Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Infrastructura actuala RCS&RDS: coaxial + fibra optica

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Maricic-o!!!
Maricic-ooo!!
Tu esti?
(maricica este baba nebuna de la apartamentul 82, etajul septe)
Ea nu era de acord cu RDS-ul in blocul nostru, nu-i nevoie de 2 furnizori aici, telekom-ul este de ajuns, ea are telefon fix de la ei din 1988 si nu s-a stricat niciodata .
Indiviziune, asta-i clenciul.
Daca ai ceva in indiviziune cu altcineva, poti sa te dai cu capul de pereti.
Constitutia romaniei garanteaza drepturile celor care au macar 1% cota indiviza din acel ceva pe care crezi tu ca esti imparatul mustelor

Edited by tiupedix, 14 August 2017 - 22:03.


#20
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

 tiupedix, on 14 august 2017 - 22:00, said:

Maricic-o!!!
Maricic-ooo!!
Tu esti?
(maricica este baba nebuna de la apartamentul 82, etajul septe)
Ea nu era de acord cu RDS-ul in blocul nostru, nu-i nevoie de 2 furnizori aici, telekom-ul este de ajuns, ea are telefon fix de la ei din 1988 si nu s-a stricat niciodata .

Chiar am devenit o Maricica? Posted Image. Si am numai 23 de ani.

Nu sunt absurd. Fiecare sa aleaga ce vrea, Doamne Fereste. Dar, fara stalp de telegraf pe fatada casei Posted Image . Pe langa ca mi-am luat si cateva glume pe seama asta.

PS. Las-o mamaie, ca e si ea femeie batrana, si aude greu, si Romtelecomul a disparut...

Edited by Rhesus, 14 August 2017 - 22:04.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mereu sunt discutii de genul asta unde sunt mai multi proprietari... :)

#22
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
In cazul de fata, nu se pune problema a mai multor provideri. Ai de ales intre RDS si Digi Posted Image Posted Image .

Aici problema e cu substrat. Ca sa fiu putin offtopic: Mi se pare normal, indiferent ce servicii alegi, sa stii exact pe unde merge, unde ajunge, si sa nu ne multumim cu "lasa ca merge si asa", "si ce daca ia si ala umpic de banda de net". Substratul are la baza inclusiv furturi de apa prin conductele din casa, spargerea peretilor pana la gasirea unor T-uri la care sa se faca racorduri, etc.

Deci e "meserie"... un cablu coaxial si o fibra sunt..... aperitivul. E ceva just as usual.

Edited by Rhesus, 14 August 2017 - 22:11.


#23
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 diZy, on 14 august 2017 - 21:53, said:

Si tu ai procedat foarte legal...
Legal perfect, proprietatea personala e sfanta. Sa taie tot ce vrea, mai ales ca oficial ele nici nu exista acolo, sunt puse la negru acolo.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La voi de fapt e o retea de tip FTTB cum se construieste in blocuri, dar fara switch-uri, ca nu-s atatia clienti.

Din pacate cineva si-a dat acordul pentru montarea acelei cutii si legal nu ai voie sa o distrugi. Mai bine discuti cu ei si vezi ce solutie iti propun decat sa iti faci probleme aiurea.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 KyKyKyKy, on 14 august 2017 - 21:44, said:

Ca fapt divers, eu am spart lacătul lor și le voi restricționa accesul în curte, apoi îi umplu de sesizări la ANPC în caz de avarie. Posted Image

Pai taie-ti de pe acum cablurile, macar stii o treaba.

Crezi ca RDS-ului ii e greu sa dovedeasca ca nu le permiti accesul pentru interventie? ANPC ce ar trebui sa faca? :))

#26
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Chiar daca e legal, esti facut dupa aceea nebun. "Uite-l si pe nebunul ala care ... ".

Trebuie frumos de discutat intr-o prima faza. Cereri de reziliere. Dovedesti ca nu beneficiezi (TU) de nimic in casa (nu ai net, nu ai TV, etc.). Dupa ce se golesc firaraiele, conectam frumos, dupa un plan. Algoritmic.

#27
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 samebo, on 14 august 2017 - 22:11, said:

Legal perfect, proprietatea personala e sfanta. Sa taie tot ce vrea, mai ales ca oficial ele nici nu exista acolo, sunt puse la negru acolo.
Cutia si tot ce apartine de ea sunt ale RDS-ului deci visati aiurea. Ca a fost pusa ilegal trebuie discutat nu dat cu ciocanul ca suntem mai tari in clanta....

Edited by diZy, 14 August 2017 - 22:15.


#28
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu si-a dat nimeni acordul, nu auzi. Nu poate da vecinul tau acordul sa se instaleze pe proprietatea ta ceva. Si ultima oara cand am verificat peretii exteriori sunt inca proprietatea ta. Vecinul sa isi ofere acordul sa instaleze pe peretii lui.
La tine vecinul instaleaza antene si AC pe peretii tai si tu esti ok cu asta, ca doar si-a dat acordul vecinul, nu?

 MembruAnonim, on 14 august 2017 - 22:12, said:

Din pacate cineva si-a dat acordul pentru montarea acelei cutii si legal nu ai voie sa o distrugi. Mai bine discuti cu ei si vezi ce solutie iti propun decat sa iti faci probleme aiurea.


#29
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Exact. Si am mai primit un sfat sa nu fac cereri de modificare/mutare. Chiar daca costa mai mult:

1. Reziliezi (adica isi iau toate cablurile, inclusiv cutia) si apoi
2. Conectezi (si nu REconectezi), pe un contract nou. In care stabilesti (de comun acord) traseele, si toate cele.

Edited by Rhesus, 14 August 2017 - 22:18.


#30
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Si a dracu cutie totusi a aparut acolo si sigur e de ceva timp. Pana acum ce au pazit propietarii?
Asta e ambitia prosteasca a lui Kykykyky sa treaca pe FTTH...

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Legal sau nelegal cutia nu e proprietatea lor. De ce sa te legi la cap pentru asta? Trebuie discutat cu RDS si vazut care e solutia. La mine nu-si monteaza nimeni cutii pentru ca eu nu stau la casa cu mai multi proprietari, la ei e alta problema.

#32
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 diZy, on 14 august 2017 - 22:14, said:

Cutia si tot ce apartine de ea sunt ale RDS-ului deci visati aiurea. Ca a fost pusa ilegal trebuie discutat nu dat cu ciocanul ca suntem mai tari in clanta....
Se ia si se arunca peste gard. Sa vezi cat succes au in instanta... asta daca sunt atat de imbecili incat sa se duca in instanta sa declare ca au facut ceva ilegal :D
In momentul in care fac asta deschid cutia pandorei, proces de daune, sa se plateasca proprietarul pentru daune si chirie.

#33
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Serviciile rds-uli sunt de interes public.
Poti sa te pui si-n c si-n cap, au dreptul sa extinda reteaua, indiferent ca esti propitar sau neica nimeni.
la intersectia bv-sacele era un astlel de propitar care se lega cu lanturi de pilonul podului care lega soseaua de centura cu dn1

#34
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008

 MembruAnonim, on 14 august 2017 - 22:13, said:


Pai taie-ti de pe acum cablurile, macar stii o treaba.

Crezi ca RDS-ului ii e greu sa dovedeasca ca nu le permiti accesul pentru interventie? ANPC ce ar trebui sa faca? Posted Image)
Conform contractului, RDS e obligat să-mi găsească o soluție pentru remedierea problemelor.


 diZy, on 14 august 2017 - 22:14, said:

Cutia si tot ce apartine de ea sunt ale RDS-ului deci visati aiurea. Ca a fost pusa ilegal trebuie discutat nu dat cu ciocanul ca suntem mai tari in clanta....
Aparține, dar să o pună acolo unde trebuie, nu alandala. Zici că e anul 2004 cu switch-uri la oameni în și pe casă.

 diZy, on 14 august 2017 - 22:17, said:

Si a dracu cutie totusi a aparut acolo si sigur e de ceva timp. Pana acum ce au pazit propietarii?
Asta e ambitia prosteasca a lui Kykykyky sa treaca pe FTTH...
Prostească? Dacă tu consideri că a-ți apăra proprietatea e o prostie, nu am ce să mai zic.


 MembruAnonim, on 14 august 2017 - 22:18, said:

Legal sau nelegal cutia nu e proprietatea lor. De ce sa te legi la cap pentru asta? Trebuie discutat cu RDS si vazut care e solutia. La mine nu-si monteaza nimeni cutii pentru ca eu nu stau la casa cu mai multi proprietari, la ei e alta problema.umator,

Eu am discutat și comercialul mi-a spus că pot face ce vreau atât timp cât e în curtea mea. Posted Image

 tiupedix, on 14 august 2017 - 22:41, said:

Serviciile rds-uli sunt de interes public.
Poti sa te pui si-n c si-n cap, au dreptul sa extinda reteaua, indiferent ca esti propitar sau neica nimeni.
la intersectia bv-sacele era un astlel de propitar care se lega cu lanturi de pilonul podului care lega soseaua de centura cu dn1

Total greșit! Hai să-mi fac rețea și eu să îmi pun echipamentul pe casa ta gratis. Au dreptul să-și extindă rețeaua cum vor dacă sunt proprietățile lor.

#35
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ia zi de cand e cutia acolo si de ce nu ai avut nimic de comentat cand a aparut?

#36
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Când am văzut ce se face, deja era găurit peretele și montau ONT-ul în ea. Ț.i.g.a.n.u.l. care făcea partea electrică l-am dat afară că făcea țigăneală cu găurirea cofretului.
Ăia de la instalări au spus că nu mai au ce să facă pentru că deja urmează să funcționeze.

În prima fază RDS nu m-a băgat în seamă pentru că nu eram client, dar acum, client fiind, mă evită.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate