Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cat de sanatos este sa mananci o singura data pe zi?

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#145
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Lumineaza-ma tu.
Am mai spus pe undeva povestea, nu am modificat absolut nimic in dieta. Am mancat acelasi numar de calorii din aceleasi alimente ca si inainte.

#146
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Asta ai tu impresia că ai făcut, de fapt nu a fost așa. Undeva a fost o schimbare pe care nu ai realizat-o nici tu

#147
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postthe_lion, on 10 februarie 2018 - 23:28, said:

Lumineaza-ma tu.
Am mai spus pe undeva povestea, nu am modificat absolut nimic in dieta. Am mancat acelasi numar de calorii din aceleasi alimente ca si inainte.
Atâta timp cât nu ții un jurnal alimentar foarte strict....nu ai de unde sti asta. Probabil fără sa îți dai seama, ai mâncat mai puțin decât înainte. Doar mutatul orelor de masa, nu sunt motiv de influențat bugetul caloric.

#148
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

View Postrichelieu, on 11 februarie 2018 - 14:23, said:

Atâta timp cât nu ții un jurnal alimentar foarte strict....nu ai de unde sti asta. Probabil fără sa îți dai seama, ai mâncat mai puțin decât înainte. Doar mutatul orelor de masa, nu sunt motiv de influențat bugetul caloric.
Imi monitorizam caloriile cu MyFitnessPal, stiu ce vorbesc. Nu am avut diferente la consumul de calorii. Puneam in aplicatie deja cu o zi inainte ce o sa mananc si ajustam cantitatile, astfel incat sa nu ajung in situatia ca la masa de seara sa fiu nevoit sa ma imbuib cu de toate.
Inteleg reticenta...si eu la fel credeam cand inca nu experimentasem.
Dar totusi, nu pot sa nu recunosc ca imi "place" cand vad pe altii care imi spun ce si cum, de parca ei ar fi tinut mini-postul asta in locul meu. Inclusiv colegii de serviciu nu intelegeau cum este posibil, ma vedeau ca mananc la fel la masa de pranz (desi un pic mai tarziu decat de obicei)....sigur ma infometam dupa...
Eu sunt adeptul experientei, cei care vorbesc dupa ce au experimentat stiu muuult mai bine decat cei care doar citesc din carti si cred ca parerile lor sunt cele mai pertinente.

Edited by the_lion, 11 February 2018 - 18:05.


#149
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
https://www.ncbi.nlm...les/PMC4516560/

#150
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postthe_lion, on 11 februarie 2018 - 18:05, said:

Imi monitorizam caloriile cu MyFitnessPal, stiu ce vorbesc. Nu am avut diferente la consumul de calorii. Puneam in aplicatie deja cu o zi inainte ce o sa mananc si ajustam cantitatile, astfel incat sa nu ajung in situatia ca la masa de seara sa fiu nevoit sa ma imbuib cu de toate.
Inteleg reticenta...si eu la fel credeam cand inca nu experimentasem.
Dar totusi, nu pot sa nu recunosc ca imi "place" cand vad pe altii care imi spun ce si cum, de parca ei ar fi tinut mini-postul asta in locul meu. Inclusiv colegii de serviciu nu intelegeau cum este posibil, ma vedeau ca mananc la fel la masa de pranz (desi un pic mai tarziu decat de obicei)....sigur ma infometam dupa...
Eu sunt adeptul experientei, cei care vorbesc dupa ce au experimentat stiu muuult mai bine decat cei care doar citesc din carti si cred ca parerile lor sunt cele mai pertinente.

ai slabit din cauza ca, dupa vreo 12 ore de post, metabolismul se intensifica pentru a-ti da energie ca sa iti gasesti hrana (sa poti sa vanezi, sa mergi in alta parte dupa fructe, etc.).  starea de "starving mode", cand organismul isi incetineste procesele metabolice pentru conservare, apare dupa 4 zile de post. asa ca, ideea ca trebuie sa mananci la cateva ore ca altfel intri in conservare, este o prostie. organismul are capacitatea de a se adapta la lipsa de mancare ocazionala, de aia are doua cai de a-si obtine emergia: glucide si depozitele de grasime.
de fapt, in timpul perioadelor de criza, speranta de viata a crescut:

Quote

Mortality rates of men and women aged 25–44 years (Fig. 2B) declined sharply during the recession of 1920–1921, but were either stagnant or increasing during the rest of the 1920s, reaching peaks either in 1928 or 1929, a year of strong economic growth, in all age strata. In all these demographic groups, mortality declined during the early 1930s, coinciding with the Great Depression, and then rose during the strong economic growth of the mid-1930s.
Mortality rates of older people aged 45–64 (Fig. 2C) and 65–84 (Fig. 2D) also appear to have evolved more favorably in the 1930s than in the 1920s. For instance, in males aged 60–64, mortality increased in 1921–1923 (during a period of strong economic growth) and then remained approximately stable during the rest of the decade and the early 1930s (during the Great Depression), only to increase again in 1936 (when strong growth resumed). Similar patterns of stable or increasing rates during the 1920s, decreasing rates during the early 1930s, and an increase in the mid-1930s with a peak in 1936 are present for nearly all age groups between 25 and 84 years.
https://www.ncbi.nlm...les/PMC2765209/

Edited by rich1974, 11 February 2018 - 20:09.


#151
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006
Okay, si acum pentru necunoscatori :  ce este "keto" ?:)

#152
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
simplu spus, keto este atunci cand organismul foloseste grasimea pentru a trai. fie propria grasime, fie grasimea din alimente.

#153
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010

View Postrich1974, on 12 februarie 2018 - 10:59, said:

simplu spus, keto este atunci cand organismul foloseste grasimea pentru a trai. fie propria grasime, fie grasimea din alimente.

Ai dat definiția cetozei.

Keto este o dietă, bazată pe grăsimi, pentru a oferi organismului posibilitatea de a fi în starea de cetoză

#154
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009
Legat de subiectul acestui topic, experienta mea e:
De aproximativ 15 ani mancam doar 1 data pe zi, de obicei seara inainte de culcare si n-am avut nici o problema de sanatate, nici macar raceala/tuse, am energie (merg cu bicicleta zilnic, daca nu e prea naspa vremea). De 6 luni am ceva probleme la gat, o iritatie posibil datorita refluxului, adica acidul din stomac urca in gat in timpul somnului si irita mucoasa faringelui. Nu mi-a trecut nici acum, la ORL au spus ca-s ok,  la tratamentul pt reflux nu am raspuns, asa ca m-au trimis acasa, fara nici o recomandare. Cum toata familia ma streseaza de ani de zile ca nu e sanatos sa ai o singura masa pe zi si am citit ca ar putea fi totusi cauzata de o problema digestiva, m-am apucat sa mananc si eu de 3 ori/zi si sa nu ma culc direct dupa ultima masa. Asta de vreo luna, Deocamdata nu vad nici o diferenta, in afara faptului ca nu mai adorm asa repede, cum era cu burta plina Posted Image, dar probabil trebuie sa treaca o vreme sa vad efectelePosted Image

#155
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Am auzit ca refluxul gastric ar fi cauzat de scaderea acidului din stomac. Fenomenulasta se produceidata cu inaintarea in varsta.

#156
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Eu am avut vara trecută reflux gastric. Mi-a explicat doamna doctor ca la bebeluși: există o supapă care nu se închide de tot, asa că aciditatea urcă. Nu îmi plac medicamentele din industria farmaceutică, și deși mi-a prescris rețetă i-am spus doctoriței că nu le voi folosi, și mi-a spus că cele mai importante lucruri este să ii mese mici și dese, și să nu mă pun la orizontală după ce mănânc. Am ascultat ce a zis (nu dumnezeiește, pentru că sunt obișnuit cu 2 mese pe zi, deci consistente - in perioada asta mâncam de 3-4 ori pe zi), și am scăpat. Am luat și medicamente pe bază de plante de la farmacia naturistă.
De atunci am revenit la vechile obiceiuri și mai am perioade cu aciditate, și când se întâmplă, încerc iar să mănânc mai puțin și mai des. Fac asta câteva zile, apoi reiau din nou obiceiurile vechi. Sunt în cercul ăsta din vară, și nu reușesc să scap pentru că nu îmi place să mănânc înainte de ora 2-3-4, și nu îmi place nici să mă forțez să o fac.
Într-adevăr, la oricine se întâmplă chestia asta cu înaintarea în vârstă, că nu putem merge înapoi :). Eu am înaintat de la 29 la 30 anul trecut, când s-a întâmplat.

#157
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009
Deci, concluzia este: nu e sanatos sa iei o singura masa pe zi, de la o varsta vor aparea problemele, cum zicea si tata si nu l-am crezut Posted Image
Nu stiu daca se poate vreodata repara acea "supapa"...nu demult am citit ca defapt cauza refluxului nu e aciditatea ridicata, ci tocmai cea prea mica...si se prescriu inhibitoare de-a pixul. Am si facut testul de aciditate (1/4 lingurita de bicarbonat de sodiu intr-un pahar de apa rece dimineata pe stomacul gol), se zice ca daca ragai dupa 5minute ai aciditate scazuta. Eu n-am facut-o deloc...deci... cine stie unde-o fi adevarul?Posted Image

#158
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Omul in cursul evolutiei lui a avut multe perioade de infometare  ,deci nu patesti nimic  ,multi iti imagineaza ca omul a avut mereu 3 mese mereu ,nici vorba de asa ceva  ,dar,e ok sa consumi cat mai multe fructe,legume  in timpul zilei

View Postpumu, on 05 aprilie 2019 - 13:39, said:

Deci, concluzia este: nu e sanatos sa iei o singura masa pe zi, de la o varsta vor aparea problemele, cum zicea si tata si nu l-am crezut Posted Image
Nu stiu daca se poate vreodata repara acea "supapa"...nu demult am citit ca defapt cauza refluxului nu e aciditatea ridicata, ci tocmai cea prea mica...si se prescriu inhibitoare de-a pixul. Am si facut testul de aciditate (1/4 lingurita de bicarbonat de sodiu intr-un pahar de apa rece dimineata pe stomacul gol), se zice ca daca ragai dupa 5minute ai aciditate scazuta. Eu n-am facut-o deloc...deci... cine stie unde-o fi adevarul?Posted Image


refluxului e din cauza grasimilor  , anumite alimente care cresc acidul gastric ,le eviti si va fi ok  https://www.farmacia...tatii-gastrice/

#159
deeabruneta69

deeabruneta69

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 05.04.2019
nu este asa sanatos macar 2 mese pe zii este mult mai bine

#160
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cel mai bine este 5..6 mese cate putin,niciodată sa nu fii satul.

#161
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010

View Postpumu, on 05 aprilie 2019 - 13:39, said:

Deci, concluzia este: nu e sanatos sa iei o singura masa pe zi, de la o varsta vor aparea problemele, cum zicea si tata si nu l-am crezut Posted Image
Nu stiu daca se poate vreodata repara acea "supapa"...nu demult am citit ca defapt cauza refluxului nu e aciditatea ridicata, ci tocmai cea prea mica...si se prescriu inhibitoare de-a pixul. Am si facut testul de aciditate (1/4 lingurita de bicarbonat de sodiu intr-un pahar de apa rece dimineata pe stomacul gol), se zice ca daca ragai dupa 5minute ai aciditate scazuta. Eu n-am facut-o deloc...deci... cine stie unde-o fi adevarul?Posted Image

Ăsta e vreun experiment științific? Sau ai auzit undeva și ai luat-o de bună?
Eu nu sunt împotriva sfaturilor băbești, dar nu trebuie luate ca pe niște legi :)

#162
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009
Daca te referi la refluxul cauzat de aciditatea scazuta, am citit articolele de pe linkul https://chriskresser...heartburn-gerd/ si comentariile, multi au scris despre experienta lor, acolo am gasit testul. Nu stiu cat e de adevarat, dar nu m-ar mira daca ar fi. Linkul l-am gasit intr-o postare pe alt forum, scris de o alta persoana cu reflux, of course ca n-a mai scris daca s-a vindecat sau nuPosted Image Voi incerca si eu :)
Legat de consumul grasimilor, la mine nu poate fi cauza, nu-mi plac, am renuntat si la dulciuri pt ca de la o vreme pur si simplu sunt prea dulci, nici ciocolata nu mai e buna Posted Image
Eu cred ca e mai bine sa-ti antrenezi corpul cu mese mici si nu sa-l "bombardezi" o data pe zi, mai ales inainte de culcare, cum faceam eu. Si sa nu uitam ca alimentele din ziua de azi nu mai sunt asa usor digerabile ca pe vremuri...si-apoi fiecare reactioneaza altfel, pot sa apara probleme doar la 50 de ani sau deloc, depinde de organism, oricum sansele sunt mai mari.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate