poate

#165
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009
I-as intelege daca ar avea peste 85 de ani, fara nici o problema de sanatatePosted Image

#166
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Desigur ca se poate, precum doar cu apa si paine se poate.

#167
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Eu maninc o masa de baza seara, cind vin de la munca si aia doar un fel de mincare (stau singur, nu le am cu gatitul) , in rest mai ciugulesc subtire peste zi , 1-2 sandvisuri , ceva de genul asta.

Virsta 50.

Ok, sa detaliez , in ziua in care trag de fiare maninc 2 , maxim 3 mese pe zi si in rest nu mi-e foame, adica nu maninc putin ca economii sau bolnav, efectiv nu imi vine sa maninc mai mult, nu intra.

#168
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Asa e de la o varsta, ai nevoie de mai putina mancare, din cauza asta multi se ingrasa.

#169
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009

View Postlil debul, on 09 aprilie 2019 - 13:29, said:

Eu maninc o masa de baza seara, cind vin de la munca si aia doar un fel de mincare (stau singur, nu le am cu gatitul) , in rest mai ciugulesc subtire peste zi , 1-2 sandvisuri , ceva de genul asta.

Virsta 50.

Ok, sa detaliez , in ziua in care trag de fiare maninc 2 , maxim 3 mese pe zi si in rest nu mi-e foame, adica nu maninc putin ca economii sau bolnav, efectiv nu imi vine sa maninc mai mult, nu intra.

Ne puteti da mai multe detalii, de exemplu:
1. inaltime, greutate, constitutie
2. ce fel de munca prestati? (la birou sau fizica, 8ore sau mai mult, stresanta, etc)
3. in ce consta acea masa de baza, va simtiti satul dupa ea si la cate ore dupa va culcati? Presupun ca sportul il practicati inainte, dupa masa doar odihna.
Inteleg ca nu aveti un program fix de alimentatie, ci in zilele de "tras fiare" 2/3 mese si in rest 1 masa si nu aveti probleme de sanatate (discomfort, balonari, gaze, dureri, reflux, etc). Va intreb doar pt ca as vrea sa-mi dau seama eu cu ce-am gresit avand o singura masa pe zi, nu ma simteam rau, nu-mi era foame, si totusi sunt nevoita acum sa iau 4mese/zi Posted Image

#170
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
1.78 , 88 , fiare , putina grasime pe burta dar nu exces, 50 de ani. Munca de teren dar nu fizic ci psihic, ceva stres, cam multe ore de condus pe luna (aproximativ 2 pe zi), munca in aer liber. Antrenamentele nu au un program fix , minim 3 pe saptamina, de exemplu azi pina la ora 12.30 am giugulit niste minisnitele cu putin orez , mai am cam 2-3 in geanta dar le dobor si pe alea, in total o cutie cu minisnitele, cind ajung acasa bag o ciorba si cam aia a fost, in general manibc 2 sandvisuri la munca, nu mai mult.

Cind eram in Tara mincam odata pe la ora 21.00 de rupeam frigiderul, dimineata nimic si in timpul zilei o cutiuta de icre, o conserva mica de ceva, rareori o shaorma si stateam toata ziua la volan, taxi, culmea ca eram mai slab decit acum.

#171
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
M-am trezit cu o idee super. Batoane și pudre ce înlocuiesc o masa.
Herbalife cred ca ar fi ok, dar mi frica sa stau de vb cu un reprezentant ca sunt cam bazaranti, m-ar suna des și n-am chef. As putea sa zic ca n-am telefon și vin eu la ei când e cazul. Sunt câteva pe my protein. Oare sunt bune ? Am văzut 12 batoane care înlocuiesc o masa cu 64 lei și au reducere 25%, ar veni 5 lei batonul și scap de foame și am și toți nutrienții. :)
Pot sa mănânc unul dimineața și unul seara, iar la prânz as mânca normal.

#172
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Trebuie sa fii chiar disperat sa maninci batoane, nu mai bine maninci o salata si o chifla ?

#173
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Super ideea. Cel mai sănătos lucru posibil :).
Dacă ai fi spus adevărul, că ești în căutare de soluții rapide (și proaste) care înlocuiesc gătitul, pentru oameni leneși, nu aș fi avut ce zice. Dar așa, să lauzi acele lucruri mi se pare ori inconștiență totală, ori promovare a respectivelor produse

Dar dă-i înainte :)

#174
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Chifla cu salata la mine nu merge :( Dar McDonalds e ok, îmi trece foamea, am putere și energie. Cunosc persoane care mănâncă un covrig din pâine și sunt bine nu leșina de foame ca mine.
Am căutat pe google și am găsit ca batoanele sunt din mâncare deshidratata și ca ar conține carbohidrați, proteine și minerale. Acuma nu știu care ar fi alea.
Ar fi fain sa dispară și senzația de foame. De aia am scris aici ca ma gândeam dacă cineva a încercat așa ceva și chiar nu mai simți foame.
Plus ca mi s-a părut o idee geniala.



#175
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postmilovme, on 12 aprilie 2019 - 11:55, said:

Chifla cu salata la mine nu merge :( Dar McDonalds e ok, îmi trece foamea, am putere și energie. Cunosc persoane care mănâncă un covrig din pâine și sunt bine nu leșina de foame ca mine.
Am căutat pe google și am găsit ca batoanele sunt din mâncare deshidratata și ca ar conține carbohidrați, proteine și minerale. Acuma nu știu care ar fi alea.
Ar fi fain sa dispară și senzația de foame. De aia am scris aici ca ma gândeam dacă cineva a încercat așa ceva și chiar nu mai simți foame.
Plus ca mi s-a părut o idee geniala.
Sa ne anunti cind sarbatoresti implinirea a 150 de kile , s-ar putea sa devina periculos sa umbli singura pe strada in ajun de Ignat.

#176
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,624
  • Înscris: 10.08.2009
Uite aici unu cu bani :
https://www.business...-birou-18062688

#177
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Omul (milovme) este naiv si lenes, si consider ca nu trebuie incurajat sa aplice masuri extreme care functioneaza la unii oameni.

Ca altfel i-as putea recomanda si eu sa faca ce face Wim Hof.

#178
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Nu sunt om leneș. Câteodată chiar n-am timp sa fac mâncare. Mie personal nu-mi place mâncarea reîncălzită care a stat in frigider, doar șnițele câteodată, nu tot timpul.

De ex dacă dimineața la ora 9 trebuie sa fiu undeva, ma trezesc la 7:30 și ma pregătesc o ora: spălat pe dinti, pieptănat, machiat, îmbrăcat și fumat între. Plec și deja in mașina simt ca mi se face foame. Deja pe la ora 11 foamea e violenta, dacă stau așa pana la 13-14 deja nu mai am vlagă abia ma mișc.
Chiar dacă îmi prăjesc dimineața oua, degeaba ca intr-o ora, mi foame.
Așa ca noroc cu mcdrive ca nici nu trebuie sa ma dau jos din mașina și ca au Combo. De ex pt mine e suficient 3 McPuișori cu 2 cartofi mici și un cola mic. In total e 16,5 lei. Când chiar mi foame îmi iau și un duble cheesburger e vreo 7 lei. Și îmi revin, mi bine, am energie.
Pe la ora 17-18 iar mi foame și dacă nu mănânc pățesc la fel. In tot timpul asta a trebuit sa mai fac ceva depinde ce in ziua respectiva. Seara mai iau câte un pui grill de la profi e 18-19 lei pe care îl manc tot dar fără pâine, doar cu sos.
Câteodată mai ieșim in oraș seara și înainte sa venim acasă, la la 4 dimineața e tradiție sa trecem pe la mcdrive.

Când n-am atâta treaba fac mâncare. Orice simt nevoia ca as mânca in momentul ăla. Dar manc o data și gata. Peste câteva ore iar trebuie sa fac ceva de mancare.
Nu știu alții cum se organizează, dar am văzut ca nu simt foamea așa tare și când ajung sa mance, mănâncă putin.
KFC nu au drive thru in timisoara

Așa ca azi dimineața când m-am trezit cu foame m-am gândit ce o sa fac? Ce o sa mănânc ? Azi n-am nimic de făcut, pot sa stau liniștita, dar n-as mai vrea sa trec prin ce am trecut cu foamea asta. Mama mea nu locuiește in țara, a fost de curând acasă și a văzut cum arat dacă nu mănânc la timp și a zis să-mi fac sandviciuri și sa le iau in poșeta 😂
Intr-o seara mi-a făcut maică-mea mămăliga cu smântâna, brânza și oua prăjite. In jumate de ora m-am simțit ca și cum n-as fi mâncat toată ziua.

Eu mai fac sport vreo 3 zile pe săptămâna când cum apuc cu greutăți mici, ma gândesc ca muschii mei consuma constant ce am mâncat, poate de aia simt foamea mai tare ca cei din jurul meu. Sunt o fire mai agitata, poate emoțiile care le simt îmi consuma nutrienții. Poate am paraziți intestinali. Sau poate o tumoare benignă ca dacă era maligna as fi murit de mult.
Sau poate ca fumez, consum mai multe calorii

#179
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Ți-e foame pentru că mănânci prost, și mulți carbohidrați de calitate jalnică.
Dacă ai 5 minute pentru fumat o țigară, ai și pentru fiert două ouă. Timp pentru obiceiuri nesănătoase ai, deci prin definiție ai avea și pentru cele sănătoase.
Dacă m-am înșelat și nu e vorba de lene, atunci acum știu că e vorba de priorități. Deci ori îți prioritizezi lucrurile importante, ori faci ce faci in continuare, și de la o vârstă când încep problemele de sănătate nu te plângi și accepți că sunt consecințele acțiunilor luate în mod conștient.

#180
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Și o adăugare: m-aș mira să îți fie foame cu adevărat. Dacă mâncarea de la McDonald's te saturi, dar gătită acasă nu, atunci foamea ta este psihologică nu fiziologică.

Reflectă asupra acestor lucruri. Dacă nu organismul este judecătorul ci limba, atunci ceva este greșit.

Să nu înțelegi că te atac pe tine, nu am deloc intenția asta. Și nu spun să nu mănânci niciodată de la McDonald's sau alte locuri unde clar este ceva total nesănătos. Dar dacă asta e obicei, atunci e o problemă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate