Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Solutie anti-inec: inchiderea plajelor periculoase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#73
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Hai sa nu ne facem ca nu sesizam problema reala. De cate ori s-au inecat oameni in Marea Neagra anul acesta , in apa erau sute/mii ..iar de necat s-a inecat cate unul. Pentru o fiinta ganditoare ,cu creier dezvoltat normal nu cu muci in loc de creier  , este logic sa traga concluzia ca nu a existat vreun pericol general , ca nu s-a suparat marea si i-a tras pe turisti la gramada . In aceasta situatie , niste cretini inapti sa supravietuasca fara grija autoritatilor ..(.care trebuie sa le spuna cand este de facut baie ...cand este apa prea rece ...cand le vine ciclul turistelor , cand au baut turistii aia burtosi si hidosi prea mult ...ca nu cumva sa calce stramb si ...sa se inece) ...au ajuns sa impuna reguli . Dar pentru ca exista astfel de degenerati , de handicapati ...restul celor care se identifica cu ei , adica alti degenerati , alti handicapati ..vor sa impuna un standard nou pentru toata lumea ( adica si pentru ce normali ) ..si atunci cand bate vantul afara ..sa nu cumva sa intre nimeni in apa ca ei , retarzii,  sunt prea sensibili ca sa mai traiasca cu spaima ca altcineva s-ar putea ineca. Mi-e o sila de modelul asta de modernitate  ...as dori sa pice un meteorit care sa reseteze contoarele si specia umana sa scape de rusinile astea care se numesc "oameni" in prezent . Din aproape in aproape , specia umana a degenerat dincolo de orice inchipure. Oameni slabi au ajuns sa fie vectori de normalitate , au ajuns sa dea tonul sa creeze trenduri , tipare de comportament . Retardul fardat este la putere , pitipoanca imbecila este modelul de succes , gospodina grasa si puhava este standard de existenta , cosurosul , acneicul de internet are voce .

Edited by JurasikMan, 13 August 2017 - 16:41.


#74
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008


View PostStrictSecret, on 12 august 2017 - 15:52, said:

Asta a propus preşedintele Asociaţiei Naţionale a Scafandrilor Profesionişti şi Salvamarilor din România...
Pai hai sa inchidem si circulatia rutiera pt ca oricand se poate intampla un accident. Orice regula se impune prin constrangere.



#75
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017
Ideea cred ca e buna. Marea nu se poate compara cu alte chestii. Multi vin pentru prima data sau poate au experienta limitata, multi poate nici nu stiu ce-i aia steag rosu si de ce fluiera aia. Sunt si multi tineri teribilisti, inconstienti. Vad prin filme ca unii se dau cu barci sau planse de surf pe valuri mari, vor si ei... sau poate pur si simplu se iau dupa altii mai experimentati, nestiind la ce pericole se expun...

View Postmisu183, on 13 august 2017 - 16:49, said:

Pai hai sa inchidem si circulatia rutiera pt ca oricand se poate intampla un accident. Orice regula se impune prin constrangere.
Ca sa circuli pe drumuri publice, iti trebuie permis ca sofer.. ca pieton macar la scoala inveti un minim de reguli, daca nu te-or fi invatat parintii deja... iar de trafic rutier dai toata ziua, stii ce si cum... marea e cu totul alta poveste...

#76
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008


View Postionutzitaly, on 12 august 2017 - 18:12, said:

.. samaritean care sare dupa tine dar nu are pregatire suficienta.

Fara ceva plutitor ca sa-ti arunce sau o barca in care sa te culeaga nici mama salvamarului nu te scoate.

#77
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View PostIllusiveMan, on 13 august 2017 - 16:56, said:

marea e cu totul alta poveste...
Eu cum să procedez dacă mă duc la mare în Bulgaria și pe plajă nu sunt steaguri și nici salvamari?

#78
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

View PostIllusiveMan, on 13 august 2017 - 16:56, said:

Multi vin pentru prima data sau poate au experienta limitata,
era un banc tovarasesc cu olteanu' pe care l-a trimis sindicatu' la bai, la mare si cind o vede zice ... olelei muicaaaaaaa, cita apa, nu se varsa peste noi?
cam asa ar trebui sa faca si astia cu "experienta limitata", dar ei nu .. batman, batman, zic ca este paraiasul din spatele curtii ...

in alta ordine de idei, zilele astea s-au inecat oameni si prin tumultoasele noastre rauri nationale. nu ar trebui sa se ia masuri ca respectivele rauri sa nu mai curga?

Edited by r_murphy, 13 August 2017 - 17:08.


#79
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View Postowl1960, on 13 august 2017 - 17:02, said:

Eu cum să procedez dacă mă duc la mare în Bulgaria și pe plajă nu sunt steaguri și nici salvamari?
Nu stiu... esti pe barba ta banui...

View Postr_murphy, on 13 august 2017 - 17:08, said:

era un banc tovarasesc cu olteanu' pe care l-a trimis sindicatu' la bai, la mare si cind o vede zice ... olelei muicaaaaaaa, cita apa, nu se varsa peste noi?
cam asa ar trebui sa faca si astia cu "experienta limitata", dar ei nu .. batman, batman, zic ca este paraiasul din spatele curtii ...

in alta ordine de idei, zilele astea s-au inecat oameni si prin tumultoasele noastre rauri nationale. nu ar trebui sa se ia masuri ca respectivele rauri sa nu mai curga?
haha.. nu... raurile n-au amenajare oficiala de scaldat... plajele oficiale in schimb da...

#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttomaso, on 12 august 2017 - 17:12, said:

  Better than sex!

Ei, da! Nu mai tii tu minte cum e cu sexu! :lol:

Da' sa se faca o plaja speciala ( una fara steaguri si salvamari ) pt curajosii astia ca io merg la mare sa ma relaxez, nu sa i vad horcaind la mal, dandu si duhul.

#81
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View PostMembruAnonim, on 13 august 2017 - 17:12, said:

Da' sa se faca o plaja speciala ( una fara steaguri si salvamari ) pt curajosii astia ca io merg la mare sa ma relaxez, nu sa i vad horcaind la mal, dandu si duhul.
Vezi ca sunt hoteluri cu piscine cu apă de mare unde poți să te relaxezi la maxim.

#82
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postowl1960, on 13 august 2017 - 17:19, said:

Vezi ca sunt hoteluri cu piscine cu apă de mare unde poți să te relaxezi la maxim.

Extraordinar! Du te dumneata la mare sa stai la piscina!

#83
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Imi poate explica si mie de ce trebuie inchise plajele si nu doar accesul in apa? Adica cum, stau pe sezlong sau nisip la 10 metrii de apa si ma inec? Se scufunda plaja?

#84
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007

View PostJurasikMan, on 13 august 2017 - 16:38, said:

Hai sa nu ne facem ca nu sesizam problema reala. De cate ori s-au inecat oameni in Marea Neagra anul acesta , in apa erau sute/mii ..iar de necat s-a inecat cate unul. Pentru o fiinta ganditoare ,cu creier dezvoltat normal nu cu muci in loc de creier  , este logic sa traga concluzia ca nu a existat vreun pericol general , ca nu s-a suparat marea si i-a tras pe turisti la gramada . In aceasta situatie , niste cretini inapti sa supravietuasca fara grija autoritatilor ..(.care trebuie sa le spuna cand este de facut baie ...cand este apa prea rece ...cand le vine ciclul turistelor , cand au baut turistii aia burtosi si hidosi prea mult ...ca nu cumva sa calce stramb si ...sa se inece) ...au ajuns sa impuna reguli . Dar pentru ca exista astfel de degenerati , de handicapati ...restul celor care se identifica cu ei , adica alti degenerati , alti handicapati ..vor sa impuna un standard nou pentru toata lumea ( adica si pentru ce normali ) ..si atunci cand bate vantul afara ..sa nu cumva sa intre nimeni in apa ca ei , retarzii,  sunt prea sensibili ca sa mai traiasca cu spaima ca altcineva s-ar putea ineca. Mi-e o sila de modelul asta de modernitate  ...as dori sa pice un meteorit care sa reseteze contoarele si specia umana sa scape de rusinile astea care se numesc "oameni" in prezent . Din aproape in aproape , specia umana a degenerat dincolo de orice inchipure. Oameni slabi au ajuns sa fie vectori de normalitate , au ajuns sa dea tonul sa creeze trenduri , tipare de comportament . Retardul fardat este la putere , pitipoanca imbecila este modelul de succes , gospodina grasa si puhava este standard de existenta , cosurosul , acneicul de internet are voce .


Situatia este mai complicata: si eu sunt de parere ca feicare e pe barba lui si daca ai intrat in barlog la urs sa nu te vaiti ca te mananca. Dar exista si alti oameni, familia, prietenii inconstientului. Daca o drama poate fi evitata prin respectarea unor reguli de bun simt atunci sunt pentru. Ca ar ttebui educatie inainte de legi asta este altceva.

#85
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,564
  • Înscris: 24.01.2014

View PostAlecsandru010, on 12 august 2017 - 15:54, said:

Io zic sa lasam selectia naturala sa-si faca treaba.

Esti prost de bauni si intri-n apa cand e steagu' rosu? f. bine. Te ineci? c'est la vie.

Poate urmatoru' prost se va gandi de doua ori inainte sa faca ca prostu' de dinainte.

exact. cat timp salvamarii isi fac treaba si pun steagul rosu si mai si fluiera e totul ok. nici nu trebuie facut prea mult tamtam.

Edited by Nick_85, 13 August 2017 - 20:04.


#86
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,564
  • Înscris: 24.01.2014

View Posttomaso, on 12 august 2017 - 17:12, said:

Nici eu nu țin cont de steagul roșu.
Poate fi și negru.

Înecatul este o chestiune de opțiune personală.   Mi se pare o intruziune în viața privată să ți se spună că te poți îneca.

Anul trecut am intrat în apă pe valuri de doi-trei metri. Cel mai greu era să ajungi la apă adâncă, pentru că fiecare val care ți se prăvălea în cap, dădea cu câteva tone forță.  
Apă se retrăgea până la genunchi, iar lângă tine se ridica valul la peste un metru deasupra capului.  Apoi cădea fix pe tine.   Better than sex!
După ce treceai de apa mică,  valurile nu mai erau atât de violente, dar curentul te mai te trăgea în larg.   Super! Asta era de ajutor, pentru că ae putea ajunge în larg fără să faci prea mare efort.

Erau sute de oameni care înotau în larg.  
Și să nu uit,  apa avea 17 grade.   Unii surferi aveau costume de neopren.   Mi-a înghețat falca de vorbeam ca Albăstrița după anestezie bucalo-facială.

Dar este voința mea să privesc moartea.  
Să o sărut pe botul hâd.  
Nu-i problema nimănui.  

Așa că,  steagul roșu este doar așa,  de avertizare.   Pretenția de a nu intra în apă mi se pare o lăbăreală sinistră și comunistă.

tomaso vezi, indiferent de ce zici aici si cum gandesti salvamarul ala tot trebuie sa intre si intra dupa tine. mai e si partea asta. il pui si pe el in pericol sau in timpul pierdut sa te scoata pe tine putea ajuta pe altcineva aflat in pericol. nu poti sa ii ceri unui salvamar sa nu isi faca treaba, nu, chiar daca tu consideri ca inecatul este o optiune personala. so, nu esti fair cu gandirea asta, eventual ai putea sa te duci mai incolo unde nu este amenajata plaja daca vrei sa innoti inafara responsabilitatii salvamarului.

View PostMembruAnonim, on 13 august 2017 - 17:12, said:


Ei, da! Nu mai tii tu minte cum e cu sexu! Posted Image

Da' sa se faca o plaja speciala ( una fara steaguri si salvamari ) pt curajosii astia ca io merg la mare sa ma relaxez, nu sa i vad horcaind la mal, dandu si duhul.
exista, se numesc plaje neamenajate. nu te opreste nimeni sa inoti cand vrei tu.

#87
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Si asta cu " vreau sa privesc moartea in ochi" e o ipocrizie. Vrei sa o privesti pana cand o vezi, apoi incepi sa strigi disperat dupa ajutor. Majoritatea celor care au murit inecati au gandit probabil la fel. Eu sunt mai bun decat fraierii astia care stau pe mal. Eu stiu sa trec pe sub val. Eu am experienta. Si cand s-au trezit trasi in larg la 3-4 metri sub apa, s-au cacat pe ei.
Si-au adus aminte brusc ca ar mai putea trai bine mersi multi ani, ca au copii, ca au o familie, niste parinti.

Edited by barbosa, 13 August 2017 - 20:32.


#88
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014

View PostNick_85, on 13 august 2017 - 20:04, said:



exact. cat timp salvamarii isi fac treaba si pun steagul rosu si mai si fluiera e totul ok. nici nu trebuie facut prea mult tamtam.


In Italia de exemplu nu-si permit sa fluiere prea mult si sa strice atmosfera pe plaja, in mare parte ii ai doar pe plajele private(adica zone de plaja luate in "chirie" de privati) si e destul de normal ca uatunci cand dai 20-40 euro pe doua sezlonguri si o umbrela si inca 20 pe vreo 2 beri un aperol si niste snaksuri clientii si patronii sa nu accepta ca salvamarii sa faca circ pe plaja. pun steagul rosu, fluiera odata de 2 ori, eventual se ridica de pe scaun daca vad grupuri de copii care se prostesc in apa si merg mai departe decat ar trebui, mai pun pe cineva la intrare sa explice in mod frumos de ce trebuie atentie si asta e.  

Pe aici se considera ok si nimic iesit din comun sa intri in apa cu steagul rosu, mai ales ca abia incepe un pic de vant sau valuri il ridica imediat.

Edited by ionutzitaly, 13 August 2017 - 20:33.


#89
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,564
  • Înscris: 24.01.2014

View Postbarbosa, on 13 august 2017 - 20:29, said:

Si asta cu " vreau sa privesc moartea in ochi" e o ipocrizie. Vrei sa o privesti pana cand o vezi, apoi incepi sa strigi disperat dupa ajutor. Majoritatea celor care au murit inecati au gandit probabil la fel. Eu sunt mai bun decat fraierii astia care stau pe mal. Eu stiu sa trec pe sub val. Eu am experienta. Si cand s-au trezit trasi in larg la 3-4 metri sub apa, s-au cacat pe ei.
oricat de smecher esti in clipa in care esti la un pas de moare te zbati dupa ajutor; uiti de toate povestile de genul: "fac ce vreau", "Înecatul este o chestiune de opțiune personală.   Mi se pare o intruziune în viața privată să ți se spună că te poți îneca", "gandire comunista" blabla si il faci pe cel responsabil sa vina dupa tine si de ce nu sa isi riste si el viata. normal ca te fluiera. doh, ca nici lui nu ii convine sa intre in apa dupa fiecare destept. asta cu intratul in apa pe steag rosu este ca vitejii care se duc in tenisi aiurea pe munte (locuri nepermis, nepregatiti, pe timp de vreme cand se cere sa nu te duci) si apoi echipe intregi de sslvamontisti se duc dupa ei sa ii salveze.

View Postionutzitaly, on 13 august 2017 - 20:31, said:

In Italia de exemplu nu-si permit sa fluiere prea mult si sa strice atmosfera pe plaja, in mare parte ii ai doar pe plajele private(adica zone de plaja luate in "chirie" de privati) si e destul de normal ca uatunci cand dai 20-40 euro pe doua sezlonguri si o umbrela si inca 20 pe vreo 2 beri un aperol si niste snaksuri clientii si patronii sa nu accepta ca salvamarii sa faca circ pe plaja. pun steagul rosu, fluiera odata de 2 ori, eventual se ridica de pe scaun daca vad grupuri de copii care se prostesc in apa si merg mai departe decat ar trebui, mai pun pe cineva la intrare sa explice in mod frumos de ce trebuie atentie si asta e.  

Pe aici se considera ok si nimic iesit din comun sa intri in apa cu steagul rosu, mai ales ca abia incepe un pic de vant sau valuri il ridica imediat.

nu prea cred pt ca indiferent de ce zici tu ala care nu asculta tot responsabilitatea salvamarului este si tot trebuie sa intre dupa el.

Edited by Nick_85, 13 August 2017 - 20:43.


#90
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014

View PostNick_85, on 13 august 2017 - 20:40, said:



nu prea cred pt ca indiferent de ce zici tu ala care nu asculta tot responsabilitatea salvamarului este si tot trebuie sa intre dupa el.

Crede-ma pe cuvant, din cei peste 7000 de km de coasta italiana am fost in al drac de multe locuri. Foarte rar am vazut circ facut de salvamari(unde sunt), sau locuri in care nu era normal sa intri in apa cu steag rosu.  Bineinteles depinde de conditiile marii pentru ca ca tind sa-l puna cum ai niste valuri(asta nu cred ca e rau) e o mica mare diferenta intre valuri de juma de metru in care se distreaza si copii de 10 ani sau mare cu adevarat periculoasa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate