Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Pret chirie GSM?!

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca nu ti-a distrus culturi sau amenajari , poti cere daune morale , ca materiale vor fi nesemnificative . Nu este normal ce s-a intamplat . Cineva va fi tras la raspundere si cred ca cel care a emis autorizatia de a poza cablul pe terenul tau . Fiind vorba de un bransament , Electrica nu poate ingropa cabluri unde are chef ..

Edited by Baxon, 31 July 2017 - 14:32.


#38
yrenebb

yrenebb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.04.2009
Da nultumesc pt idei.Ca sa va raspund in ordine: nu am tractor ,ca as face putina treaba,nu am contract cu orange suma de 200€/luna a specificat-o avocatul ca un termen de "chirie fortata"sa zic asa cat stau ei cu cablul pe terenul meu fara permis si fac bani in urma acestei lucrari(=antena);stiu sigur ca e orange;de la primarie nimeni nu a fost in stare sa ma lamureasca daca si pt cine s-a dat aviz pt lucrarea respectiva,lor cica nu le apare la adresa respectiva nicio solicitare pt asa ceva (cu alte cuvinte nimeni nu stie nimic!).
Orange fiind singurul beneficiar direct cunoscut al lucrarii normal ca pe ei ii dau in judecata,pe cine altcineva daca nu stie nimeni cine a lucrat acolo?
Daar inttebarea mea era alta:cat sr plateste pe mp pt antene gsm??Teren intravilan.Nu ca sa cer pretul intreg sau sa ma imbogatesc cum se tem altii,e pt a-mi face o idee de cat se plateste pt antena ca sa stiu sa raportez pretul la sufrafata folosita de ei din terenul meu,cu cablu intradrvar nu cu o constructie dar folosita abuziv pt ca e al meu si eu nu vreau sa am cablurile lor pe teren.E simplu.

#39
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 yrenebb, on 31 iulie 2017 - 16:41, said:

....

Daar inttebarea mea era alta:cat sr plateste pe mp pt antene gsm??Teren intravilan.Nu ca sa cer pretul intreg sau sa ma imbogatesc cum se tem altii,e pt a-mi face o idee de cat se plateste pt antena ca sa stiu sa raportez pretul la sufrafata folosita de ei din terenul meu,cu cablu intradrvar nu cu o constructie dar folosita abuziv pt ca e al meu si eu nu vreau sa am cablurile lor pe teren.E simplu.
Nu se plateste nimic fix pt ca nu exista o grila de plata a chiriei , pui problema foarte gresit = asta denota ca vrei sa faci bani cu orice pret si ... pe buna dreptate dar un cuantum nu se poate stabili ci doar daune morale .. daca intelegi bine , daca nu , iar e bine !
P.S. lasa treaba asta in seama avocatului ca de aia il platesti !

Edited by Baxon, 31 July 2017 - 16:48.


#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Chiria pe un site gsm e undeva de la 1ooeuro/luna pana la cateva mii/luna depinde de locatie si dimensiune.
Sfatul meu e sa incerci sa rezolvi pe cale amiabila, pe termen lung ai mai mult de castigat.
Nu-i chema in instanta inainte de a avea o discutie cu ei.

Edited by arg, 31 July 2017 - 16:52.


#41
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 cspot, on 31 iulie 2017 - 06:36, said:

Ca sa plateasca el despaguri dupa aia si poate is si putina inchisoare.
Daca parchezi masina ta in curtea cuiva ala e idreptatit sa-i dea foc ?
  Minciuna cum ca nu a stiut nu cred ca o sa tina la tribunal.
Conform constitutiei cam este, poate sa te si omoare daca vrea (tehnic are tot dreptul) cu conditia sa fie ingradit locul respectiv.......ca e posibil sa platesti despagubiri ca ai distrus un bun ..asta e alta poveste.....
Trebuie vazut daca parcela era ingradita.....daca era ingradita si aia cu cablul au intrat in curte fara acordul proprietarului ....situatia e mult mai grava.....

#42
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
In alta ordine de idei, hai sa vad cum te iei dupa razboinicii astia de pe forum si tai cablul.
Nu ca nu s-a mai intamplat.

Iti spun care o sa fie urmarile.
O sa te trezesti ca vin aia de la Orange cu un dosar facut frumos cu cap si coada cu toate pagubele fizice suferite de instalatie, cu impact asupra clientilor din zona, cu costurile lor din cauza lipsei de semnal pe antena respectiva, pana si cu costurile elaborarii dosarului privind pagubele si o sa te trezestic a trebuie sa vinzi terenul ca sa le acoperi.

Oricum in maxim 15 minute de la taierea lui te trezesti cu o echipa de politie la poarta si cu dosar pentru distrugere.

Edited by althea, 31 July 2017 - 17:03.
foloseste PM pentru asa ceva (nu eu ti-am sters postarea)


#43
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

 arg, on 31 iulie 2017 - 16:51, said:

Chiria pe un site gsm e undeva de la 1ooeuro/luna pana la cateva mii/luna depinde de locatie si dimensiune.

De unde ai scos sumele astea? Cum ești tu "expert" în toate...Posted Image

@inițiator, chiria pentru un teren pe care este amplasat un stâlp gsm (cam 200 mp) este de aproximativ 2.000 lei pe an.
https://forum.softpe...irie-stalp-gsm/

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Pai nu am nimerit sumele?
In 2oo8 pe teatrul national bucuresti era cca 25ooeuro/luna/operator acum habar nu am cat mai este.
Pentru 1oomp in varful dealului pe teren agricol, in zone cu saracie maxima cat creazi ca e tot 25oo/luna? sau 1ooeuro. Sau cate o antena ratacita pe vreun cos sau turn comunist abandonat?

Cred ca daca pica la pace cu ei pe 1ooe/luna si un abonament full sa zica sarumana.
Acolo sunt cativa piloni orange din care doar unu corespunde descrierii problema e ca nici unul nu a fost facut anul trecut.

Edited by arg, 31 July 2017 - 17:39.


#45
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Jammalan-the-Prophet, on 31 iulie 2017 - 16:57, said:

In alta ordine de idei, hai sa vad cum te iei dupa razboinicii astia de pe forum si tai cablul.
Nu ca nu s-a mai intamplat.

Iti spun care o sa fie urmarile.
O sa te trezesti ca vin aia de la Orange cu un dosar facut frumos cu cap si coada cu toate pagubele fizice suferite de instalatie, cu impact asupra clientilor din zona, cu costurile lor din cauza lipsei de semnal pe antena respectiva, pana si cu costurile elaborarii dosarului privind pagubele si o sa te trezestic a trebuie sa vinzi terenul ca sa le acoperi.

Oricum in maxim 15 minute de la taierea lui te trezesti cu o echipa de politie la poarta si cu dosar pentru distrugere.
Totusi as fi curios sa vad cum ai reactiona tu daca vecinul de sus ar trage un cablu la vecinul de jos prin sufrageria ta.....ii tai cablul sau nu?Tehnic vorbind e acelasi lucru.

Edited by Clovis, 31 July 2017 - 18:33.


#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Clovis, on 31 iulie 2017 - 18:32, said:

Totusi as fi curios sa vad cum ai reactiona tu daca vecinul de sus ar trage un cablu la vecinul de jos prin sufrageria ta.....ii tai cablul sau nu?Tehnic vorbind e acelasi lucru.
Offtopic.
Eu as fi foarte incantat m-as racorda la el instant.
Si sunt modest as trage din el doar cu 3 ac-uri, doua calorifere electrice, masina de spalat si uscatorul de rufe.
Becurile, tv-ul si restul de maruntisuri le-as lasa pe factura mea.

P.s. singura problema e sa fie deja contorizat ca altfel e furt de furnizor.

Edited by arg, 31 July 2017 - 18:43.


#47
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Suna la NOC la Orange

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate