Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Solutie anti-inec: inchiderea plajelor periculoase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Marea Neagra nu e suficient de sarata ca sa fie sigura la scaldat. Si e mereu agitata, cu curenti periculosi. Eu nu merg la mare decat pentru a intra in apa si stau numai in apa, pana la gat, nu stau pe plaja in soare.

Solutia gasita de mine: Antalya, acolo nu ai cum sa te inneci si salvamarii mai mult someaza. E sarata, plutesti ca fulgul, mai calda si mai putin agitata vara decat hidoasa Mare Neagra (marea mortii), ai servicii hoteliere bestiale.

#20
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ce mentalitate de Ev Mediu au unii (multi)!

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postfqx, on 12 august 2017 - 16:33, said:

Si ce vrei sa faca salvamarul? Sa stea cu pusca sa nu intri tu in apa?

Sa aibe o minima calificare, chiar sa poata sa salveze pe cineva din mare (dupa cum spune numele)?

View Postfqx, on 12 august 2017 - 16:33, said:

A pus steagul si gata.

Nu e nici un "si gata", asta e problema.

#22
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
probabil vor sa "deschida" niste smecheri locali niste plaje private unde faci ce vrei cand vrei, fara salvamar sau personalizat.

Edited by 41ex, 12 August 2017 - 16:48.


#23
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Mai ar fi o alternativa buna pentru buget..... Orice persoana salvata de la moarte datorata prostiei sale sa fie obligat sa deconteze cheltuielile ocazionate pentru cel ce  l-a salvat (salvamar, salvamont, SMURD)

Edited by keta, 12 August 2017 - 16:51.


#24
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

View PostFriskey, on 12 august 2017 - 16:22, said:

Daca apa e periculoasa, de ce nu se interzice apa?
nu le da idei. Si aerul e uneori periculos, vor interzice bashinile.

#25
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,114
  • Înscris: 04.08.2007
Sa inchida jumatate din plaje iar pe restul sa puna geamandura la 10cm de nal.


#26
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

View Postrosix, on 12 august 2017 - 16:24, said:

Turisti batuti cu parul, in vazul public, daca intra in apa cand e steag rosu de valuri.
sau castrati in piata publica. Sau taiate sfarcurile cu patentul, Sau...mai bine lasati in pace pentru ca fiecare raspunde de propria-i blana.

View PostNeaceasca85, on 12 august 2017 - 16:35, said:

Marea Neagra nu e suficient de sarata ca sa fie sigura la scaldat. Si e mereu agitata, cu curenti periculosi. Eu nu merg la mare decat pentru a intra in apa si stau numai in apa, pana la gat, nu stau pe plaja in soare.

Solutia gasita de mine: Antalya, acolo nu ai cum sa te inneci si salvamarii mai mult someaza. E sarata, plutesti ca fulgul, mai calda si mai putin agitata vara decat hidoasa Mare Neagra (marea mortii), ai servicii hoteliere bestiale.
mie nu-mi place asa de sarata. Mi se zbarceste cucul.

#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postketa, on 12 august 2017 - 16:49, said:

Mai ar fi o alternativa buna pentru buget..... Orice persoana salvata de la moarte datorata prostiei sale sa fie obligat sa deconteze cheltuielile ocazionate pentru cel ce  l-a salvat (salvamar, salvamont, SMURD)

Asta mai lipseste; si asa stiu pe cineva care a luat amenda acum ceva timp doar ca sa le iasa la numar alora desi nu era peste geamandura - sa vezi salvati care nu trebuiau salvati daca exista o plata substantiala. Eventual ajutati sa fie in situatia sa fie salvati, ca si pe asta l-au impins de citeva ori in apa ca normal nu vroia sa le dea nimic.

#28
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postketa, on 12 august 2017 - 16:49, said:

Mai ar fi o alternativa buna pentru buget..... Orice persoana salvata de la moarte datorata prostiei sale sa fie obligat sa deconteze cheltuielile ocazionate pentru cel ce  l-a salvat (salvamar, salvamont, SMURD)

Acummulti ani,imi povestea un rus,dupa obetie crancena,ca nu s-a imbatat asa niciodata,mai ales intr-un local...
La intrebarea mea de ce? ...omul a raspuns...
...daca te prinde militia baut/cazut pe strada,murdar,sunt f politicosi,te duc la sectie,curata hainele si...,a doua zi cand te trezesti ai de plata salariul pe 2-3 luni...
Referitor la mare...cu multi ani in urma(anii '70-'75),cand erau valuri mari erau niste indivizi (nu stiu daca atunci se numeau salvamari)care aveau grija ca nimeni sa nu depaseasca geamandurile de o anumita culoare(verzi,galbene.rosii)in functie de[periculozitatea] zonei.
In ultimii ani nu prea am mai vazut asa ceva...

#29
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

View Postremvirg, on 12 august 2017 - 16:56, said:

Sa inchida jumatate din plaje iar pe restul sa puna geamandura la 10cm de nal.
sau mai bine sa se inchida plajele complet si sa se vanda apa de mare la sticla de 2 litri ca sa te imbaiezi dupa ce faci caca in camera de la hotelul de o stea din Olimp.

#30
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postf300, on 12 august 2017 - 16:38, said:



Sa aibe o minima calificare, chiar sa poata sa salveze pe cineva din mare (dupa cum spune numele)?


Tu ai fost vreodata la mare?

#31
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Nici eu nu țin cont de steagul roșu.
Poate fi și negru.

Înecatul este o chestiune de opțiune personală.   Mi se pare o intruziune în viața privată să ți se spună că te poți îneca.

Anul trecut am intrat în apă pe valuri de doi-trei metri. Cel mai greu era să ajungi la apă adâncă, pentru că fiecare val care ți se prăvălea în cap, dădea cu câteva tone forță.  
Apă se retrăgea până la genunchi, iar lângă tine se ridica valul la peste un metru deasupra capului.  Apoi cădea fix pe tine.   Better than sex!
După ce treceai de apa mică,  valurile nu mai erau atât de violente, dar curentul te mai te trăgea în larg.   Super! Asta era de ajutor, pentru că ae putea ajunge în larg fără să faci prea mare efort.

Erau sute de oameni care înotau în larg.  
Și să nu uit,  apa avea 17 grade.   Unii surferi aveau costume de neopren.   Mi-a înghețat falca de vorbeam ca Albăstrița după anestezie bucalo-facială.

Dar este voința mea să privesc moartea.  
Să o sărut pe botul hâd.  
Nu-i problema nimănui.  

Așa că,  steagul roșu este doar așa,  de avertizare.   Pretenția de a nu intra în apă mi se pare o lăbăreală sinistră și comunistă.

Edited by tomaso, 12 August 2017 - 17:55.


#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View Posttomaso, on 12 august 2017 - 17:12, said:

.....Dar este voința mea să privesc moartea...

problema este ca salvamarii or sa vrea (nu stiu cat de obligatorie este treaba asta pentru ei) sa intre dupa tine sa te ajute, si practic isi risca si ei viata. si nu numai salvamarii, ci si alti oameni de pe plaja. vezi cazul celui din Mangalia: http://www.digi24.ro...a-la-mal-774467

#33
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Daca vrei sa vezi moartea de ce opresti cand e rosu la semafor, sau cand e bariera pusa la trecerea peste calea ferata.
Pana la urma e o lume libera si e dreptul nostru sa trecem pe rosu.

Edited by barbosa, 12 August 2017 - 17:58.


#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Inchiderea plajelor periculoase ???

Pai astia vor sa amenajeze plaja la Lacul Morii, evident fara a permite intrarea in lac... http://adevarul.ro/n...d8d1/index.html

Sincer cred ca e ceva cheltuiala de bani aiurea ( sau cu dedicatie ) sa faci o plaja la un lac in care nu se poate face baie, ptr ca oricum cine se duce la plaja va vrea sa intre in apa.

Deci vor ignora interdictiile.

#35
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014

View Postbarbosa, on 12 august 2017 - 17:58, said:

Daca vrei sa vezi moartea de ce opresti cand e rosu la semafor, sau cand e bariera pusa la trecerea peste calea ferata.
Pana la urma e o lume libera si e dreptul nostru sa trecem pe rosu.

In general in apa te te distrezi singur cu moartea, la semafor ii duci si pe altii cu tine, desi nu rare sunt cazurile la mare cand isi lasa pielea si vreun bun samaritean care sare dupa tine dar nu are pregatire suficienta.

#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostJurasikMan, on 12 august 2017 - 16:15, said:

.......
Eu vreau sa inot pe steag rosu. Imi place mie culoarea. Daca ma inec ..sa nu vina dupa mine nici un salvamar . Da nu incercati sa imi impuneti mie standarde de degenerati  si de handicapati. ........ As vrea o lume normala .
Da , lume normala este tocmai asta , cind societatea te apara de nebuni dar si pe nebun de el insusi !
Poate ca eu daca vin la mare , nu vreau sa-ti vad hoitul umflat plutind pe valuri , ca ai facut tu pe interesantul . Ai facut , te-ai dus , dar ( fosta si ultima ta ) placere , nu trebuie sa devina cosmarul meu .
Asta este lume normala , nu aia in care fiecare face ce vrea muschii lui .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate