Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Solutie anti-inec: inchiderea plajelor periculoase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#55
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 maccip, on 12 august 2017 - 22:18, said:

Ar trebui sa nu mai incercam sa facem bine altora daca aia nu vor.
Pe lumea asta sunt foarte multe persoane care fac foarte mult rau altora, convinsi fiind ca le fac un mare bine.

Asta n-am scos-o de la mine. Am auzit-o acu' vreo 40 de ani... A zis-o un nene cu capu' mare.

#56
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Pai evident mai Hunore.
De aia s-a incriminat violul.

#57
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Hunor_66, on 12 august 2017 - 22:36, said:

A zis-o un nene cu capu' mare.

 maccip, on 12 august 2017 - 22:44, said:

De aia s-a incriminat violul.
Nu la acel organ ma refeream...

#58
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
In Romania daca se ineaca unu inchidem statiunea, din ce am vazut la Americani, turistul are mare trecere la serviciile de urgenta, medicale, indrumare, ca si afacere , americanu i-si protejeaza investitia adica pe turist, ma turistu daca intra in rahat pina la git, i-l salvezi, i-l speli cu furtunu si-l dai ai cu parfum cam asta este ideea, asta e sunt multe pers. iresponsabile dar au o calitate, sunt turisti.
Daca nu intelegem asta avem de pierdut.
Dai in rahat si pe guvernanti suplimentezi efectivele de salvamari, cuplezi si elicopterele la salvare persoane doar nu suntem in evul mediu ce pielea mea, faci ce faci miscare si iar miscare pt serviciile isu sau altele conexe.

Edited by bila1000, 13 August 2017 - 07:14.


#59
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
ce trebuie sa intelegem din topicul asta e ca in Romania datul cu parerea fara sa ai habar despre ce e vorba e sport national :)

o gramada trambiteaza "nu-i corect, daca vrei sa te duci atunci sa te lase, e abuz, e tiranie etc.", fara sa fi citit macar articolul catre care s-a dat link in primul post . uite aici un citat relevant din acel articol:

Quote

“Unde este zonă periculoasă să închidă plaja. Nu mai fac plajă organizată şi nici nu îi dau salvamari acolo. Vrea să moară, să se ducă..... Treaba ta ce faci, domnule, dar trebuie să ne protejăm şi pe noi”, a spus Bălan(NR: Preşedintele Asociaţiei Naţionale a Scafandrilor Profesionişti şi Salvamarilor din România).

practic cel ce a propus "inchiderea" unor plaje se referea de fapt la scoaterea salvamarilor de acolo, nu la interzicerea folosirii acelor plaje de catre turisti.

#60
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Chiar nu se intelege , turistul, cetateanu este Regele, restul Institutiile Statului trebuiesc sa stea la cheremul cetatenilor si nu invers, dai in mama lor de hoti, cind vine salvarea tot tu esti vinovat parca ai fii vrut tu sa se intimple beleaua.

#61
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 JurasikMan, on 12 august 2017 - 16:15, said:

Hai sa va explic cum sta treaba . De cate ori se ineaca un om pe litoral ...acesta nu este singur in apa . in apa sunt sute , poate mii de oameni in acea zona ...dar unul se ineaca. Nu se ineaca pentru ca plaja este periculoasa ...nu pentru ca il mananca rechinii ...se ineaca pentru ca , de obicei , intra intr-un mediu in care nu se descurca. Dar ceilalti cateva sute sau mii se descurca . De ce trebuie sa setam intotdeauna nivelul considerat " safe " dupa un standard atat de scazut incat ne este rusine ca suntem oameni ? Daca un copil nu este supravegheat si valurile sunt puternice se poate ineca. Este de vina marea ? Este de vina salvamarul sau ceilalti oameni care se balacesc in apa ? Nu ..este de vina handicapata de ma'sa sau betivul ordinar de tac'su care nu au grja de copil. De ce trebuie sa restrictionam drepturle celorlalti pentru ca un hodorog bolnav de inima , sau un copil degenerat nesupravegheat , sau o tantica proasta ...se neaca ? Hai sa inchidem si litoralul , tot , da-l dreaq ...ce ne trebuie mare ? Sa mergem la mare si sa platim zeci sau sute de mloane ca sa stam pe nisip. Bah , eu v-as impusca cu tarnacopul . As interzice alora care sunt asa handicapati sa mearga pe strada . Eu vreau sa inot pe steag rosu. Imi place mie culoarea. Daca ma inec ..sa nu vina dupa mine nici un salvamar . Da nu incercati sa imi impuneti mie standarde de degenerati si de handicapati. Stati mah pe plaja sa va intre nisip in dos dar pe mine nu ma opreste nimeni sa intru in apa daca asta vreau ...poate sa vina Tsunami . Fiecare raspunde pentru faptele sale. Fiecare isi asuma rezultatul alegerilor pe care le face . As vrea sa nu mai existe imbecili pe lumea asta. Sa nu ma vad degenerati crizati , barbati transformati in femei , cacaciosi si cacacioase care isi fac selfie in lighean si primesc " like" de la alti handicapati pentru asta. As vrea o lume normala .

Sunt în mare măsură de acord cu tine.
Dar, dacă nu vrei să-ți fie recuperat corpul rapid și apoi e adus la mal printre turiști, să plătească rudele tale în viață disconfortul creat.
Că, vezi tu, nici eu nu am chef să merg la mare ca să mă scald printre cadavre.

#62
StrictSecret

StrictSecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.06.2016

 _Smiley_, on 13 august 2017 - 07:14, said:

practic cel ce a propus "inchiderea" unor plaje se referea de fapt la scoaterea salvamarilor de acolo, nu la interzicerea folosirii acelor plaje de catre turisti.
Evident ca omul are grija de "baietii" lui. Adica sa-i scoata de unde-i greu si pericol si sa-i lase sa pazeasca doar piscinele pentru prescolari (si dive). Fugitul de responsabilitate si munca grea s-a inventat in Romania.

Edited by StrictSecret, 13 August 2017 - 11:46.


#63
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,170
  • Înscris: 24.11.2006

 bila1000, on 13 august 2017 - 06:56, said:

In Romania daca se ineaca unu inchidem statiunea, din ce am vazut la Americani, turistul are mare trecere la serviciile de urgenta, medicale, indrumare, ca si afacere , americanu i-si protejeaza investitia adica pe turist, ma turistu daca intra in rahat pina la git, i-l salvezi, i-l speli cu furtunu si-l dai ai cu parfum cam asta este ideea, asta e sunt multe pers. iresponsabile dar au o calitate, sunt turisti.
Daca nu intelegem asta avem de pierdut.
Dai in rahat si pe guvernanti suplimentezi efectivele de salvamari, cuplezi si elicopterele la salvare persoane doar nu suntem in evul mediu ce pielea mea, faci ce faci miscare si iar miscare pt serviciile isu sau altele conexe.

Nu stiu ca i-si protejeaza americanii investitia si in ce conditii i-l salveaza. Sincer chiar nu ma intereseaza. Idem si pentru calitatea de a fi turist. Eu unul, statul, nu sunt obligat sa pun in pericol vietile altor cetateni pentru tampenia ta, turistule ce esti tu turist tampit.
Sunt reguli? Sunt! Trebuie respectate? Trebuie! Vrei sa faci in ciuda p....i si sa te dai zmeu? Fa-o, dar pe barba ta! O mierlesti? Who the fuck cares? Un tampit mai putin pe suprafata planetei.
Ce-i asa de greu de inteles?
Restul combinatiilor pe care le-ai scris in randurile de mai sus sunt total inutile. Eu nu-s obligat, ca stat, sa blochez efective de salvare pe plaja x din statiunea y pentru tampitii care nu vor sa respecte o serie de reguli. Ce-i asa de greu de inteles?
Poate respectivele resurse umane si logistica aferenta trebuie sa se afle in alta parte salvand o persoana care are mare nevoie de ajutor.
Sper ca asta ai vrut sa spui, din cate vad eu nu prea ti-a placut gramatica limbii romane.

Edited by un_el, 13 August 2017 - 12:04.


#64
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Discutind dpv legal cf legii 213 din 1998, in Anexa se plajele sunt in domeniul public al statului, deci statul este raspunzator de tot ce se intimpla pe mare pe plaja, daca statul nu este capabil da gestioneze afluxul de turisti inchide plaja si limiteaza accesul.
Vad ca aici este o manipulare, toate accidentele prin inec s-au produs in plaje amenajate.
Ca si la fiecare acasa, proprietarul hotaraste citi indivizi sosesc la petrecere, adica la prefectii astia trebuie sa le dau eu lectii, ai 10 salvamari primesti 20 de oameni pe plaje, comprende!

#65
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,170
  • Înscris: 24.11.2006
Tot din punct de vedere legal, eu ca stat, pot limita anumite drepturi ale cetateanului in anumite conditii. Daca eu ca stat iti interzic tie sa intri in mare pentru ca este periculos, tu, ca cetatean onest, te vei supune.
Daca eu ca stat iti interzic tie, cetateanului, sa iesi pe strada dupa ora 22:00 va trebui sa te supui. Asta in conditiile prevazute de lege.

#66
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007
propun ca in crese, gradinite, scoli, licee si mai ales unversitati/facultati, sa se predea cursuri intensive de dezvoltare a instinctului de conservare, care vad ca pe zi ce trece se atrofiaza/dispare.

eventual, ca in bancul ala de demult cu baba care a dat in judecata compania producatoare de cuptoare cu microunde, pentru ca nu a mentionat in instructiunile de folosire ca nu se poate baga pisica in cuptor pentru a o usca dupa baie ... sa se puna afise si etichete peste tot, in locurile care prezinta pericol de moarte, cu amendamentul ca in harghita si covasna, pentru a nu deranja pasnica comunitate a romanilor de etnie maghiara cu afisele ostentative in limba romana, sa se evite afisarea lor ..

#67
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

 _Smiley_, on 13 august 2017 - 07:14, said:

practic cel ce a propus "inchiderea" unor plaje se referea de fapt la scoaterea salvamarilor de acolo, nu la interzicerea folosirii acelor plaje de catre turisti.
Exact! Asa trebuie sa stea lucrurile. Singura obligație ar trebui sa fie sa semnalizeze foarte clar faptul ca plaja aia nu mai e acoperita de salvamari și ca e steag rosu.

#68
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Am inteles ca si tagma Salvamarilor este Cenusareasa litoralului, specific romanesc le trage o teapa cu banii aproape de inchiderea sezonului, nu este ceva profesionist facut , mai degraba o improvizatie, romaneasca.
Din ce am vazut este o cloaca ordinara pe Litoral, astia cu schijegu se amesteca cu astia care vor sa faca baie, este un jeg romanesc patentat de mai marii ministerelor sau cu prefectii, deci vedeti ca accidentele au si cauze obiective, asta la prima mina daca sapam mai adinc vom mai gasii si altele ..

Edited by bila1000, 13 August 2017 - 12:36.


#69
G.I.C.U.

G.I.C.U.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 04.09.2006


 StrictSecret, on 12 august 2017 - 15:52, said:

. Voi ce solutii vedeti?

Geamandurile să fie înlocuite cu garduri de sârmă ghimpată. Să fie interzisă întrarea în mare fără vestă de salvare. Turiștii să fie testați psihologic înainte de a fi admiși pe plajă. Să întărim autoritatea salvamarilor. Să-i dotam cu pulane, spray-uri lacrimogene și chiar arme de foc. Ce ziceți, rezolvăm problema?

#70
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

 JurasikMan, on 12 august 2017 - 16:15, said:

Hai sa va explic cum sta treaba . De cate ori se ineaca un om pe litoral ...acesta nu este singur in apa . in apa sunt sute , poate mii de oameni in acea zona ...dar unul se ineaca. Nu se ineaca pentru ca plaja este periculoasa ...nu pentru ca il mananca rechinii ...se ineaca pentru ca , de obicei , intra intr-un mediu in care nu se descurca. Dar ceilalti cateva sute sau mii se descurca . De ce trebuie sa setam intotdeauna nivelul considerat " safe " dupa un standard atat de scazut incat ne este rusine ca suntem oameni ? Daca un copil nu este supravegheat si valurile sunt puternice se poate ineca. Este de vina marea ? Este de vina salvamarul sau ceilalti oameni care se balacesc in apa ? Nu ..este de vina handicapata de ma'sa sau betivul ordinar de tac'su care nu au grja de copil.  De ce trebuie sa restrictionam drepturle celorlalti pentru ca un hodorog bolnav de inima , sau un copil degenerat  nesupravegheat , sau o tantica proasta ...se neaca ? Hai sa inchidem si litoralul , tot , da-l dreaq ...ce ne trebuie mare ? Sa mergem la mare si sa platim zeci sau sute de mloane ca sa stam pe nisip. Bah , eu v-as impusca cu tarnacopul . As interzice alora care sunt asa handicapati sa mearga pe strada .
Eu vreau sa inot pe steag rosu. Imi place mie culoarea. Daca ma inec ..sa nu vina dupa mine nici un salvamar . Da nu incercati sa imi impuneti mie standarde de degenerati  si de handicapati. Stati mah pe plaja sa va intre nisip in dos dar pe mine nu ma opreste nimeni sa intru in apa daca asta vreau ...poate sa vina Tsunami . Fiecare raspunde pentru faptele sale. Fiecare isi asuma rezultatul alegerilor pe care le face . As vrea sa nu mai existe imbecili pe lumea asta. Sa nu ma vad degenerati crizati , barbati transformati in femei , cacaciosi si cacacioase care isi fac selfie in lighean si primesc " like" de la alti handicapati  pentru asta. As vrea o lume normala .

Asa este. Dealtfel am observat ca acesti salvamari incep sa semene din ce in ce mai mult cu politistii aceia ce stau ascunsi cu radarul la pescuit vitezomani, pentru a face planul la amenzi. Cu alte cuvinte imi amintesc ca pe un steag rosu ma fluiera de zor ca stateam in picioare in apa pana la jumatatea genunchilor.

 r_murphy, on 12 august 2017 - 16:18, said:

ca sa-l parafrazez pe tackleberry ..
ce facem cind vedem o persoana ca trece strada priin loc nepermis .. ii tragem 2 gloante de avertisment in cap ..
cam tot asa ar trebui facut si cu idiotii care se baga in apa unde nu le fierbe oala .. Posted Image

Draga tovarase, ma rog  pentru dumneata sa nu-ti apara intr-o zi cadavrul adus de valurile marii la mal cu doua gloante in cap pe motiv ca ai fost avertizat sa nu te bagi  in apa acolo unde nu ti-a fiert oala si de fapt si-n realitate dumneata nici sa fi fost vreodata pe litoral....

Edited by cap_tepos, 13 August 2017 - 15:52.


#71
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
Mie imi place marea agitata, vreau sa inot in valuri de 5 metrii sau mai mari. As vrea sa fac chiar si surfing in Marea Neagra, insa nici pe furtuna nu sunt valuri suficient de mari si de lunga durata. Fac lucrurile astea pe proprie raspundere, daca intru in mare cand e arborat steagul rosu nu ma astept sa ma ajute salvamarul, poate nu e suficient de antrenat fizic incat sa reziste si moare.

Unii se ineaca si cand e marea calma ca un lac, am vazut in Neptun cazuri cu turisti care vroiau sa se intoarca pe plaja, dar nimeresc intr-o depresiune care se adanceste inspre mal si intra in panica. In loc sa se intoarca de unde au venit inainteaza si se ineaca aproape de mal. Asta e, marea isi cere tributul.

#72
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007

 cap_tepos, on 13 august 2017 - 15:51, said:

Draga tovarase, ma rog  pentru dumneata sa nu-ti apara intr-o zi cadavrul adus de valurile marii la mal cu doua gloante in cap pe motiv ca ai fost avertizat sa nu te bagi  in apa acolo unde nu ti-a fiert oala si de fapt si-n realitate dumneata nici sa fi fost vreodata pe litoral....
doamne ajuta, vorba comunistilor!!! dragul meu, instinctul meu de conservare functioneaza inca, asa ca slabe sperante sa ma vezi in ipotetica situatie. imi place marea, imi plac valurile, dar din fericire pentru mine, desigur, O RESPECT, si-i respect naravurile. cind treci de juma' de secol, deja incepi sa mai si gindesti, chiar daca ai un singur neuron, ca mine ..Posted Image

ah, si pentru afirmatia cu "dumneata nici sa fi fost vreodata pe litoral." .. de prin 66-67, este de ajuns?

Edited by r_murphy, 13 August 2017 - 16:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate