Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

De ce au masinile acum usile din plastic?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Am lovit un caine cu bara fata. A sarit vopseaua de pe ea, s-au distrus niste elemente de rezisntenta ale masinii, dar fara era intacta. Am schimbat-o pe Casco. Daca era din orice altceva, praf se facea.

#38
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 31.07.2017

View PostYOUR_GOD, on 13 august 2017 - 11:40, said:

Am lovit un caine cu bara fata. A sarit vopseaua de pe ea, s-au distrus niste elemente de rezisntenta ale masinii, dar fara era intacta. Am schimbat-o pe Casco. Daca era din orice altceva, praf se facea.
A absorbit socurile si nici cainele n-a patit mare lucru :)))

#39
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Din pacate pentru el, cainele era deja mort. Mi l-a aruncat alta masina in bara. Vreau sa spun ca doar vopseaua era sarita. Cand au dat-o jos, mi-au sps ca poate fi pusa asa. Nu am acceptat, dar arata normal.

#40
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
pentru dezbaterea restpectiva exista EURO NCAP
mai exista si alte exemple
http://indianautosbl...4/img_4054-copy

#41
Nea_Voicu

Nea_Voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2014
La mine la masina nici acea rama nu o am la geam. Am un Subaru Forester din 2008.

#42
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostMemeito, on 13 august 2017 - 07:47, said:

Pe vremuri portiunea aceea de sus a usilor era facut din metal, oferea un cadru solid si rezistent, acum am observat ca se foloseste un plastic lucios

Poate asa a vrut Dumnezeu ....cine esti tu, sa pui la indoiala lucrarea Lui facuta prin intermedul harului pogorat de El peste ingineri ...ha ?

#43
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Si acum este din metal. Acel ornament de plastic doar acopera tabla.


#44
scavenger

scavenger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.01.2004
Noi sa traim bine, că au grijă alții de repopularea planetei. (Facepalm)

#45
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Sunt curios cine o fi lansat chestia asta stupida si de ce au decis si ceilalti producatori de automobile ca este o idee buna si au inceput sa o copie. Ieri, m-am plimbat prin oras, studiind cu atentie masinile din parcari, si am vazut chiar si Loganuri vechi care aveau aplicate plastice din astea jenante pe la fereste, ce o fi in capul acestor oameni e greu de ghicit...

#46
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
alta treaba chiar nu ai de ti-a casunat pe autocolantul ala? (nu este plastic jenant, iti mai spun o data). Poti sa-l dai jos daca chiar nu-ti place....esti primul pe care-l aud ca care o astfel de problema

Edited by alexpet, 14 August 2017 - 07:07.


#47
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View PostMemeito, on 13 august 2017 - 10:17, said:

Pai care e rostul?
Si de ce este neagra, sa se incinga vara mai bine si sa fie cald inauntru?
De ce s-a ajuns de la asta:

La asta:

Rostul e estetic. Se imbina mai bine de-a lungul geamurilor. Chestie imprumutata de la masinile mai scumpe. Aproape toate masinile moderne au asa ceva, loganul nostru ramasese in urma.

In orice caz, e vorba de niste material aplicat peste rama de metal. La masinile mai scumpe poti personaliza zona aia(de ex. la BMW fie negru lucios, fie crom pe marginile exterioare, fie aluminiu nu stiu de care)

[ https://i.imgur.com/ODrgFT9.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

vs.

[ https://i.imgur.com/ELgN63c.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by IllusiveMan, 16 August 2017 - 02:58.


#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,582
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMemeito, on 13 august 2017 - 08:41, said:

Din cate vad si modele noi de Dacia au inceput sa utilizeze plasticul pentru rama geamului, sau cel putin partial, mai sunt unele masini care au pe sus metal dar pe lateral tot plastic.
[ https://i.ytimg.com/vi/OO2J77JQjdY/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu cred ca partea neagra la Logan este o folie lipita pe rama strict din considerente de aspect.

#49
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Chiar asa este!

#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,582
  • Înscris: 15.06.2007

View Postfqx, on 13 august 2017 - 08:56, said:

Exista si masini care nu au rama deloc, pur si simplu rama este incorporata in caroserie.Nu are treaba cu rezistenta la impact, e vorba de costuri/design.Masinile de azi, pline de plastic, sint mai sigure ca cele de acu 20 de ani.Cartonul termopliabil s-a inventat de vreo 70 de ani.Vezi trabantul....
Se numeste frameless door. Si posibil sa fie mai complicat de realizat decat o usa clasica.
La actionarea manerului, geamul coboara 1 cm de pe cheder iar la inchidere urca.  Chestia asta complica treburile.

View PostIllusiveMan, on 16 august 2017 - 02:48, said:

Rostul e estetic. Se imbina mai bine de-a lungul geamurilor. Chestie imprumutata de la masinile mai scumpe. Aproape toate masinile moderne au asa ceva, loganul nostru ramasese in urma.

In orice caz, e vorba de niste material aplicat peste rama de metal. La masinile mai scumpe poti personaliza zona aia(de ex. la BMW fie negru lucios, fie crom pe marginile exterioare, fie aluminiu nu stiu de care)

[ https://i.imgur.com/ODrgFT9.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

vs.

[ https://i.imgur.com/ELgN63c.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cu precizarea ca acel plastic lucios arata naspa  dupa ce se zgarie. Unghii, verighete, posete,  capse de la haine sau fermoare toate lasa urme. La mine dupa un an pe partea dreapta chiar arata zgariat deja.

#51
avv15

avv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.05.2008
E doar o folie aplicata peste tabla, am avut asa la un Peugeot 106 din 1997. Si nu are nici pe naiba nici acum, s-a luat 2-3 mm unde o atingi mai des si aia e tot, e mata folia, nu lucioasa la masina asta.

#52
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
@tfmercedez stiu cum se numeste, si clar e mai complex de fabricat, se practica la masini premium.Ideea era, ca nu reprezinta un element de rezistenta.

#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,582
  • Înscris: 15.06.2007
Ieri aveam de f.. buha in vami, ma uitam la un Cayenne. Chestia aia de la geamuri era cromata.  Deci e pur si simplu un element ornamental.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate