Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Infrastructura actuala RCS&RDS: coaxial + fibra optica

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Deci pana la urma ai acceptat tacit si acum ai pretentii.

#38
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Păi demolarea amplasamentului ilegal e una, vătămarea corporală e alta.

#39
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
In secunda aia trebuia sa ii dai afara, faceai poze si cereai bani de reparatii sau sa repare direct ei. Nu stiu de ce aveti pretentii dupa ce faptul s-a consumat.

#40
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Atât timp cât nu mi-am luat niciun angajament pentru a le ține prostia, mă pot răzgândi oricând. Dacă semnam ceva, da, dar așa?! De să devină casa mea căblărită dacă își mai trag și cei din jur?

#41
oxygenlios

oxygenlios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.04.2016

View PostMembruAnonim, on 14 august 2017 - 21:10, said:

In casa intra doar fibra optica, de acolo vei avea un ONT pentru net si telefonie, iar pentru TV se pune un mininod. In unele situatii era un ONT cu port si pentru coaxial, dar nu se mai monteaza de astea mai nou.
Nu zice tu asa Posted Image .la mine cand s-a trecut pe FTTH la toti abonatii, mie tehnicianul, mi-a pus ONT ZTE F668 cu port CATV (unde nu mai era necesar si Mininodul); iar la un vecin, i-au pus (alta echipa), ONT F668 (cu CATV), si pe langa ala si mininod....Posted Image
Nu inteleg de fac asa...parerea mea (strict parerea mea), este ca: la abonatii (INTERNET+CATV+FIX  sau   INTERNET+CATV), sa le puna F668 sau un alt ONT asemanator cu CATV inclus (daca au disponibil); iar la cei doar cu CATV (credeti-ma.. am destui in zona), doar mininod si aia e....fac risipa si nu e bine Posted Image

Edited by oxygenlios, 15 August 2017 - 10:42.


#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am FTTH acasa din 2012 cu ONT ZTE ZXA 10 F 625 A, care are port CATV, insa langa el tot mai am in priza un amplificator de CATV existent din anul 2005 deoarece casa e mare, reteaua de coaxiale e lunga cu multe splittere si sunt 8 televizoare. Mai e o priza libera in balcon in caz ca vreodata s-ar strica ONT-ul si vin cu unul fara CATV+mininod.

Macar daca mininodul (FTTH receiver) ar avea putere reglabila de emisie pe coaxial precum un amplificator dar ma indoiesc, ONT-ul care are port CATV e gandit pentru un singur televizor.

#43
oxygenlios

oxygenlios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.04.2016

View PostNeaceasca85, on 15 august 2017 - 14:12, said:

Eu am FTTH acasa din 2012 cu ONT ZTE ZXA 10 F 625 A, care are port CATV, insa langa el tot mai am in priza un amplificator de CATV existent din anul 2005 deoarece casa e mare, reteaua de coaxiale e lunga cu multe splittere si sunt 8 televizoare. Mai e o priza libera in balcon in caz ca vreodata s-ar strica ONT-ul si vin cu unul fara CATV+mininod.

Macar daca mininodul (FTTH receiver) ar avea putere reglabila de emisie pe coaxial precum un amplificator dar ma indoiesc, ONT-ul care are port CATV e gandit pentru un singur televizor.
Pai si eu daca am 4 TV-uri in casa (1 x Samsung FHD  102cm   |  3 x TV CRT + 1 x STB Humax Digi C+ SD), este recomandat sa pun un Amplificator CATV, (mentionand faptul  ca am schimbat cablurile cele vechi cu RG6, cel care  era folosit de RDS pentru EoC). Tin sa mai precizez faptul ca, am luat un TV Crt nu foarte vechi (2007), si am luat si STB-ul Humax, am bagat cablul din ONT direct in STB  si am Putere Semnal 70% si Calitate 100%, iar pe TV-ul Samsung, aveam 100%-100% Putere si Calitate (tot din ONT direct in TV)...de ce imi arata asa?
   Si @neaceasca, vrei sa zici ca d.p.d.v al semnalului CATV, este mai bun un mininod decat un ONT?

Edited by oxygenlios, 15 August 2017 - 15:40.


#44
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cred ca e la fel. Practic exista ONT cu mininod imporcorat si mininod de sine statator.

#45
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010
Nodul optic Ftth cu dubla comanda de fibra, pare sa fie mai bun la semnal ca mininod. Am avut o perioada la tara, mininod și cum îl mișcări, pac rămâneai fără semnal :D.

#46
dragos1us

dragos1us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 14.08.2006
stie cineva daca aceasta cutie e digi? [ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170824/f746002d495b12ef6ff966764cd90f55.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e digi, la ei fibra e facuta colac si prinsa cu bride de plastic, iar pe cutii e lipit un autocolant cu "rcs&rds".

Ai UPC prin zona?

#48
dragos1us

dragos1us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 14.08.2006
in zona era o retea locala, digi stiu ca aveau de gand sa cableze si a aparut aceasta cutie, dar curios ca a aparut si un pliant upc in cutia postala

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este Digi, doar ca alt model de ODB.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate