Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pret chirie GSM?!

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
yrenebb

yrenebb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.04.2009
Buna seara.As vrea sa va intreb , pt cine este in cunoatiinta de cauza,ce preturi se practica pt chirie GSM la Orange.Problema pe scurt:anul trecut compania Orange a instalat o antena gsm pe terenul aflat pe mejda cu terenul meu,doar ca pt curent,au tras cablul de la un stalp situat tot pe o parcela de-a mea si au trecut de-a lungul prin terenul meu pana la antena respectiva,distrugand gardul viu si terenul l-au lasat ravasit (cablul e doar la vreo 10 cm in pamant).Suprafata totala distrusa de lucrarea cu cablul e 150m aprox.I-am dat in judecata pentru incalcare de proprietate si urmeaza sa vedem daca cineva si-a dat acordul in numele meu sau nu...acum avocatul meu zice ca vrea sa ceara o despagubire de 30000 de euro plus 200€/luna "chirie" pt terenul afectat pana isi scot cablul de pe terenul meu.Intrebarea mea e daca nu e prea putin atat despagubirea cat si pretul lunar ce vrea sa ceara avocatul? Totusi sunt 150 m lungime teren distrus care trec peste amandoua parcelele plus ca nu mi-au cerut acordul,daca vecinii nu ma anuntau eu nici nu stiam ce s-a intamplat.Multumesc.

Am uitat sa mentionez ca terenul este intravilan si intabulat.

#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015
De ce doar 30000?

[ https://lh4.googleusercontent.com/-v_kD3b7yWZk/UDgJ7Fy13qI/AAAAAAAC2MQ/CkJ0-xS6FrU/s460/3oplew.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum serios, trebuie sa justifici pagubele. Plus ca platesti taxa de timbru la valoarea pretentiilor.

Cred ca tine mai mult de Juridic, nu are treaba cu GSM-ul.

Edited by LukRo, 30 July 2017 - 23:57.


#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Eu cred că vei spune mersi dacă îi iei și pe ăia. Cât e metrul pătrat în zona aia?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In Romania ? Citeste Constitutia. Poate data viitoare mergi la vot.

#5
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Despagubire 30 000 de euro?
Pentru o surpafata de maxim 150m2, asta ca sa fim indulgenti?

Asta cand e 5 euro metru cub excavat si alti 5 euro gazonul?
Avocatul tau stie ca in momentul in care ceri despagubiri (prin definitia din dex) trebuie sa aduci dovezi despre valoarea bunurilor afectate si consturile necesare aducerii la starea initiala?

#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Nu se spală nimeni pe mâini, instanța îl va despăgubi în funcție de prejudiciul pe care îl poate demonstra. Eu nu cred că va obține suma solicitată, probabil avocatul cere atât fiind conștient că va obține mai puțin, să aibă de unde să scadă, cum fac samsarii auto. Era important de știut și cât este metrul pătrat pe acolo, instanța judecă pe chestii concrete, cuantificabile. Oricum, și suma cerută de avocat sunt bani de semințe pentru Orange.

#7
yrenebb

yrenebb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.04.2009
Terenul este intrevilan in Baia Mare.Intradevar nu sunt la zi cu legile,cu viata politica din Romania si ce mai vreti voi pt ca sunt plecata din tara de vreo 14 ani si nu am mai fost in tara de f multi ani,cu toate ca astea mi se pare ca e irelevant.
Eu ma refer strict la pretul "chiriei " temporare( pana se solutioneaza intr-un fel sau altul)raportat la pretul pe mp pt astfel de contracte.
Cu cei 150 m de cablu au trecut prin 2 parcele de 40 arii in total,pret in zona respectiva undeva intre 7-8-900€/mp arul🤔,iar orange castiga bani frumosi dupa cate o asa antena,banii astia nu sunt nimic pt ei,..dar totusi fac ce vor ,unde vor? Titlul de proprietate e chiar neinsemnat in Romania?
In fine,eu voiam niste preturi orientative pe mp la antene gsm ca sa ma mai consult cu avocatul inainte de a depune plangerea,multam.😉

Terenul este intrevilan in Baia Mare.Intradevar nu sunt la zi cu legile,cu viata politica din Romania si ce mai vreti voi pt ca sunt plecata din tara de vreo 14 ani si nu am mai fost in tara de f multi ani,cu toate ca astea mi se pare ca e irelevant.
Eu ma refer strict la pretul "chiriei " temporare( pana se solutioneaza intr-un fel sau altul)raportat la pretul pe mp pt astfel de contracte.
Cu cei 150 m de cablu au trecut prin 2 parcele de 40 arii in total,pret in zona respectiva undeva intre 7-8-900€/mp arul🤔,iar orange castiga bani frumosi dupa cate o asa antena,banii astia nu sunt nimic pt ei,..dar totusi fac ce vor ,unde vor? Titlul de proprietate e chiar neinsemnat in Romania?
In fine,eu voiam niste preturi orientative pe mp la antene gsm ca sa ma mai consult cu avocatul inainte de a depune plangerea,multam.😉

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Taie firul daca-i pe pamantul tau, bagi plugul si ari, ce te-a anuntat cineva ca e vreun fir pe acolo pe proprietatea ta ?

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ca sa plateasca el despaguri dupa aia si poate is si putina inchisoare.
     Daca parchezi masina ta in curtea cuiva ala e idreptatit sa-i dea foc ?
      Minciuna cum ca nu a stiut nu cred ca o sa tina la tribunal.

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Plimba-te noaptea cu tractoul pe terenul tau.

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cel mai probabil judecatorul o sa constate ca nu exista pagube ...destinatia terenului nu a fost schimbata. Se poate semana cucuruz fara probleme. Gardul vin poate fi pus la loc cu costuri minime.
Chirie ? Nu stiu ce sa zic. Cablul e subteran, poti folosi terenul ca si pana acum.
  In ce priveste faptul ca nu te-au anuntat, probabil au autorizatie de la primarie. E vorba de utilitate publica. Asa ca ...
    In cazuri din astea se da anunt in ziar sau se afiseaza la primarie.Vor spune ca au anuntat ...

Edited by cspot, 31 July 2017 - 08:44.


#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 yrenebb, on 30 iulie 2017 - 23:38, said:

As vrea sa va intreb , pt cine este in cunoatiinta de cauza,ce preturi se practica pt chirie GSM la Orange.
Iti pot spune eu exact ce si cum trebuie sa faci. Te costa 15.000 euro.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 caiuscorneliu, on 31 iulie 2017 - 01:19, said:

probabil avocatul cere atât fiind conștient că va obține mai puțin, să aibă de unde să scadă, cum fac samsarii auto.
avocatul, daca ii spune ca realist se pot obtine 1000-2000 euro despagubire probabil ca n-o sa mai aiba nici un proces, daca vehiculeaza sume de genul 30.000 euro se schimba treaba. din partea lui poate sa scrie pe plangere la fel de bine 100.000 euro. eu cred ca respectivul teren nu valoreaza cu totul 30.000 euro.

Edited by Fane, 31 July 2017 - 08:51.


#14
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 yrenebb, on 30 iulie 2017 - 23:38, said:

Buna seara.As vrea sa va intreb , pt cine este in cunoatiinta de cauza,ce preturi se practica pt chirie GSM la Orange.Problema pe scurt:anul trecut compania Orange a instalat o antena gsm pe terenul aflat pe mejda cu terenul meu,doar ca pt curent,au tras cablul de la un stalp situat tot pe o parcela de-a mea si au trecut de-a lungul prin terenul meu pana la antena respectiva,distrugand gardul viu si terenul l-au lasat ravasit (cablul e doar la vreo 10 cm in pamant).Suprafata totala distrusa de lucrarea cu cablul e 150m aprox.I-am dat in judecata pentru incalcare de proprietate si urmeaza sa vedem daca cineva si-a dat acordul in numele meu sau nu...acum avocatul meu zice ca vrea sa ceara o despagubire de 30000 de euro plus 200€/luna "chirie" pt terenul afectat pana isi scot cablul de pe terenul meu.Intrebarea mea e daca nu e prea putin atat despagubirea cat si pretul lunar ce vrea sa ceara avocatul? Totusi sunt 150 m lungime teren distrus care trec peste amandoua parcelele plus ca nu mi-au cerut acordul,daca vecinii nu ma anuntau eu nici nu stiam ce s-a intamplat.Multumesc.

Am uitat sa mentionez ca terenul este intravilan si intabulat.
Ca si chirie 200 EUR plus abonamente si net, e ok.
Insa faza cu tractorul este foarte OK, pentru ca este terenul tau

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 yrenebb, on 30 iulie 2017 - 23:38, said:

Am uitat sa mentionez ca terenul este intravilan si intabulat.
ai uitat sa mentionezi ce scrie in contractul de inchiriere...
suma de 30k euro e probabil valoarea investitiei orange...

Edited by arg, 31 July 2017 - 08:58.


#16
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
30.000 ? Toti vreti sa va imbogatiti din procese.

#17
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

 yrenebb, on 30 iulie 2017 - 23:38, said:

Intrebarea mea e daca nu e prea putin atat despagubirea cat si pretul lunar ce vrea sa ceara avocatul?

Poti sa ceri cat vrei, suma va fi stabilita de instanta. Cei 30000 de EUR includ si onorariul avocatului sau restul cheltuielilor de judecata?
Ai putea sa incerci sa soliciti mai mult, poate o intelegere cu Orange in afara instantei. Ei or sa piarda oricum in instanta daca speta este exact cum ai scris aici, si vor fi obligati sa mute cablul oricum.
Esti sigur totusi ca Orange a tras cablul respectiv si nu Electrica (sau ce operator este la tine in zona)? Orange poate doar a cerut un ATR si cei de la Electrica s-au ocupat de restul.

#18
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
arunca o intrebare la Orange Helper

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate