Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate imbunatati o poza sa se ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru
 Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...
 Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10
 Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 

Problema laptop HP

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12 răspunsuri în acest subiect

#1
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Salut. Am o mica problema cu un laptop Hp Pavilion Dv6. Aseara m-am imbatat impreuna cu tata si careva din noi (nu ne aducem aminte cine) a varsat ceva bautura pe laptop (nu mai stiu ce bautura, am avut bere, vin, lichior si vodka), lichior sigur nu e ca nu e lipicios prea tare. De atunci nu mai gaseste nici o retea wifi, butonul de sus apare cu led rosu, iar tastatura face figuri (apas a, el scrie #acxz, apas b el scrie bgjv, apas enter el scrie altceva). Toate tastele fac figuri mici, dar partea dreapta e dezstru, nu poti scrie nimic. Imi placea laptopul ala, nu e cine stie ce dar era dragut pentru ce aveam nevoie. Touchpad-ul merge bine, ecranul lafel, nici o problema inafara de tastatura si wifi. Mai este vreo sansa sa-l repar sau trebuie sa cumpar altul? Multumesc.

#2
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.102
  • Înscris: 27.02.2004
pentru moment, conecteaza o tastatura externa pe USB  si foloseste-l asa. ar trebui desfacut si macar suflat/sters prin interior, in prima instanta.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.615
  • Înscris: 05.12.2005
Trebuie schimbată tastatura.

#4
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Tastatura ca tastatura, am tastatura pe usb, dar wifi nu merge deloc. Ala ar fi mai important, daca wifi merge tastatura e buna si pe usb. De schimbat tastatura / placa de baza nu prea merita, unul second e undeva la 120 - 150 lire, deci nu e mare lucru. Totusi mi-ar placea sa il pot face inapoi.

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.615
  • Înscris: 05.12.2005
Ţi s-a apăsat din greşeală F12 care activează sau dezavctivează WLAN-ul.

#6
silviu21qw

silviu21qw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 06.08.2017
reparal sau cumpara alt pc,laptopu sigur asta nu merita reparat din contra urcate cu el pe bloc si aruncal jos mergi la un magazin it si cumperi unu nou.

#7
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 184
  • Înscris: 31.07.2017
Daca n-ai ce face si vrei sa "invii" laptopul acela din celebra serie DV mergi la un service profesionist si fa-i o spalare chimica la placa de baza si componente ca sa dai jos de pe ele bautura aia .... si schimba-i tastatura. O sa te coste ceva, poate chiar mai mult decat face laptopul.. da' ai garantia ca o sa-ti mearga laptopul acela pana o sa-ti pice northbridge-ul

Editat de mariancristea1982, 08 august 2017 - 07:03.


#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.615
  • Înscris: 05.12.2005
Sau până se îmbată din nou...

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.878
  • Înscris: 06.01.2008
Cel mai bine e sa duci laptopul la un service IT, sa-l desfaca complet si sa curete orice urme de lichid (cred ca vor folosi alcool izopropilic daca nu gresesc). Daca il lasi asa, sunt sanse extrem de mari ca in timp sa-ti corodeze unele contacte/componente la care a ajuns lichid.

Cat despre wifi, daca nu e doar o problema de corodare atunci in mod normal ar trebui sa gasesti pe okazii/olx un alt modul wireless, daca nu e altceva defect in laptop.

#10
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Nu e vorba de tasta f12, am incercat chiar si cu cateva distributii live de linux si tot nu vede retele wifi. Aici unde locuiesc nu prea sunt service-uri si daca sunt, sunt foarte scumpe.

Editat de Zark, 08 august 2017 - 09:27.


#11
silviu21qw

silviu21qw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 06.08.2017
Posted Image Atunci aruncal in aer cu explozibil de constructii bummm...

Editat de silviu21qw, 08 august 2017 - 11:40.


#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.878
  • Înscris: 06.01.2008

 Zark, on 08 august 2017 - 09:26, said:

Nu e vorba de tasta f12, am incercat chiar si cu cateva distributii live de linux si tot nu vede retele wifi. Aici unde locuiesc nu prea sunt service-uri si daca sunt, sunt foarte scumpe.
Cand am scris mesajul anterior (#9) am uitat sa mentionez ca exista si placi wireless pe USB. Aproape sigur nu au semnal asa bun ca modulul wireless ce-l ai in laptop, dar sunt o solutie de compromis daca nu-si revine.
Oricum, faza cu desfacut si curatat pe interior ramane valabila, fiindca contactele/componentele expuse la lichide pot coroda foarte repede. Chiar si dupa numai cateva zile se pot observa deja urme.

#13
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Am rezolvat. Lângă butonul f12 ce blochează Wi-Fi era si unul cu un lacăt. Am apăsat amândouă deodată si Wi-Fi merge. Ca tastatura voi folosi externa. Celelalte componente nu sunt afectate, s-a evaporat vodka probabil. Va mulțumesc foarte mult pentru răspunsuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate