Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Pret chirie GSM?!

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 StickyFingaz, on 31 iulie 2017 - 09:23, said:

...Esti sigur totusi ca Orange a tras cablul respectiv si nu Electrica (sau ce operator este la tine in zona)? Orange poate doar a cerut un ATR si cei de la Electrica s-au ocupat de restul.
mai mult ca sigur ca a foat un subcontractor care a luat-o pe scurtatura, pun pariu pe o bere ca orage nici nu stie de ciobanie. ei au un proiect ok in care e ocolita propietatea.

@initiator suna la orange, ai in contract un numar de contact, sunt sigur ca vor remedia situatia.
parerea mea este ca te-ai grabit cu datul in judecata.

Edited by arg, 31 July 2017 - 10:09.


#20
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
vad ca mai multi scriu despre contract - cand eu inteleg din primul post ca nu exista asa ceva.

30k e un vis frumos, dar aia sunt bani pe care ii primeai daca iti daramau casa ca sa isi traga cablul. si eu sunt curios de unde a scos avocatul suma aia. ca si chiria aia de 200 de euro pe luna...

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pentru chirie exista contract, nu-si pune orange site-ul airea si nici nu-i da ceva (chirie) fara contract.

#22
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
citez din primul post:

 yrenebb, on 30 iulie 2017 - 23:38, said:

I-am dat in judecata pentru incalcare de proprietate si urmeaza sa vedem daca cineva si-a dat acordul in numele meu sau nu...

eu de aici am dedus ca nu exista contract. pe tine ce te face sa crezi ca exista un contract, si ca este in posesia initiatorului? cat despre orange, cel mai probabil n-au nicio treaba cu instalarea, ei subcontracteaza la altii care subcontracteaza la randul lor, si tot asa. pana a ajuns contractul la unul care trebuia sa livreze, n-a gasit proprietarul in timp util, a tras cablul, si-a luat banul si asta e.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
cum am spus, cablul ala a fost tras pe scurtatura, incalcand proprietatea, nu este vina orange ci a subcontratorului.
contractul este pentru terenul pe care se afla antenele nu pentru terenul "ocupat abuziv" cu cablul de alimentare

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
arg, tu despre ce subcontractor vorbești? De unde l-ai scos? Sau te referi la executantul lucrării?
Și dacă ar fi așa cum presupui - că nu s-a respectat traseul din proiect -  omul are dreptul la despăgubiri.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 althea, on 31 iulie 2017 - 11:58, said:

arg, tu despre ce subcontractor vorbești?
orange nu executa lucrari de constructii, ci doar de mentenanta pe echipamentele lor.
lucrarea de alimentare a fost contractata catre o firma care la randul ei a contractat niste dorei sa traga cablul ala.
in primul rand initiatorul trebuia sa citeasca contractul si pe urma sa ia legatura cu orange, care in 99% din cazuri vrea sa rezolve problema si sa nu ajunga la procese.

poate ca in contractul de inchiriere e trecuta si o clauza in care este mentionat faptul ca racodul electric se face ingropat pe terenul propietarului de la care a fost inchiriat terenul pe care s-a ridicat stalpul cu antenele orange.

Edited by arg, 31 July 2017 - 12:09.


#26
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Spune că a aflat de la vecini de cablu, la ce contract să aibă acces?

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 yrenebb, on 30 iulie 2017 - 23:38, said:

....anul trecut compania Orange a instalat o antena gsm pe terenul aflat pe mejda cu terenul meu,.....
de aici deduc ca un operator de telefonie mobila a instalat o antena pe un teren care nu este in propietatea yrenebb dar care este langa, si pe urma au tras cablul de alimentare pe terenul ei....
mama ei de gramatica si citit din 2 in 3 (aici e vina mea).

trebuie gasit operatorul si rugat sa refaca lucrarea si sa acorde despagubiri.

solutia cea mai simpla si tampita e sa pui pe cineva sa are, si rupa cablul cu plugul de la tractor... asa ca din greseala.

p.s. pun pariu pe o bere ca-i rcs nu orange.

Edited by arg, 31 July 2017 - 13:49.


#28
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

 arg, on 31 iulie 2017 - 12:07, said:

poate ca in contractul de inchiriere e trecuta si o clauza in care este mentionat faptul ca racodul electric se face ingropat pe terenul propietarului de la care a fost inchiriat terenul pe care s-a ridicat stalpul cu antenele orange.

Nu e antena pe terenul lui, cel putin asta se intelege din primul post, deci nu exista nici un contract.

 althea, on 31 iulie 2017 - 11:58, said:

arg, tu despre ce subcontractor vorbești? De unde l-ai scos? Sau te referi la executantul lucrării?
Și dacă ar fi așa cum presupui - că nu s-a respectat traseul din proiect -  omul are dreptul la despăgubiri.

Are arg dreptate, nu munceste Orange la asa ceva. Daca e vorba despre alimentare electrica, procesul e cam asa:
1. Orange are nevoie de curent
2. Orange depune la Electrica documentatia pentru obtinerea ATR-ului (autorizarea racordarii la curent).
3. Electrica emite ATR cu indicarea solutiilor tehnice care trebuiesc respectate, inclusiv traseu
4. Orange are urmatoarele optiuni:
- a. de a contracta direct cu Electrica executia lucrarilor
- b. sa indice firma autorizata ANRE care va executa lucrarile la o valoare diferita fata de cea din ATR
5. Daca 4-a. atunci Electrica incredinteaza la o firma lucrarile dupa ce Orange a facut plata pentru ATR.
6. Daca 4-b. atunci Orange plateste catre Electrica taxa de ATR conform valorii la care s-a inteles cu executantul, urmand ca Electrica sa plateasca acesti bani mai departe catre executant.
7. La final, reteaua trece in proprietatea Electrica, de la la alimentare pana la TDG-ul Orange.

Deci e cam complicat. Solutia este mai degraba plangere la Electrica daca intr-adevar este vorba de alimentare electrica, deoarece ei sunt cei care emit ATR-ul si reteaua este a lor.

Edited by StickyFingaz, 31 July 2017 - 13:49.


#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@StickyFingaz
cred ca clauza cu alimentatul pe terenul propietarului exista numai ca aia au incurcat parcelele.... (cum am incurcat si eu propietarii)

Edited by arg, 31 July 2017 - 13:51.


#30
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
Alimentarea electrica trece pe parcela initiatorului, nu cred ca are TD-ul Orange la el pe parcela. Problema e ca reteaua respectiva nu apartine de Orange ci apartine de Electrica, Orange fiind doar beneficiarul curentului transportat. Deci pe cine dai in judecata daca pot sa fie 4 firme de vina (Electrica, executantul ales de Electrica, Orange, executantul ales de Orange)?

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 StickyFingaz, on 31 iulie 2017 - 13:57, said:

....Deci pe cine dai in judecata daca pot sa fie 4 firme de vina .....
asta in cazul in care sti ca antenele sunt orange.. dar poate fi site telecom, rcs, vodafone pe care sunt si antene orange....

nu mai zic ca poate sa fie un site STS ca e si mai distractiv atunci...

iar daca e un 2k prinde "hotu scote-i ochii" ca au fost prealuati partial de rcs...

Edited by arg, 31 July 2017 - 14:03.


#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 StickyFingaz, on 31 iulie 2017 - 13:57, said:

Deci pe cine dai in judecata daca pot sa fie 4 firme de vina (Electrica, executantul ales de Electrica, Orange, executantul ales de Orange)?
Eu aș zice că pe Orange pentru că e beneficiarul lucrărilor.
Orange n-are decât să se îndrepte în regres împotriva oricui i-a executat lucrarea ilegal.

Oricum noi facem aici exerciții de imaginație, omul are avocat și e interesat doar de suma despăgubirilor nu de chestii de procedură.

Edited by althea, 31 July 2017 - 14:05.


#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002

 arg, on 31 iulie 2017 - 13:38, said:

p.s. pun pariu pe o bere ca-i rcs nu orange.
asta se poate afla simplu, ari cu tractorul si vezi la care pica semnalul. :)

#34
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
Pai conteaza la cine ceri banii. Cu Orange s-ar putea intelege la o suma fara a mai avea nevoie de instanta. Nu la fel stau lucrurile cu Electrica, unde obligatoriu instanta.
In scripte, Electrica este beneficiarul lucrarilor, Orange e doar consumatorul final. Daca-ti trage net acasa o firma, sa zicem RDS, atunci RDS e responsabil pentru tot ce e in afara casei si nu tu ca si consumator.

 arg, on 31 iulie 2017 - 14:02, said:

nu mai zic ca poate sa fie un site STS ca e si mai distractiv atunci...

Afla in 5 minute daca taie cablul :)

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@Fane
Nu, vezi cine vine la interventie, ca au baterii sau generator, nu pica asa usor un site.
Dar s-ar putea sa cada semnalul la mai multi operatori.

P.s. lasand gluma la o parte, trebuie sa afle cine este chiriasul acelui teren inainte de a da in judecata.
Una-i ce spun vecinii si alta poveste este in acte.

Edited by arg, 31 July 2017 - 14:27.


#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
oricum, in cazul STS, cand o sa-i vada pe cei care vin "la interventie" o sa-si dea seama. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate