Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Infrastructura actuala RCS&RDS: coaxial + fibra optica

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Va salut.

Nemaiavand contact cu internetul prin fibra optica de la RDS de prin 2011-2012, am ramas putin in urma cu ultimele tehnologii ale lor. Si atunci, am renuntat la ei, pentru ca nu am fost de acord cu infrastructura (pe care am sa o prezint mai jos).

Structura: o casa de tip duplex, care defapt e triplex Posted Image Posted Image . Singura limita de despartire intre locuinte sunt peretii (respectiv parchetul cu locuinta din beci).

I. Ce exista actualmente:

Un stalp stradal, din care pleaca: fibra optica + un cablu coaxial (cu izolator negru) spre o "cutie misterioasa" inchisa cu un lacat, vezi fig. (dar deschisa, de "meseriasii" care umbla cu furaciuni, pentru conectari prin splittari, si alte procedee) de unde pleaca la consumatori: internetul + cablul TV. In fapt, de aici pleaca la mine doar cablul TV (renuntand la internet acum cativa ani). Cele 2 cabluri la vedere din figura sunt fibra si coax-ul (ale stalpului: culmea, coaxialul e deja alb. cel negru e fibra).

Ma poate lamuri cineva, ce se "ascunde" in spatele acestei cutii si la ce este necesara? Ce infrastructura mai e si asta? FTTB? E de mai mult ani, aproape de 7-8 (cred).

II. Ce doresc eu:

Vreau debransare totala de la aceasta cutie (care culmea, este lipita pe casa mea).

Doresc 2 cabluri, pe care zi si noapte sa le vad, direct de la stalp. Daca ma trezesc dimineata la 4 si vreau sa fac jonglerii cu cele 2 cabluri (coaxial + fibra) sa am libertatea sa vad cum "oscileaza" pana la stalp. Nimic mai mult. Ca la circari.

Din cate stiu, asta se exprima tehnic in:

1. FTTH pe partea de Internet. In acest caz, cablul de fibra optica (care este direct vizibil pe stalp, fara sa provina din alte cutii, fie si ele apartinand stalpului) intra direct in casa, intr-un ONT. Iar de aici, e treaba mea cum fac LAN-ul casei.

2. Pe partea de TV, cablul coaxial, direct din stalp (din nou, fara sa fie incadrat in diferite cutii ,,magice" facatoare de minuni pentru furaciosi), sa intre in casa. De aici, iarasi, e treaba mea (sa iau splittere, sa cumpar cablu coaxial - cu izolator alb, sa trag pe unde vreau in casa la mine).

Am sa va rog sa-mi spuneti daca gresesc undeva, si daca pot sa le cer asa ceva. (actualmente, 2017, firma: RDS&RCS). Simplu si la obiect:

Stalp => fibra optica => in casa => ONT => my job.
Stalp => coaxial => in casa => my job.

Multumesc!

Attached Files


Edited by Rhesus, 14 August 2017 - 18:57.


#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Doar @Digi_Helper te poate ajuta in rezolvarea acestei probleme!Posted Image

#3
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Eu am permis categoria D . urc in autobuz, cumpar bilet si vreu sa ma asez pe scaunul soferului ???

View PostRhesus, on 14 august 2017 - 18:50, said:

Stalp => fibra optica => in casa => ONT => my job.
Stalp => coaxial => in casa => my job.
Multumesc!
Eu am permis categoria D =>. urc in autobuz,=> cumpar bilet si vreu sa ma asez pe scaunul soferului  =>my job????????
In tren sau metrou am aceleasi pretentii .

View PostRhesus, on 14 august 2017 - 18:50, said:

II. Ce doresc eu:
Vreau debransare totala de la aceasta cutie (care culmea, este lipita pe casa mea).
Se poate , se poate.
Divortezi, (reziliezi contractul),  vine cineva si demonteaza cutia.

Edited by tiupedix, 14 August 2017 - 19:52.


#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
In mod normal in cutia aia intra fibra, in ea e un aparat denumit ONT si din ala ar trebui sa iasa si coaxialul de TV si UTP-ul de net, nu stiu ce coaxial de la stalp la cutie vezi cand de la stalp la cutie ar trebui sa fie doar fibra, poate iese TV din cutie si se splitteaza pe stalp la alte case din zona ce au doar TV. FTTB este.

La FTTH ar trebui sa ai o fibra si un ONT al tau. In ziua de azi ONT pentru net si FTTH TV receiver pentru cablul TV, adica 2 aparate.

#5
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Tu poti cere si luna de pe cer, dar nu sunt obligati sa iti dea ce vrei tu. De infrastructura ei se ocupa si ei decid cum furnizeaza serviciile.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Vrea jos cutia exact ca Kyky. Posted Image

#7
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View PostdiZy, on 14 august 2017 - 19:59, said:

Tu poti cere si luna de pe cer, dar nu sunt obligati sa iti dea ce vrei tu. De infrastructura ei se ocupa si ei decid cum furnizeaza serviciile.

Nu sunt obligati corect, de aceea exista concurenta. In schimb, am dreptul sa aleg cine sa nu (ma) fure, si cui sa (nu-i) platesc serviciile. Corect?

De aceea mi se pare destul de fair, sa-i chem, sa le explic ce doresc (mai ales ca nu cer imposibilul, nu am cerut ceva ,,inimaginabil"), si sa-mi spuna da sau ba.

View PostNeaceasca85, on 14 august 2017 - 19:54, said:

In mod normal in cutia aia intra fibra, in ea e un aparat denumit ONT si din ala ar trebui sa iasa si coaxialul de TV si UTP-ul de net, nu stiu ce coaxial de la stalp la cutie vezi cand de la stalp la cutie ar trebui sa fie doar fibra, poate iese TV din cutie si se splitteaza pe stalp la alte case din zona ce au doar TV. FTTB este.
La FTTH ar trebui sa ai o fibra si un ONT al tau. In ziua de azi ONT pentru net si FTTH TV receiver pentru cablul TV, adica 2 aparate.
Iti multumesc. @Neaceasca85 Exact ce ai spus in final as dori. Am dreptul sa aleg, banuiesc. Nu stiu de ce sunteti asa de revoltati...

Habar n-am ce-i in cutie, dar ultima ta fraza spune scurt si la obiect ce doresc. Am sa ma feresc de ce am banuit si eu (si mi-ai confirmat): FTTB.

Edited by Rhesus, 14 August 2017 - 21:05.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La casele de tipul asta, cu mai multi proprietari asa s-a facut, s-a mers pe FTTB. O sa va treaca pe FTTH si pe voi, dar cand nu se stie, depinde de planurile locale.

In zonele unde exista retea de FO si se ofera FTTH se vine cu un cablu optic pana in casa, iar de acolo pleaca serviciile. Cel negru si subtire din poza.

in cutie ai un ONT, si, dupa caz, poate si un amplificator sau un mininod pentru CATV, dar daca ONT-ul are port RF nu mai e necesar mininodul.

Edited by MembruAnonim, 14 August 2017 - 21:00.


#9
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View PostMembruAnonim, on 14 august 2017 - 21:00, said:

La casele de tipul asta, cu mai multi proprietari asa s-a facut, s-a mers pe FTTB. O sa va treaca pe FTTH si pe voi, dar cand nu se stie, depinde de planurile locale.

In zonele unde exista retea de FO si se ofera FTTH se vine cu un cablu optic pana in casa, iar de acolo pleaca serviciile. Cel negru si subtire din poza.

in cutie ai un ONT, si, dupa caz, poate si un amplificator sau un mininod pentru CATV, dar daca ONT-ul are port RF nu mai e necesar mininodul.

Multumesc pentru raspuns. S-a facut prin 2010 (cred), cand infrastructura pe strada mea era in curs de dezvoltare.

Deci pe scurt, se merge pe ideea unui singur cablu (cel optic) pe care se furnizeaza serviciile de Internet si televiziune, via ONT (+/- FTTH Tv receiver) (de unde pleaca mai departe UTP, coaxial pt. TV, etc.). Am ramas in urma cu partea aceasta.

Edited by Rhesus, 14 August 2017 - 21:10.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In casa intra doar fibra optica, de acolo vei avea un ONT pentru net si telefonie, iar pentru TV se pune un mininod. In unele situatii era un ONT cu port si pentru coaxial, dar nu se mai monteaza de astea mai nou.

#11
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View PostMembruAnonim, on 14 august 2017 - 21:10, said:

In casa intra doar fibra optica, de acolo vei avea un ONT pentru net si telefonie, iar pentru TV se pune un mininod. In unele situatii era un ONT cu port si pentru coaxial, dar nu se mai monteaza de astea mai nou.

Un mininod, adica FTTH TV receiver-ul mentionat de colegul nostru mai sus?

Attached Files



#12
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Inteleg ca problema ta e mai degraba ca nesimtitii de la RCS-RDS au montat ilegal si fara accept infrastructura pe casa ta.
Metoda clasica pentru RCS-RDS.

#13
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View Postsamebo, on 14 august 2017 - 21:34, said:

Inteleg ca problema ta e mai degraba ca nesimtitii de la RCS-RDS au montat ilegal si fara accept infrastructura pe casa ta.
Metoda clasica pentru RCS-RDS.

Nu. Anumiti ,,meseriasi" de la RDS-RCS sunt mana in mana cu vecinii (defapt ce vorbesc, unul dintre ei este prieten de liceu din cate am inteles). Conducerea RDS-RCS, toata stima, nu au treaba (nici nu stiu de toti angajatii ce fac).
Astia ,,micii", pe plan local, joaca la 2 capete. Sau, poate chiar gresesc, nici ei nu stiu ce manarii fac unii. Defapt .... poate stiu, si inchid ochii. Habar n-am. Nu e treaba mea. Deja am obosit, si m-am saturat.


Va multumesc, totul este clar. 2 cabluri: curentul electric si fibra. Restul la gunoi. Nu stiu totusi de ce la inceputul topicului am fost usor intepat ca ,,de ce imi permit" sau ,,de ce am anumite preferinte" in ceea ce priveste cum/pe unde sa mearga infrastructura ...

Edited by Rhesus, 14 August 2017 - 21:46.


#14
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Mie RDS mi-a zis că dacă se află pe proprietatea mea înseamnă că cineva și-a dat acordul scris pentru ea, dar la mine vecinul de la etaj, chiriaș, a dat acordul. Când am fost anunțat, ei deja dăduseră găurile. Eu eram abonat Telekom atunci. I-am zis celor de la comercial de asta și mi-au zis că nu are ce să-mi facă pentru că echipamentul se află pe proprietatea mea, iar acesta sunt decizii libere. Pentru mai multe să consult juridicul.
Acum mi-au instalat și mie tot atunci, dar m-a strâns cu ușa pentru că la instalare nu prea am fost de acord cu FTTB-ul, dar în trei zile se închidea portarea de la Telekom.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRhesus, on 14 august 2017 - 21:16, said:

Un mininod, adica FTTH TV receiver-ul mentionat de colegul nostru mai sus?
Da.

#16
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Ca fapt divers, eu am spart lacătul lor și le voi restricționa accesul în curte, apoi îi umplu de sesizări la ANPC în caz de avarie. Posted Image

#17
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Si tu ai procedat foarte legal...

#18
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Iti dai seama ca acord de la mine pt. FTTB nu au primit in veci. Cu atat mai mult, pe casa la mine sa puna infrastructura pentru altii. Le-am zis: ,,Nu sunt stalp de telegraf". Bine, aici discutii si cu vecinii, etc.

Atunci da, jos textila (aka cutia milei) - legal, nu ma apuc sa fac pe nebunul. Eu trag un optic, las cablul de curent si atat. Nu se poate sa am agatate de casa 5-6 fire, pe langa ca arata oribil, nu sunt ale mele, si nici nu stiu cum au fost cuplate....

Din cutia ,,milei" inca mai primesc coaxialul pentru TV. Si, ca sa nu-i incurc:

1. Cer o decuplare + eliberarea cutei (cu tot ce inseamna continutul ei: ONT, etc.). E logic, daca nu mai am nimic de la ei, nu mai e nevoie de cutie. Cel putin la mine pe fatada.
2. Instalare fibra, de la stalp, iar opticul sa-mi intre prin geam (la vedere). Poate ma trezesc bine dispus si vreau sa scutur fibra, ca nu am ce face Posted Image

Edited by Rhesus, 14 August 2017 - 22:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate